Skocz do zawartości
Roman.P

Stare tematy.

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając fora z akwarystyką morską odniosłem takie wrażenie że pewne tematy należało by zaktualizować lub usunąć.

Mam na myśli głównie dział dla nowicjuszy i podpięte tematy.

Niektóre z nich są z pierwszej dekady tego wieku i chyba się troszkę przeterminowały.

Technika, chemia poszły do przodu i pewne zasady też się pozmieniały.

Początkujący czyta, potem zadaje pytania, dostaje odpowiedzi często sprzeczne z tym co już przeczytał.

Może należało by prześwietlić te pewniki i zrobić aktualizację wiedzy o akwarystyce morskiej i zakładaniu słonego akwarium. Będzie mniej pytań od nowych posolonych a i ci z większym stażem łatwiej znajdą odpowiedź na swoje problemy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman lub ktoś pisze się na aktualizacje?

Jeśli tak to pewnie, czemu nie. W miarę czasu od strony moderatorskiej mogę pomóc edytować tekst tematu by dodać do kluczowego posta uaktualnienie. Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu nie można dotrzeć do tematów z przed paru lat jeżeli dokładnie nie pamięta się tematu a wyszukiwarka wiadomo jak działa ,szkoda bo to były konkretne wypowiedzi i dużo fotek, więc forum leci jak gdyby od nowa bez starych sprawdzonych bzdetów :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za cienki jestem trzy latka to za mało.

Ale są na forum ludzie z doświadczeniem i wiedzą tacy jak Tryc, Włodzimierz, Inmar, Dyzma, Tester,Skoczek, Ty, i inni których nie wymieniłem (za co przepraszam). Akwaryści ze stażem.

To oni mający przegląd techniki i technologii powstawania i prowadzenia akwarium morskiego i mogą zmodyfikować stare i na dzisiejsze czasy nie aktualne tematy


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze Daniel - tematy są i mają się dobrze

niektórym starszym brakuje co najwyżej daty, czy zdjęcia w poście

sam jestem za uaktualnianiem tematów, a nie ich usuwaniem ponieważ każdego roku piszemy historię naszego hobby i fajnie móc mieć wgląd czasy minione. Dzięki temu widzimy ogromny rozwój... oraz żelazne podstawy, które się nie zmieniają pomimo upływu czasu


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie sprawdziłem sobie z ciekawości :

glony nitkowate - rok 2006 %29.gif

cjano rok 2006

Mam na myśli np takie przypięte

http://nano-reef.pl/topic/6188-zakladanie-i-prowadzenie-akwarium-prezentacja/


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, myśl bardzo dobra.

Myślę, że i z realizacją nie musi być bardzo trudno jeśli ograniczymy się do aktualizowania (a nie pisania na nowo) wspomnianych wątków.

Niektóre z nich są zamknięte i ich aktualizacja będzie możliwa po kontakcie z Moderatorami albo Administratorem, ale jestem przekonany, że nikt nie będzie robił problemów.

Uważam jednak, że nie powinniśmy (a w niektórych przypadkach po prostu nie możemy) ingerować w posty pierwotne. Stracilibyśmy obraz wiedzy sprzed tych dziesięciu lat, a może to być bardzo pouczające.

Piszmy i aktualizujmy, ale jako dopiski. Można też pewnie na początku dodawać jakieś informacje, że artykuł zawiera nieaktualne dane i na dole jest aktualizacja.

Zacząć chyba trzeba od określenia, które tematy wymagają takiej aktualizacji.

I jeszcze jedna rzecz: To, że teraz obowiązują inne mody i trendy, nie znaczy, że żadne stare metody nie działają. Byłbym bardzo ostrożny z krytyką "starego" tylko dlatego, że jest "stare".

Mam nadzieję, że uda się to pociągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, w linkowanych wątkach dużo nicków już niespotykanych na forum, szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja z chęcią kiedyś przejrzałem te stare tematy i chociaż już bardzo często nieaktualne to fajnie było zobaczyć z ich perspektywy jaki się postęp poczynił w naszym hobby:)


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja z chęcią kiedyś przejrzałem te stare tematy i chociaż już bardzo często nieaktualne to fajnie było zobaczyć z ich perspektywy jaki się postęp poczynił w naszym hobby:)

I jeszcze co się dzieje u naszych Kolegów z przed lat.Większość z tego co wiem nie ma już akwarium,część ma,ale już nie chce się udzielać.Jeśli czytają to POZDRAWIAM :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie u większości nastąpiło już zmęczenie materiału, nie chcą się już z nikim użerać


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, gdy nie bedziemy mieć już czasu/sił na tak aktywne uczestnictwo on line, że też ktoś o nas napisze "szkoda, że ich nie ma on line" :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość wielu z tej najstarszej gwardii ma jeszcze zbiorniki, wielu z nich pomniejszyło je znacznie z braku czasu, wielu czyta forum, mało kto pisze. Niestety na forum stosunkowo rzadko poruszane są tematy, które by ich zainteresowały, to znaczy te dla najbardziej zaawansowanych i doświadczonych. Z drugiej strony wiem, że często odrzuca ich postawa typu "nie mierzę parametrów, nic nie leję i wszystko działa" - postawa ostatnio zastraszająco częsta...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony wiem, że często odrzuca ich postawa typu "nie mierzę parametrów, nic nie leję i wszystko działa" - postawa ostatnio zastraszająco częsta...

I również zastraszająca niechęć do czytania tylko żądanie podania wszystkiego na tacy.

Przepraszam za of w temacie którego to nie dotyczy.

Widzę że temat wywołał troszkę sentymentów, ale nie o to mi chodziło.

Roman, myśl bardzo dobra.

Myślę, że i z realizacją nie musi być bardzo trudno jeśli ograniczymy się do aktualizowania (a nie pisania na nowo) wspomnianych wątków.

Niektóre z nich są zamknięte i ich aktualizacja będzie możliwa po kontakcie z Moderatorami albo Administratorem, ale jestem przekonany, że nikt nie będzie robił problemów.

Uważam jednak, że nie powinniśmy (a w niektórych przypadkach po prostu nie możemy) ingerować w posty pierwotne. Stracilibyśmy obraz wiedzy sprzed tych dziesięciu lat, a może to być bardzo pouczające.

Piszmy i aktualizujmy, ale jako dopiski. Można też pewnie na początku dodawać jakieś informacje, że artykuł zawiera nieaktualne dane i na dole jest aktualizacja.

Zacząć chyba trzeba od określenia, które tematy wymagają takiej aktualizacji.

I jeszcze jedna rzecz: To, że teraz obowiązują inne mody i trendy, nie znaczy, że żadne stare metody nie działają. Byłbym bardzo ostrożny z krytyką "starego" tylko dlatego, że jest "stare".

Mam nadzieję, że uda się to pociągnąć.

Podpisuję się pod tym z całym sercem


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.