Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Czy moje pytanie jest takie banalne czy też takie trudne, że nikt nie odpowiada ?

Mam jeszcze jedną kwestię, z tego co wyczytałem do roztworu magnez trzeba mieszać chlorek magnezu i siarczan magnezu w odpwoiednich proporcjach, czy zatem to jest tak, że samym chlorkiem magnezu sześciowodnym dozowanym samodzielnie nie dam rady podpić Mg ?

Odnośnie chlorku wapnia bezwodnego znalazłem info, ze daje się go 55 gr na litr wieć do tego mogę dodać 17 gr chlorku magnezu sześciowodnego i powinno być ok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję,że się nie pogniewasz,ale nie ma odpowiedzi bo pewnie temat jest wałkowany od kilku lat i już nikomu się nie chce pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz dozowac rowne dawki skoryguj recznie kazdy parametr z osobna rozrabiajac roztwory odzielnie.

Ustaw poziomy na:

Zasolenie: 1,025

Ca 400-420

Mg 1300 - 1350

KH 7 - 7,5

I jedziesz po rowno.

Jezeli uzywasz zle zbilansowanej soli i robisz duze podmioany po kazdej bedziesz mial balagan.

To jest tez odpowiedz dlaczego postwalo co stakiego jak lanie po swojemu czy Balling Light

Dwa podstawowe pytania:

1) Czy w takiej sytuacji t.j. wstępnego wyrównywania parametrów różnymi dawkami Mg/Ca/kH daje się też sól bez soli?

2) Jakiej soli użyć na start chcąc od początku trzymać parametry czyli najpierw pojedynczo wyrównać i następnie stosować ballinga, by wszystko się nie rozjechało w krótkim czasie? Prawdopodobnie uboga sól o dobrym stosunku składników, tylko jeżeli wszyscy polecają na start IO to nie wiem jaka to może być. Może ktoś podać konkretną dobrą sól by zabawa z ballingiem od początku miała sens?

Z góry dzięki za podpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i sorki, jeśli gdzieś przegapiłem, ale mam 4 pompy. Tak sobie zrobiłem jak stawiałem baniak. 3 pompy chodzą mi z powodzeniem od roku. Jedna stoi. Podaję CA, KH i "sól bez soli". MG mam dobre, bo raz na tydzień podaję ręcznie. Co w praktyce podjecie 4 pompą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna VSV, mozna magnez lub ktoryś z dodatkowych płynów

A leje ktoś vsv lub wódkę stosując metodę priobiotyczną ? Tak się składa że mam jedną wolną pompę :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy woreczek ze zbrylona na twardo "sol bez soli" jest sens rozrabiac,czy wytraci się z niej cos?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i czy rozrobioną kilka miesięcy temu sól bez NaCl można zacząć dozować?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ballinga rozrabianego półtora roku temu,czasem się nim wspomagam przy korygowaniu parametrów i nic się nie dzieje,balling jeszcze od AF zakupiony w płynie.Z tego co słyszałem/czytałem płyny mają długi czas przechowywania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. Pytam bo rozrobiłem sól, zacząłem podawać w dawce 1/2 pozostałych płynów i mi wywaliło zielone. Wyłączyłem pompkę i tak sobie stoi juz kilka miesięcy. Teraz chcę odpalić na nowo i chyba w równych dawkach.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok dzięki. Pytam bo rozrobiłem sól, zacząłem podawać w dawce 1/2 pozostałych płynów i mi wywaliło zielone. Wyłączyłem pompkę i tak sobie stoi juz kilka miesięcy. Teraz chcę odpalić na nowo i chyba w równych dawkach.

po jakim czasie stosowania wywaliło zielone ?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dokładnie nie pamiętam. Może to był inny pawód, nie wiem. Jak spróbuje teraz to się dowiem.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam gdyż ja tez od tygodnia podaje sól bez soli w pełnej dawce ale zieleniny na razie nie mam ( na szczęście ) dla tego ciekawy jestem po jakim czasie u Ciebie wywaliło

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1419692059340 840375744


Gdyby ktoś szukał tanich pojemników do ballinga to po 16zł są w IKEA 2300ml idelane na 2u litrowe roztwory.

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bober zmierzysz, co byśmy mieli komplet informacji :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spox moment,

wysokość-30cm

szerokość w najszerszym miejscu 15cm,w najwęzszym 13,5cm

głębokość 7,5cm.

Bober zmierzysz, co byśmy mieli komplet informacji :)

no i dekielek ściągany,


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie, a dokładnie wiele pytań bo baling nadal jest dla mnie czarną magią

jestem laikiem i będzie to moje pierwsze podejście do balinga, zamierzam sie z kupnem pompy jebao DP-4 lecz nadal ilości proszków sa jeszcze nie do końca dla mnie zrozumiałe, ale jeszcze sie doszkole doczytam i mam nadzieje że pojme wstepne proporcje i polepsze a nie zaszkodze zbiornikowi.

kolejne pytanie wiąże się z konsumpcją owych płynów, bo akwarium ma 42L plus 40L sumpa wiec nie wiele i konsumpcja narazie tez jest nie wielka (obsada to 8 maławych SPSów, 2 LPSy mała skałka zoa i 2 szczepki xeni na osobnej skałce) To czy do takiego zestawu pojemniki np 800ml wystarcza ile moze mniej wiecej płynów pochłonąc taki zbiornik??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie, a dokładnie wiele pytań bo baling nadal jest dla mnie czarną magią

jestem laikiem i będzie to moje pierwsze podejście do balinga, zamierzam sie z kupnem pompy jebao DP-4 lecz nadal ilości proszków sa jeszcze nie do końca dla mnie zrozumiałe, ale jeszcze sie doszkole doczytam i mam nadzieje że pojme wstepne proporcje i polepsze a nie zaszkodze zbiornikowi.

kolejne pytanie wiąże się z konsumpcją owych płynów, bo akwarium ma 42L plus 40L sumpa wiec nie wiele i konsumpcja narazie tez jest nie wielka (obsada to 8 maławych SPSów, 2 LPSy mała skałka zoa i 2 szczepki xeni na osobnej skałce) To czy do takiego zestawu pojemniki np 800ml wystarcza ile moze mniej wiecej płynów pochłonąc taki zbiornik??

A jaką masz dzienna konsumpcje ze potrzebujesz ballinga?

NA RH jest fajny artykuł o Ballingu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam, mam pytanie, a dokładnie wiele pytań bo baling nadal jest dla mnie czarną magią

jestem laikiem i będzie to moje pierwsze podejście do balinga, zamierzam sie z kupnem pompy jebao DP-4 lecz nadal ilości proszków sa jeszcze nie do końca dla mnie zrozumiałe, ale jeszcze sie doszkole doczytam i mam nadzieje że pojme wstepne proporcje i polepsze a nie zaszkodze zbiornikowi.

kolejne pytanie wiąże się z konsumpcją owych płynów, bo akwarium ma 42L plus 40L sumpa wiec nie wiele i konsumpcja narazie tez jest nie wielka (obsada to 8 maławych SPSów, 2 LPSy mała skałka zoa i 2 szczepki xeni na osobnej skałce) To czy do takiego zestawu pojemniki np 800ml wystarcza ile moze mniej wiecej płynów pochłonąc taki zbiornik??

800 ml wystarczy, na pewno nie będziesz podawał więcej niż 20ml płynów wiec da rade na ponad miesiąc a pewnie i dwa. Jedyny "kłopot" to przeliczanie ilości proszków na te 800ml ;-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im większy, tym lepszy. Na dłużej wystarczy, a konsumpcja będzie rosła. Ja teraz na swoje 80 l netto leje 70ml płynu na Kh (w proporcji 500g na 5 litrów)

Wysłane z Tapatalk

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziennie wlewam 5ml AF CAplus i wapń trzyma sie na poziomie 420 a miał tendencje spadkowe, niedawno doszły dwa korale wiec bede musiał zapewne znów skorygować suplementacje.

jeśli chodzi o rozpuszczanie to moge nawet w 2l butelkach rozrobic i potem dolewac ale pojemniczki beda musiały byc na widoku a maja ok 800ml stad było moje pytanie

a co do zużywania 20ml to pompa powinna dać rade, bo zapewne dawka będzie rozłożona na kilka razy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie odnośnie pewnego szczegółu: czy w przypadku podejścia do ballinga zakładającego lanie SBS (np. raz w tygodniu razem z podmianą wody) powinno się jakoś przeliczyć i odjąć z przygotowywanej solanki odpowiednią ilość gramów soli do podmianki na rzecz SBS (skoro w ballingu dostarczyliśmy już dodatkową ilość NaCl), czy może nie i po prostu do całej ilości soli w solance podmiankowej dodać jeszcze całą tygodniową ilość SBS?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

gdy przygotowujesz wode do podmiany, mozesz w niej najpierw rozpuscic wymagana ilosc soli bez NaCl i potem dosypac reszte do wymaganego stezenia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.