Skocz do zawartości
luft

Wartość KH w akwarium - rozważania nt "skrajności"

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim czasie w końcu znalazłem czas by i w swoim akwarium coś pogrzebać :)

Podczas "sprzątania" zrodził się pomysł na rozpoczęcie tego tematu, który mam nadzieję pobudzi Was do myślenia, dzielenia się własnymi doświadczeniami.

Stałość parametru KH jest kluczem do sukcesu w przypadku hodowli wielu morskich zwierzaków szczególnie SPSów. Propagowana wartość KH średnio mieści się w zakresie 6,5-8,5.

Mnie natomiast interesują zależności względem danych wartości KH. O co chodzi? Odpowiem pytaniami dla lepszego zrozumienia:

Fizycznie poniżej jakiej wartości KH nigdy nie spadnie?

Przy jakiej najniższej wartości KH dana forma życia jest w stanie przeżyć określony czas, a w jakiej już żyć... ?

Przy jakiej najwyższej wartości KH dana forma życia jest w stanie przeżyć określony czas, a w jakiej już żyć... ?

Wpływ zmiany KH na stymulacje rozmnażania się danej formy życia?

Czy różne grupy koralowców i innych form życia "lepiej" się czują przy dedykowanej specjalnie dla nich wartości KH? Jeśli tak to proszę o przykłady.

Temat jest Wasz. Mam nadzieję, że coś ciekawego z niego wyniknie.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyzsze KH jakie mialem to okolo 13.5 mierzac testem Salifrta. Podnosilem przez okolo 3 tygodnie, a zamysl bym by wygrc Bryopsis.

Wszytsko zylo i bylo OK. Zmian w szybkosci przyrostow nie moglem dostrzec bo cale podbijanie i zbijanie trawlo w stosunkowo krotkim okresie czasu. Z racji plagi glonow nawet przez mysl nie przeszlo by pstrykac fotki szczepek.

Najnizej mialem 5,5.

Dawneij ignowrowalem KH to mi korale nie rosly. Teraz trzymam na 7 - 7,3 i to chyba dla korali jak i dla mnie najbardziej optymalny pozim.

Najwaznejsze by bylo stabilne

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie graniczne kh 17 zabiło armagedon którego nie zapomnę do końca życia


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najniższe odnotowane KH to było 4,5 (salifert). W zasadzie bez strat, choć Montipora podwinęła kieckę do samej głowy, ale odrosła ;)

Najwyższe odnotowane 8,1 , więc nie ma o czym pisać :D

Staram się utrzymywać ~7,8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje minimum to 5,1. Caulastrey, nontipory digitaty i euphylie mocno to odczuły. Natomiast w ramach walki z glonami w szczepkarium udało mi się podnieść do 15 i nie zauważyłem żadnego wpływu na życie (szczepki miękasów, ślimaki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.