Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

rozwiń temat ,co to znaczy podnieść magnez metoda ballinga ?

w 2000litrach RO powinieneś rozpuścić 760g chlorku magnezu i 96g siarczanu magnezu .To są proporcje do kalkulatora o ile się nie mylę Bolesławskiego

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wysyp glonu bryopsis i chciał bym go zabić podniesieniem magnezu z1400 do 1900 wczytałem w jakimś wątku że to może pomóc w walce z bryopsis

Kolega był w zoologicznym i kazałem mu kupić magnez i pan mu dał taki MgSO4

Edytowane przez mikolaj85 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dał dobrze. Obecnie unika się siarczanów, ale przy walce z bryopsis to jest sposób.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie wydaje - stosować. A swoją drogą Pan Dittmar obrazilby się sa brak siarczanow :-), ale o tym jeszcze rozmyslam.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wysyp glonu bryopsis i chciał bym go zabić podniesieniem magnezu z1400 do 1900 wczytałem w jakimś wątku że to może pomóc w walce z bryopsis

Mikolaj - odpusc ta metode. Wedlug niezliczonych zrodel ona dzialala TYLKO z magnezem firmy KENT i to na starej recepturze. Wiecej informacji znajdziesz w watku o Bryopsis.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 2000litrach RO powinieneś rozpuścić 760g chlorku magnezu i 96g siarczanu magnezu .

Chciałbym miec akwa 2000 litrow a Ty kazesz tyle roztworu robić :) to ile ma samo akwarium? :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ile zajmuje przeczytanie tego tematu???? ale przebrnalem by na 15 stronie dojsc do wnisoku co Stani zauwazyl na stronie 6 "ale zamieszanie" ja napisze MASAKRA :vava:

O tyle o ile z pierwszych 4 stron mozna sie dowiedziec czym jest metoda Ballinga to dalej nic innego jak ferment ktory osobie poczatkuajcej chcacej rozpoczac ta metode bardzo komplikuje cala akwarystyke morska. Szkoda ze tego nikt nie moderowal.

Ale skoro Bartek merytorycznie czarno na bialym wylozyl jak podejsc do tematu i w raz innymi kolegami poswiecili torche czasu, pomyslalem ze tez bez ich wysilku mi nie poszlo by tak latwo.

Napisze wiec jak Metoda Ballinga wyglada z praktyczego punktu widzenia osoby poczatkujacej czyli mnie.

Od siebie.

Celowo pisze poczatkujacej poniewaz praktycznie od pierwszego zalania posiadam niewielkie akwarium i zajmowalem sie specyficzna grupa korali dla ktorej ze tak powiem jedznie bylo wazniejsze niz parametry.

Wraz ze zmiana typu zbiornika wczesniej czy pozniej wiedzialem ze stane przed faktem - czas zadbac o parametry.

No i zaczelo od lawiny pytan, wino, noce i dnie.

1.No wlasnie jakie parametry chce miec?

2.Czy parametry ktore chce miec sa prawidlowe dla moich korali i reszty zwierzat?

3.Jakie to sa te prawidlowe parametry

4.Dlaczego inni maja inne parametry?

5.Kto ma zle, a kto ma dobre?

6.Na kim sie wzororowac?

7.Co podaje literatura?

8.Jakie Parametry ma sol ktora stousje do podmian?

9.Po co mierzyc zasolenie

10.Jakie parametry mamy w wodzie morskiej?

Duzo pytan ale to nie koniec.

11.Czym jest Metoda Bllinga i na czym polega?

12.Czym rozni sie Metoda Ballinga od Metody "Baling Light" Fauna Marine

13.Czym jest reaktor? zasada dzialania , zalety, wady?

14.Skad sie wzielo lanie po swojemu?

Co zatem powinienem wybrac? :w00t:

Cale wyszykiwanie jaka droge obrac rozpoczalem od pytania 10, ktore potem jak sie potem okazalo znacznie skrocilo caly proces podjecia decyzji, a odpowwiadajc krotko na wiele powyzszych pytan.

Srednie zasolnie "Salnity" oceanow w miejscach wystepowania rafy to 35 promili - co przy takim zaoleniu daje Ca 400 Mg 1272 i KH???

Mi latwiej z refraktrometru odczytywac ciezar wlasciwy S.G. I tutaj byla jazda. Mamy kilka przyrzadow do pomiaru, rozne skale, temperatury, przeliczniki , tabelki wykresy. Co zrodlo to inaczej. Mozna osiwiec.

W finale usrednilem biorac pod uwage info z ksiazek, sieci , dokladnosc mojego sprzetu, dokladnosci testow, unikajac skarjnych poziomow, patrzac na akwaria ktore bardzo mi sie podobaja i z tego co zapamiatelem z badania wody morskiej kiedys kiedys.

Ad.1 Teraz juz wiem ze parametry chce

SG 1,025

Ca 400

Mg 1300

KH 7

Ad.2

Patrzac na inne zbiorniki o takich parametrach i na moj w ktorym korale ruszyly przyjmujac taka proporcje uwazam ze dla zwierzat sa jak najbardziej dobre. Moglbym zwiekszyc SG na 1,0264 = 35 ppt jak w wodzie morskiej. Korala twardym ponoc lepiej, dla rybek gorzej. Zwiekszajc zasolnie zwiekszylbym wszytskie inne parametry a nie chce z kilku wzgledow ktore porusze potem przy soli.

Na takich parametrch najbezpieczniej porwadzi sie zbiornik.

Ad.3

Prawidlowe parametry to taki ktore podalem powyzej :ice: Wziely sie ze sredniej TOTM-ow, opisow pewnych metod probiotyczncnych, czy DSB. Sa one rowniez bardzo bliskie proporcja wody morskiej.

Ad.4

Nie leja Ballinga po rowno? nie wiem czemu, nigdy ich o to nie zapytalem. Byc moze wynika to ze tege ze stosuja inna sol i inaczej prowadza zbiornik.

Czy to jest zle nie mi to ocenic. Kazdy pilnuje swojego i "walczy" po swojemu.

Ad.5

Zle parametry ma ten co ma je niestabilne, ciagle zmienia, lub ma przy nich duzo roboty. Pmijam ogolne problemy w zbiorniku

Ale zdrowsza stala odchylka od prawidlowych parametrow przy zachowaniu proporcji do reszty niz proba zmiany na sile . Czasmai sie nie da np ze wzgledu na metode filtracji.

Ad.6

Na tych co maja ladne korale, nie konieczniee zbioroniki. Na tych co maja argumnety z praktyki a nie z teorii czy ze slyszenia..

Ad.7

Co do parametrow literatura czesto podaje je w widelkach.

Ca 380 - 460

Mg 1200 - 1500

Kh 6,5 do 11

Temp od 23'C - 29'C

S.G. 1,022 - 1,027

I nie oznacza ze jezli miescimy sie w przedziale to mamy w normie.

Najwazniejsza jest proporcja.

Ad8.

To jest kluczowe pytanie w metodzie Ballinga ktore wczesniej tu poruszono, ale nikt nie zwrocil uwagi. To jest zrodlo wszystkich problemow jakie pojaawiaja sie juz nawet nie z Ballingiem a z utrzymaniem parametrow w ogole.

Jezeli sol jest zle zbilansowana i nie ma odpowiednich proporcji w skladnikch Ca, Mg, Kh miedzy soba i przy danym zasoleniu, to bedziemy z Ballingiem ZAWSZE miec pod gorke. Tu zawsze konczy sie na pilnowniu, czestym pomiarze i laniu kazdego roztworu oddzielnie. Kazda jedna podmiana jeszcze bardziej koplikuje sprawe bo rozjezdza nam to co probowalismy utrzymac przez caly tydzien.

Nawet jezeli sol jest dobrze zbilansowana to super bedzie jezeli nasza swieza solanka nie bedzie odbiegac od parametrow wody w zbioniku.

Teraz musimy zadac sobie pytanie czy sol ktora stosujemy spelnia wszystkie te warunki.

Ad.9

http://nano-reef.pl/...yc/page__st__80

Ad.10

Tutaj jest wiecej niz wszystko co potrzebne akwaryscie.

http://publishing.cd...00&brand=eschol

Ad11.

Patrz post pierwszy

http://nano-reef.pl/...etoda-ballinga/

Ad.12

Praktycznie wszystkim choc idea ta sama.

Kupujac skladniki tej marki powinnismy sie scisle stosowac do ich instrukcji nie szukac niczego w Metodzie Ballinga.

Ad.13

http://nano-reef.pl/...ktor-czy-warto/

http://seaforum.pl/v....php?f=21&t=627

Ad14

Z powodu barku umiejetnosci w stosowaniu balinga lub chcociaz checi poznania

Z wlasnego doswiadzczenia powiem ze tu nie trzeba wiele rozumiec.

Drugi powod to spore doswiadczenie i umiejetnosc obserwacji zbionika po swojemu. Jest sporo takich. Dobre efekty rodza kolejnych zwolenikow z tym ze nie kazdy potrafi.

KLUCZ - Dobra sol i dobre prochy, zaufanie prawom chemi, regularne podmiany wody


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bomba.

Dorzucę jeszcze jedno pytanie, które non-stop mnie nurtuje.

Dlaczego przy wysokim zasoleniu latwiej utrzymać wysokie wartosci Ca Mg kH?

Moim zdaniem jedno i drugie nie ma ze sobą nic wspolnego, poza stosowaną solą i podmiankami. Zrobisz solankę gęstą, bujniesz parametry w górę, rzadką parametry polecą w dół. Czyli zmieniajac zasolenie zmieniamy inne parametry i dlatego trzymanie wysokiego zasolenia pomaga w utrzymaniu wysokich parametrow. Czyli ja pisal Grzegorz, sól to podstawa.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skład pierwiastków w wodzie morskiej Zwróć uwagę, że chodzi o masę, a nie stężenie molowe Pierwiastek % Pierwiastek % tlen 85,7000 siarka 0,0885 wodór 10,8000 wapń 0,0400 chlor 1,9000 potas 0,0380 sód 1,0500 brom 0,0065 magnez 0,1350 węgiel 0,0026

to jest tabelka z wikipedi ,Grześ tu sa idealnie opisane parametry jakie uznaje sie za optymalne (zasolenie 1,026)

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje pytanie jaka sol przy 1,026 ma takie parametry, bo jak znam zycie to niektore sa bardzo blisko inne maja o niebo za duzo wapnia czg KH.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damianie, zwróć uwagę, że piszesz o odsetku, który będzie zawsze ten sam dla różnej wartości zasolenia, co jest zgodnie z regułą Dittmara. Krótko mówiąc, nasze sole są liofilizatem wody morskiej (lub jak pisze Grzegorz, bardzo do niej zbliżone). W naturze regulowanie zawartością pierwiastków odbywa się za pomocą parowania wody (to co pisał Grzegorz w innym wątku), a u nas Balling, podmianki, dolewki itd. Idealne parametry są trudne do osiągnięcia, stąd różne składy soli aby zminimalizować wahania a firmy mogą mówić i pisać - "Nasza sól lepsza bo..."


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A ja mam pytanie dotyczące rozpoczęcia lania Ballinga, mianowicie na chwilę obecną mam zauważalny spadek Kh- około 0.25 kh dziennie. Chciałem sprawdzić tygodniowy spadek Ca aby dowiedzieć się czy nie czas zacząć lać Ballinga i teraz pytanie czy jak po cotygodniowej podmianie zrobię testy to czy do czasu kolejnych testów mam lać NAHCO3 aby utrzymać stały poziom Kh czy odpuścić sobie i przez ten tydzień nie lać nic. Pytam ponieważ z tego co wyczytałem przy spadku Kh rośnie Ca, a więc wynik mógłby być zakłamany.

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej samo kH jesli spada.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że daję linka, ale w weekend jestem bez kompa i nie mam jak przekopiować.

Mam prośbę, żeby ktoś łebski zweryfikował mi przeliczenia Aqua calculatora. Szczegóły w linku :

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/49430-[294-l]-+-SUMP---Kostka-rafy-Miklasa#entry627307

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej samo kH jesli spada.

W takim razie będę lał samo Kh, po tygodniu sprawdzę czy Ca coś spadło czy nie.

Dzięki CNCRob :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiem, że było to wałkowane, ale pls pomóżcie mi ustawić Ballinga.

W skrócie akwarium 550l+ sump, zbiornik ma 3 miesiące. Kilka dni temu po ustabilizowaniu zbiornika i przejściu wszystkich plag wprowadziłem sporo życia i przy okazji odpalam Ballinga.

Na tą chwilę zgodnie z radą sklepu ustawiłem wszystko na 10ml ./ dziennie i mam reagować na testy wody. A testy wyglądają tak:

Pierwszego dnia przy wprowadzeniu życia (24.01):

CA=450

PH=8,2

KH=6

NO3=0

NO2=0

NH3/NH4=0

PO4=0

MG=1350

Dzisiaj po 2 dniach stosowania Ballinga (27.01):

CA=450

PH=8,2

KH=6

NO3=0

NO2=0

NH3/NH4=0

PO4=0

MG=1200

Widze, że magnez spada. Podbić dawkowanie? Do ilu?

Z góry dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw musisz ustalić dobowe spadki ca i kh a jak widać nie masz ich tylko kh trochę podnieśc


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw musisz ustalić dobowe spadki ca i kh a jak widać nie masz ich tylko kh trochę podnieśc

OK a jak podnieść KH? Ile i co mam podbić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil,

to nie apteka, ale taki spadek Mg w ciagu jednego lub dwoch dni to po prostu blad pomiaru.

Oczywiscie zdajesz sobie sprawe, ze zaproponowane 10 ml Ballinga dziennie to w 500 litrach jest b. malo (przy duzych twardych koralach dojdziesz do 500 ml...).

Mozesz mierzyc parametry najpierw co 3 dni, potem raz w tygodniu i odpowiednio dopasowywac dawki. Codzienne mierzenie tylko Cie zaniepokoi i spowoduje (jak teraz z Mg), ze nagle zmienisz dawke mimo, ze tak duzy spadek jest malo mozliwy.

Troche szkoda, ze uczysz sie ustawiac parametry po kupieniu zwierzat a nie wczesniej, byloby bardziej "bezstresowo".

W kazdym razie, dawki 10 ml/dziennie nie beda latwe do wykrycia testem na drugi dzien. Tendencja pokaze sie po tygodniu a calosc ustabilizuje po kilku miesiacach, gdy juz skaly, piach, korale tez sie "przystosuja" do ustawianych parametrow. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie głupie pytanie.

Mam ustalone dawki płynów Ballinga kH=12ml/doba Ca=8ml/doba, leję tyle z ręki co dzień i powiedzmy, że jest ok bo rzadko zdarza mi się o tym zapomnieć. O pompie dozującej oczywiście myślę ale wiadomo $$$. Zdarza mi się czasami wyjechać na 2-3dni no i wtedy dramat bo kH spada i już są problemy.

Czy są jakieś przeciwwskazania aby 3 dawki kH i Ca dolać do wody RO w dolewce, której równe 5L styka mi teraz na 3 dni.

Oczywiście tylko w sytuacja wyjazdowych czyli rzadko.

Dzięki za odp.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzic w tabeli rozpuszczalnosci, czy 18mmol CaCO3 rozpusci sie w 5l wody o temperaturze pokojowej.

Edit. Przyjalem dla HCO3, bo dla tej ilosci wapnia to bedzie 12mmol.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.