Skocz do zawartości
Mario94

Proszę o pomoc bo brak mi już sił!!! Jak się pozbyć tej ospy???

Rekomendowane odpowiedzi

Ryby sie ustawiają przy mocnym pradzie wody bo pasożyt je dusi , maja zajęte skrzela , jak sie przygladniesz to zauważysz ze szybko oddychają , masz jeszcze szanse pod warunkiem ze zrobisz jak pisałem .Niestety dużo czasu im już nie zostało .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak przebiegnie cały proces flory i czy będzie po tym ponownie jakiś okres odbudowy?

Ciekawi mnie też czy wpływa uv na populacje ślimaków bo ostatnio sporo mi się ich namnożyło a dziś po nocnej uv szukać ich na próżno.

Cała przednia szyba zasypana duszkami robaczkami okragłymi z jednym bokiem wklęsłym widzę że coś uv wpływa na całość a nad ranem mysis wariowało na piachu.

Na razie uvkę wyłączyłem pierwszy niepokojący obraz to znów startuje pewnie wieczorem.Kubek pienił ponad przeciętnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu przywiozłem strigorusa z erybki . Mój hepatus 2 dni go ganiał - 4 dnia ten padłe. Od kilku dni hepatus wysypany białymi kropkami. Kondycja dobra je super nie ociera sie - w zbiorniku jeszcze żółtek , mandaryn, 2 błazny 1 Chromis i 3 mniejsz . Wszytkie zdrowe. 1,5 roku baniak 500 l bez plag . Niech to cholera. Na razie czekam . Jak się sytuacja rozwinie. I tu pytanie jak padnie hepatus a reszta bez kropek - to po jakim czasie można coś nowego wpuścić. Kiedy należy uznać że zbiornik jest czysty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie hepatus jest najgorsza ryba do wyleczenia, wszystkie ryby udali mi sie wyprowadzić a u niego są co chwile nawroty ospy. Ja bym podja leczenie bo od niego moga zalapac ospę inne ryby.

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

W pierwszym zbiorniku miałem problem z ospą na hepatusie i błaznach.

Nic nie dawało rady. W tedy zastosowałem lek Salifert Stop Parasites. I ospa odeszła w niepamięć.

Tym bardziej byłem zadowolony gdyż można go stosować w głównym zbiorniku z twardzielami. Nic mi nie padło nawet jeden ślimak.

W obecnym zbiorniku przywlekłem ospę z jednego ze sklepów i wyskoczyła ospa na nigricansie i delikatnie na żółtku. więc od nowa stop parasites i czosnek z mrożonkami.

Ja polecam ten lek jak dla mnie bomba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciochu a gdzie mozna go kupić??

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Janusz za link, litr to za dużo jak na mój zbiornik a z tego co widzę to nigdzie juz niestety nie ma tego leku.

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu przywiozłem strigorusa z erybki . Mój hepatus 2 dni go ganiał - 4 dnia ten padłe. Od kilku dni hepatus wysypany białymi kropkami. Kondycja dobra je super nie ociera sie - w zbiorniku jeszcze żółtek , mandaryn, 2 błazny 1 Chromis i 3 mniejsz . Wszytkie zdrowe. 1,5 roku baniak 500 l bez plag . Niech to cholera. Na razie czekam . Jak się sytuacja rozwinie. I tu pytanie jak padnie hepatus a reszta bez kropek - to po jakim czasie można coś nowego wpuścić. Kiedy należy uznać że zbiornik jest czysty?

Od zniknięcia wszystkich objawów choroby minimum miesiąc czekaj, a nawet i więcej bo szkoda niepotrzebnie narażać ryby. Z resztą to jest choroba pasożytnicza, więc i ciało ryby musi się zregenerować bo było konsumowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na erybce widzę ten produkt saliferta. Na razie się wstrzymam , moczę mrożonki i dolewam wyciąg z czosnku /szklanka wody i 5 ząbków rozgniecionych. Temp wyżej i o dziwo - hepatus praktycznie czysty. może trochę na ogonie czego nie było, ale tułów czysty. Popatrze jeszcze. Aha - w domu śmierdzi niemiłosiernie. Trudno wytrzymać. Odpieniacz swoje robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sera costamed f podobny skład i zastosowanie co formisol ale skuteczniejszy i do wody słodkiej jak i słonej przeciwko ekto pasożytą Ichthyophthirius, Costia i Chilodonella

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden preparat będący w sprzedaży akwarystycznej w krajach UE nie zawiera w swoim składzie miedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden preparat będący w sprzedaży akwarystycznej w krajach UE nie zawiera w swoim składzie miedzi

Ciekawe rzeczy piszesz! Sprawdź sobie skład choćby preparatu Pointex.


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario a jak tam u Ciebie, cos lepiej po ozonie??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dałem rady odszukać składu pointex może masz jakiś link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario a jak tam u Ciebie, cos lepiej po ozonie??

W zasadzie już tylko hepatus ma parę kropek. Reszta już czysta więc myślę ,że sytuacja powoli opanowana.

Skład pointex-u:

100 ml zawiera siarczan miedzi 2,6 g,

alkanolamine 3,54 g, woda do 100ml

Edytowane przez Mario94 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. Wieże . Jeżeli tak jest to powinieneś mieć problem z atakiem pasożyta rozwiązany oczywiście nie wszystkie stworzenia tolerują miedz ale jakieś straty trzeba ponieś .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam podlacze sie pod temat bo dzisiaj zauwazylem na moilm brazowym pokolcu kropki biale napewo to ospa I sie zastanawiam czy mozna by uzyc na nia Levomisol, uzywalem go na wirki a to tez pasozyty I dziala rewelacyjnie zero strat w obsadzie a wirkow do tej pory nie ma, moze by zadzialalo. na ospe, co wy na to? Jak nie to sprobuje metody z czosnkiem I podnoszona temperatura.


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Opiszę wszystko od początku.

Około 4 miesiące temu miałem w poprzednim zbiorniku (300L) ospę. Zastosowałem wtedy Prodibio Spot&Velvet dwie lampy UV 2x11W i podniosłem temperaturę do 28-29 stopni. Straciłem imperatora i borsuka ale po około tygodniu ospa zaczęła się cofać a po około 2 na rybach nie było śladu. Po tym wszystkim w akwarium jeszcze przez miesiąc świeciła lampa UV.

Po przeprowadzce na nowe miejsc i do nowego zbiornika (530L) zakupiłem kilka nowych ryb. Przez około 2-3 tygodnie wszytko było ok. Po tym czasie na białobrodym pojawiły się pierwsze kropki. Miałem nadzieję ,że to może z jakiegoś stresu ale gdy obaczyłem też kropki na forcipiger nie czekając aż zaraz się rozprzestrzeni zastosowałem Prodibio Spot&Velvets (jako ,że wydawało mi się ,że poprzednio zadziałało i pomogło). Kuracja zgodnie z zaleceniem producenta, wyłączone filtry z phosguard i purigen, zdjęty kubek z odpieniacza ,podniesiona temperatura do 28-29 stopni ,włączona lampa UV 11W. Po zakończonej kuracji zgodnie z zaleceniem producenta podmiana wody. Odczekałem kilka dni ale ospa jak była tak jest. Miedzy czasie straciłem białobrodego ,którego odłowiłem i zobiłem mu kuracje w miedzi. Niestety nie przeżył nocy mimo ,że wcześniej pływał i jadł w głównym zbiorniku i było ok. Po tym czasie poszedłem za radą kolegów z forum i zacząłem lać formisol. Oczywiście wszystko inne tak jak poprzednio (wyłączone filtry z phosguard i purigen, zdjęty kubek z odpieniacza ,podniesiona temperatura do 28-29 stopni ,włączona lampa UV 11W) . Ryby karmione dość obficie a co dwa dni jedzenie moczone w witaminach. Od tygodnia podaje ten formisol i efektów brak a nawet wydaje mi się ,że jest gorzej bo ospa pojawiła się już na innych rybach. Doda ,że ryby jedzą normalnie , pływają normalnie ale zdarza się ,że ocierają się o skały.

Dołączam zdjęcia jak wygląda impeator, heniochus, i hepatus. Oprócz kropek imperator ma też lekko postrzępioną tylną płetwę. Tak się zastanawiam czy to na pewno ospa czy może oodinoza ale leki ,które podałem są i na ospę i na oodinozę.

Proszę was o pomoc co jeszcze można zrobić bo zaczyna mi już naprawdę brakować sił i chęci do tego.

Jak mogę zapanować i pozbyć się tego cholerstwa?

Ja zrobiłem tak :

Odlowilem ryby za pomocą pułapki i siatki , odpaliłem zbiornik 100 l z grzałka i filtrem kaskadowym , stopniowo zmniejszyliśmy zasolenie najpierw do 1016 potem do 1012 plus preparat na CMF , temperatura 26 i nie podnosiłem . po 12 godzinach było o niebo lepiej , po 14 dniach rewelacja . Karmiłem cały czas mrożonymi plus czosnek plus witaminy na zmianę z suchym jedzeniem i algami nori . Wyleczylem w ten sposób 2 pokolce ,mandaryna i zagiewke . Ryby szybko oddychały i miały kaszkę na sobie wiec podejrzewam oba rodzaje ospy na raz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.