Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Kalkwasser przerobiony na Dastaco

Rekomendowane odpowiedzi

Pozostaje poczekać na nowy sprzęt i chyba na to postawię http://zuh-tomar.w.interia.pl/ph.html

Wydawało mi się że masz już sprzęt od nich.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,pisałem,że mam miernik Redox z resztą zakupiony dzięki Tobie chyba.

Zgadza się. Nie pamiętałem tylko co to było.

Mam od nich regulator Ph i jestem zadowolony. A używam go tylko do pomiaru.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadnego dodatkowego zbiornika na wode nie masz ,cała woda dolewana do sumpa idzie przez mieszacz tak samo jest u mnie i wystarczy takie kapanie jak z osmozy


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadnego dodatkowego zbiornika na wode nie masz ,cała woda dolewana do sumpa idzie przez mieszacz tak samo jest u mnie i wystarczy takie kapanie jak z osmozy

Czyli całą dobę,bez pompy dozującej,tylko mieszacz ?

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tyle co dolewa dolewka 24h


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując dolewka wlewa RO do kalkmixera gdzie jest mieszana woda z wodorotlenkiem wapnia i następnie wlewa się do baniaka i koniec.Jaki mamy wpływ w takim razie na Ph,ilością zasypu ? Co jeśli będę podawał tydzień,dwa a nagle zrobię przerwę sobie na przykład tydzień,czy czymś to grozi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak ilość zasypu, wstpujesz do mixera i to sie częściowo rozpuszcza, reszta zostaje, potem znów dolewa sie RO i z tej reszty znów cześć sie rozpuści, dosypujesz jak widzisz ze na dnie juz jest mało i tyle

---

smyrofon

Po co robić przerwę, ustawiasz i tylko dosypujesz wkład. Co do pH to musisz sobie sam dobrać odpowiedni cykl jak przy redaktorze, ustawiasz i śmiga.

---

smyrofon


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek,

kalkwasser zazwyczaj podaje się w nocy, stawiasz mixer i ciągniesz drugą dolewkę ze zbiornika z RO do mixera. Na zegarach, które masz wpięte w automat od dolewki, ustawiasz tak aby zwykła dolewka szła w dzień a przez mikser w nocy.

Podpięcie do miksera będziesz musiał prawdopodobnie trochę przytłumić aby nie był za szybki przepływ. Sam mikser również włączasz do automatu z dolewki tak aby włączało się mieszanie razem z dolewką. I tyle.

Pamiętaj, że woda wapienna ma pH ok 12, w nocy dolejesz może litr może 1,5 do obiegu, to spektakularnie nie powinno podnieść ci pH. Przede wszystkim jak wepniesz w obieg to testować pH w ciągu doby, może się okazać, że dolewka która idzie przez mikser będzie tylko redy np od 3 do 6 rano. Spadki pH musisz prześledzić i już.

Jak dalej nie kumasz to dzwoń.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar spróbować z kalkwasserem,na początek będę podawał ręcznie z butelki i kupię jakiś "oryginalny" zasyp tylko muszę się wybrać do erybki.Dostałem wczoraj Ph-metr i pokazał rano 7,8 a wieczorem 8 więc troszkę to będę chciał podbić.Nie wiem co z Ca bo mam około 450.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a kalibrowałeś mierniki przed pomiarem? Jak chcesz to Ci mogę przywieść jakieś bufory bo jutro będę w Jastrzębiu.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem świeży sprzęt już skalibrowany,sonda z Hydrometu,płyny kalibracyjne też mam bo od razu zakupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w czwartek kalkwasser,trafił się akurat z Grotecha bo innego nie było.Zmieszałem sobie to w butelce,zalałem wodą RO po sam korek by jak najmniej powietrza zostało.Na drugi dzień zebrał się osad na jej dnie,ale płyn lekko mętny.Od piątku podaję go ręcznie,wpierw szklanka a kolejny dzień dwie szklanki,ale wynik na razie bez zmian.Czy potrzeba czasu by to działało czy po prostu leję za małe dawki ? Czy nie ma sensu lać takich jednorazowych dawek a MUSI to być rozłożone na całą noc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie leje się całe ro przez mikser. ph wahanie od 8,3 do 8,4 ale w przewadze jest cały czas 8,4.


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku. Przede wszystkim musisz pamiętać, ze walczysz z solanką, krora jest roztworem buforowanym, tzn pH jest stabilizowane przez bufor, ktorego jednym ze skladnikow jest rozpuszczony CO2. Eliminujac CO2 zmienisz pH. Kalkwaserem szybciej rozjedziesz sobie poziomy Ca2+ niz cos osiagniesz.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzisz by niekoniecznie dobrze jest używać kalkwassera ? Zająłem się tematem jeszcze z jednego powodu,oprócz niskiego Ph znów rosną mi fosforany,tragedii jeszcze nie ma bo mam 0,04 ale ostatnio co tydzień podskakuje o 0,01.NO3 mam 0,2.

Jeśli miałbym lać kalkwasser powiedzmy dozownikiem,jaka przypuszczalna ilość może być do mojego zbiornika na noc,około 2 litrów ? Wiadomo,że będę monitorował Ph rano

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaję już chyba trzeci dzień kalkwasser,dziś w nocy podałem pompą dozującą około półtora litra a Ph rano dalej 7,8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Chcesz mieć wysokie ph przy niskim kH? >> Nie da rady. Oczywiście pod dodaniu odpowiedniej ilości wodorotlenku wapnia wyczerpiesz pojemność buforową wody i podniesiesz ph ale może skończyć się to śmiercią "akwarium". Jakie stężenie ma ten "niemo" nazwany roztwór wodorotlenku wapnia? Jeżeli lejesz to i lejesz to chyba ma dość "mizerne" stężenie.

Czy możesz zmierzyć o ile [po dodaniu określonej ilości roztworu wodorotlenku wapnia do określonej objętości akwarium] zmieniło się stężenie wapnia?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roztwór jest nasycony.Ja się tego uczę i do końca nie jestem pewien czy będę tego używał dlatego nie kupiłem kalkmixera by potem nie leżał.Piotr już wspomniał wyżej,że mogą być problemy,ale w takim razie to nie jest metoda dla tych co prowadzą akwarium na priobiotyce gdzie Kh jest bardzo niskie ?

Ca nie mierzyłem,jutro rano je wykonam,zazwyczaj mam je na poziomie 450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, odstaw kalkwaser i zajmij sie poziomami KH, CA i Mg. Kalkwasser nie podbija na dlugo PH po dolaniu szklanki podniesie się o 0.1-0,3 stopnia i za 30 min bedziesz mial to samo.

Poza powyższymi parametrami największy wpływ na PH ma czyste powierze, moze częściej wietrzyć a najlepiej powietrze do odpieniacza z dworu.

Minimalne pH u mnie to 8,11 a max 8.51 z ostatnich 6 miesięcy a to dzięki temu że powierze jest podawane rurą 20 do odpieniacza z dworu, dla porównania, przy poborze tylko z pokoju PH w dzień spada poniżej 8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powyzsze to dobra rada.

Skoki pH spowodowane sa tym, ze w pelnym oswietleniu, glony (tez zooxantelle) wydalaja tlen, podwyzszajacy pH a w nocy, wszystkie organizmy go pobieraja, wiec rosnie ilosc CO2 co powoduje spadek pH. Wniosek - ilosc CO2 w akwarium zalezy od ilosci CO2 w otoczeniu - im go mniej, tym wyzsze bedzie pH.

Wietrzony pokoj lub pobor powietrza z podworka jest wyjsciem z impasu. Wazna jest duza wymiana gazow miedzy akwarium a otoczeniem. Duzy ruch powierzchni wody i silny odpieniacz wystarczaja, gdy w otoczeniu jest duzo tlenu.

Innym, pomocnym rozwiazaniem jest np: szczepkarium, oswietlane w nocy.

Gdyby akwarium dzialalo jak ocean, to przy kH 7,5°, pH utrzymywaloby sie na wysokosci 8,3.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwaseer nie jest tylko na pH. To dobra i sprarwdzona metoda na suplementacje KH I CA. Dawniej to jedna z metod obok Ballinga, wielu nadal stosuje ja za reaktorem. Na Reefkeeping caly opis.

Sa jeszcze dwie ogromne zalety Kalkwassera. Pierwsza to taka ze przyciaga moelkuly PO4 i nie tylko . W UK mowimy na to " bonding organics" i to mozemy to wypienic lub karmic tym korale. Mozemy oddesac z dna sumpa jesli cos nam sie zbiera.

Drugiej zalety nie zdradze, bo takies czary :sorcerer:

p.s. Stachu dziekujemy za 10000 :shock: wpisow pelnych pomocy i humoru w dobrym stylu, :clap:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję jak to u mnie jest:

-moje Ph to 7,8 do 8 na koniec świecenia

- pobieram powietrze z za okna rurką fi 26mm

-okno od pokoju i drzwi od jakiegoś czasu mam otwarte całą dobę

-stosuję metodę priobiotyczną i Kh ustawiłem na około 7

-dzisiejsze pomiary Ca- 430 MG-1350 K-400 PO4-0,04 NO3-0,2 Kh-6,8 Redox-430 Ph-7,8

-glonów zielonych u mnie nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, jak wiesz zawsze śledzę twój wątek i w ogóle bardzo śledzę forum i czytam niemalże wszystkie posty i ostatnio wielokrotnie pisałeś że już nie pobierasz powietrza zza okna. Wiem że kiedyś tak robiłeś i nawet jakiś filtr węglowy miałeś założony.

To jak to jest z tym powietrzem ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.