Skocz do zawartości
Alfik1980

Projekt 400 - 120x55x60 sump 85x45x45

Rekomendowane odpowiedzi

Krzysiek dzięki za słowa otuchy. Baniak to jeszcze daleko do ideału , ale będę dążył.

Bakterie myślę, że zaczęły współpracować z octem i wódką , bo spadły już z poziomu 100 na 50 a to sporo.

Aczkolwiek przy moich parametrach to jestem ewenementem co do akr.

Aby nie było parametry:

NO3 - 50

PO4 - 0,46 mala hanna

zasol. - 1.026

temp. - 26,3

Mg - 1410

Ca - 400

K - 390

kH- 9,3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem, więc co w baniaku. Zacząłem stosować dla korali Polyp lab i co zauważyłem to ,że korale super się pompują i czekają na papu.

Walczę jeszcze trochę z PO4 ale idzie ku lepszemu. Mała Hanna przydaje się bardzo :)

Z bakterii robię mieszanki ( Akwesan, Colombo, Microbe Lift) i to przynosi najlepsze efekty. Z wartości NO3 50-70 zjechałem do 5-10 w przeciągu kilku dni. Dodatkowo wódeczka i ocet.

W międzyczasie padła mi pompa Jecod RW-15, ale na szczęście gwarancja uwzględniona i po 2 tygodniach była z powrotem.( padł najprawdopodobniej stojan - nie kręcił wirnik choć prąd był na kołkach). Nie wiem , czy u was też tak się zdarzało . U mnie to już drugi przypadek z tą pompą, niestety jedna była bez gwarancji i musiałem kupić drugą. Może zaproponujecie jakiś zamiennik tej pompy i co warto kupić.

Co do życia: Błazny wciąż kładą ikrę, niestety w głównym i nic nie zostaje ( co 2 tygodnie nowa ikra), Pterapogony też udało mi się zakupić na giełdzie i okazało się że para. Pierwsza ikra była miesiąc temu , ale samiec młody i nie dał rady dotrzymać jej do końca ( zjedzona), Może następnym razem się uda, Karmię obficie i ryby i korale.

Parametry wody: zasol. 1.025 ; temp 27; kH 8,9 ; pH 7.96- 8.20 ; NO3 5-10 ; Ca 470 ; Mg 1350;  PO4 0,26 Hanna ;K 380 trochę mało 

 

20170110_210525.jpg

20170110_210518.jpg

20170114_111854.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie się prezentuje:) Ile lejesz tych bakterii i z jak często?


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2017 o 13:54, Tomol napisał:

Ładnie się prezentuje:) Ile lejesz tych bakterii i z jak często?

Dzięki Tomek. Co do bakterii zastosowałem program naprzemienny. Colombo i Microbe-lit leję po 50 ml a Akwesan 3 miarki saliferta rozrobione w wodzie z baniaka, oczywiście naprzemiennie raz na tydzień. Dodatkowo idzie codziennie 20ml octu i raz w tygodniu 20ml wódeczki czystej dla bakterii, a dla siebie browarka :)

Co do Akwesanu zauważyłem , że to bardziej przypomina pożywkę bakteryjną , ale w opisie pisze że bakerie więc podaję.

Po wyjęciu absorberów coś oddaje mi do wody PO4 bo wzrosło do 0,46 i trzeba coś wymyślić na zbicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na jakiś wpis. Po miesięcznym pobycie na szkoleniu w Zakopanym i powrocie do domu miałem trochę pracy. Niestety pojawiło się cyjano i teraz 2 doba walki z bakterią.

Co do parametrów to jestem zaskoczony ,bo moja żona czuwała nad szkłem i pomimo że potrafi zrobić dolewkę i karmić ryby nic się nie posypało ;)

Oczywiście wracając z turnusu musiałem dokonać zakupów. Więc po sprzedaży 2 ustników, chepatusa i scopasa do zbiornika trafił żółtek i białobrody.( zakupiony w Dobczycach :) )

Z koralowców w ostatnim czasie doszły akry od Piotra (@Moljzesz) i Adama ( @Adamo79) polecam zakupy u tych Panów :) akry pierwsza liga.

Z rybami to jak zwykle cyrk, błazny wycierają się regularnie co 2-3 tygodnie, a i mandarynom wzięło się na amory. ( załączam filmik sorry ze marnej jakości ale bąble w wodzie po chemicleanie od pienidła) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz fajnie ustawioną skałę, coś w tym stylu będę miał kiedyś w większym akwarium. Jak długo masz, żyją u Ciebie Mandaryny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryny pływają u mnie w zbiorniku: samiec od 2 lat, a samiczka została zakupiona jakieś 8 miesięcy później.Tańczyć zaczęły jakoś od 3 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem. Kilka zmian po upałach. Niestety pojawiło się cyjano a z nim odeszły na wieczną rafę moje mandaryny i babka kopiąca. Po walce i ustabilizowaniu baniaka po infekcji cyjanobakterii jeszcze walczę o hystriksa co mam go od małej szczepki. Leci niestety i nie wiem czy walka będzie wygrana( widać na załączonym filmie). Akroporom też się oberwało ale już odzyskały kolory i tkanka powoli wraca do poprzedniego satnu.Baniak niedługo kończy 3 lata i przeszedł już sporo. Teraz tylko czekać cierpliwie na przyrosty i kolorowanie.Co do przyszłych zmian zamierzam dokupić jeszcze borsuka, naso elegants, mandaryny i koniecznie babkę kopiącą ,tamta robiła naprawdę dużo dobrej roboty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Aiptasiooowe pooole rośnie po leweeeej,

i po praaaawej chyaaba też"

Troszkę faktycznie jakby blask akwarium przygasł od ostatniego wpisu.

Ale euphylie robią robotę. Pierwsza klasa!

Nie wiem czy to palys czy zoasy (albo jedne i drugie) rosną po trochę wszędzie, ale nie tłumią ci one korali SPS? LPSy wyglądają jak na moje niewprawne oko całkiem przyzwoicie.

Co ci porasta komin i tylną szybę przy kominie?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No aiptazje się rozkokosiły bo nie mam już ustników , a i chelmon przegrał z żółtkiem.Coś muszę wymyślić ,bo zaczynają trochę za bardzo rosnąć. Co do tych parazoasów i zoapodobnych dostałem od kumpla i rosną wszędzie jak wściekłe pomimo rwania lekka plaga się robi. Trochę porosły po akrach, za dużo pozwoliłem stąd też trochę słabo wyglądają. Sezon urlopowy tez trochę dał baniakowi w kość. Teraz czas na walkę z dziadostwem i trzeba prostować baniak. Oby tylko wylotów nie było za dużo bo znów będę poza domem , a żona tylko karmi i dolewkę robi....Na tylnej ścianie briareum.

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hystriksy spisz już na straty:(

Jak się nazywa to zielone "drzewko" pośrodku zbiornika? Trochę podobne do seriatopora caliendrum ale to nie to.

 


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup krewetki od inżyniera Krewetki. Przynajmniej jednej plagi się pozbędziesz.

Tak poza tematem, to bardzo doceniam akwarystów, którzy oprócz cukierkowych obrazków ze wzlotów dzielą się również tymi nieco szaroburymi z nieco mroczniejszych dni. To naprawdę kopalnia wiedzy.

Musisz coś zrobić z tymi zoasami bo ci zarosną całe akwarium i skończy się restartem skały :/


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomol podpytaj Chwiałka co to za koral bo dostałem jako pogorzelca. A co do baniaka i zoapodobnych. Jest to wielki problem. Już walczyłem z żółtym parazoa i jest skubania co niemiara. Te niby niebieskie są jeszcze gorsze bo plują wodą i nie wiem czy nie toksyną przy okazji. 

ładne baniaki są na tym forum i gratuluje wszystkim co je posiadają. Może jestem wyjątkiem, ale plagi mnie lubią od samego początku zabawy w akwarystykę morską. Mam nadzieję ,że komuś się przyda to co piszę i uniknie trochę błędów. Co do skały to od dłuższego czasu zastanawiam się nad jej zmianą w 100%. Niestety skałę z która zaczynałem miała wysoki poziom oddawania PO4 do wody,co zakończyło się niedawno. Wynik z Hanny od jakiegoś czasu waha się od 0 do 0,04 maksymalnie. 

Za namową żony kupiłem żółtka i ten niestety zaganiał mi kilera na aiptazję. Szkoda bo ładny egzemplaż i nie miałem z nim problemów przez 2 lata.

No i w końcu porwałem się na akropory co niestety nie jest łatwe. Zaczynam dopiero obserwować przyrosty i kolory od niedawna.

Następny rok to na pewno zakup klimy, ten rok przyniósł zdecydowanie za dużo strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jakbyś znalazł jakiegoś brzydala albo innego amatora zoasów... To by się sam problem mógł rozwiązać. Gorzej jak się dopadnie do innych korali przed zoasami.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego sprzedałem ustniki. Lubią euphillie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Alfik1980 napisał:

Dawno nie pisałem. Kilka zmian po upałach. Niestety pojawiło się cyjano a z nim odeszły na wieczną rafę moje mandaryny i babka kopiąca. Po walce i ustabilizowaniu baniaka po infekcji cyjanobakterii jeszcze walczę o hystriksa co mam go od małej szczepki. Leci niestety i nie wiem czy walka będzie wygrana( widać na załączonym filmie). Akroporom też się oberwało ale już odzyskały kolory i tkanka powoli wraca do poprzedniego satnu.Baniak niedługo kończy 3 lata i przeszedł już sporo. Teraz tylko czekać cierpliwie na przyrosty i kolorowanie.Co do przyszłych zmian zamierzam dokupić jeszcze borsuka, naso elegants, mandaryny i koniecznie babkę kopiącą ,tamta robiła naprawdę dużo dobrej roboty.

 

Szkoda mandarynów i babki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nastały kolejne prace przy szkle. Postanowiłem zmienić powrót i tak powstał pseudo lock-line. Zobaczę jak będzie się spisywał. 

Poza tym musiałem zająć się aiptazją i pseudozoa. Jak tej pierwszej nie udało mi się do końca wyskubać -jeszcze widać kilka miejsc- to z drugim problemem udało mi się uporać.

Ładnie wyglądające polipy w świetle niebieskim okazały się nie zoa ,a pseudozoa i rozmnażały się na potęgę. Walka myślę,że ostatecznie wygrana przeze mnie. Pinceta i polip po polipie udało mi się usunąć je  ze zbiornika. Parametry niezmienne i to cieszy. Akry jeszcze odpoczywają po inwazji pseudozoa. Zapodaję link do filmu jak komuś będzie się chciało to zachęcam do zalukania i oceny. Postaram się zamieszczać częściej filmy i z katastrof jak i sukcesów w baniaku. Zawsze komuś się coś przyda, a i na czyichś błędach lepiej się uczyć.....

 

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy ICP2 ,a oto wyniki

 

Results_2017_11_02_2466-1.jpg

Results_2017_11_02_2466-2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiająca jest obecność PO4 w wodzie RO.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik dolewki tam gdzie sump. Czyżby parowanie do tego doprowadziło. Sam się zastanawiam skąd PO4 , niepokoi mnie ilość metali, miedzi. I skąd aluminium w wodzie w baniaku a w ro nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmy nie oddają w połowie tego co dzisiaj miałem okazję obejrzeć, kolory na żywo o wiele lepsze. PS. Dziękuję za herbatkę.

Przy kawie, herbacie, "kameralnie" porozmawialiśmy o baniakach. Tomku oby tak dalej niech masa korali się rozrasta, wolniej, stabilniej ale ciągle do przodu. Po ostatnich przestawieniach zrobiło się przestrzenniej.

Co do wyników - nie ma przekroczeń x100 więc ja bym na siłę nic nie kombinował. Żyje jest dobrze - a próbując to naprawić można przekombinować.

Co do PO4 w wodzie RODI - czy MarineLab nie jest obarczone błędem pomiarowym. 0,02 to tyle co nic. Cu - więcej w wodzie RODI niż w baniaku - co skonsumowało... Lub co tak naprawdę ukazuje ten Test - skoro powtarza się w kilku przypadkach...?
W mojej ocenie testy tego typu mają dać tylko zarys tego czego nie widzą nasze oczy. Ale nie traktował bym jako bezwzględnej wyroczni. Rośnie, nie kaprysi, są kolory = jest dobrze, możemy kombinować ale czy będzie lepiej - to powiedzą nam korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Akwarium ma się dobrze i dalej funkcjonuje.Zerkając na program w telefonie to już 3 lata 1 miesiąc i 19 dni od początku istnienia zbiornika.

Zmiany jakie nadchodzą i to chyba zaczyna być widać w moich filmach i aktualizacjach idą w kierunku akropor. Co do filmu to link do niego z dzisiaj 

 

Parametry prawie wyzerowane. Balling leje się jak dotychczas. Niestety była próba wpuszczenia chelmona i niestety nie przyjmował pokarmu i odszedł na wieczna rafę, za to borsuk już zakumplował się z białobrodym i żółtkiem. Co do obsady to zamierzam dokupić jeszcze parę mandarynów wspaniałych i  chelmona. W cieplejsze miesiące przewidziana wyprawa po nowe odmiany akropor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały off top. Przeglądałem moje fotki i stwierdziłem ,że też moja praca powiązana przez nazwę jest z akwarystyką. Moje biuro nazywane jest potocznie "AKWARIUM", taka fotka dla poglądu....( nie liczyłem ile to byłoby litrów ;) )

kabina.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podmiana, wymiana świetlówek na nowe. Dzięki uprzejmości @Jacek56 udało mi się zakupić nowe akry. Polecam kontakt z kolegą ,super szczepki w świetnej kondycji. Teraz oczekiwanie na przyrosty. Parametry nadal niezmienne co najważniejsze. Jak zawsze dołączam link do filmu z dzisiejszego dnia. Niestety stary "szajsung" niedomaga, jak nowe telefony stąd jakość kolorów nie powala. Może znajdzie się ktoś z dobrym sprzętem i w końcu nakręci baniak tak jak potrzeba ;) 

 

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.