Skocz do zawartości
pepitopl86

Wymiana podłoża a parametry

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie w akwarium mam ok 5cm piasku zmieszanego ze żwirem i chcę to wymienić na sam piasek. Po przemyśleniach doszedłem do wniosku że najlepiej będzie zasysać podłoże z wodą a brak uzupełnić nową solanką. Ale ile podłoża można odessać przy takim zabiegu tak żeby parametry wody zbyt drastycznie się nie zmieniły? Mam w obiegu ok 250l więc chyba ok 20l. Czekam na wasze rady. Ps: nie wiem czy temat pasuje do tego działu więc w razie potrzeby proszę o jego przeniesienie.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły syf będzie pod tak grubą warstwą. najlepiej rozłóż to na kilka razy i przy każdej podmianie zasysaj ile wlezie zaczynając od jednej strony żeby nie zbełtać całości.

Życzę powodzenia. :yes


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celem wymiany podłoża jest pozbycie się detrytusu. Akwarium ma ok 2lata i nic bym sobie z tego nie robił ale.. Ale kupiłem babkę która ciągle kopie i cały syf się wzbija. Po za tym że równowaga biologiczna jest zachwiana to korale PSP zaklejają się tym syfem a i skała też jest oblepiona.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to ściągał stopniowo rurką przy podmianach ,rozłozył na 5 rat nawet jak nie 10 .A świezy zywy piasek tak samo wsypywał na kilka rat i tak pewnie bedzie ponowne dojrzewanie i coś sie obudzi złego,zobaczysz.Akwarium morskie nie lubi zmian a systematyke tego co jest.A jak coś wprowadzamy badz zmieniamy zawsze sie to odbija na jakiś czas i jest okresowy ból.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzykowne. Zdaje sie tak wlasnie Stancor polozyl swoj zbiornik. 5cm warstwa juz zapewnia procesy DSB. Odciagalbym jakims duzym kloszem np z butelki po coli. Tyle ze rura musialaby byc gruba aby woda pociagnela nie tylko piasek ale i zwir. Wedlug mnie to jest idealny przyklad czemu nie nalezy robic DSB w glownym.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem tez babke i bylo to samo! więc wata na cyrkulatory i filtr mechaniczny z gabką plus dodatkowo odsysanie małej średnicy wężykiem z dna i skał detrytusu i uzupełnienie swieżą solanką i po tygodniu juz idzie oglądać akwarium. Piasek bialutki a i babka już dała sobie spokój z przekopywaniem w szalonym tempie piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem obecnie po wymiania piasku bo co sie okazalo mialem kwarcowy.... wymienilem na zywy.... odessalem stary z woda jakies 6wiader gdzie w wiadrze opadla zawiesina z piasku wlewalem ja spowrotem.... piach ja mi podpowiedzieli worek na dol rozciac i wszypac powoli i tak zrobilem..... ale niestety zawartosc w worku i tak zrobila totalne mleko.... jakies 1.5 dnia chodzil osobny b.duzy zewnetrzny filter ktowy wyciagnal mi to.... po 2 dnia woda krysztal..... nic obenie nie padlo ;) i mam nadzieje ze tak bedzie nadal.... babka i tak i tak jak bedzie kopac w swierzym piascu ciagle bedzie sie unosilo lekkie zadymienie z piasku.... zdjecia przedstawiaja pierwaszy i drugi dzien...

Parametrow jeszcze nie badalem ... w weekend bede robic to dam znac czy mocno odbiegaja od tych poprzednio....

post-24312-1416987966,63_thumb.jpg

post-24312-1416987978,38_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odciagalbym jakims duzym kloszem np z butelki po coli. Tyle ze rura musialaby byc gruba aby woda pociagnela nie tylko piasek ale i zwir. Wedlug mnie to jest idealny przyklad czemu nie nalezy robic DSB w glownym.

A jakby tak właśnie mniejszym strumieniem, żeby tylko detrysus został odciągnięty? Miałem taki urządzenie w słodkim i czyściło piach całkiem dobrze.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wężem o jednakowej średnicy jesli założysz no końcówkę butelkę zrobisz rozpierduche a piachu mało sciagniesz, mówię to z własnego doświadczenia


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chce usunąć 90% podłoża. Czyli piasek i żwir. 10% zostaje bo tam sporo życia się wierci. Wole żeby babka miała sam piasek do kopania. A w tym podłożu jest bomba dedrytusowa wiec wole się jej pozbyć. Jak by babka była w akwarium od początku to pewnie nie miał bym takiegosyfu w podłożu.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały stary żwir,a było tego wiadro 20 litrowe ściągałem wężem ogrodowym 1/2,robiąc to delikatnie i z wyczuciem nic do wody nie odda,nie zapyli,nie zamgli,ciąg wody na to nie pozwoli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja na pocieszenie dodam że bez krempacji przy przeprowadzce 1,5rocznego akwa stary piach po kilku dniach od przeprowadzki, przeplukalem w solance (mega syf) i 1/2 przełożyłem. Chyba następnego dnia resztę bez mierzalnych wzrostów No3 i Po4 Bardzo delikatne Dino sobie przez piasek przeszło z tydzień dwa i teraz jest spokój. Nie mam wymagających korali, głównie lps miękkie i trochę twardzieli bez acropor. Lekki spadek intensywności kolorków na monitorach i tyle.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam już za sobą taką operację, chciałem się pozbyć detrytusu. Rozłożyłem to na 4 czy 5 razy (wybierałem tyle ile wody podmieniałem), za każdym razem ściągałem wężem z rurką tej samej średnicy, bez wzbijania tumanu syfu, a następnie przepłukałem go wodą z którą go zebrałem. Wodę z zanieczyszczeniami odlałem, a piasek do akwarium. Dzięki temu piasek czysty, a i jakieś życie zostało. Zwierzaki wszystkie przeżyły i nawet się nie zestresowały. Robiłem to przy okazji podmiany wody dzięki czemu w naturalny sposób ją uzupełniłem, to samo było przy okazji dosypania nowego piasku.


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.