Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Hm ok thx już zaskoczyłem :)


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem dzisiaj Mg a tu nie małe zdziwienie bo jest 1480 ,a nie dozuje magnezu...Tylko NaCO3 i CaCl.

Co może być przyczyna wzrostu Mg? :hope:

Reszta chyba ok.Choć wapnia leje pr80mg ,bo przy 30 spadało a przy 50 stało w miejscu na poziomie 390mg...

Kh - 8

Ca - 400


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanie bez zasady Ballinga "jaja" z parametrami wychodza wczesniej czy pozniej.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chciałem wyrównać parametry , a później zacząć lać po równo... :wallbash: Ale teraz to już nie wiem...


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie , że siedzę na forum od 2h.i szukam tamatu dozowanie Ballinga firmy FM. I im wiecej czytam tym głupszy jestem. Bo ni jak się nie ma instrukcja stosowania firmy Fauna Marine z tym co tu czytam, z tym co mi doradza kolega i z tym co piszę w tych linkach. Wszędzie jest inaczej. Czy ktoś może mi jasno napisać ile gram na 5l lub 2l. RO czego dawać ?? Bo ja zgłupiałem i nie wiem jak to w końcu zrobić.

http://blog.reefmania.pl/pod-lupa-balling-method-130

http://static.faunamarin.de/manuals/manual_balling-methode_de.pdf

Fakt z chemii jestem "noga" ale chciałbym zadbać o swoje zwierzęta kupiłem Ballinga FM i co dalej??? Może się upiję to mi się coś rozjaśni :)

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy masz tradycyjnego Ballinga czy wersje light?

W drugim linku masz podane ile czego podawać do 5 litrowym kanistrow. Dot. Ballinga light

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy masz tradycyjnego Ballinga czy wersje light?

Mam 3 pojemniki po 1 kg.

http://erybka.pl/product-pol-1941-Fauna-Marin-Wodoroweglan-sodu-1kg.html

http://erybka.pl/product-pol-1931-Fauna-Marin-Chlorek-wapnia-dwuwodny-1kg.html

Ale ja nic z tego linku pierwszego nie jaże :( tam jest tak nagmatfane nie ogarniam.

A drugi link firmy Fauna Marine podobno tam są strasznie duże stężenia.

Może inaczej.

Ten balling FM to balling light- czyli nie ma mowy przy nim o dozowaniu w jednakowych ilosciach ?

Dobrze kojażę?

Podobno bardzo cieżko go rozpuścić i zapychają się rurki od dozownika przy Kh. Prawda?

Wiec jaka rada? Rozcieńczyć do ?

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pojemniki po 1 kg.

http://erybka.pl/pro...n-sodu-1kg.html

http://erybka.pl/pro...uwodny-1kg.html

Ale ja nic z tego linku pierwszego nie jaże :( tam jest tak nagmatfane nie ogarniam.

A drugi link firmy Fauna Marine podobno tam są strasznie duże stężenia.

Może inaczej.

Ten balling FM to balling light- czyli nie ma mowy przy nim o dozowaniu w jednakowych ilosciach ?

Dobrze kojażę?

Podobno bardzo cieżko go rozpuścić i zapychają się rurki od dozownika przy Kh. Prawda?

Wiec jaka rada? Rozcieńczyć do ?

Balling light ,tutaj jest prosta sprawa.Mozesz lać nie równe dawki.Fauna doszła ,że MgSo4 się kumuluje i dlatego tego nie dajesz jeśli do tego podmieniasz wodę co tydzień to jest spoko.

rotwory rozrabiasz 5 litrwych kanitrach

1-Baniak 2kg dwuwodnego chlorku wapnia w4litrach osmozy i dopełnić do pełna.Dodać 25ml trace metali ciężkich i 25ml stront-bar.

2-Baniak 2 kg sześciowodnego chlorku magnzu rozpuśc w 4 litrahch osmozy i dopełniasz do pełna.

Uwaga nowa metoda nie wymaga stosownia siarcznu magnezu,który powodował zbyt duży wzrost stężeń siarczanów w wodzie,co przyczyniało się do problemów na skutek zachwiania równowagi jonowej.Do tego nie dodajesz pierwiastków śladowych.

3-baniak 500g wodorowęglanu sodu tez w4 litrach ro i dopełniasz do pepłna.tutaj dolewasz 25ml trace kompleks jod-fluor.

Do wodorowęglanu sodu można użyć ciepłej wody lepiej rozpuścisz.Po całą instrukcję uśmiechnij się do erybki.

Każdy ma w akwa ma inną obsadę korali .przy minimalnej obsadie twardzieli jak bym używał pełngo ballinga i Ca lał tyle samo co Mg i KH czyli po równo to bym wysadził chyba zbiornik.Sól bez soli może być dodawana ale jak podmienasz wodę co tydzień 10% to nie jest to konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tabux ja stosuje równe dawki balinga od nie pamiętam już kiedy i nie wysadziłem baniaka,ani parametrów nie mam rozjechanych .Proszę wytłumacz mi jaka to różnica czy masz 10 czy 100 spsów ? Bo dla mnie jedynie w ilości podawanych płynów .

Fauna marin nie opracowała metody balinga ,a jedynie zastrzegła sobie nazwę Balling i Balling light . Jeżeli ktoś tej metody nie rozumie to niech nie pisze tych herezji bo,aż się tego czytać nie chce . Nie wiem ale to nie jest podawanie samego Ca i Mg podaje się chlorki czyli także chlor z którym trzeba coś zrobić dlatego jest sól bez soli dlatego jest siarczan itd to jest cała gama związków chemicznych a nie czyste pierwiastki chemiczne. Tak samo co ma podmiana soli do podawania soli mineralnej bez NaCl ,jak piszesz takie info to może je rozwiń bo ja akurat nie rozumiem w jaki sposób 10% wody jest w stanie wyrównać ilości jonów ? I kolejna sprawa na jakiej podstawie ilość podawanego np fluoru jest ustalana do np metali ciężkich skoro lejemy jak nam się podoba czyli bez zachowania jakiś stosunków.

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tabux ja stosuje równe dawki balinga od nie pamiętam już kiedy i nie wysadziłem baniaka,ani parametrów nie mam rozjechanych .Proszę wytłumacz mi jaka to różnica czy masz 10 czy 100 spsów ? Bo dla mnie jedynie w ilości podawanych płynów .

Fauna marin nie opracowała metody balinga ,a jedynie zastrzegła sobie nazwę Balling i Balling light . Jeżeli ktoś tej metody nie rozumie to niech nie pisze tych herezji bo,aż się tego czytać nie chce . Nie wiem ale to nie jest podawanie samego Ca i Mg podaje się chlorki czyli także chlor z którym trzeba coś zrobić dlatego jest sól bez soli dlatego jest siarczan itd to jest cała gama związków chemicznych a nie czyste pierwiastki chemiczne. Tak samo co ma podmiana soli do podawania soli mineralnej bez NaCl ,jak piszesz takie info to może je rozwiń bo ja akurat nie rozumiem w jaki sposób 10% wody jest w stanie wyrównać ilości jonów ? I kolejna sprawa na jakiej podstawie ilość podawanego np fluoru jest ustalana do np metali ciężkich skoro lejemy jak nam się podoba czyli bez zachowania jakiś stosunków.

Damian chemikiem nie jestem poczytaj trochę więcej to zrozumiesz.Wszystko masz na necie.Ja zacytowałem i opisalem koledze instrukcjr z fauny.Chyba ,ze jesteś mądrzejszy od ludzi co to opracowali i wyprodukowali to zrob swoje receptury..Jak nie rozumiesz to nie pisz ,ze to herezje.Ja opisałem ballinga light a to jest duza róznica do pełnego ballinga.A co do podmian do tygodniowe podmiany uzupelniaja ci braki dla których nie potrzebny Ci Pełny balling.ja leje teraz 37 ml MG ,36 ml KH i tylko 3 ml co 6 godzin i tyle mi potrzeba żeby u mnie parametry były ok.A jeśli dalej będziesz twierdził ,ze to herezje na na maila zeskanyje Ci instrukcję lihta.Mam 92 korale i ani jeden mi nie padł i wszystkie sa w przepięknych kolorach wiec jest ok i tego się trzymam.pozdrawiam

Tabux ja stosuje równe dawki balinga od nie pamiętam już kiedy i nie wysadziłem baniaka,ani parametrów nie mam rozjechanych .Proszę wytłumacz mi jaka to różnica czy masz 10 czy 100 spsów ? Bo dla mnie jedynie w ilości podawanych płynów .

Fauna marin nie opracowała metody balinga ,a jedynie zastrzegła sobie nazwę Balling i Balling light . Jeżeli ktoś tej metody nie rozumie to niech nie pisze tych herezji bo,aż się tego czytać nie chce . Nie wiem ale to nie jest podawanie samego Ca i Mg podaje się chlorki czyli także chlor z którym trzeba coś zrobić dlatego jest sól bez soli dlatego jest siarczan itd to jest cała gama związków chemicznych a nie czyste pierwiastki chemiczne. Tak samo co ma podmiana soli do podawania soli mineralnej bez NaCl ,jak piszesz takie info to może je rozwiń bo ja akurat nie rozumiem w jaki sposób 10% wody jest w stanie wyrównać ilości jonów ? I kolejna sprawa na jakiej podstawie ilość podawanego np fluoru jest ustalana do np metali ciężkich skoro lejemy jak nam się podoba czyli bez zachowania jakiś stosunków.

Dodam ci Damian ,ze trzymacie się tego ballinga przedwojennego i twierdzisz,ze wszystko rozumiesz a wszystko się zmienia razem z akwarystyką,i jest wiele sposobów ,żeby zminimalizować lanie tego całego gówna do zbiornika.jakies chlorki,soli bez soli.Sól bez soli jest bardziej potrzebana jak robisz podmiany raz w miesiącu ale jeśli podmieniasz co tydziej to nie ma potrzeby.Dla mnie możesz jeszcze sypać proszek do prania pewnie wizir będzie najlepszy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja wszystko rozumiem ,pytanie było retoryczne . Skoro piszesz z takim przekonaniem nie mając pojęcia o czym ,dlatego zapytałem. Co do receptur to tak się składa,że opracowałem ich wiele. Jednak nie trzeba być chemikiem by zrozumieć że 10% podmiana zbilansowanej soli poprawia tylko 10% parametrów i co tydzień woda będzie uboższa w cokolwiek.Więc zadałem proste pytanie a Ty mnie odsyłasz do poczytania internetu . Co mam tam poczytać powielanie takich informacji które tu własnie wyczytałem ?

I tak przy okazji utrzymaj te parametry w ten sposób dłużej niż dwa lata to chętnie posłucham

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja wszystko rozumiem ,pytanie było retoryczne . Skoro piszesz z takim przekonaniem nie mając pojęcia o czym ,dlatego zapytałem. Co do receptur to tak się składa,że opracowałem ich wiele. Jednak nie trzeba być chemikiem by zrozumieć że 10% podmiana zbilansowanej soli poprawia tylko 10% parametrów i co tydzień woda będzie uboższa w cokolwiek.Więc zadałem proste pytanie a Ty mnie odsyłasz do poczytania internetu . Co mam tam poczytać powielanie takich informacji które tu własnie wyczytałem ?

I tak przy okazji utrzymaj te parametry w ten sposób dłużej niż dwa lata to chętnie posłucham

No dobra Damian poddaje się widocznie Fauna nie wie co robi i sprzedaje bubel:) w co chyba nikt nie uwierzy.Bez urazy ale ile akwarii tyle szkół.Z podmian to chyba się raczej nabijasz z tym 10%.100 % nie ubedzie ci w ciągu tygodnia pierwiastków dlatego 10% wystarczy uzupełniać co tydzień i jest ok.Dla mnie to jest proste.

Akurat ja wszystko rozumiem ,pytanie było retoryczne . Skoro piszesz z takim przekonaniem nie mając pojęcia o czym ,dlatego zapytałem. Co do receptur to tak się składa,że opracowałem ich wiele. Jednak nie trzeba być chemikiem by zrozumieć że 10% podmiana zbilansowanej soli poprawia tylko 10% parametrów i co tydzień woda będzie uboższa w cokolwiek.Więc zadałem proste pytanie a Ty mnie odsyłasz do poczytania internetu . Co mam tam poczytać powielanie takich informacji które tu własnie wyczytałem ?

I tak przy okazji utrzymaj te parametry w ten sposób dłużej niż dwa lata to chętnie posłucham

Lghta leje od paru miesięcy ale wszystko na razie jest ok.przeszedłem z pełnego i jakos na oko chyba bardziej jestem zadowolony ale to zobaczymy później

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli badamy tylko KH, CA, i MG reszta dyskusji o dozowaniu to jak pisanie patykiem na wodzie.

NIe znajc poziomow lanie na pale i jest chyba gorsze niz nie lanie.

Polecam Triton LAB, czlowiek staje sie spokojniejszy

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli badamy tylko KH, CA, i MG reszta dyskusji o Dozowaniu to jak pisanei paytkiem na wodzie.

NIe znajc poziomow lanie na pale i jest chyba gorsze nic niz nie lanie.

Polecam Triton LAB, czlowiek staje sie spokojniejszy

Masz jak najbardziej Grzes rację.Miara podstawa.Ale wracając do wcześniejszych tematów to jak mi chociaż jeden koral z 92 mnie zaniepokoi to na pewno przyznam się ,ze cos jest nie tak .Póki co teraz tylko raz wtygodniu kontroluje i jest ok.

Jezli badamy tylko KH, CA, i MG reszta dyskusji o Dozowaniu to jak pisanei paytkiem na wodzie.

NIe znajc poziomow lanie na pale i jest chyba gorsze nic niz nie lanie.

Polecam Triton LAB, czlowiek staje sie spokojniejszy

Już chyba wiem o co Ci chodziło:)no oko to znaczy po wyglądzie korali i po przyrostach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie zobaczę te 92 korale i ich super kondycję . Może zmianie zdanie i uznam że przerobiony baling lany bez jakichkolwiek zasad jest super .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TABUX

Masz 90 korali w 1500l akwarium i lejesz 36ml na dobę "KH" ? Więcej w reefmaxach ludzie leją, mierzysz w ogóle spadki?

Co do używania soli bez soli to teraz nie używam, bo widziałem dużo super zbiorników w który uzupełnia się tylko spadki KH i Ca np K.Tryca, jest to dla mnie dowód ze nie koniecznie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez o tym myslalem ale nawet sie nie odzywalem. U siebie przy 30 koralach i 200L baniaku, BalIinga podstawowego leje 150ml i po rowno, Prochy Fauny Marine rozrabia sie w wodzie chyba o wiekszym sterzeniu wiec leje sie mniejse dawki.

Probawlaem tez u siebie ale koncowki werzykow obsychaja i ze wzgledu na gestosc plynow pompa nie podaje dokladnie popewnym czasie.

Krzysiek Tryc robi podmainy 20% i wieksze. Bedac na wizycie pompy dozujacej , ani karnistrow nie dostrzeglem. Reaktora tez nie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim temacie opisuje że podmienia raz w tygodniu 10% i raz na czas 20%, Jak byłem w jego sklepie to mówił że leje wg spadków płyny do ballinga.

Tutaj ładnie to opisuje, post 70 i 71

http://nano-reef.pl/...ca/page__st__60

Edytowane przez PokerFace (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale tez nie nadążam. Możecie mi wytłumaczyć tego ballinga z fauna marin? Skoro kolega Tabux leje 36ml kh na dobę do 1500l ? Masz 90 korali ? Jakich? Ja leje na 1800L - 750 ml jednego roztworu. Baniak dozujacy ma 30L i wypełniam go odpowiednio 2kg cacl2 i 2,34 kg nahco3, według wszelkich zasad więcej się nie rozpuści.

Skoro fauna marin 2kg proszku ca rozpuszcza w 4l to ten roztwór jest 7 razy bardziej skoncentrowany. 500g nahco3 w 4l to jakbym rozpuścił 3,5 kg w moich 30l .

Proszę o sprostowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fauna Marin rozpuszcza w 5l 2kg CaCl2 x 2H20, 2kg Mg i do tego 0,5kg Nahco3. Potem Tracey wg instrukcji i lejesz wg spadków. Finito.

Kolega faktycznie coś mało leje bo ja na 85 litrów leje 55ml Kh na dobę.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozpuscic 0,5 kg prochu KH w 5L???


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, da radę. Trzeba konkretnie podgrzać wodę.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe ma bata, jest to fizycznie nie mozliwe. Cos mi sie widzie ze Fauna Marin nam tu sypie cos jeszcze cos skoro to idzie rozpuscic, a po wystygnieciu nie ma stracenia.

Ale soda to nie jest


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpuszczam sody z FM. Kupuje na allegro. Rozpuszczalność jest chyba 10,3 / 100ml. Także da radę rozpuścić 500g w 5litrach. Ale lekko nie jest.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jednego nie rozumiem, prochy fauna marin są jakieś "inne" , że lepiej się rozpuszczają ?

Z dwóch podstawowych roztworów dodajemy CaCl2 i NaHCO3 czy coś innego ?

Kolega Tabux leje co 8 godzin dawkę te 36ml z tego co doczytałem na poprzednich stronach więc wychodzi 108ml/ dobę czy tak kolego Tabux ?

Jeżeli lejesz też tyle Ca to lejesz około 700ml Ca dziennie jeżęli mam to porównać do "mojego" ballinga i uwierzę w te 90 korali, ale jeżeli lejesz też tyle samo KH, bo napisales ze 36ml to nie jarzę jak przy zuzyciu 700ml Ca mozna lać 108ml KH, nawet jeżeli rozpuścisz 500g NaHCO3 w 4L to i tak jest to ciut większe procentowe stężenie NaHCO3 niż w standardowym roztworze.336g/4L. Więc nawet jak dodamy te 50% to wychodzi 160ml KH do 700ml Ca ? No bez jaj.

Czy Fauna marin podał gdzieś informacje jak to się ma stosunkowo do zwykłego ballinga ? Przecież to się na pewno da przeliczyć.

Po cholere mam sprawdzać ile dozować skoro wiem ile dozowałem starego ballinga, przeliczam wsadzam nowe magiczne proszki i cieszę się ballingiem uzupełnionym idealnie o inne pierwiastki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.