Skocz do zawartości
edison

85l. ----- przesiadka na 144l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem w trakcie realizacji pierwszego akwarium morskiego 85l. 70x35x35

W akwarium będzie panel na bocznej szybie z jednego boku.

Odpieniacz - Aqua Medic Turboflotor Blue 500

Pompa obiegowa T-Head 750 Aquael 750l/h

Cyrkulator Circulator reef 2600 AquaEL 2600l/h

Lampa led w trakcie projektu i planuje dać taki układ led

Będzie się składać z diod 48x 1w. beż żadnego sterowania zasilane 2szt. driverami 350mA

Wymyśliłem sobie to tak, nie wiem czy dobrze dobrałem barwy i kolory.

2x1w czerwona 650nm

2x1w zielona 520nm

4x1w UV 410nm

12x1w 6500K

30x1w Royal blue 450nm

Na początku chcę dać 5kg żywej skały, po okresie dojrzewania kolejne 5 kg., zalać zbiornik żywą wodą.

W panelu wata i ceramika, póżniej dołoże jakieś absorbenty.

Edytowane przez edison (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie bezsensowny rozmiar szkła.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

watę zastąpił gąbką, i czy podane wymiary podałeś akwarium netto czy w tym ma być też panel??

Całkowicie bezsensowny rozmiar szkła.

pewnie takie ma możliwości...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

watę zastąpił gąbką, i czy podane wymiary podałeś akwarium netto czy w tym ma być też panel??

Moim zdaniem gąbka nie jest dobrym rozwiązaniem w morskim, watę się wymienia co 2 dni i jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem gąbka nie jest dobrym rozwiązaniem w morskim, watę się wymienia co 2 dni i jest git.

a czemu tak uważasz? Problem z watą - musisz ją co 2 dni zmieniać czyli na wakacje nie pojedziesz :(:)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w gąbce zbiera sie syf, ktory gnije i psuje parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w gąbce zbiera sie syf, ktory gnije i psuje parametry.

Jak użyjesz gruboziarnistej to tego problemu nie będzie - zatrzyma mase złego np jak masz babke to pył z piachu. A właśnie ten problem jest z watą - musisz ją zmienić co 2 dni bo inaczej będzie syf o którym piszesz


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wymiary bo takie możliwości na tą chwile, mam już roślinne 144l., 4x30l, 2x45l. i 2x16l. krewetkaria. Ciężko gdzieś już upchnąć na 48m2.

Jeśli to morskie pociągne minimum pół roku to znaczy że będzie następne ale już o wiele większych rozmiarach.

Akwarium podałem z wymiarów brutto. tak w tym będzie panel więc zostanie przestrzeni nie mniej niż

60x35x35

Korale będę chciał utrzymać na samych podmiankach na dobrej soli , w zasadzie będą tam same miękasy i 1 ukwiał.

Planowana obsada to dwa błazenki i to wszystko, może jakiś ślimak.

Edytowane przez edison (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na początku chcę dać 5kg żywej skały, po okresie dojrzewania kolejne 5 kg., zalać zbiornik żywą wodą.

W panelu wata i ceramika, póżniej dołoże jakieś absorbenty.

ojojoj- takich bajerów z dokładaniem skały po zakończeniu dojrzewania do raczej nie rób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwile dużo czytam i różnie ludzie piszą,

Napiście czy ten ekosystem ma szanse przetrwania i jak ma sie sprawa oświetlenia, lampę będę robił sam.najpóżniej pod koniec tygodnia muszę zamówić ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojojoj- takich bajerów z dokładaniem skały po zakończeniu dojrzewania do raczej nie rób.

dobrze że podniosłaś temat :) bo co znaczy wg autora dojrzewanie

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy wg autora dojrzewanie

Według mnie to gdy poziom no2,no3,po4 utrzymuje się na poziomie zerowym wtedy można mówić o ustabilizowanym zbiorniku,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Według mnie to gdy poziom no2,no3,po4 utrzymuje się na poziomie zerowym wtedy można mówić o ustabilizowanym zbiorniku,

Ale dodając nowe kawałki skały parametry na nowo będą szaleć więc to mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to gdy poziom no2,no3,po4 utrzymuje się na poziomie zerowym wtedy można mówić o ustabilizowanym zbiorniku,

to koleżnka Debora ma racje - to ZŁY pomysł - lepiej dać na początku i niech razem dochodzą.

I w takim przypadku nie nieświecił bym na początku w ogóle tak minimum ze 2 tygodnie a potem światło i powoli... - jak dasz światło to zacznie rosnąć i ekipa będzie potrzebna a ten okres powinien trochę potrwać

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dam odrazu 10kg, z tym światłem to właśnie miałem zamiar świecić tylko 11w. lapką aquaela żeby chociaż coś było widać co tam siędzieje przez pierwszy okres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 kg skaly w 60 litrach? mam 20kg w 600 :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz widział co się dzieje w świetle dziennym :) - niech tam powstaną warunki do życia a potem myśl o reszcie - dobrze zaczniesz będzie łatwiej - chcesz pośpieszyć będzie potem trudniej

No to dam odrazu 10kg,

za dużo - daj 6-8 maks i to najlepiej w kilku kawałkach abyś zrobił przestrzeń do ruchu wody a nie ścianę


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem narazie ile objętościowo waży żywa skała, przeczytałem żeby było przynajmniej 20% objętości zbiornika. Gdy będe w Aquamedicu to zobaczę jak to wygląda wielkościowo i wagowo.

Edytowane przez edison (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem narazie ile objętościowo waży żywa skała, przeczytałem żeby było przynajmniej 20% objętości zbiornika.

10% i to w cyfrach tzn masz akwa 85 litrów - miej 8,5 kg skały


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 kg dobrej zywej skaly zajmie pół akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edison,

5 kg skaly wystarczy i 1-2 cm zywego piachu.

Poza tym, jesli bedziesz mial odpieniacz, korale miekkie i robil 10% podmiany wody co tydzien, to moze zrezygnuj z roznych wat, gabek i innych pokruszonych skal w dodatkowych filtrach. Bedziesz mial przynajmniej "przeglad sytuacji". W dodatkowych filtrach zacznie sie zbierac detrytus, resztki pokarmu, zamiast ladowac w odpieniaczu. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody polutowane teraz tylko muszę wymyśleć podwieszenie jej nad akwarium. Wyszło 20-Białe 10000K , 30 Royal Blue , 4 czerwone , 2 zielone, 4 UV , muszę dokupić jeszcze jeden driver bo 12 diód nie pali w tej chwili. Lampa jednak będzie miała 60w. :) podzielone na 4 sekcje . Pompa obiegowa będzie New Jet 800

10599627_336839446478450_6652385882122373300_n.jpg

004-1024x768.jpg[/img]

Edytowane przez edison (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odpalone 85l. , narazie mała zajawka, szersza fotorelacja w niedziele.

011-1024x768.jpg

018-1024x768.jpg

009-1024x768.jpg

020-1024x768.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna aiptasia :)

Ja bym te ledy szybą osłonił, ale się nie znam... Ile tej skały w końcu weszło?

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ledy będą zasłonięte szybką , i tak jeszcze nie świece. Skały weszło równo 10kg ale ten kawałek po prawej stronie chyba wyjmę ze zbiornika.

Jeśli to Aiptasia to rano to wywale , jest tylko jedno takie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.