Skocz do zawartości
Qlfon

Urobek z odpieniacza - nietypowy problem z BK200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam Ci ja problem - mój BK200 z pompą BK1000 pieni, pomógł mi zejść z NO3 z okolic 100 (sic!) do jakiś 20-25 i tak stoi. Czytam o jego regulacji ale instrukcja dostępna w necie to jedno a realia drugie. Dodatkowo nie wiem ile i jakich zmian dokonał producent odkąd mój egz. opuścił fabrykę więc nie wiem czy instrukcja dokładnie opisuje to co mogę zrobić z moim odpieńkiem. Ale do rzeczy - problem jest co najmniej dziwny gdyż większość z nas wie jak "pachnie" urobek z odpieniacza, prawda? No cóż, ja niedługo zapomnę o ile nie odwiedzę kogoś z kolegów. To co produkuje mój po prostu nie śmierdzi. I szczerze mówiąc mnie to martwi bo skoro nie śmierdzi to znaczy, że ilość materii organicznej jest niezbyt duża.. Dobrze myślę?

Powiem co i jak mam ustawione:

- flansza (nozzle) na wejściu do pompy odkręcona od maksymalnego wkręcenia o 1,25-1,5 obrotu

- obrotowa pionowa rura prawie całkowicie zamyka wylot z wody tak, że granica pomiędzy pianą a skotłowaną wodą wypada obecnie na początku wew. rury kubka.

- poziom zanurzenia odpieniacza ok.24 cm

- obrotowa pionowa rura wsunięta maksymalnie w dół aż opiera się o taki biały kołnierz.

- rura "wylotowa" wody ustawiona pod kątem 45 st, bąbelków w wylaującej wodzie brak


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile masz PO4? Jak pachnie woda w baniaku? czuc zapach korali?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw rurę wylotowa tak żeby wylot był jak najbliżej powierzchni wody. Najlepiej jakby była nawet trochę wynurzona. U mnie niestety hałasuje więc jej minimalnie zanurzona


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z akwa nie śmierdzi, zapachu korali (w sensie jak np. wyjęta acra z wody) nie czuć, zona mówi, że pachnie morzem:)

Rura delikatnie wynurzona więc ew. powietrze nie musi być wtłaczane pod taflę wody w sumpie.

PO4 zaraz zmierzę....


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek,w jakim celu ? Moim zdaniem nie ma to żadnego znaczenia,prosto,skośno czy nad wodą,raczej powinna być zanurzona ze względu na hałas.Teleskop ? jedni mają go na dole,inni na górze i działa.Wkrętka w pompie ? zazwyczaj wykręcona jeden obrót choć wiem kto ma wykręconą prawie całą. Najlepiej regulować pionową rurą,która się obraca.Spróbuj ustawił na bardzo sucho i zostaw tak na kilka dni.

Wydaje mi się,że ten odpieniacz można ustawiać w różny sposób a będzie działał tak samo.Kiflu ma zanurzony chyba nawet na 30-35cm i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, wyczytałem w jednym temacie na tym forum i sprawdziłem i rzeczywiście - w końcu zaczął porządnie pienić.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naczytałem się o problemach z BK - miedzy innymi Inmara i Testera i zachodzę w głowę czy mam dobrze dobraną tę zwężkę:(

Czy Wam piana oddziela się od wody jeszcze w body czy dopiero w kubku? jak grubą macie kołderkę piany? Mam wrażenie, ze mój poprzedni DIY miniBK 200 robił grubszą kołdrę piany.

PO4 z małej Hanki (diabelskie urządzenie) - to 0,52

z Saliferta (ale przeterminowany o 3 miesiące) - około 0,5

:(

Korale rosną, może nie wszystkie ale jakiś zejść teraz nie mam i od wakacji niczego żywego nie straciłem.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic innego nie wymyślisz,umyj kubek odpieniacza i ustaw go tak by poziom piany w nim ustalił się 1cm powyżej dna kubka i zostaw tak na kilka dni.

Ostatnio sporo kombinowałem z nim,wydaje mi się,że po wywaleniu polimerów zaczął pienić,ale dopiero po różnych ustawieniach stanęło jak opisałem wyżej.Urobek po 4-5 dniach czarny,śmierdzący w ilości około 2cm.Dla mnie to już sukces,ale według innych to na pewno mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek - o ustawieniu piany to można książki pisać :) Jedni mówią żeby ustawić kolor urobku na herbatę bo wtedy niby szybciej wyłapuje lżejszą frakcję syfu, inni dążą do fusów z kawy i to niby ma być recepta. U mnie zanim zacząłem grzebać po tygodniu miałem góra 2cm ciemniejszej herbaty o zapachu glonów. Musze coś zrobić z PO4 - niby mam pellety XL ale coś nie robią u mnie. Są w akwa od bodajże sierpnia...

Z tego co pamiętam to też walczyłeś z PO4 kiedyś - co się sprawdziło?

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a podajesz jakies wegle typu wodka, vsv czy biopeletki? Jesli nie to co ten pieniek ma pienic? Ile karmisz dziennie?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biopelety są w obiegu od sierpnia, jest ich obecnie około 250ml. karmienie - 2 czasem 3 kostki dziennie, i 3 szczypty suchego żarcia z automatu. Obsada to 13 ryb z tego dwa pokolce i dwa duże błazny. Co ma pienić? No chciałbym zbić NO3 bo z jakiejś materii organicznej się brać cholerstwo musi. Jest też szansa że przez wakacje gdy nie mogłem nic robic przy baniaku oprócz karmienia i NO3 poszlo w okolice 100 zapchałem nim skałę i teraz oddaje. Stan ten trwał 3-4 miesiące.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacek_1970 mógłbys rozwinąć?

Jak pachnie woda w baniaku? czuc zapach korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz podniesc o np: 2 cm poziom wody w przegrodzie odpieniacza ?

Mozesz codziennie podawac 4-5 ml wodki ? :wine:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał wpadnij do mnie z wodą to zbadamy i zobaczysz mój urobek co prawda rano wyczyściłem odpieniacz ale tak jak u ciebie nie mam tego zapachu ,od czasu jak zmieniłem bakterie na sachema tak mi się zdaje przynajmiej

pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal, jak ja chlopie klnalem jak odpalalem mom BK200 :) Teraz sie z tego smieje, ale gdy zalewal mi podloge to mi nie bylo do smiechu

zobacz tu moze Ci cos podpasuje:

http://nano-reef.pl/...u-bubble-kinga/ (potem doczytalem, ze znasz juz ten temat)

PS Daj mi na PW swoj stacjonarny to do Ciebie z pracy zadzwonie i moze cos obkminimy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon - myłeś może ostatnio pompę i wirnik? Sprawdź czy się wirnik nie pozapychał syfem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu się dzieje:)

Stani - nie ma problemu - mogę go obniżyć bo stoi na podstawce 4 cm. Jakaś butelczyna się znajdzie ale nie wiem czy przy pelletach jeszcze wódka to dobry pomysł.

Tester - zaraz puszczę PW z numerem

Jacek - zadzwonię po południu to się jakoś umówimy.

Fox - nie, nie ruszałem pompy - myślisz, że już czas? Da się ją wyjąć bez wyciągania całości z sumpa? Wiesz jak u mnie jest z miejscem do tego typu operacji:(


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę powinno dać się spokojnie wyjąć - jak Ci go wsadzałem to przecież też nie cały naraz tylko po kawałku.

A owszem, myślę że warto zajrzeć i sprawdzić przynajmniej optycznie z boku w wirnik bez rozkręcania nawet. Jak pamiętam to tam w sumpie miałeś trochę syfku więc jest szansa że coś tam mogło zassać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał. A te ustawienia które ostatnio Ci porobiłem nie przyniosły rezultatów? Przecież ładnie to wszystko wyglądało. .


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglądało ale zgasło i nie pieniło tak jak wcześniej:(


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciagnij pompę i wyczyść wirnik tak jak mówił Fox. Ogólnie w tym przypadku pokusilbym się na umycie całego odpieniacza bo z tego co widziałem to rura reakcyjna była mocno zanieczyszczona. Porządnie wszystko wymyj, powycieraj i złóż- powinno pomóc.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciagnij pompę i wyczyść wirnik tak jak mówił Fox. Ogólnie w tym przypadku pokusilbym się na umycie całego odpieniacza bo z tego co widziałem to rura reakcyjna była mocno zanieczyszczona. Porządnie wszystko wymyj, powycieraj i złóż- powinno pomóc.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki sprawdz zasolenie bo czasami zwieszaja sie odpieniacze przy niskim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie

Jak opróżniacie kubek z odpieniacza aby nie było smrodu na całe mieszkanie???


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.