Skocz do zawartości
t2mek2

Stary żywy piach - jak umyć ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. posiadam troche piachu ze starego akwarium 43l chciałbym go przenieść do nowego 200l tylko że jest bardzo brudny. Jest w nim i na nim pełno brudu szarego pyłu - cały urobek z 2 lat.

Są w nim też pożyteczne jak dla mnie robale spagetti wormsy itp. Uważam że dzięki obecności tych istot odniosłem sukces w prowadzeniu mojej starej kosteczki. Nie używałem testów nie dozowałem nic poza grotechem, brak sumpa i odpieniacza a akwarium samo w sobie pięknie rozkwitało.

Do nowego akwarium wsypałem 2 szlanki tego piachu bo musiałem przykryć kokon szorstnika, wraz z nim dostał się ten syf:

post-14639-0-06367600-1397485086_thumb.jpg post-14639-0-93071800-1397485095_thumb.jpg post-14639-0-13146200-1397485103_thumb.jpg

Można jeszcze jakoś wyczyścić ten piach, żeby bakterie i robale przeżyły?

Płukanie w słonej odpada (za dużo soli do kibla)

Płukanie w RO (zabije bakterie i żyjątka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywal i kup nowy , cena niewielka w problemow zero :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobie tak wyjme ręcznie robale spagetti ile sie da i wrzuce do nowego reszte piachu wypłucze w kranówie i wysusze.

Jeszcze żeby nie pisac nowego tematu to bakterie Biodiggest i pożywke dla nich moge juz wlewac do akwa czy poczekac az bedzie nowy piach? Wystarczy im skała do zasiedlenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem skała to podstawa a piach to miły dodatek. Wywal stary i kup świeży, żywy.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plucz I plucz. Troche to potrwa zanim bedzie czysty. Pozniej w ro...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie suszyć skoro płukałem w kranówce to pozabijałem wszystko co tam było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sam szukasz problemow w baniaku. Kombunujecie i potem sie nie ma co dziwic ze jest jak jest i pelno banuakow bez kolorow


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umyj go dobrze i tyle, ja umylem swoj w kranowce i dodalem do baniaka zero problemow mialem. jak chcesz wywalac to chetnie go odbiore

a wersja super bezpieczna to wysusz go idealnie i dodaj dopiero do baniaka

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz też spróbować go wypłukać w wodzie z podmiany zamiast wylewać taką wodę do kibla wypłucz w niej piach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale po co ta cała operacja?

Dla kilku robaczków w piachu.

Z takim piachem potem więcej problemu niż pożytku.

Nowe akwarium=nowy piasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe akwarium=nowy piasek

Można i tak ale niektórym jest i szkoda starego pisku wyrzucać jeśli można go użyć ponownie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100zł na nowy piach mozna wydac ale mozna za to tez kupic nowa rybke :) tym bardziej ze ten piach i tak juz kolega wypłukał w kranówce wiec w nim problemów juz nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie poprostu te kilka robaczków żyjących w piachu jest naprawde cennych. Szczególnie w nowym akwarium. No ale juz, nic poza spagetti nie udało się wyciągnać piach przepłukany chyba z 10 razy dopiero zrobił się czysty teraz się suszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypłucz w solance z soli kuchennej, ostatnie płukanie w wodzie z podmiany.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ma zabijać ? Jeśli ciśnienie osmotyczne (stężenie soli) będzie podobne...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. 78% substancji w wodzie morskiej to NaCl, przez te kilka minut robaki nawet nie zauważą że mają za mało innych składników. P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka :) dobrze wiedzieć, a gdybym całe akwarium odpalił na soli kuchennej i do tego dodał wszystkie składniki których potrzebują korale, byłyby zadowolone ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby wyplukac stary piach, to nie jest kilka minut. Ostatnio dalem jednemu moj stary, bo startuje od poczatku I chcial kupic martwy. Za prawie 50kg trzeba "u nas" zaplacic jakies 80e. Pierwsza warstwa (1cm) to mozna okreslic czystym piachem, reszta jest szara, mocno szara. Plukanie/mycie do uzyskania czystej wody wyplywajacej z pojemnika z piachem trwalo 3h. Jezli myslimy o martwym piachu, to ta opcja oszczedza kase. Jezeli chcemy go tylko przeplukac I uzyc wciaz jako zywy, to raczej nie tedy droga...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu. Żywy piasek "nówka" trafił do odpalanego zbiornika w styczniu br. Jest czysty. Można go wykorzystać do nowej kostki odpalanej za około miesiąc + worek nowego? Czy lepiej nie kombinować i kupować nowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym go wypłukał kilka razy w wodzie ze zbiornika solanki może być po podmianie i dałbym go, szkoda wyrzucać.Nie płukałbym w ro a tym bardziej w kranówce czy świeżej solance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu. Żywy piasek "nówka" trafił do odpalanego zbiornika w styczniu br. Jest czysty. Można go wykorzystać do nowej kostki odpalanej za około miesiąc + worek nowego? Czy lepiej nie kombinować i kupować nowy?

Myśle że wedle gustu, jeżeli jest rzeczywiście czysty to czemu nie, u mnie to jak kolega wcześniej pisał z 2 lat nazbierało sie mnóstwo szarego pyłu, około 10 płukań musiał przejść, ale to też zależy od ilości piachu. Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.