Skocz do zawartości
Roman.P

Nagły wzrost no3 i po4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Nic w akwarium nie zmieniałem. Wszystko było stabilne i stałe. Nagle jakieś cztery tygodnie temu przy testach wyskoczył mi no3-0.20, po4-30.

No to dodałem bakterie Microbe-Lift - Special Blend i wódkę.

Po dwóch tygodniach no3-0,40, po4 - 40.

Po następnych dwóch tygodniach no3-50, po4 0,60.

O co biega?

Od trzech dni podaję No3,Po4x wg tabelki.

Szykuję refugium a być może i dsb.

Jakieś przemyślenia?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz KH ale zejdz poniżej 7,w tedy no3po4 zacznie robić robotę,chodź i tak dopiero po około tygodniu od pierwszego razu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba nie,umnie tak to właśnie wygladalo ,po wielu próbach i kombinowaniu pomogło ruszyć spadek no3 niskie KH i odrazy pojawiły sie gluty bakteryjne i środek zaczął działać jak powinien.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale żeby po4 40 to by całe życie padło


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Romek sie pomylil jesli chodzi o pierwsze dwa wpisy z no3 i po4 ;) Przy trzecim jest juz no3 - 50 podal.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek a nie padła Ci jakaś ryba i nie kisi się za skałą, bo ja teraz tak miałem że 2 antiasy mi nie przeżyły zakupu i mi parametry poleciały ale nie aż tak bo NO3 do 5 a PO4 do 0,08 i tak się utrzymywało przez 3 tygodnie i znowu spadło NO3-1 a PO4 do wartości niewykrywalnych.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Literowka.

Moze "cos" oddaje. Jaki masz tam system filtracji. Jak z RO?

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh mam w granicach 11


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Romek a nie padła Ci jakaś ryba i nie kisi się za skałą, bo ja teraz tak miałem że 2 antiasy mi nie przeżyły zakupu i mi parametry poleciały ale nie aż tak bo NO3 do 5 a PO4 do 0,08 i tak się utrzymywało przez 3 tygodnie i znowu spadło NO3-1 a PO4 do wartości niewykrywalnych.

Ryby w dojrzalych zbiornikach generalnie sa szybko degradowane:)

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też mam już dojrzały a miałem taki skok.

Ewentualnie skała mogła już nie daje rady wchłonąć więcej NO3/PO4 i tu może być problem.

Edytowane przez Signarus (wyświetl historię edycji)

Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko u ciebie skoczylo i system sobie z tym poradzil. Parametry wrocily do normy a u kolegi caly czas pod gorke.

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja was zapytam, czy testy jak poleżą to mogą fałszować?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Romek sie pomylil jesli chodzi o pierwsze dwa wpisy z no3 i po4 ;) Przy trzecim jest juz no3 - 50 podal.

Romek a nie padła Ci jakaś ryba i nie kisi się za skałą, bo ja teraz tak miałem że 2 antiasy mi nie przeżyły zakupu i mi parametry poleciały ale nie aż tak bo NO3 do 5 a PO4 do 0,08 i tak się utrzymywało przez 3 tygodnie i znowu spadło NO3-1 a PO4 do wartości niewykrywalnych.

Padł mi borsuk taki z 10 cm ale to było dwa miesiące temu.

Literowka.

Moze "cos" oddaje. Jaki masz tam system filtracji. Jak z RO?

Trzy dziesięcio calowe kolumny = 1 kolumna z sera silicate clear+ 2 x żywica. Na tds 0.000

Odpieniacz od sebastka pod 500-600l i biopelety.

Wczoraj wywaliłem phosguard który był już lekko zbrązowiały.

Pozdrawiam mobilnie

Darek masz rację to literówka


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy ile ponad date przydatnosci.

Zalezy ktore ale jak sa przeterminowane to (moze nie od razu ale z biegiem czasu) klamia :)

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek - KH =11 to stanowczo za duzo na metode probiotyczna - trzymaj w okolicy 7,5

Zawsze takie miałem.

Ale O.K. obniżam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze zgon nie ma w tym przypadku swojego udzialu.

Kiedy wymieniales prefiltry w ro? Pytanie moze glupie ale jednak stosunkowo wazne :)

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze zgon nie ma w tym przypadku swojego udzialu.

Kiedy wymieniales prefiltry w ro? Pytanie moze glupie ale jednak stosunkowo wazne :)

Pozdrawiam mobilnie

Zawsze wymieniam prefiltry co trzy miesiące.

W Łodzi woda jest do bani


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny problem co Ty. Jakieś 4 tygodnie temu zaczęło mi się podnosić zarówno PO4 i NO3 , wtedy było to no3-10 , po4 - 0,03 , a dziś jest to już no3 - ponad 50, a po4 według mojego testu saliferta 0,5 a według sklepowej hanki 1,21. Wykluczyłem wszystko co było możliwe i obstawiam na skałę oddającą coś do wody. Miesiąc temu ww. parametry były już na poziomie zerowym, no3 było jeszcze wykrywalne ale minimalnie.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Felek - zeby skala zaczela oddawac jakiekolwiek zgromadzone PO4 po po pierwsze, zeby to mialo wplyw na zbiornik musialaby wczesniej byc w jakims totalnym bagnie zeby to PO4 wchlonac a po drugie musialoby ci spasc pH ponizej 7 zeby skala zaczela sie znaczaca rozpuszczac. Wiec nie panikuj :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem czy nie była w jakimś bagnie. Zbiornik z którego ją wziąłem był likwidowany , niestety nie znam przyczyny a skała zamiast w sumpie , który był pusty leżała w osobnym akwarium z marną cyrkulacją . pH ostatnio mi trochę spadło ale nie poniżej 7 , w weekend było 7,7 a cały czas utrzymywało się na poziomie 8 .

ps. Ja nie panikuje, szukam tylko przyczyny dziwacznego skoku parametrów , którego z niczym innym nie jestem w stanie powiązać .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze rzeczywiscie cos gnije w skale. Z czasem sie "wygnije" :dizzy:

Mozesz tez zrobic spora podmiane (50%), zeby o polowe zmniejszyc PO4, ale sprawdz PO4 w przygotowanej wodzie zeby wykluczyc, ze dodajesz PO4 z zewnatrz. Jesli to skala, to w kubku odpieniacza moze sie zbierac taki bardziej szary plyn...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu - to nie skala. Jesli w wodzie wedlug Hanki jest 1,21mg/L PO4 to nie wiem jak wysokie fosforany musialy by byc uwiezione w skale zeby taki wynik uzyskac w przeciagu 4 tygodni. pH 7,7 nada jest na tyle wysokie zeby stabilizowac kalcyfikacje argonitowa, a nie zeby rozpuszczac skale. Poza tym musialby nastapic znaczny skok rowniez Ca. A jeszcze bardziej poza tym czym wytlumaczyc jednoczesny skok NO3 - przeciez nie ze skaly.

Felek - Jesli w akwarium nic nie zdechlo i nie zmieniales nic w setupie np spora ilosc nowego wegla, to rzeczywiscie sprawdz wode i sol. Jesli chcesz sie upewnic co do skaly, wez maly kawalek, rozgniec go w drobny piasek i zalej szklanka woda RODi (sprawdz najpierw poziom fosforanow w tej wodzie) dodaj z lyzke octu i pogotuj przez pare minut na gazie. Potem, jak ostygnie, sprawdz poziomy pH i PO4 w plynie znad osadu

Pozdrowka


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.