Skocz do zawartości
Jedras102

Mały zbiornik do przechowywania szczepek korali.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie znalazłem nic w tym temacie, więc mam pytanie do kolegów. Co robicie, gdy jakiś koral się rozrośnie i trzeba go trochę obciąć. Co ze szczepką? U mnie w akwa stoi na piachu kilka skałek ze szczepkami, których żal mi było zutylizować i psuje mi wygląd zbiornika". Wargacz to przestawia pracowicie i rzewraca. Nie mam czasu na wystawianie na Allegro. I teraz do sedna. Myślę o zbudowaniu małego zbiornika, powiedzmy 65x25 i głeboki na 20 cm. Żebym mógł w nim przechować te szczepki przez jakiś czas, aż może znajdzie się chętny.

Zakładam w zbiorniku oświetlenie 2 x T5 24W, 1 pompę cyrkulacyjną, grzałkę. Ma być " po taniości". Czy ktoś ma coś takiego tej wielkości i czy musi być tam odpieniacz? A jeśli tak to jaki? Z góry dzięki za jakieś sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba masz sump to nie lepiej tam coś wykombinować?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 70l zbiornik na szczepki i jakoś sobie działa ale wolałbym mieć szczepkarium w sumpie, którego niestety nie mam.

Sump mam strasznie przepełniony. Z biegiem czasu przybyło tam sporo sprzętu, którego nie planowałem. 2 duże filtry przepływowe i takie tam.... O szczepkarium w obiegu zamkniętym z akwarium, może bym i mógł pomyśleć, ale z przyczyn logistycznych zbiornik na szczepki będzie musiał chyba stanąć w firmie, a nie w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po taniości to na pewno było by w obiegu z głównym jak koledzy piszą,ale jak to będzie osobno to już inna bajka,trzeba będzie robić osobno testy i suplementacje chociaż jak by robić podmiany na wodzie z głównego przynajmniej raz w tygodniu to by taki zbiornik dał sobie radę,myślę,że nawet jakąś jedną malutką rybkę by można wpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po taniości to na pewno było by w obiegu z głównym jak koledzy piszą,ale jak to będzie osobno to już inna bajka,trzeba będzie robić osobno testy i suplementacje chociaż jak by robić podmiany na wodzie z głównego przynajmniej raz w tygodniu to by taki zbiornik dał sobie radę,myślę,że nawet jakąś jedną malutką rybkę by można wpuścić.

No właśnie. Zakładam, że będę targał raz na tydzię wodę z podmiany. I co? Jak myślicie? Da się to tak zrobić bez odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja szczepkarium podlaczalem do obiegu, dolozylem światło i wysypało glonami w szczepkarium

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema

podejdz do tego tak jak byś stawiał nowy zbiornik

sam sobie wtedy odpowiesz co potrzeba do niego by to miało rence i nogi

by utrzymac szczepki z swojego akwa

Sugerujesz, że jednak "po taniości" sie nie da.

Ale róznice pomiędzy akwa a szeczepkarium, które chcę zbudować są znaczne.

1. Nie będzie w nim skały

2. Nie będzie w nim ryb i innych organizmów, oprócz korali.

3. Zakładam, że ilość "koralowego" życia na 1 litr będzie znacznie mniejsza niż w głównym sbiorniku.

4. Podmiany wody będę robił z podmian wody w akwa.

Czy te różnice nie powodują, że można jednak zrezygnować z częsci sprzętu?

Myślałem może o jakimś filtrze przpływowym wrzuconym bezpośrednio do zbiornika z absorberem na fosforany.

Głównie chodzi mi o nie montowanie odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby z podmiany na podmianę parametry się za bardzo nie zmieniały. Co ile chcesz podmieniać wodę? Spróbuj będziesz wiedział, nie ma co się zastanawiać :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju również planuję szczepkarium jako osobny zbiornik bez pienidła, podmiany co 10dni robione na świeżej solance.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju również planuję szczepkarium jako osobny zbiornik bez pienidła, podmiany co 10dni robione na świeżej solance.

Ok. Wszystkim dziękuję za rady i sugestie. Zaczynam budować. Na razie bez pienidła, ale na wszelki wypadek zaprojektowałem standartowe otwory i mały komin. Nie będę go na razie uzywał, ale jak by coś, dziury już będą. Podmiany planuję raz w tygodniu. Woda z akwa pół na pół ze świerzą solanką. Testy pokażą co się będzie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzuc fotki jak już postawisz, może i ja coś postawie :)


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzuc fotki jak już postawisz, może i ja coś postawie :)

Ok. Po weekendzie będzie zalane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3mam kciuki :)


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3mam kciuki :)

Jak obiecałem, piszę o moim małym szczepkarium. Mija 2 tydzień od zalania. Zalałem wodą z podmiany głównego akwarium. Podmianę też zrobiłem taką wodą. Jeśli chodzi o odpieniacz to jednak kupiłem. Najmniejszy Tunze 001. Jak na razie wszystko co tam w sądziłem żyje. To wielka wygoda, że można na spokojnie porobić przemeblowanie w głównym zbiorniku. To co się odetnie, wstawia się do szczepkarium i z głowy. Ci koledzy którzy taki zbiornik pomocniczy mają już od dawna pewnie się przyzwyczaili. Dla mnie jest to duży komfort. Polecam każdemu, kto ma jeden zbiornik, zrobić sobie taki mały.Koszt nie jest wielki, a znacznie łatwiej komponować korale w dużym zbiorniku.

post-22806-0-59897700-1417809793_thumb.jpg

Edytowane przez Jedras102 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woow... a ten falownik nie chlapie wodą po ściankach szafki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woow... a ten falownik nie chlapie wodą po ściankach szafki ?

Najmniejszy Tunz jaki jest. 6015. Nie chlapie. Ale gdyby była za silna cyrkulacja, mogę wstawić przegrodę z plexi. (widać na ścianie szyny).Za nią mogę ustawić coś co nie lubi dużej cyrkulacji.

Co to za lampkę masz nad tym szczepkarium?

Belka 2x T5. 24W. Ati blue. I nocna Led- świeci cały czas. I w dzień i w nocy. Nie mam drugiego zegara.

O ile w głównym zbiorniku wszystkim steruje komputer Siemens LOGO, o tyle w szczepkarium poszedłem na "łatwiznę".

Edytowane przez Jedras102 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.