Skocz do zawartości
Dan86PL

52,5 L (50x30x35) Nano Rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach doświadczenia zebranego przy prowadzeniu akwariów słodkowodnych przyszła pora na nano rafę. :) W kilka tygodni zebrałem podstawowe informacje na temat akwarystyki morskiej i założyłem to co widać poniżej. Konstruktywna krytyka mile widziana.

Akwarium typu float o wymiarze 50x30x35cm (52,5l).

Osprzęt:

- Cyrkulator: NEWA WAVE 1.6 (po kilku dniach zmieniony na bezgłośny Hydor Koralia Nano 900)

- Oświetlenie: Aquael Decolight Duo (2x11 W)

- Grzałka: Aquael 75W

Skała:

- 4,5 kg żywa + 1kg sucha

PS. Ma ktoś na sprzedaż żywy piasek z dojrzałego morskiego? (okolice Gliwic i Kędzierzyna)

Dzień 1 (10.12.2014)

459f41838053.jpg

Dzień 2

f4b23be79fc1.jpg

Dzień 3

d334362aaacc.jpg

Dzień 4

a8ee86a99f1a.jpg

b024ebddee5f.jpg

6b12b902ebbe.jpg

9ecfb3a78d7c.jpg

00edbea3b2c6.jpg

42a95b06680b.jpg

23c456a9a7a5.jpg

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką kolega planuje obsadę do tego zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to witam kolegę :) Widzę,że się zdecydowałeś na morską przygodę :) Nie lepiej jednak było od razu 60l?


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wykazane zainteresowanie moim skromnym zbiorniczkiem. :) Jednocześnie przepraszam za jakość zdjęć, od dziś będę wklejał robione tylko aparatem.

Jacek jeżeli chodzi o oświetlenie na razie spróbuję z 22W. Moim zdaniem przy odpowiednim ułożeniu skały i lampki powinno wystarczyć, a jak nic nie będzie rosło, to coś dołożę. Jeżeli chodzi o kaskadę i skimmer, to w sumie skimmer by się przydał, bo kożuch się robi. Ja raczej myślałem o odpieniaczu -> http://erybka.pl/product-pol-2899-Resun-SK-300.html Sam nie wiem, zależy mi na czymś cichym i łatwym w obsłudze. A może wystarczą same cotygodniowe podmiany i ani odpieniacz ani kaskada ze skimmerem nie będzie potrzebna...

Marcin jeszcze nie wiem, ale na pewno coś niedużego ze względu na wielkość zbiornika. Zresztą skałę układałem tak, żeby była dla zwierząt dostępna z każdej strony i każde żyjątko mogło sobie znaleźć swój kąt. Jeżeli chodzi o ryby to pewnie parka błazenków, może Pictichromis paccagnellae, Ecsenius bicolor, jakieś miękkie koralowce, na pewno rurówka Bispira tricyclia, rozgwiazda Archaster angulatus, no i oczywiście na sam początek ekipa czyszcząca czyli jakiś krabik calcinus elegans, krewetki, ślimak, później ewentualnie jeszcze jakiś ukwiał dla błazenków. W każdym bądź razie to co jest dostępne w erybce w Zabrzu i nadaje się do tak małego zbironika. Póki co czekam aż akwarium dojrzeje. Nie powinno to trwać zbyt długo, bo w erybce w Zabrzu byli na tyle uprzejmi, że odlali mi 50l wody z działającego zbiornika. :)

Akwarystka długo myślałem nad wymiarami zbiornika i uważam, że dokonałem optymalnego wyboru głównie ze względu na brak miejsca, ale nie tylko. Myślałem nawet kupić zbioronik 50x30x30 (45l) na szczęście uzbroiłem się w cierpliwość, bo 30cm wysokości to by była lipa... A nie miałabyś na sprzedaj trochę żywego piasku z Twojego baniaka? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 6 dniach żywa skała zaczyna kwitnąć, wyraźnie widać jak rośnie czerwona trawa i zielone glony :). Coś mi się wydaje, że akwarium dojrzało. W tym tygodniu planuję wprowadzić pierwsze życie.

Dzisiaj wymieniłem cyrkulator na Hydor Koralia Nano 900, bo akwarium stoi w pokoju w którym śpię, a Newa NWA 1.6, która dotychczas mieszała wodę jest trochę głośniejsza. Zrobiłem też 10% podmiany wody (akwarium było zalane w 100% "starą, żywą" wodą). Sól, którą stosuje to Instant Ocean.

Dzień 6

832c2c014847.jpg

8f9b85408993.jpg

13e968999c51.jpg

0cbef1d359db.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki litraż. Świeci nad nim 2xtaka lampka jak u Ciebie, chociaż w planach belka 2x24W. Do tego Hydor Koralia Nano - nieszczęsny (lub szczęsny) FZN3 z wymienionymi wkładami. Jakoś :) to działa. Uciechy co niemiara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki litraż. Świeci nad nim 2xtaka lampka jak u Ciebie, chociaż w planach belka 2x24W. Do tego Hydor Koralia Nano - nieszczęsny (lub szczęsny) FZN3 z wymienionymi wkładami. Jakoś :) to działa. Uciechy co niemiara.

U mnie świeci tylko jedna lampka, w sumie 22W i nawet nie wydaję mi się żeby to było za mało. Ewentualnie dokupię lampę z pojedynczym modułem różowym (11W) dla roślin, żeby trochę podkreślić czerwień w zbiorniku. :)

Zastanawiam się jeszcze nad odpieniaczem Resun 300 lub kaskadą z skimmerem HBL. Koniecznie coś cichego. Co wybrać?

Z tą uciechą to nie wątpię. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakiś doświadczony w temacie ale ogólnie przyjmuje się ok. 1W/l. U mnie 2 świetlówki niebieskie i 2 białe. Odnosnie odpieniacza odradzam np. SERA PS130. U mnie się nie sprawdził. Chyba, że jakoś tuningują. Mam Tunze 9002 i pieni-na sucho gorzej, na mokro lepiej, ale ogólnie pieni. Chociaż do super cichych nie należy.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1W/litr przy twardzielach myślę że 0.7 w na miękkasy spokojnie styknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie z oświetleniem to ja sobie akurat poradzę. Moim zdaniem w tak małym akwarium styknie mi nawet moje 22W/53lbrutto czyli 0,42W/l. Nie tylko Waty się liczą, ale ważne jest też miejsce w jakim umieścimy danego koralowca. Organizmy bardziej wymagające pod względem światła dam na czubek skałki pod samą lampkę i będą miały światełka za tyle, mniej światłolubne troszkę niżej, a takie co bardzo mało światła wymagają jeszcze dalej i będzie dobrze.

Może mi ktoś poradzić co zastosować do filtracji? Wystarczy sama skała i cyrkulator? Może zainwestować w kaskadę ze skimerem? Jeżeli tak to co do niej włożyć? A może lepiej odpieniacz? Planuję kilka małych ryb, ale sam nie wiem jak to jest z tą filtracją...

Przed chwilą przybyło 4,5kg piasku Made in USA :) Nawet nie wiem jak się nazywa, bo Amerykańcy mają dziwne znakowanie ale chyba Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite. Wydaje mi się, że trochę go za dużo, ale nie było sensu zostawiać 1 kg.

Dzień 9

1163992b6072.jpg

d7e53114ebcd.jpg

778128ea8a64.jpg

7dfb3df585a4.jpg

d3f6ffbcf8a9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się nieźle. Tylko potem nie przesadź z ilością życia. Ja tak zrobiłem i teraz prawdopodobnie z tego powodu mam problem z NO3. ALe co do ilości obsady niech się lepiej wypowiedzą bardziej doświadczeni ode mnie.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 6 dniach żywa skała zaczyna kwitnąć, wyraźnie widać jak rośnie czerwona trawa i zielone glony :). Coś mi się wydaje, że akwarium dojrzało.

To chyba był żart mam rozumieć?

Absolutnie nie rób żadnych podmianek wody jak narazie i poczekaj z tym życiem .

Moim zdaniem w tak małym akwarium styknie mi nawet moje 22W/53lbrutto czyli 0,42W/l. Nie tylko Waty się liczą, ale ważne jest też miejsce w jakim umieścimy danego koralowca. Organizmy bardziej wymagające pod względem światła dam na czubek skałki pod samą lampkę i będą miały światełka za tyle, mniej światłolubne troszkę niżej, a takie co bardzo mało światła wymagają jeszcze dalej i będzie dobrze.

jest to błędne myślenie i masz na prawdę za mało tego światła !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytając na początku o obsadę miałem na myśli bardziej korale niż ryby ;-). A pytanie było z uwagi na to ze światła faktycznie nie masz zbyt wiele - oczywiście przy odpowiednio dobranych koralach ma prawo to działać całkiem rozsądnie.

Jeśli chodzi o filtrację to ja bym na twoim miejscu zapodał jeszcze kaskade + siporax będzie Ci łatwiej panować nad parametrami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yellow, ze wszystkim się zgodzę, ale z tym światłem pojęcie "za mało" jest względne. Jak napisałem wcześniej i potwierdził Walker, przy odpowiednim doborze korali będzie ok. A jest z czego wybierać :)

Walker czyli odpieniacza nie kupować? Mała kaskada ze siporaxem wystarczy?

Wczoraj wiele się wydarzyło. A więc 19.10.2014 pojawiło się pierwsze życie:

- 2 x ślimak tectus fenestratus

- 1 x krab calcinus elegans

- 3 x discosoma

- X x kilku nieproszonych gości

Nie będę się tłumaczył dlaczego, w każdym bądź razie wiem, że zrobiłem błąd i następne życie wprowadzę dopiero po Świętach.

Ślimaki mam z erybki. Kraba i grzybki odkupiłem od Pani, która likwidowała swój zbiornik. I nie jestem zbyt zadowolony, bo krab dość wyrośnięty jak na tak mały zbiornik jak mój. Wraz z grzybkami, a raczej skałą na której rosną dostali się do mojego akwa nieproszeni goście: dość wyrośnięty wieloszczet, 2 malutkie jakby wężowidła z tym, że z 6 odnóżami a z tego co wiem wężowidła mają 5 odnózy... Kolejni nieproszeni goście to 2 malutkie kijanki, które pływały w szczelinie skały, w której siedział wieloszczet. Poniżej moje pytania, proszę o pomoc.

1. Filtracja. Duża kaskada FZN3 czy mały HBL ze skimerem? Dawać odpieniacz czy nie? Zaznaczam, że koniecznie coś cichego, bo akwa stoi w mojej "sypialni".

2. Czy wywalić tego wyrośniętego wieloszczeta? Mieścił się w dość małej szczelinie, ale z 10-15cm na moje oko ma. Boję się, że jak np. zakupię Gobiodonka czy Esceniusa to wieloszczet jak wyjdzie w nocy na żer, to może te rybki niepokoić.

3. Co to za "wężowidła" z 6 odnóżami

4. Co to może być te opisywane przeze mnie biało czerwone "kijanki", które pływały w jamie wieloszczeta?

5. Czy te białe jakby małe jajeczka widoczne na ostatnim zdjęciu na żywej skale to jaja wieloszczetów?

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

No i jeszcze dodam, że jak widać po zdjęciach akwarium nie dojrzało, jest w fazie okrzemek...

Dzień 10

a4492dfe4bdf.jpg

3202c93e6e79.jpg

efe08bb66794.jpg

5e6c0b52c082.jpg

41a4314fd1ef.jpg

29b8b63fd75d.jpg

521cec56a647.jpg

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Co do zwierzaków, to ja nie wyrzuciłem jeszcze ani jednego wieloszczeta a rosną w oczach :) Wężowidła jak i wieloszczety będą dojadać resztki pokarmów więc nie ma tego złego :) Te dwie kijanki to pewnie kiełże - też nie ma się czym stresować.

1. Ja Ci polecę FZN3 + do tego jakimś ostrym narzędziem wydrąż małą dziurkę w rurce pobierającej wodę, i doklej małą kaskadę - ja mam właśnie tak i sprawdza się to. A solniczka jest obok łóżka :)

2. Część osób wyrzuca wieloszczety gdy urosną za duże - ja osobiście jeszcze żadnego nie usuwałem - dojadają resztki pokarmów i sobie żyją

3. Wężowidło z 6 odnóżami to albo jakiś mutant, albo może rozgwiazdy asteriny?

4. Kiełże pewnie

5. Nie mam pojęcia - obserwuj, na pewno to jakieś jaja?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Co do zwierzaków, to ja nie wyrzuciłem jeszcze ani jednego wieloszczeta a rosną w oczach :) Wężowidła jak i wieloszczety będą dojadać resztki pokarmów więc nie ma tego złego :) Te dwie kijanki to pewnie kiełże - też nie ma się czym stresować.

1. Ja Ci polecę FZN3 + do tego jakimś ostrym narzędziem wydrąż małą dziurkę w rurce pobierającej wodę, i doklej małą kaskadę - ja mam właśnie tak i sprawdza się to. A solniczka jest obok łóżka :)

2. Część osób wyrzuca wieloszczety gdy urosną za duże - ja osobiście jeszcze żadnego nie usuwałem - dojadają resztki pokarmów i sobie żyją

3. Wężowidło z 6 odnóżami to albo jakiś mutant, albo może rozgwiazdy asteriny?

4. Kiełże pewnie

5. Nie mam pojęcia - obserwuj, na pewno to jakieś jaja?

Dzięki za wypowiedź. Wezmę sobie wskazówki do serca. :) mimo, że już te sprawy przemyślałem.

1. Póki co mam dużo skały i piachu, Koralię Nano 900 i bardzo mało życia. Powierzchnia filtracyjna jest spora, a podmianki 1 raz w tygodniu 10% nie będą problemem i przy małej obsadzie powinno obejść się bez filtra czy odpieniacza. Zresztą póki co tak polecił mi nawet Pan z erybki, który jest też użytkownikiem tego forum. :)

2. Od czasu do czasu wieloszczeta widzę, nawet w ciągu dnia, jest dość śmiały, ale do inwazji wieloszczetów w moim akwa daleko więc póki co niech czyści akwarium :).

3. Rozgwiazdy na pewno nie. Wygląd wężowidła, ale bardzo małe 1-2cm i 6 odnóży. Od czasu do czasu widzę 2 nogi wystające ze skały i to chyba teraz siedzi w skale. :)

4. Spradziłem wygląd kiełży i kiełże na 100% nie, ale już tych małych rybek nie widuję...

5. Nie wiem co to ale już zanika ze skały...

Ok, a teraz do rzeczy. Dnia 30.12.2014 nadeszła wiekopomna chwila. W akwarium zagościły 2 błazenki, rurówka i Zoanthus. :)

Dzień 21 (30.12.2014)

818384b36cce.jpg

Obecnie akwarium prezentuje się tak (zwisające kable wkrótce zostaną zasłonięte ciemną tapetą):

Dzień 26

7df80fd0b8fd.jpg

dc90da143184.jpg

A błazenki się krzyżują :)

e031358c32d7.jpg

W planach zakup ukwiału, Esceniusa Bicolor i innego życia... Jeszcze nie wiem dokładnie czego ale jakieś miękasy i nieduże ryby :).

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie przesadź z tą ilością ryb bo to mały zbiorniczek a błazenki urosną i jak będą kolejne ryby to będzie im ciasno i też parametry mogą się pogorszyć przy przerybieniu.

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie przesadź z tą ilością ryb bo to mały zbiorniczek a błazenki urosną i jak będą kolejne ryby to będzie im ciasno i też parametry mogą się pogorszyć przy przerybieniu.

Oczywiście, że nie przesadzę, a nawet jeśli to albo nadwyżkę ryb za niewielką opłatą oddam Tobie (to się jeszcze dogadamy ;-) ) albo zastosuję częstszą podmianę wody w mniejszych ilościach.

W każdym bądź razie zupy rybnej nie planuję. Na ten przykład mam 98l słodkiej wody, a w niej 5 kirysków, 9 neonków i 2 pielęgniczki ramireza. Nigdy nie miałem skłonności do przerybiania. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemnie się zapowiada akwarium, jednak uważaj na elektronikę co masz na biurku (led driver?) - albo jakoś go lepiej osłonić, albo powiesić na ścianie/za biurkiem :)

Nie bardzo widzę co masz przybite szpilkami, ale jeżeli coś przybijasz to kup w aptece najzwyklejsze igły (takie do strzykawek) - te szpilki zaraz Ci zardzewieją. Jeżeli przybiłeś zoa, to się nie przykleją - daj kropelkę kleju pod zoasy żeby przykleić je


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemnie się zapowiada akwarium, jednak uważaj na elektronikę co masz na biurku (led driver?) - albo jakoś go lepiej osłonić, albo powiesić na ścianie/za biurkiem :)

Nie bardzo widzę co masz przybite szpilkami, ale jeżeli coś przybijasz to kup w aptece najzwyklejsze igły (takie do strzykawek) - te szpilki zaraz Ci zardzewieją. Jeżeli przybiłeś zoa, to się nie przykleją - daj kropelkę kleju pod zoasy żeby przykleić je

Ta elektronika, o której mówisz to zasilacz do oświetlenia ledowego z castoramy ;). Wieczorem niebieskie i czerwone diody dają ładny efekt. :) Chociaż nie ukrywam, że planuję oświetlenie ledowe cree DIY. Tylko nie wiem ile diód 5W zastosować. 3 niebieskie + 1 biała?

Te pinezki to zabezpieczenie przed nieszczęsnym krabem, który w nocy buszuje i zrzuca wszystko ze skały. Zoa nie przebiłem, tylko wbiłem pinezki poniżej, żeby po spacerze kraba nie spadło, no ale i tak za każdym razem rano leży na piasku... Pinezki rzeczywiście już zardzewiały. Jak będę w erybce w Zabrzu to kupie klej i przykleję.

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraby lubią rozrabiać :chris: Zamiast kupować klej w erybce, kup sobie kropelkę w żelu i podklej - nawet pod wodą sklei :) A jeśli masz możliwość łatwego wyciągnięcia tego kawałka skały, to możesz wyjąć całą i zwykłą kropelką podkleić.

Edit. Klej w erybce możesz kupić sobie dwuskładnikowy do klejenia kawałków skały i korali twardych

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja mała rafa ma już miesiąc. Ostatnimi dniami trochę się zmieniło.

Życie

Doszły 2 ślimaki kopiące: babylonia i nassarius. Babylonia niestety padła ofiarą kraba... Nie wiem czy był głodny czy chciał zabrać jej domek, ale raczej to drugie... Doszła też ładna gałązka koralowca tj. Cladiella.

Kupiłem klej dwuskładnikowy i przylepiłem Zoa do skały. Krab już Zoa nie zrzuca. :) Czyli, że klej dobry.

W planach co do życia to Escenius Bicolor, mały ukwiał quadricolor i 2 x sexy shrimp :), poza tym chciałbym skupić się na koralach...

Sprzęt

Zrobiłem sobie oświetlenie DIY LED CREE: 2 diody 1-5W XT-E RoyalBlue + 1 dioda 1-5W XP-G2 CoolWhite na zasilaczu 10W, 12V, 900mA i radiatorze 20cm. Jeśli coś pokićkałem proszę mnie przywołać do porządku. :) Diody takie 2 razy -> http://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XT-E-Royal-Blue-1W-5W/208 i taka raz -> http://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-G2-Cool-White-1W-5W/177 A zasilacz taki -> http://led-byt.pl/pl/p/Zasilacz-stalopradowy-10W-900mA-230V/204

Na zdjęciach 1-2 świeci lampka Aquael 2x11W + 3x LED CREE (zasilacz 10W). Na zdjęciach 3-4 tylko lampka Aquael. Na zdjęciach 5-6 tylko diody CREE. Jakie oświetlenie najlepiej stosować?

30 dzień

Lampa Aquael+CREE

5630986bb28e.jpg

765d07eb8013.jpg

Lampa Aquael

46e0eba11770.jpg

c34890ee3537.jpg

LED CREE

843fce594871.jpg

4af7ab98d286.jpg

ca7bbc949023.jpg

a9d191da6c88.jpg

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.