Skocz do zawartości
brdow20009

Pytanie do tych co są doświadczeni i starsi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do doświadczonych akwarystów Morskiego baniaka i do starszych osób nie mogę nigdzie wyszukać a mianowicie jak się trzymało akwarium morskie dawniej przecież dawniej nie było np : Filtrów RO , soli specjalnej do akwarium morskiego no chyba że się mylę i tu się zastanawiam właśnie jak wtedy prowadziło się akwarium morskie jaką wodę się dodawało jaką sól jakie filtry .

Żeby ktoś nie myślał że chcę iść na łatwiznę i np wsypać sól kuchenną do baniaka albo wodę od razu z kranu wlać do baniaka.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem link dałeś ale te linki co autor tam dał już nie działają ;(

Edytowane przez brdow20009 (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Kiedyś samemu się głównie sprzęt robiło. Elementy morskiej były w większości zbiorników bo grzały grzałki solne: elektrody wyciągane z baterii płaskich do których się kabel lutowało i wg specjalnych wzorów roztwór soli robiło zależnie od wielkości zbiornika. Na pożądku były cierniki, różanki i inne ryby pozyskiwane z okolicznnych stawów. Łapało się też topielice, topiki, traszki, żaby i inne przypadkowe zwierzęta. O morskiej mało kto słyszał. Czasem się czytało że bardzo nieliczne ośrodki lub prywatne osoby mają akwarium z morskimi organizmami ale wtedy chyba tylko źródłem wody był jej import co było naprawdę drogie i dostępne nielicznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I trzymało się tylko bardzo łatwe koralowce miękkie w akwarium - a i te z trudem


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam tu I takich co przy miekkiej obsadzie ida w Youghal na przyplyw I biora wode. Robia tak do teraz od 10ciu lat...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś samemu się głównie sprzęt robiło. Elementy morskiej były w większości zbiorników bo grzały grzałki solne: elektrody wyciągane z baterii płaskich do których się kabel lutowało i wg specjalnych wzorów roztwór soli robiło zależnie od wielkości zbiornika. Na pożądku były cierniki, różanki i inne ryby pozyskiwane z okolicznnych stawów. Łapało się też topielice, topiki, traszki, żaby i inne przypadkowe zwierzęta.

Nie wiem o jakich czasach piszesz ale już 40 lat temu akwarystyka słodkowodna była w Polsce na dużo wyższym poziomie.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponad 20 lat temu można było kupic np sól AquaMedic. Zawartośc Ca w niej to ok 200 - bo mierzyłem kilka lat temu jak odkopałem w piwnicy resztę soli z zakupionego worka. Odpieniacze na kostkę itp. Trzymano niektóre ryby i raczej miękkie koralowce - to tyle z moich spostrzeżeń. Co było wcześniej w morszczyźnie w "mojej" okolicy - nie wiem, bo się tym nie interesowałem ;)

40 lat temu można było kupic normalną grzałkę i akwarium z szybami klejonymi kitem, prawdziwie "brzęczący" brzeczyk i wiele innych rzeczy - to tez na pewno z akwa słodkowodnego :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daaawno temu miałem coś takiego post-12499-0-55980000-1395924310_thumb.jpeg

silnik z ZK 140 (taki magnetofon kiedyś był)

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te staroświeckie odpieniacze pamiętacie?

Takie jakby płaskie i umyć się ich nie dało.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daaawno temu miałem coś takiego post-12499-0-55980000-1395924310_thumb.jpeg

silnik z ZK 140 (taki magnetofon kiedyś był)

Takie coś to ja pod koniec lat osiemdziesiątych produkowałem seryjnie i jako jeszcze uczeń nieźle na tym zarabiałem. Zaworki jednokierunkowe trzeba było samemu wytoczyć, kulki do nich brałem z łożysk. Najtrudniejsze było zdobycie idealnego materiału na element pompujący... ojciec przynosił mi z Jednostki Wojskowej rury od masek p.gaz. - były idealne na "element tłoczny" :) Silniki do ZK140 (takiego starego szpulowca) były łatwo dostępne - miałem niedaleko tzw. Bomis, gdzie mieli takiego sprzętu na tony... reszta to seryjna produkcja w piwnicy :)

..o ile wiem, niektóre z tych pomp nie są już używane, ale ciągle sprawne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kiedyś to byl aradocha jak komuś Aiptasia rosła, a teraz :blushing:


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brdow20009 moze podzielisz sie z nami do czego zmierzasz?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak uprzedzajac stwierdzenie kogos ze sie "da bez tych fajerwerkow", powiem ze kiedys nie trzymalo sie tak wymagajacych zwierząt jak teraz. Sps nie wchodzily w gre, przynajmniej nie spotkalem. Byly ryby, troche miekasów i tyle. To i tak byl kosmos dla wiekszosci. Ostatnio trafilem na polska ksiązke z 90 lat o morszczyznie i tam byla fotka zbiornika ktory mi sie podobal a teraz jak patrzysz to lipa straszna;) Teraz masz mozliwosci finansowe to masz zrodla wiedzy, masz dostep do sprzetu i mozesz miec rzeczy ktore wczesniej mimo funduszy jakie mogles wydac na to byly nie do utrzymania przy zyciu w warunkach domowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponad 20 lat temu można było kupic np sól AquaMedic. Zawartośc Ca w niej to ok 200 - bo mierzyłem kilka lat temu jak odkopałem w piwnicy resztę soli z zakupionego worka. Odpieniacze na kostkę itp. Trzymano niektóre ryby i raczej miękkie koralowce - to tyle z moich spostrzeżeń. Co było wcześniej w morszczyźnie w "mojej" okolicy - nie wiem, bo się tym nie interesowałem ;)

40 lat temu można było kupic normalną grzałkę i akwarium z szybami klejonymi kitem, prawdziwie "brzęczący" brzeczyk i wiele innych rzeczy - to tez na pewno z akwa słodkowodnego :)

Powiem szczerzę że takie rzeczy mnie interesują co robili ludzie jak trzymali Morskie akwaria. Te akwaria na kit to pamiętam jeszcze były wtedy w stelażach robione bo inaczej się nie dało :( .

Daaawno temu miałem coś takiego post-12499-0-55980000-1395924310_thumb.jpeg

silnik z ZK 140 (taki magnetofon kiedyś był)

Kiedyś takie coś widziałem na giełdzie akwarystycznej ale to była giełda nie Morska tylko roślinna ;) I takie coś chciałem kupić od takiego Pana no ale nie chciał sprzedać ;). Też widziałem takie pompki na baterie ;).

brdow20009 moze podzielisz sie z nami do czego zmierzasz?

Tak jak pisałem wyżej interesuje się takimi rzeczami i jestem ciekawski jak ludzie dawniej trzymali akwaria Morskie i dla tego napisał na forum no ale mało ludzi pisze w tym temacie pewnie mało wtedy osób miało Morskie akwaria wtedy były pewnie Roślinne popularnie niż Morskie akwaria.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi wszystko to co było tutaj napisane to sobie wpoiłem w głowę.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wielu laty :blushing: , utrzymanie nawet miekkich korali bylo problemem. Akwaria tez wygladaly odpowiednio inaczej.

Zywej skaly nie bylo, wiec poszukiwane byly jakies fikusne piaskowce i na nich ustawialo sie szkielety korali. Te szkielety trzeba bylo co kilka tygodni wyjac i czyscic, zeby byly znowu jasne.

Wielu jest zapewne trudno sobie wyobrazic, ale jeszcze nie tak dawno nie bylo sklepow z morszczyzna, nie bylo tez internetu, testow do slonej wody, nie bylo w okolicy innego Morszczaka, ktory wspomoglby porada.

Brak odpowiedniego oswietlenia (T8) nie byl problemem, bo nie bylo co oswietlac. :blushing:

To bylo naprawde elitarne hobby, nie tylko ze wzgledu na ceny, ale rowniez na samozaparcie. Raczej cos dla lubiacych experymenty.

Kubelek Eheima lub plaski odpieniacz Tunze (jeszcze sa produkowane) byly skokiem w nowa ere. Wczesniej, kto mial pompe, mogl pokusic sie o filtr zraszany. Problemem bylo NO2 a na NO3 nikt nie zwracal uwagi. :alien:

20-25 lat temu to bylo sredniowiecze w porownaniu do dzisiaj. :horse:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego się zmienia w akwarystyce morskiej na przestrzeni lat ale jedno pozostaje bez zmian. Spławik do pomiaru zasilenia - mój AM kupiony ponad 13 lat temu wygląda dokładnie tak samo jak dostępne dziś w sklepach ;-) nawet pudełko plastikowe identyczne ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90 te lata to były czasy skała to tuf wapienny teraz bee, odpieniacz na kostke lipową w 350l ,blazenek cena*4,w łodzi na gielde co tydzien ,sól AM,red coral,sera,firma z sprzętem AM,potem reszta,glon caulerpa to był szał,miękkie korale,rurówki


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.