Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@LTo: Kupując żywą skałę od kolegi z forum już były na niej grzybki. Woda jest też z działających zbiorników. Na pewno to trochę szybko, ale zauważyłem że grzybki które dostałem na skale trzymają się ładnie, tak samo jak wężowidła, wieloszczety, aipstacje i asteriny - więc postanowiłem dodać kilka takich ot. małych szczepków.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze te pare szczepek i ślimakow nie stanowi tragedii w tym zbiorniczku byle byś sie nie rozchulał ;) zazwyczaj ze skala przynosimy jakieś życie, które swietnie sobie radzi w przeciwieństwie do tego pózniej wpuszczonego zgodnie z dekalogiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 13

Cześć! Kilka dni nie było nikogo w domu, a akwarium trzyma się ładnie i okrzemki zdaje się że schodzą już - nie ma ich tyle co na początku. Wieloszczety i wężowidła są aktywne w nocy, a ślimak turbo cały czas podróżuje po akwarium :)

Przed wyjazdem dolałem troszkę więcej wody, tak aby nie było znacznego skoku zasolenia. Przed wyjazdem zasolenie było na poziomie 1,0230. Po przyjeździe odparowało około 400ml wody przez 4 dni.

W planach jest półka nad akwarium, tak aby można było uruchomić dolewkę kroplówkową - około 100ml/dzień.

Po przyjeździe okazało się również że wyszła plaga Aipstasji - kilkanaście nowych się pojawiło, a stare podrosły sporo. W erybce dziś/jutro ma być ślimak który je bardzo lubi podobno, ale z większymi okazami sobie może nie poradzić, tak więc żeby mieć spokój wybór padł na preparat Aiptasia-X. Tak więc mając dzień wolny wybrałem się do erybki w Markach żeby zakupić Aiptasia-X, przy okazji nie obyło się bez małych dodatków:

Aiptasia-X 60ml: 47zł

Skrobak do szyb (małe akwrium, więc potrzeba cienkiego skrobaka): 10zł

Woda słodka ro/di 5l: 2zł

Życie za 40zł:

-1 Polip Discosoma sp. 33

-Sinularia Brassica[?] 2-3cm

-Acropora hyacinthus[?] 2-3cm (gratis, bo połowa tylko żywa)

-Kilka/kilkanaście glówek Zoa pomarańczowo-czerwone i zielone

Większość z tej drobnicy musiałem poprzybijać szpilkami, choć kilka pojedynczych zoa było na tak małej skałce że wpasowało się w pory skały tej w akwarium.

Aiptasje które widziałem zostały bardzo ładnie rozpuszczone, teraz tylko trzeba dokładnie się poprzyglądać i od razu jak się zobaczy trzeba działać żeby nie pozwolić im się rozprzestrzenić na nowo.

Obecne parametry wody:

Zasolenie: 1,0235

Ph: 8-8,5 (nie mogłem rozróżnić kolorów :p)

Kh: 6

NO2: 0.025

NO3: 30

Gh: 12

Cl2: 0

Podmiany zacznę robić po 5l/tygodniowo od tego weekendu.

W planach też jest zrobienie oświetlenia nocnego z 3-4 ledów. 1 uv + reszta neibieskich?

W załączniku kilka nowych zdjęć (trochę kiepskiej jakości, bo dziś rano robionych telefonem).

post-22539-0-74017800-1407240886_thumb.jpg

post-22539-0-13928100-1407240887_thumb.jpg

post-22539-0-55701400-1407240887_thumb.jpg

post-22539-0-97309800-1407240887_thumb.jpg

post-22539-0-31363200-1407240888_thumb.jpg


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbij kh,bo 6 to ciut przy mało.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek: kh jest troszkę niskie, ale przyczyną może być świeże akwarium jeszcze. W weekend będę robić podmiankę i zobaczę co wyjdzie po niej


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 14

@yellow: Podmian wody jeszcze nie robiłem, ale myślę że zacznę teraz już od weekendu. Akwarium będzie miało prawie 3 tygodnie, 3 tygodnie bez podmian wody to może trochę kiepsko wpływać na jakość wody (a przynajmniej takie mam doświadczenia z akwarium słodkiego). A Ty kiedy zacząłeś robić podmianki?

Wczoraj dzięki uprzejmości kolegi z forum, do akwarium trafiły nowe szczepki :):

Discosoma Neglecta

Clavularia

Rhodactis inchoata

Sarcophyton

Cladiella spp

I jakiś mały odłamek Stylophora [?]

Cały zestaw za 125 :)

Kolega też użyczył mi roztworu na podbicie kh którego też dolałem troszkę, ale kh pomierzę jak znajdę chwilę dziś po pracy dopiero. W załączniku zdjęcia.

Jeśli miałby ktoś na wydanie mały kawałek Xeni to również bym przyjął/kupił taki :)

post-22539-0-69993100-1407316171_thumb.jpg

post-22539-0-25976700-1407316180_thumb.jpg

post-22539-0-64395700-1407316180_thumb.jpg

post-22539-0-00726000-1407316181_thumb.jpg

post-22539-0-42616600-1407316181_thumb.jpg

post-22539-0-00181100-1407316310_thumb.jpg


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stylophore daj po zaaklimatyzowaniu wyzej,z dala od miekasów,które mogą ją popażyć.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już miałem napisać, że w weekend podmianka i potem SPSy, ale jak widać wyprzedziłeś mnie.

Ja z podmiankami czekałem, aż się skończy dojrzewanie, ale widze, że Ty idziesz trybem ekspresowym. Piszesz też o doświadczeniach ze słodkiego. Pierwsze co mi się rzuciło na oczy jak wertowałem dział dla początkujących to informacja, że zakładajać solniczke pierwsze co robimy to zapominamy o przyzwyczajeniach ze słodkiego :)


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek: Faktycznie, o tym nie pomyślałem, więc dziś wieczorem ją przesadzę troszkę wyżej

@Nimloth: Może nie tryb ekspresowy, ale lekko przyśpieszony :) W baniaczku widzę że wszystko się ładnie rozwija więc czemu nie - a teraz jeszcze bardziej cieszy oko :) Właśnie powinno się wszystko zapomnieć ze słodkiego, ale ciężko mając słodkie w drugim pokoju :p


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego co pamiętam też robiłem podmiany od razu...

Są różne drogi prowadzenia akwarium. Ta "nasza" nie koniecznie musi być najlepsza, a już na pewno nie jedyna :)

Akwarium fajnie się zapowiada, powodzenia :)

PS. W słodkim używam wody z ro... Hmm... Faktycznie powinienem do morskiego brać kranówę :D (Swoją drogą może kiedyś spróbuję). Sorry za off...

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@igor255: Dzięki :) Ja cały czas do słodkiego leję kranówkę odstaną + antychlor, ale ostatnio sprawdziłem wodę to nawet i antychloru już nie będę dodawać.

Mam jeszcze pytanie odnośnie pokarmu: czy potrzebuję coś podawać dodatkowo oprócz światła :p ? Do tej pory na początku tylko wlana była ampułka bakterii, a tutaj teraz w akwarium troszkę życia przybyło. Jeśli przydałoby się podawać dodatkowo to możecie zaproponować co?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 14

@yellow: Podmian wody jeszcze nie robiłem, ale myślę że zacznę teraz już od weekendu. Akwarium będzie miało prawie 3 tygodnie, 3 tygodnie bez podmian wody to może trochę kiepsko wpływać na jakość wody (a przynajmniej takie mam doświadczenia z akwarium słodkiego). A Ty kiedy zacząłeś robić podmianki?

Ja swoje zalałem troche ponad 3 tyg temu i jestem jeszcze bez podmian. Jak kolega napisał czekam az skonczy sie dojrzewanie, miałem lekki wysyp glonów i juz po nich nie ma prawie śladu, więc wstrzymam sie jeszcze troche by ich nie dokarmić :D Faktycznie każdy prowadzi akwa po swojemu co nie oznacza że jest to źle ;)

P.S : zapomnij o nawykach ze słodkiego:D

Pozdrawiam i śledze twój wątek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 26

Sporo się zmieniło w zbiorniczku i doszło sporo życia, ale nie było czasu pisać :)

Do ekipy w baniaczku dołączyli:

Chrysiptera parasema -25zł

Pictichromis diadema -50zł

Krewetka czyszcząca - Lysmata amboinensis -45zł

Na początku były troszkę osowiałe, ale się ładnie dogadują. Na noc razem ukrywają się w szczelinach skały tak że żadnej nie widać :) Chrysiptera upodobała sobie wyższą część akwarium, natomiast Pictichromis woli przepływać przez szczeliny w skale troszkę niżej.

Do baniaczka przypadkiem też trafiły ze 2-3 ślimaki kopiące <4mm, i jeden turbo <5mm.

Do ekipy potrzebny był również pokarm więc kupiony:

Mrożonka IT wrotka czerwona - 4zł

Omega One Marine Pellets (garlic) 126g - 37zł -okazało się że za duże są kuleczki z jedzeniem i niestety trzeba było rozdrabniać. Jeżeli jest ktoś zainteresowany to odsprzedam za 35zł (praktycznie nie używany), lub wymienię na płatki.

Hikari Marine S: 16zł

Z dodatków to z filtra usunąłem gąbkę która była oraz rowa phos. Zastąpiłem ją siporaxem, kawałkami skały które mi zostały i grzałką (grzałka z akwarium słodkiego, bo tam nic nie robiła). Na siporax polałem od razu fiolkę bakterii biodigest. Do korali też zakupiłem klej żeby je przymocować jakoś. Do tego małe zakupy w castoramie:

Siporax 500ml - 31zł

1 fiolka biodigest - 5zł

Deltec klej AquaScape szary - 35zł

Wiadro 10l - 2*4,98

Pokrywa do wiadra 10l - 2*1,36

Szczypce boczne - 16,36

Trochę wody też dokupiłem - tak na zapas około 30l za jakieś 12zł

Chwilowo stwierdziłem że nie będę jeszce inwestował w filtr ro+di, dlatego też zakupione były wiadra na podmianki :)

Jeżeli chodzi o życie to kupione były:

-Pavona decussata - 30zł

-Seriatopora zielona- 30zł

-Rurówka zielona - 30zł

-1 grzybek discosomy niebieski- 10zł

Dzięki uprzejmości kolegów z forum otrzymałem od nich troszkę szczepek:

-Pseudogorgonie

-Xenia

-Stylophory/Seriatopory czerwone

-Montipora - patykowata i talerzowa

-Caulastrea- 4 główki dołączyły do mojej 1 :)

-Sinularia

-Capnella sp.

Podmiany zaczęłem robić tydzień temu; 5l/tygodniowo

Z ciekawostek, to w tygodniu widziałem zrzucony pancerzyk krewetki wielkości około 0,5cm - 3 małe przyszły razem z jakimiś zoa, więc myślę że przynajmniej jedna żyje :D Dziś w nocy krewetka czyszcząca przeszła też wylinkę i chyba ma jeszcze ładniejsze kolorki niż miała (widziałem ją tylko rano przy niebieskim oświetleniu więc to mogło być złudne).

Dwa dni temu na sacro siedziała asterina (jestem prawie pewien że to ona była) i niestety sacro wydaje się tak jakby był podjedzony przez nią...

Z aiptasjami cały czas walczę - wygląda to jak walka z wiatrakami -one ciągle gdzieś się pojawiają...

Na piastku też zauważyłem żyjątka w stylu Phyllochaetopterus sp. - zdjęcie poniżej. http://pl.reeflex.ne...topterus_sp.htm. Czy to są te ślimaki osiadłe? Pozbyć się czy jakoś kontrolować ich populację?

Próbowałem też zrobić odpieniacz strzykawkowy by Tomko, ale robi pianę na 2cm i tyle. Więc stwierdziłem że akwarium będzie prowadzone jedynie na podmiankach bez odpieniacza :)

W załączniku też zdjęcie obecne akwaium robione rano przy niebieskim świetle - później wyślę jakieś ładniejsze

Poniżej załączam obiecane zdjęcia :)

20140818_201834.jpg

20140818_201844.jpg

20140818_201920.jpg

post-22539-0-71622800-1408360551_thumb.jpg

post-22539-0-13062300-1408360552_thumb.jpg

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yellow: tak, widziałem w internetach że potrzebują około 50l. Uważam że 30l nie jest wcale tak bardzo mniejsze - w 30l raczej ciężko o rybkę która byłaby idealna tam. Dodatkowo w skale jest wiele prześwitów gdzie rybki czują się bardzo dobrze, oraz mają możliwość schowania się tam całkowicie (gdy coś jest robione w akwarium)

Poniżej zdjęcia wczoraj uchwyconego wieloszczeta :) ma chyba z 7cm już

post-22539-0-76174000-1408440665_thumb.jpg

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech sie wypowie ktoś bardziej doświadczony , ja byłem pewny ze to rybka do zbiornika powyżej ~ 100-150l...

Jak pewnie każda inna ryba ma w opisie, że potrzebuje dużo więcej niż 30l:)

Ja trzymam 2 błazny w 30 l ale nie jestem sam, bo i nawet dużo bardziej zaawansowani użytkownicy trzymają błazny w takim litrażu (i wyobraź sobie, że nikt Ich nie ganił za to).

I tak zrobisz jak będziesz uważał :)

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 58

Cześć,

Dziś mijają prawie dwa miesiące jak działa akwarium. Wszystko obecnie ładnie rośnie i się pompuje. Dłuższa przerwa była w pisaniu, ale niestety nie było czasu, a jak był czas to nie było ładnych zdjęć :)

W między czasie wywalona została protopalythoa (ze względu na wysoką toksyczność), która była kupiona w erybce i tam mi ją wymienili z dopłatą na dwie sexy krewetki.

Do akwarium trafił też jakiś czas temu krabik elegans.

Doszło też parazoa oraz dwie malutkie szczepki zoasów (po około 7 polipów)

Co jakiś czas (co około tydzień) spada mi jedynie KH z 7-8 do około 6, ale je sukcesywnie podbijam.

Podmianki wody robię co tydzień około 4,5 - 5l. Zdjęcie w załączniku :)

A no i znalazłem pompkę taką 300l/h która spełnia rolę cyrkulatora. Myślę że więcej nie potrzeba tą chwilę cyrkulacji. Nie wygląda to pięknie, ale leżała w szafce, więc czemu nie :)

post-22539-0-20301100-1411151390_thumb.jpg

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 86

Akwarium bardzo ładnie się trzyma :) Ostatnio dodany zwierzak to duncanopsammia, która bardzo ładnie się rozwija i caulastrea furcata (już prawie 2 główki :) Ostatnio Tectus lubi wchodzić do kaskady i tam sobie zajada, niestety robi to często w nocy, a że akwarium jest obok łóżka to słychać jak woda odbija się od ślimaka :wallbash:

KH się ustabilizowało, jedynie NO3 wynosi około 20. W związku z tym do kaskady trafił purigen (woreczek 100g).

Do akwarium jeszcze trafi na pewno montipora talerzowa zielona - ale to przy kiedyś przy okazji :) Briareum zaczęło się rozrastać i dotykać sarcophytona, tak więc trzeba było zrobić pierwszą przycinkę i zrobić pierwszą szczepkę przy okazji :thumbup:

Zakupiona na początku sól Instant Ocean już się kończy więc zacząłem ją mieszać do podmianek pół na pół z solą z konkursu Aquaforest - aquaforest reef salt - zobaczymy jakie będą efekty :)

Zauważyłem że w piasku osadza się różowy i żółty nalot (troszkę, nie jest tego dużo) oraz bąbelki powietrza. Myślałem nad zakupem jednego ślimaka kopiącego żeby czasem przeczyścił piasek, ale w sklepie mi powiedziano że do 30l, lepiej nie wkładać takich ślimaków. Co o tym myślicie?

post-22539-0-38275600-1413457316_thumb.jpg

post-22539-0-94685000-1413457317_thumb.jpg


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 144

Nie wiem czy ktoś czasem przegląda ten wątek, ale czasem wrzucę jakąś aktualizację :)

Parę dni temu do akwarium zawitało cyjano niestety. Nie jest tego dużo, ale jest na skale, mniej więcej zajmuje obszar 3x3 cm. Wczoraj gruntownie odessałem - mam nadzieję całe cyjano. Na wszelki wypadek będąc wczoraj w Acroporze miła Pani uraczyła mnie jedną miarką chemiclean'u - jeżeli będzie się powiększać to zastosuje chemię, ale jeszcze będę próbować z tym walczyć.

W międzyczasie nie pisania postów, do akwarium trafił ślimak srtombus i kilka dzikich - wczoraj. Wczoraj doszedł też zielony rodactis. Wcześniej stylophora hystrix zielona i pocillopora tricolor. Wszystko ładnie rośnie, widać znaczne przyrosty na stylophorze zielonej, na xystrixie widać też przyrosty i zaczątku nowych ramion. Cladiella urosła dość znacznie i musiałem ją przenieść z pierwszego planu na tyły, co wcale nie było łatwe jej odklejenie od skałki, ale się udało bez uszczerbku. Euphyllia podzieliła się już z jednej na trzy główki więc chyba jej dobrze :D

W akwarium uruchomiłem termostat z wiatraczkami. Utrzymuje temperaturę w przedziale 25-26 *C. W planach jest uruchomienie raspberry pi z kamerką do podglądu akwarium jak jestem w pracy, w przyszłości może jakieś dodatkowe moduły na raspberry pi.

Jako załącznik wrzucam fotki sprzed około 2 tygodni gdzie widać kraba alpinistę wspinającego się na szczyt montipory (aż pochowała polipy) :)

post-22539-0-09803700-1418381428_thumb.jpg

post-22539-0-83859800-1418381429_thumb.jpg


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko żyje w akwarium aż miło. Szkoda tylko ze akwarium nie rośnie razem z koralami...

Planowana jest przesiadka do zbiornika 112l. Zbiornik już gotowy, w najbliższym czasie będziemy przenosić się do 112l + sump 45l :thumbup:http://nano-reef.pl/...-mala-szklanka/ Temat już jest, więc będą tam aktualizacje :)

post-22539-0-50288500-1422277345_thumb.jpg


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 174

Ostatnio zauważyłem że wsypując pokarm rybki czasem jadły, a czasem nie. W związku z tym zacząłem je karmić mniej - raz dziennie tylko rano. Rybki od razu nabrały apetytu, ale zauważyłem coś co mnie zaniepokoiło. Zauważyłem że coraz więcej wężowideł zrobiło się aktywnych i wiele z nich ma podgryzione macki. Wsypując rano pokarm też da się zauważyć że krewetka (czyszcząca) praktycznie wyrywa sobie pokarm z wieloszczetem. Po tym co zauważyłem zacząłem je karmić dwa razy dziennie. Co myślicie o tym?

Dużej części wieloszczetów będę się pozbywać wraz z przesiadką (ten/następny weekend) do większego zbiornika. Za duże już urosły, ale jeżeli ktoś by chciał je przygarnąć to myślę że jakoś je mogę odłowić.

Żeby nie było nudno, wrzucam filmik z 23 grudnia (nowszego nie mam niestety):


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.