Skocz do zawartości
Gawer

Sól Preis a zasolenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Ile dajecie soli na 1l wody soli Preis. Mam taki problem, że według programu Aquakalkulator trzeba dodać 39g na 1l wody by osiągnąć zasolenie 1,024. Po zmieszaniu takiej dawki sprawdzam takim hydrometrem zasolenie http://reefshop.pl/e...ydrometr/1539 i wychodzi mi, że zamiast 1,024 mam 1,021 a w programie ustawiłem na 1,024. Ogólnie wydaje mi się, że 39g na 1l wody to jest dużo, może hydrometr jest do niczego?

Pozdrawiam


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje ok 710 gramów na 20l wody przy zasoleniu 1025.


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wychodzi jakieś 35,5g na 1L u ciebie Marek132?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tam na soli powinno być napisane ile tego dodawać na 1l, masz naklejkę na soli?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najdokładniejsze są refraktometry wszystkie hydrometry są do niczego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie jakie refraktometry? Czytał artykól ostanio o refraktometrach i spławikach, z którgo dowiedziałem sie, że jak jest nieodpowiednia temp wody to mogą kłamać.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wychodzi jakieś 35,5g na 1L u ciebie Marek132?

tak czytam i wychodzi 355 gr / 1l


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

710g / 20L=35g

Pytanie jest czy refraktometr używany warto kupić? Czy może być jakoś zużyty. Pytam, bo nigdy nie miałem z nim do czynienia.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

710g / 20L=35g

Pytanie jest czy refraktometr używany warto kupić? Czy może być jakoś zużyty. Pytam, bo nigdy nie miałem z nim do czynienia.

Sorki racja, chyba za długo na kompie siedzę :/


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

710g / 20L=35g

Pytanie jest czy refraktometr używany warto kupić? Czy może być jakoś zużyty. Pytam, bo nigdy nie miałem z nim do czynienia.

Ja miałem grotecha i przekłamywał o 2 kreski. Więc sobie go foliopisem wyskalowałem;) później kupiłem aquamedic używany i jest Okey. Także to zależy raczej od sztuki a nie od firmy. Jedź z wodą do sklepu niech ci zmierzą wodę profesjonalnym sprzętem i wtedy porównasz co ci spławik pokazuje.

I

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę w sklepie, bo moze faktycznie okaże sie ze jest dobre. Ale mimo wszystko zastanawia mnie ta ilośc soli na 1l. Przecież 39g na 1l a do tego muszę jeszcze dołożyć sporo.

Najlepsze jest to, że jeszcze muszę dodać jakieś 7g na 1L. Więc wychodzi 46g na L. aby osiągnąć 1,024.

A tak wogóle to spotkaliscie się z taką sytuacją?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam i wychodzi 355 gr / 1l

Nie możliwe jest takie zasolenie . Sól musiałaby być w 100% ze składników bezwodnych, a niestety jest to praktycznie nie wykonalne .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możliwe jest takie zasolenie . Sól musiałaby być w 100% ze składników bezwodnych, a niestety jest to praktycznie nie wykonalne .

Racja, nie możliwe jest takie zasolenie


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dajecie soli na 1l wody soli Preis. Mam taki problem, że według programu Aquakalkulator trzeba dodać 39g na 1l wody by osiągnąć zasolenie 1,024. Po zmieszaniu takiej dawki sprawdzam takim hydrometrem zasolenie http://reefshop.pl/e...ydrometr/1539 i wychodzi mi, że zamiast 1,024 mam 1,021 a w programie ustawiłem na 1,024. Ogólnie wydaje mi się, że 39g na 1l wody to jest dużo, może hydrometr jest do niczego?

Pozdrawiam

Masz coś (chyba) źle ustawione w Aquacalculator...? U mnie jak ustawię, że chcę 1,024, i 1L podmianę na soli Preis, to mi podaje 41g...

SldQeVt.png

edit:

PS. Mam gdzieś taki chiński uchylny i nie bardzo dało się cokolwiek z tego odczytać. Myślę, że Tetra jest lepszy od chińskiego, ale i tak nie ufałbym tego typu urządzeniom.

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam też daję 350g na 10litrów i zasolenie mam 1.025 refraktometr kalibruje płynem kalibracyjnym. Coś albo z solą albo z kalkulatorem masz nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki cos Was wzielo na te kalkulatory? Kto je wykreowal, na jakiej podstawie I co one gwarantuja?

Nie lepiej zaoaptrzyc sie w dobry sprzet? Kazdy rotwor swiezej solanki w zaleznosci od jej skladu bedzie mial rozny wspolczynnik refrakcji.

Hydrometr musi byc naprawde profesionalny a refraktrometr do wody morskiej.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Dyzma, do tej pory (do póki była sól której używam do wyboru), tak po prostu było mi łatwiej i szybciej...

A moze problem z jednostkami ?

Najczesciej myli sie Density ze Specific Gravity.

Beztytuuj_eqaxaee.jpg

No właśnie... Strasznie to jest zamieszane z tymi jednostkami. Wydawało mi się, że jeśli jest forma zapisu 1023,3 to jest to Desnsity, a jeśli 1,0233 to jest to Spec. Gravity...

Teraz widzę, że jednak tylko mi się wydawało...

Mój salimetr AM (a przynajmniej jego instrukcja) twierdzi, że podaje "density of sea water". Ale podaje ją w jednostkach 1,000 - 1,040. Z instrunkcji:

Reference temperature: 25'C

Range: 1,000 - 1,040

Accuracy: 0,0005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo z tymi jednostkami to jest tak, że Density ma jednostki, a SG nie ;-). Dlaczego???

Otóż, Density, czyli gęstość wyrażana jest w jednostkach g/kg lub mg/kg i dlatego może być np. 1.0245g/kg co równa się 1024.5mg/kg. SG to stosunek dwóch gęstości, tak jak pisałem w artykule, czyli jeśli podzielisz 1.024g/kg przez 1.024g/kg to g/kg się skraca i zostaje Ci 1.024/1.024 = 1 i tu masz wielkość bez wymiaru to nie jest 1g/kg tylko 1 i już.

A skoro dzielisz przez siebie dwie bliskie sobie wartośći, to wartość będzie bliska 1, dlatego SG zapisuje się 1.XXXX, ot co...


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem artykuł, ale tam tak prosto chyba nie było wytłumaczone :D Dzięki :)

PS. A po co komu w ogóle to SG? (Mam nadzieję, że nie było tego w artykule :p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zmieszaniu takiej dawki sprawdzam takim hydrometrem zasolenie http://reefshop.pl/e...ydrometr/1539

...

Pozdrawiam

Znam ten sprzet, mierzy w SG.

Jesli nie pokrywa sie z twoimi wyliczeniami, z tego co pisales spodziewales sie wyzszego SG, moze temperatura byla b. niska ?

Swieze RO moze miec nawet mniej niz 15oC.


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przed mieszaniem podgrzewam do 25st


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo.. Widzę ze rozmowa ciekawa. Narazie zamówiłem porządny refraktometr to zobaczę co jes grane. Jeśli chodzi o aquacalkulator to pokazuje tak jak tobie Igor255 39,8g na L. Gdzie jest to 41g?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.