Skocz do zawartości
cameeloff

Pomoc w ratowaniu zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

była by piękna stadnina dla koni, istna natura :D tylko parametry podciągnąć i ok :D

Edytowane przez Wieczny (wyświetl historię edycji)

b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kombinuj tylko zrób jak radził janusz w poście

na pewno NO3 nie jest zerowe

jak pisali powyżej stosuj metodę VODKA , to na pewno zejdzie niżej, niekoniecznie do zera (1 cm na 100 l wody ale dobrze jest powoli system przyzwyczajać ale z drugiej strony w tym przypadku chyba bym od razu dał dawkę całą włacznie z uzupełnieniem bakterii)

w twoim zbiorniku równowaga biologiczna przeszła na korzyść glonów , kosztem bakterii

jak pisali powyżej wyczyść co sie da z glonów (metody mechaniczne) i uzupełnij bakterie (może nawet kilkukrotne) bakterie kup w sklepie oraz dodaj wodę z podmianki od kogoś 15-20 %

i daj sobie z 2 lub 3 albo i 4 tygodnie czasu ( w tym czasie jeszcze z dwa, trzy razy trzeba będzie usunąć mechanicznie glony - twarda szczoteczka ryżowa )

i powinno wyjść na prostą

widziałem już takie akwaria i wg. mnie dominującą rolę nad bakteriami przejęły glony

pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie da się ukryć,że w twoim akwenie prym wiodą glony, nie masz korali wiec nie jest tak źle , jak pisze Stani , możesz szorować skałę , a i tak za chwile plantacja się odnowi ..Stawiam na wódkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

na pewno NO3 nie jest zerowe

...

Wcale bym się nie zdziwił gdyby mu wyszło nie wykrywalne, przy tej ilości zieleniny NO3 może być na bieżąco zjadane.

Dolabella lub dwie na pewno dały by radę ( oczywiście o ile nie ma w akwarium krewetek czyszczących) plus dodatkowo wydajny odpieniacz.

Glony wapienne makro wyrwiesz rękami.


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodawaj te wodke i nie licz na to, ze jak ryby plywaja to NO3 jest "0", tylko kup test jak zaproponowano.

Co Ty mu radzisz? Chyba najpierw kup testy, potem je wykonaj i zależnie od wyniku rozważ dodawanie wódki?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stawiam na bakterie

VODKA pomaga przy ich namnażaniu

NO3 może być niskie a nawet na pewno tak jest - widziałem taki zbiornik niskie NO3 a glony rosły jak cholera

duża ilość bakterii przejmie składniki pokarmowe i glony zostana zagłodzone

marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się tam wcześniej pomylił z dawkowaniem wódki. 1 ml na 1 ltr wody to za dużo, chyba że chodziło o dawkowanie do gardła z uzależnieniem od zawartości wody w organizmie :-)

Sorki już poprawiłem. Pomyłkę swoją usprawiedliwiam tym, że właśnie prowadzę doświadczenia z wódką.....na sobie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniaku z życiem raczej ciężko będzie ci wyczyścić to w krótkim czasie bez strat.

Jeśli ktoś ma taką skałę którą spisuje na straty chętnie przyjmę za flaszkę x kilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam czas, Te akwarium stalo tak rok. Pomalu doprowadze je do porzadku. A co do skaly to naprawde nie rozumiem jak moglbym ja wyrzucic, przeciez ja ja znam z kazdej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tą skałę zrestartował

Możesz też próbować podmiankami odsyssać , ja bym zmienił światło i mniej świecił , zmieniłbym też na ubogą sól i filtry ro/di , zmniejszyłbym maksymalnie temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda jest filtrowana, Dzis wyczyscilem skale mechanicznie. Wyciagnalem cala ze zbiornika i szorowalem. Przy okazji spotkalem kraba i mnostwo malenkich krewetek, swoja droga to nie mam pojecia skad one sie wziely. Czemu mam zmienic na uboga sol skoro musze podbic mg i ca? skroce troche swiecenie lampa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na samym początku mojej przygody miałem podobną sytuację i mechaniczne usunąłem glony. W akwarium się ,rozjaśniło, i można było dalej opanować całość. Kupiłem dolabellę, która skutecznie poradziła sobie z tym co zostało (istna kosiarka na glony). W między czasie pracowałem na parametami wody. W sumie wyszedłem na prostą metodą małych kroczków, powoli i konsekwentnie. Skałę uratowałem obyło się bez jej wymiany. Słuchaj rad kolegów a będzie dobrze tylko się nie zniechęcaj. Powodzenia.


8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to jest wlasnie to co chcem zrobic.Ja te akwarium mam z 1,5 roku takze cierpliwosc mam. Teraz krok po kroczku bede pracowal nad parametrami wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem tak,moim zdaniem rady typu wyciągnij skałę i ją wyczyść powinieneś odstawić na później,póki co skup się na sprawdzeniu dobrym testem wody,ważne jest to No3 i Po4 i kh,Sprawdź te parametry przez grzebaniem i czyszczeniem .No3 może być zerowe ale nie musi,jak będzie zerowe to pół biedy bo teraz po wyciągnięciu skały i wzruszeniu jej,syf spowoduję podniesienie tych parametrów,a jak No3 masz JUZ wysokie to takie wyjmowanie skały spowoduję jeszcze większy jego wzrost co może źle skutkować.Ja bym nie wyciągał skały póki nie był bym pewien jakie są te parametry.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rad do wyboru i koloru, i bądz mądry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy testów używasz..?

Podmianę na ubogiej soli bo:

-dostarczysz dzięki temu mniej pokarmu dla niechcianych glonów, przez co zahamujesz, może bardziej spowolnisz ich wzrost.

-"uboga sól" i tak ma większy Mg, Ca, kH, i inne pierwiastki większe niż Ty w swoim akwarium, co idzie za tym siłą rzeczy i tak je podbijesz do odpowiednich wartości robiąc podmianę regularnie.

Co do reszty:

-Masz stanowczo za słabą cyrkulację 2x6015 TUNZE to grubo za mało. Dołóż do tego jeszcze 2x6045 I na okres stabilizowania i ogarniania akwarium będzie dobrze. Potem jak już będzie ok to wyciągniesz 6015 lub zastosujesz je za skałą tak by zlikwidować martwą strefę.

2x 6015 to ma moja dziewczyna w 100 litrach :)

-zakup ekipe czyszczącą, ślimaki na glony, wężowidła,

-co do lampy, temperatura którą masz w żarniku sprzyja porostowi glonów. Wymień w miarę możliwości źródło światłą (lampę lub żarnik) na takie w granicach 14.000K. Taka temperatura będzie dobra.

-stosuj bakterie i pokarm dla nich np lej wódkę, znakomicie wpływa na rozkład detrytusu poprzez namnażanie bakterii które przekształcają to w substancję organiczną którą wywali odpieniacz. Możesz też stosować VSV (wódka, cukier, ocet w odpowiednich proporcjach, poczytaj na forum o tym)

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy dobrej jakosci salifert

Soli mam dwa rodzaje red sea-dobra sol i sera marin-slaba sol

Cyrkulacja- pomylilem sie. Mam 2x 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red sea coral pro salt?? jeśli tak, to zdecydowanie za bogata jak na twoja obsadę. Instant ocean bym Ci polecił na tym etapie.


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea Jest bardzo dobrą solą, ale tylko wtedy jak masz zbiornik mocno obsadzony SPS i LPS. Na takiej soli teraz jest niewskazane w Twoim przypadku jechać. Odstaw ją i niech czeka na obsadę chociaż w 30% zbiornika.

Testy są ok to masz rację. Podmianki rób na tej biedniejszej soli. No i dawaj zdjęcia regularnie.

Co do Cyrkulacji, 2x2500L/h to tez mało.

To dołóż do tego jeszcze jedną 6025.

Chodzi o to, że musisz na razie mieć bardzo silną cyrkulację. Wtedy filtracja będzie wydajniejsza a co idzie za tym, szybciej i skuteczniej postawisz zbiornik na nogi.

A w przyszłości łatwiej będzie Ci nad nim panować.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie małe krewetki tylko pewnie mysis wiele osób się tak nabrało w tym ja, krewetki mają dosyć spore wymagania więc wątpię patrząc po warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada po wyrwaniu glonow. Mam taki pomysl aby odwrotnie ukladac ta skale tzn tam gdzie byly glony dac do dolu.

post-11514-0-19945300-1390115826_thumb.jpg

post-11514-0-53957000-1390116482_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę układaj tak jak była i staraj się, żeby po włożeniu skały gdzieś w zakamarkach nie zbierało się powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałka już czyściutka. Szkoda że nie dałeś dolabelli jak miałeś te glony. Zobaczyłbyś jak działa akwariowa kosiarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze ten slimak ma dosc duze wymagania. Balem sie ze zejdzie u mnie. Musze najpierw stworzyc odpowiednie parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jak to sie stalo ze dopusciles akwarium do takiego stanu?,jak mozna wiedziec,bo piszesz ze akwarium stalo tak rok.Pozdrawiam Andrzej.


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.