Skocz do zawartości
volf

oświetlenie tylko aktyniką

Rekomendowane odpowiedzi

Oświetlenie w moim akwa to dwie duo aquanel 2x 10000 i 2x aktynika Moje pytanie czy moge zastąpić białe świetlówki i świecić tylko 4x aktynika 20000k, czy jednak białe jest wymagane W akwa same miękasy i ukwiał Przyznam że niebieska poświata bardziej mi odpowiada tylko co na to korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co sie orientuje to bedzie nawet lepiej ale moze byc ciemno w akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi z kolei sie wydaje, ze korale potrzebuja do rozwoju swiatła o jak najszerszym spektrum, a że nie da sie tego zrobic za pomocą jednej świetlówki/żarnika/diody to daje sie kilka źródeł światła o różnym spektrum aby uzyskac jak najszerszy wachlarz nm. Oznacza to, że do prawidłowego rozwoju nie można bazowac na jednym źródle światła... pozatym niebieskie jest mało ,,energetyczne" i korale po pewnym czasie zaczynaja zanikac, chyba, ze dac takich swietlowek odpowiednio wiecej ale wydaje mi sie, ze ,,białe" światło jest niezbedne. Taka moja teoria, jesli sie myle, niech ktos mnie poprawi, żebym nie wprowadził kolegi w błąd.


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie swiatło niebieskie jest wysokoenergetyczne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,dla spokojnego sumienia zrobię trzy niebieskie i jedną białą. Cztery niebieskie chodzą mi jednak po głowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Jacek z łodzi oświetla swoje akwa tylko niebieskimi rurami a baniak ma sliczny, zoaski pokrywaja skałę calymi płatami a quadri świeci jak zaróweczka :)

Białe światlo jest bardziej potrzebne ogladajacym niż koralom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech się dzieje wola nieba...jutro dokupię dwie aktyniki,a jak będzie coś nie tak... to zawsze mogę zwalić winę na tuptusia haha i sumienie czyste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak tuptuś napisał jadę tylko i wyłącznie na niebieskim oświetleniu(dwa lata) i nie mam zamiary tego zmieniać a efekt jaki jest kto widział to wie :)


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko potwierdzić, u Jacka same niebieskie ledy i efekt powalający. Sam obecnie świecę wyłącznie niebieskimi T5 i uważam ,że jest lepiej. Może gdybym miał 10szt. T5 to jedną dałbym białą, ale przy 3 sztukach - jedna biała - nie podobała mi się - za jasno było.


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wątek jest o aktynice a Wy piszecie o niebieskim świetle a to róznica jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest różnica to ja nie wiem - kupiłem niebieską świetlówkę - świeci na niebiesko - a napis `actinic` - pozostałe dwie ,które mam - z napisem blue - świeca identycznie - także dla mnie aktynika i blue to to samo - oczywiście jak większość facetów - jestem daltonistą :)


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie panowie, konkretnie chodzi o aktyniczne 20000k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do widma - pewnie masz rację - porównuję jedynie oczo-leptycznie :)

Moje świetlówki to :

Ati Blue Plus - stara

Sylvana Coralstar Actinic -nowa

Aquamedic Reef Blue - stara

Nie miałem innych - nie wypowiem się.

Wracając do tematu - nie sądzę by brak białej świetlówki zaszkodził koralowcom - ale tu znowu patrzę na swoją samarensis ,która odżyła :)

W zasadzie to volf`ofi pozostaje dać 4xactinic i obserwować korale przez jakiś czas.


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI Actinic to swietlówka superaktyniczna a Blue plus to aktyniczna.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wątek jest o aktynice a Wy piszecie o niebieskim świetle a to róznica jest :)

W pewnym sensie racja, ale bardziej czepiłbym się terminu "białe światło", co to takiego, czy coś daje i dlaczego???

Poza tym zostają terminu PAR i PUR.

Jeśli chodzi o fotony, to nie ważne skąd pochodzą, ważne żeby docierały, dlatego wysoko energetyczne "niebieskie" oświetlenie zapewni koralowcom odpowiednią ilość energii. Znalazłem nawet kiedyś artykuł o koralowcach pędzonych na "niebieskim" świetle, przy względnie małej ilości watów. Problem jest taki, że ponoć "niebieskie luminofory" dość szybko padają, więc koszt wymiany świetlówek jest większy niż oszczędność na watach.

Co do "białego" światła, czyli mieszanki różnych barw, to zależy co chce się osiągnąć. To co widzimy to jest w pewnym sensie złudzenie wynikające z percepcji barw, czy też ich powstawania. Kłaniają się tematu Addycji i Subtrakcji. Korale tak produkują swoje barwniki, żeby jedne kolory odbijać, dając nam wrażenie koloru, a drugie pochłaniać (czyli w sumie zużywać na własne potrzeby, lub pochłaniać aby nie dopuścić do uszkodzenia tkanki - tak jak melanina u człowieka). Wąskim pasmem wyciągniesz tylko część kolorów, ale jeśli oświetlisz akwarium pełnym spektrum, będziesz miał możliwość "balansowania" barwami, uwydatniania kilku kolorów, a nie tylko jednego.

Część korali, żyjąca w głębokich wodach w swojej ewolucji widziała tylko światło niebieskie i nauczyła się je wykorzystywać. Te żyjące w płytkich wodach potrafią je wykorzystać, ale jednocześnie chronić się przed nim. Wytworzenie takich a nie innych barw to także walka o pokarm i ochrona przed innymi zwierzętami. My dla swojej przyjemności ograniczamy koralowcom dostęp do tego co lubią, cieszymy się kolorami, ale czy jest to dla nich dobre? - taka refleksja.

Większość świetlówek daje dość szerokie spektrum, ale z przewagą któregoś. Aktyniczne są chyba "najbardziej niebieskie", chodzi mi o to, że mają najmniej domieszki innych barw (pomijając już długość fali). Może barwniki niektóre będą świeciły, ale do pełni kolorów będzie daleko. Kwestia gustu.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie same niebieskie swiatło jest za zimne i na pewno nie da sie wyciągnąc wszystkich kolorów z korali.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ciekawe co na to zooksantelle? Do fotosyntezy niebieskie światło nie jest chyba optymalne?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo zawiły,nadziany niezrozumiałymi dla mnie terminami,ale po trzykrotnym przeczytaniu wywnioskowałem że niebieskie-aktyniczne moim koralom nie zaszkodzi. Przetestuje i poinformuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek z łodzi oświetla swoje akwa tylko niebieskimi rurami a baniak ma sliczny, zoaski pokrywaja skałę calymi płatami a quadri świeci jak zaróweczka :)

Białe światlo jest bardziej potrzebne ogladajacym niż koralom.

Widziałem akwarium Jacka na żywo i można z butów wyskoczyć z wrażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo zawiły,nadziany niezrozumiałymi dla mnie terminami,ale po trzykrotnym przeczytaniu wywnioskowałem że niebieskie-aktyniczne moim koralom nie zaszkodzi. Przetestuje i poinformuje

Bo widzisz drogi kolego, gusta są różne i pomysły na idealne akwarium też. Jednym wychodzi, innym nie. Nikt nie powie Ci rób tak, choć wielu uważa, że jeśli robi się inaczej to jest źle. Zanim za cokolwiek się weźmiesz, poczytaj, poznaj trudne terminy, zastanów się co możesz dzięki nim osiągnąć i kombinuj, ale z głową.

Ja Ci powiem z własnego doświadczenia, skromnego, że mimo iż niebieskie światło daje rzeczywiście fajną głębię i fluorescencję (zresztą obecnie jadę na ATI Blue Plus i Coral Puls, czyli przewaga niebieskiego), o tyle w nowym akwarium planuję podobny układ świetlówek, ale wsparty ledami, aby nie być przywiązanym do sztywnego spektrum światła. Mam na myśli konkretnie Pandorę Hyperion S są z panelami LED SMT. Mam nadzieję na fajne efekty, zobaczymy.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że idealne rozwiązanie to zakup zestawu led,tylko nie widzę sensu inwestowania w akwa 60L ponieważ jestem na etapie aranżacji większego rozmiaru.Pomyślałem o modernizacji istniejącego oświetlenia bo prawdopodobnie zbiornik też zostanie...a co do poznawania trudnych terminów itp. to moim stylem życia jest rodzina a nie pojemnik z wodą drogi kolego Arduan Dzięki za odpowiedz,potwierdzasz moje przekonanie do niebieskiego. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pod samym niebieskim oswietleniem, kolory czerwone nie wygladaja kiepsko ?

Mialem kiedys nad szczepkarium tylko niebieskie i szczepki rosly, choc bardziej jakby "szeroko" i wolniej. Kolory do obserwacji byly ok. ale dopiero gdy spod niebieskiego sie je ustawilo pod pelnym spektrum, wygladaly super.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.