Skocz do zawartości
patkaben

30l czy pozwolić synowi na założenie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam syna w tym samym wieku i gdyby nie on pewnie bym nawet nie pomyslał o powrocie do morskiego. Nie zastanawiaj sie pozwól. Jeżeli oszczedza na to akwa to już bardzo duży plus, kazda minuta, godzina spędzona przy akwarium, czytaniu forum to czas spędzony pozytecznie. Myślę, ze twoja pomoc bedzie absolutnie konieczna ale jezeli przerodzi to się we wspolne hobby to dodatkowo was zblizy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tydzień wywalam do kibla 10L wody z podmiany i do tego watę z sumpa, w której jest pełno kiełży. Zamiast do WC mogę oddać do wystartowania. Sam dostałem wodę z działającego baniaka z takim życiem i start przebiegał nad wyraz łagodnie.

Parametry jak w stopce.

W razie co to PW.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam syna w tym samym wieku i gdyby nie on pewnie bym nawet nie pomyslał o powrocie do morskiego. Nie zastanawiaj sie pozwól. Jeżeli oszczedza na to akwa to już bardzo duży plus, kazda minuta, godzina spędzona przy akwarium, czytaniu forum to czas spędzony pozytecznie. Myślę, ze twoja pomoc bedzie absolutnie konieczna ale jezeli przerodzi to się we wspolne hobby to dodatkowo was zblizy.

On zawsze może liczyć na nas...ale wiem ile też kosztowało go odkładanie na ten cel ... a co z wyjazdem? to też jest ważne pytanie ?czy mogę zostawić na dwie doby solniczkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze jak to ogladam to mi sie wydaje, ze to wszystko takie proste :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On zawsze może liczyć na nas...ale wiem ile też kosztowało go odkładanie na ten cel ... a co z wyjazdem? to też jest ważne pytanie ?czy mogę zostawić na dwie doby solniczkę

Dwie doby to całkiem realne, jeśli ma to być regularne dwie doby to można pomyśleć nad karmnikiem automatycznym i w tym czasie podawać płatki zamiast mrożonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokarmianie tu nie jest problemem... problemem będzie parowanie wody, a co za tym idzie skoki zasolenia.

Również zaczynałem od kostki i uważam, że jest cudna jak się ją pielęgnuje.

Ale...

im dalej w las... tym rosną koszty :)

bo sam zestaw dolewki to koszt 250 zł

do tego jakiś słoik 5l na wodę do dolewki... przy układzie, że często wyjeżdżacie - to raczej będzie pozycja obowiązkowa.

z karmnikiem automatycznym bym się zastanowił. Do takiego akwarium dacie 1 rybkę - więc przez dwa dni nic jej się nie stanie.

Poza tym w małym akwarium karmienie musi odbywać się raz dziennie w porcji takiej, żeby nie zalegało nic na dnie... bo skoczą drastycznie azotany,

A ile taka rybka zje? :)

Musisz wiedzieć jeszcze jedno :) morskie jest inne niż słodkie...

dziś założysz 30l - jutro będziesz myśleć o 300 :) to jest choroba... :D

Pozdrawiam


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na założenie 30 litrów bym nie pozwolił. Trzeba założyć przynajmniej 100litrowe akwarium - jest dużo prostsze do utrzymania.

Ja jak miałem 13 lat to już miałem w pokoju regal z akwariami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś 100 litrów i dawało radę jesli chodzi o parowanie;mniejszego bez automatycznej dolewki sobie nie wyobrażam[prędzej czy pozniej coś sięwydarzy]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jasne , że pozwolić niech chłopak ma przy czym chodzić. Zawsze to lepiej niż gry na kompie lub konsoli.

A jak by Mama poszukała to i używanego reefmaxa kupi w dobrym stanie na forum za małe pieniądze.

Od czegoś trzeba zacząć.

Pozdrawiam.

PS. Mi by się z psem codziennie wychodzić o 6.00 nie chciało. A solniczkę sobie ogarniam.

:)

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił akwarium już teraz i powoli uczył się wszystkiego na dojrzewającym. Przygotowywanie soli, pomiar parametrów, itd., tego nie da się nauczyć bez praktyki. Jak cała rodzina się wdroży w obowiązki, to za jakiś czas możecie wprowadzać życie. No i dolewka to naprawdę niezbędny wydatek. Dobre(Tunze) tanie nie są, ale za tą cenę kupujemy sobie spokój na kilka lat.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wielu na tym forum zaczynalo od malego akwarium (ja rowniez). Jedno jest pewne, ze kazde akwarium wymaga zaangazowania i cierpliwosci a zwlaszcza takie malenstwo. Ja jestem na TAK, czas pokaze czy syn zlapal bakcyla, na pewno moze liczyc na nasza pomoc. Zycze powodzenia bo morszczyzna to piekne hobby!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam dolewki. Przy moim akwarium dolewam ok 5 litrów na tydzień. Dolewam 3 dziennie podczas karmien. Robie tak od pół roku i wszystko ma się dobrze

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka


160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka trzydziestka nie jest zła,moja ma ponad 3 lata,nie ma w niej dolewki,jak są wolne dni to nawet zostaje sama na 2-4 dni i nie ma dolewki tam a wszystko żyje.Podmiany bardzo rzadko i najczęściej na wodzie z głównego zbiornika.Nic tam nie dodaję do wody a karmię tylko suchym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi ..

kształcimy się cały czas....ponieważ muszę być pewna , że nie zrobimy krzywdy zwierzątkom - żyjątkom , z braku naszego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jejciu, czasem sa upadki a czasem wzloty. jak nie sprobujesz sie nie dowiesz. jak cos zdechnie to tez nie tragedia. muche czy komara zabijasz, wiec jak zabijesz cos w baniaku to swiat sie nie zawali. nastepnym razem sie postarasz bardziej i juz.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 30l i jestem zadowolony-ma juz rok i wszystko co robie to podmiana 5l wody raz w miesiacu. Wszystko zyje tj miekkasy sie rozrastają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja jako właściciel takiej małej kosteczki nie mogę się zgodzić z wieloma tutaj szanownymi przedmówcami:)

Wcale nie jest to taki duży problem z utrzymaniem w miarę stabilnych parametrów w takim akwarium.

Co do parowania to jest jak wszędzie ale nie zauważyłem, by przez blisko rok działania w czymś przeszkadzało. Dolewam wody na oko rano i wieczorem i już. Czasami zapomnę w ogóle dolewać dzień i nic się takiego strasznego nie dzieje. Po urodzeniu się córki z wrażenia nie dolewałem przez kilka dni i poziom wody obniżył się o około 3-4 cm a życie przetrwało (choć zareagowało źle).

Nie posiadam żadnych dodatkowych akcesoriów w stylu automatyczna dolewka itp.

Nie znam parametrów poza jednym czyli - kh - choć i ten do końca może być inny niż myślę, bo sprawdzam go za pomocą testu zooleka.

Wiec nie znam nawet zasolenia wody.

Co do karmienia to też - nie widzę z tym problemu - karmię 2 x dziennie artemią mrożoną i nie raz trochę mi się "sypnie" więcej tej mrożonki, że jeszcze przez kilka minut pływa w akwarium i też jakiejś tragedii nie ma:)

Oczywiście glony też mam ale nie są plagą i dzięki nim to nawet i akwarium bardziej naturalnie wygląda.

Ja to nawet posiadam korale twarde sps i lps i o dziwo mają ładne przyrosty.

Uwierz mi obecnie akwarium jest praktycznie bezobsługowe.

Jedynie co w nim robię to podmiana wody co tydzień 5 l i wymiana węgla co jakieś 1,5 miesiąca (a podczas podmiany czyszczenie szyb - wszystko zajmuje mi ok 30-45 minut).

Więc nie stresuj się i zakładaj:)

A zapewne to i tak i Ty będziesz przy nim siedzieć i się bawić.. :)

p.s.

A co do tej choroby zwanej morską, że niby jak się założy takie maleństwo to za chwile się chce mieć większe itp itd

To ja takiego czegoś chyba nie mam - jestem usatysfakcjonowany w 99% z tego co mam, bo wg mnie to każde akwarium jest za małe hehe Więc ja pozostaje przy takiej kosteczce i w zupełności mi wystarcza - do szczęścia brakuje mi jeszcze tylko jakiejś ładnej główki euphilii;)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej spróbować i żałować że się coś zepsuło niż nie spróbować i żałować do końca życia że się tego nie zrobiło :)

UP. Co do tej choroby morskiej to ja to potwierdzę tak:

Wlazłem tu na forum żeby zapytać od sumpa bo tu co druga osoba go ma(zafascynowany słodkimi holendrami) - zacząłem sobie tak oglądać oglądać ale olałem to trochę jak się dowiedziałem co miałem. Potem zaciekawiła mnie krewetka modliszkowata - no to miało być dla niej 30l wydzierżawione. Ale jak zobaczyłem co można wsadzić do 100l chociaż te błazenki to chciałem 100 litrów :D ale ostatecznie teraz kompletuje sprzęt do 250l bo to największe co mogę wcisnąć, a po 3-4 latach jak mi się spodoba to przesiadka na 500l :)

Według mnie akwarystyka to hobby dla najlepszych, szczególnie morska - niestety nie wszyscy potrafią przetrwać okres dojrzewania zbiornika itd. Tylko dla wytrwałych i sumiennych.

Szkoda że nie możecie wcisnąć większego tak chociaż 100l. Wtedy już jakiegoś korala można by i w ogóle, broń boże nie twierdzę że w 30l nie da się nic fajnego zrobić, bo wszystko się da!


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto pozwolić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My sporo czasu mieliśmy takie akwarium i muszę przyznać rację r_33. Takie akwarium sporo wybacza, pod względem kosztów jest sporo tańsze a daje podobnie dużo radości.

Dojrzewanie jest i będzie jak to w każdym nowo założonym akwarium. Podmiany co tygodniowe, ale nie są jakimś utrudnieniem bo mała objętość wody i soli nie idzie na kilogramy. Zresztą czasowo sam wracam do 30l zbiorniczka :). Moim zdaniem warto. I tak ze skały wyjdzie sporo ciekawego życia jak wieloszczety, wężowidła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie....tak sobie pomyślałam ,że może nasze 60 l akwarium słodkowodne zamienić na morskie . Będzie większe ..Czy , można z niego wykorzystać grzałkę z termostatem , filtr z ceramiką - dół to gąbka . Jeżeli możecie to co byście zaproponowali z wyposażenia .?

na fotce z lewej strony widać grzałkę

post-23730-0-66290500-1411927456_thumb.jpg

Edytowane przez patkaben (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie....tak sobie pomyślałam ,że może nasze 60 l akwarium słodkowodne zamienić na morskie . Będzie większe ..Czy , można z niego wykorzystać grzałkę z termostatem , filtr z ceramiką - dół to gąbka . Jeżeli możecie to co byście zaproponowali z wyposażenia .?

na fotce z lewej strony widać grzałkę

Szkło i grzałka na pewno się nadadzą co do filtra to raczej nie. Dokupić trzeba będzie kaskadę ( najlepiej nfz-3) i jakąś pompkę cyrkulacyjną np. carolia nano 900. I zapomniałbym oświetlenie trzeba będzie zmienić. W zależności jakie masz może wystarczy tylko wymiana świetlówek.

Edytowane przez guzalki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.