Skocz do zawartości
dany

Chelmon rostratus (kompilacja luft)

Chelmon (ankieta anonimowa)  

137 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Twój rekord w posiadaniu/utrzymaniu Chelmona

    • Pad? nied?ugo po zakupie
      10
    • Oko?o miesi?ca
      14
    • Do 3 miesi?cy
      13
    • 3-6 miesi?cy
      6
    • Oko?o roku
      22
    • powy?ej 2 lat
      14
    • 3 lat
      3
    • kilka lat
      9
    • inne/nie mialam/em jeszcze chelmona
      46


Rekomendowane odpowiedzi

To może złów go w nocy przy oświetleniu nocnym?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sie postaram go zlowic jak dozyje I wzuce do sumpa ;-)


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodem tego że się chowa w skałach może być to że masz tam dużo kiełży i rurówek które on uwielbia.

To taka optymistyczna wersja


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jadł artemie nauczył się dopiero po około 2 tygodniach próbowałem i różnymi pokarmami

Nie chce cię martwić ale i tak padnie miałem juz 4 szt i max dożył mi do 7-8 miesięcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co proponujecie zrobic?


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmona wsadź najlepiej do osobnego akwarium (może byc nawet 30 l) z łagodną cyrkulacją (np. filtr gąbkowy, bez podłoża, ale co drugi dzień podmień wodę ze zbiornika głównego). Jeżeli ma odpowiedni zapas energii (tłuszczu) to po kilku dniach kuszenia żywym pokarmem (artemia, doniczkowiec, szklarka) zacznie jeść. Potem trzeba go podtuczyć (tak około 30 dni) i nauczyć jeść mrożonki (artemia, lasonogi, kryl) i małże (mule, ostrygi - żywe z Makro). Zamęczyłem wcześniej 3 chelmony- teraz mam 4 (od 4 miesięcy). Pływa sobie z żółtkiem, skopasem, hepatusem i białobrodym, aktywnie przeciwstawia się agresji ze strony garbików, je mrożonki i uwielibia małze, które podaję tylko dla niego w karmiku do którego inne ryby nie mają dostępu. Chelmony jedzą wolno i zwykle jest tak, że inne im wyjadają :-( Chelmony warto kupować duże i jedzące - bo te duże podczas aklimatyzacji na skutek stresu też nie chcą jesć, ale mają na tyle dużo tłuszczu, że wystarczy im na okres postu. Mój je teraz z ręki - małże podaję mu otwarte, mule można zamrozić. Ja podaję swojemu co dwa dni w karmiku. Jeżeli ryba jest wychudzona - głowa ryby jest grubsza od pozostałęj części ciała, powyżej pokryw skrzelowych, nad głową jest "zapadnięta" jej szanse na przeżycie maleją. Do chelmonów trzeba cierpliwości, systematyczności i szczęścia :-)


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poprostu zlapie go w nocy I wloze do sumpa do refigium komoram ma 25l powinno mu starczyc, mam tez zywa skalke wiec jakies rozyczki tez powinnien znalesc I bede powoli go oswajal z jedzeniem podtucze go troche I pojdze z powrotem do zbiornika tylko najpierw musze sie pozbyc domino no tak naprawde to on zultka zachecil do ganinia go on byl pierwszym winowajca;-)


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jakiego karmnika uzywasz?


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić jakieś foto tego karmnika , i czy jakoś specjalnie przygotowujesz te małże przed podaniem do baniaka??? Chętnie dowiem się czegoś żeby urozmaicić diete swojemu Chelmonowi.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmik jest zrobiony z plastikowej siatki ogrodniczej o oczkach około 7mm dostępnej np. w OBI, wymiary 8 x 16 cm. Pasek siatki należy złożyć na pół i po bokach spiąć opaskami zaciskowymi. Tworzy się z tego taka kieszonka do której wkładasz otwartą małżę i wieszasz na szybie za pomocą klipsa do alg. Za jakiś czas wrzucę filmik z karmienia.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poprostu zlapie go w nocy I wloze do sumpa do refigium komoram ma 25l powinno mu starczyc, mam tez zywa skalke wiec jakies rozyczki tez powinnien znalesc I bede powoli go oswajal z jedzeniem podtucze go troche I pojdze z powrotem do zbiornika tylko najpierw musze sie pozbyc domino no tak naprawde to on zultka zachecil do ganinia go on byl pierwszym winowajca;-)

Jak tam sytuacja kolego, udało się go odłowić?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chelmon odlowiony I przebywa wlasnie w sumpie I nawet widzialem jak skubie skale wiec szuka jedzenia, na wieczor robie probe z mrozankami moze sie nauczy.;-)

ps. czekamy na filmik z karminia:-D


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czekaj aż zacznie jeść mrożonki, bo Ci padnie. Kup doniczkowca, artemię, szklarkę, ochotkę i podaj mu żywy. Jak kondycja mu się poprawi to wtedy próbuj z mrożonkami. Szanse, że nagle zacznie jeść mrożonki bez atapu jedzenia żywego są małe.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze zamowic online bo UK trudno o zywy pokarm.


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam film z karmienia chelmona :-) tylko jak go dołączyć do odpowiedzi (umieścić na forum)?


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na YouTube ?

Wysłane z mojego ALCATEL ONE TOUCH 6040D przy użyciu Tapatalka


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecany filmik, mój helmut zjada omułka


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UDAŁO SIĘ :)

Na początku chciałbym podziekować poprzednikom wypowiadającym się na forum ponieważ miedzy innymi podpowiedziom z tego tematu udało mi się uratować tą piekną rybe.

Dodam mój post jako wskazówkę i relacje moich doświadczeń z nieszczęsnym Chelmonem, przez któego prawie nie załamał się cały system. Kupiłem Chelmona ze sklepu w którym jadł mrożonki-podobno. Nie podważam, nie potwierdzam. Nie ma sensu się rozwodzić się na ten temat w tym wątku.

Oczywiście nic nie tykał mrożonek...NIE JADŁ KOMPLETNIE NIC co dostarczyłem mu do akwarium.

Streszczenie

Dzien 1-4

Chelmon nic nie jadł był przestraszony i pływał schowany w rogu akwarium (inne ryby nie były wrogo nastawione)

Dzien 5

Chelmon zaczął szukać po skałach pokarmu i się oswoił z otoczeniem. Niestety akwarium jest świerzo zalane i nie mógł znaleść zbyt wiele naturalnego pokarmu. Mrożonek nie ruszał- przetestwoałem chyba wszystko Wtedy zamówiłem dodatkowy pokarm specjalny dla Chelmona:

1.Pasta z Chelmonem na zdjęciu

2.Spirulina

Niestety to tez mu nie pasowało-zaczeła się panika i Masakryczne przekarmianie ryb i zbędne obciążanie całego systemu abyt uratować tego jedna rybę.

Dzień 6-14

Chelmon nic nie ruszał. a parametry akwarium bardzo się pogorszyły. Acropora zmieniła kolor pojawiły się oznaki plag- dokupiłem małże i zrobiłem karmik z siatki. DLAEJ NIC NIE JADŁ

Dzień 15

Wywnioskowałem że Chelmon coś musiał znajdwyać żywego ponieważ przetrwał teroetycznie bez jedzenia tyle czasu. Jednak było widać po nim oznaki niedokarmienia (RYBA BYŁA WYCHUDZONA I WYRAŹNIE BYŁO WIDOCZNY GŁÓWNY )

Wtedy trafiłem na forum i kupiłem ochotkę i lasonogi. (trzymane w słodkiej wodzie ponieważ nie bylo dostępności- pokarm cedziłem Przez bawełniany materiał i zalewałem słoną wodą do pojemniczka.

Przy pierwszym karmieniu zero zainteresowania, kontynuowałem przekarmianie tylko tym razem żywym pokarmem. (Jeden woreczek lasonogown i jeden ochotki)

Dzień 16

Chelmon skusił się na jedną ochotkę (bynajmniej tyle widziałem) -pojawiła się nadzieja. Później pływał koło nich i szukal po skałach gdzie lezały ale chyba nie wpadły mu w smak. Ale zjadł jednego lasonoga. (karmiłem razem z innymi rybami- [pozostała obsada na szczęście nie interesowała się nimi tak bardzo.

Dzień 17 -20

Chelmon z dnia na dzień Uczył się zauważać lasonogi i na nie polować... szło to jak KREW Z NOSA, uznałem że jest to najglup***a ryba z możliwych jeżeli chodzi o zdolności adaptacyjne.(liczyłem się z tym przed zakupem ale i tak moja irytacja osiągała zenitu jak patrzyłem na jego niezdarne ruchy)

Dzień 21+

Chelmon dobrze sobie radzi z wynajdywanie lasonogów mieszam je z mrożonkami Mysis lub Artemią i czasem zndarza mu się pomylić ;) myślę że to kwestia czasu i się przestawi. (Dziennie daje 1 opakowanie lasonogown wymieszane z 1 kostka mrożonek)

Moje Uwagi odnośnie Chelmona który podobno był cięzkim przypadkiem (tak mi powiedziano w sklepie- ale nie wiem jaka jest prawda ponieważ nie mam doświadczenia.

1.Jeśli nie macie MEGA cierpliwości NIE KUPUJCIE GO -nie raz miałem ochotę wyładować na nim swoją złość i spuścić go w ki*lu jak wsypywałem "tony" jedzenia tylko po to żeby go uratować przed śmiercią.

2. W moim wypadku chodziło o "nauczenie Chelmona ROZPOZNAWANIA nowego pokarmu i zdolności POLOWANIA na niego. I do tego trzeba mieć SZCZĘŚCIE i cierpliwość. Lasonogi nie są gwarancją sukcesu bo na początku nawet na nie nie patrzył a pokarmu szukał po skałach. Widocznie zwracał uwagę na ruch lasonogow. Na początku któryś musiał się ruszyć Kolo niego aby zaatakował. Teraz sam je rozpoznaje.

3. Odnośnie Lasonogów. Ich najwięlkszym problemem było to że wypływały na powierzcnie wody a nie toneły na dno jak ochotki-chelmon wcześniej szukał pokarmu na dnie inte które wypłynęły na powierzchnie wody nie były dla niego potencjalnym pokarmem. Przy karmieniu wyłaczałem pompe cyrkulacyjną na 5min (mam taki przycisk) i zmniejszałem cyrulacje do minimum, ale tak aby lasonogi nie płynęły w toni zbyt szybko ale tak żeby były wpychane przez prąd wody w dół.

Jeszcze raz dziekuje za podpowiedzi odnośnie żywego bo w sklepie takich informacji nie dostalem. mam nadzieje że post okaże się pomocny.

Edytowane przez xyz2017 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz żółtka?jak tak to jaak zareagował na nowego kolego,i czy masz duze rurowki ?jeszcze?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zaprezentuje swojego chelmona który to na poniższym filmie pokazuje jak sobie radzi z jeszcze zamarzniętymi lasonogami. Możliwe że trafił mi się jakiś wyjątkowy egzemplarz aczkolwiek jak go kupowałem to mrożonek żadnych nie tykał. Dzisiaj to chyba najbardziej żarłoczna ryba w moim stadzie, Zjada wszystko, jednie za krylem nie przepada :)


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A masz żółtka?jak tak to jaak zareagował na nowego kolego,i czy masz duze rurowki ?jeszcze?

Żółtek nie miał problemów, pływają razem nawet dość blisko siebie. Może trafił mi sie spokojny egzemplarz, mimo tego ze jest największa ryba w zbiorniku to nikogo nie gania. Zbieram kasę na Xanthurum i zobaczę czy wtedy nie będzie wojny ;)

Odnośnie rurowek to zapomniałem o tym dopisać- specjalnie dokupiłem 3 sztuki za niemała kwotę, w ogóle nie wykazał zainteresowania (teraz to się nawet cieszę bo został Chelmon i mam rurowki ;)

Ogólnie to wydaje mi się ze preferencje żywieniowe zależą od środowiska w którym się wychował (czyt. styl zerowania itp)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez xyz2017 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

Walczę z dino i wczoraj zrobiłem jeden dzień głodówki. Skończyły sie lasonogi i dałem sama artemie:

Chelmon NIC nie ruszył- muszę jechać po nowe lasonogi bo zapasów brak..

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego właśnie z Jadwigi kupiłem. Wieczorem wpuszczony do akwarium. Żadnych wojen z żadną rybą. Samym swoim wyglądem zabrał borsukowi miejsce do spania. Mrożonki je bez najmniejszego problemu. Przeczesuje sobie akwarium nic się nie bojąc. Borsuka przez 3 tyg nie miałem po wpuszczeniu. Przestraszony siedział w skałach, a chelmon od razu na żer wyruszył :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja podziela się walką o to by chelmon pływał w akwarium.

Moje dzieci jeszcze jak miałem akwa 50 L chciały mieć tą rybkę lecz warunki nie pozwalały. Więc jak już postawiłem większy baniak nie miałem wymówki.

Z jednej strony żal mi było tych rybek z drugiej strony była wielka determinacja tak się zaczęła walka.

Pierwszego chelmona kupiłem dużego i przeżył 3 dni

Do drugiego się już bardziej przygotowałem. Kupiłem młodzika ( zapas w zamrażarce miałem wszystkie mrożonki jakie są ino w sprzedaży ) i nic po tygodniu padł.

Trzeciego już w sklepie szukałem i karmiłem wszystkie co były ( ok 10 szt ) Wybrałem tego co najwięcej się interesował jedzeniem. Lecz i ten po kilku dniach padł.

Do czwartego jeż byłem bardziej przygotowany. Oprócz wszystkich mrożonek + wszystkiego co żyje kupiłem suchy pokarm i pastę dla chelmon-ów co się klei na szyby i skałę. Jak padł po ok 2 tygodniach stwierdziłem że daje se spokój. Odpuściłem i tyle.

Po długiej przerwie byłem z wizytą w e-rybce niestety z dzieciorami. No i znowu się zaczeło my chcemy tą rybkę :innocent: Jak tu dzieciom odmówić. Lecz powiedziałem że to jest ostatnia próba. Nie było szukania wzięliśmy tą co chcieli. Pływo już 3 miesiąc Je wszystko oprócz aptazji. Każda mrożonka co zostanie wciepnięto jest pochłaniana przez Bąbelka bo tak został nazwany. Cieszy oko i serce bo jest piękną rybką :D

Jedyny minus jest taki ze Miałem piękną Caulastrea do puki nie zaczeła się dzielić z jednego łebka podzieliło się na trzy małe główki. Chelmon zasmakował w nich i notorycznie je skubie. za jakiś tydzień z 15 główek nie będzie śladu :shock: Ale i tak jest warto :thumbsup: :thumbsup:

post-21876-0-53332400-1475439559_thumb.jpg

post-21876-0-14356900-1475439567_thumb.jpg

Edytowane przez _KRISU_ (wyświetl historię edycji)

Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja opiszę swoje początki z chelmonem. Ja postawiłem na pokarm naturalny dla chelmona tak więc przed zakupem chelmona przez jakieś 2-3 miesiące lałem regularnie fitoplankton co skutkowało rozwojem wszelakiego robactwa oraz rurówek. Tych ostatnich miałem ogromne ilości, komin i tylna sciana akwarium była aż biała od rurówek. Co prawda przed chelmonem do akwarium trafił mandaryn więc ilość robactwa spadł ale rurówki zostały.

Pamiętam jak wypuściłem chelmona z worka, nic go nie interesowało prócz rurówek, ze 2 godziny na nich żerował, dopiero jak się najadł zainteresował się nowym otoczeniem. Te rurówki i inne robactwo dało mi czas aby chelmona nauczyć jeść mrożonki. Nauka jedzenia mrożonek polegała na podawaniu solowca jeszcze zamrożonego na kawałku skałki przykrytego drobną siateczką. Takim zestawem chelmon był zainteresowany, podpływał, ogladał ale niestety nie tykał. I tutaj chyba pomógł przypadek bo z pomocą przyszedł mandaryn który to chętnie posilał się z tego karmika co z kolei sprowokowało chelmona to dziobania artemi. Co prawda na początku wypluwał pokarm ale było już fajnie. Po kolejnych 2-3 dniach ganiał już za pokarmem w toni cały czas wspomagając się rurówkami.

Z chwilą kiedy chelmon nauczył się pobierać pokarm z toni włączenie innych pokarmów było już tylko formalnością.

Rurówki skończyły się gdzieś po miesiącu, zjadł wszystkie co do jednej. Mimo że do dnia dzisiejszego leje fito w awarium nie znajdzie się ani rurówki ani robaka, wszystko znika zanim podrośnie. Natomiast jesli chodzi o aipstasie to chyba kolejny przypadek skłonił chelmona do działania. mianowicie juz się pogodziłem z faktem że aipstasiami chelmon nie jest zainteresowany i kupiłem preparat do ich trucia. Po pierwszej aplikacji chelmon wykazał zainteresowanie aipstasiami. Co prawda nigdy nie widziałem aby chelmon zjadał aipstasie ale zaobserwowałem że nie pojawiają mi się nowe aipstasie a nawet te mniejsze znikają. Z czasem jak już uporał się z mniejszymi zabrał się za te większe. I tak wykosił wszystkie aipstasie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.