Skocz do zawartości
Areya

Opole się soli - prośba o ocenę planowanego zestawu do morszczyzny

Rekomendowane odpowiedzi

Pora i na mnie. Długo czytałam, planowałam, pierwsze kroki ku mojemu wymarzonemu morskiemu oczku zrobiłam kilka lat temu.. a potem długo nic, i teraz zapadła decyzja - zbieramy sprzęt!

Ogólny plan jest taki, że stawiamy teraz w posiadanym szkiełku (panoramka 60cm - chyba 54l), po przeprowadzce (jesień 2015) zaczniemy gromadzić sprzęcik do 500l+sump. Jednakże, wolałabym nabrać nieco doświadczenia zanim się zasolimy tak bardzo... no i sprawy mają się tak:

Akwa panoramiczne 60cm (54l? albo 60, muszę je dokładniej pomierzyć)

Oświetlenie: 2x11w decolight (10k + 20k actinic) + 11w actinic = 33w łącznie

Cyrkulacja: koralia nano 900 + 1600

Filtracja: FZN-3

Odpieniacz: Resun SK-300

Sól: na start IO, potem TM pro

Żywa skała: 7kg + piasek (2cm)

Grzałka: Jager 50w (gdyby okazała się potrzebna, to mały litraż, a w domu ciepło)

Planowana obsada: miękasy, głównie jakieś zoa, xenia, sexy shrimp, może błazen (ki :p )?

Proszę o komentarze - w razie czego jeszcze można nieco pozmieniać, bo zalewamy dopiero w nowym roku :)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Rozumiem, ze akwarium jest bez sumpa. W takim razie, nie ma sensu wkladac i kaskady i odpieniacza bo Ci zagracą akwarium.

Spraw sobie jakąś dolewkę automatyczną, bo w małych akwariach dość szybko zmienia się poziom wody ze względu na parowanie.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to ja bym dolewki nie dawał, w tak małym zbiorniku nie jest problemem dolać te 3 szklanki RO :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w perspektywie kilku miesięcy masz przeprowadzkę i potem plan odpalenia większego zbiornika na Twoim miejscu odpuścił bym sobie tą małą bańke. Nie zdąży Ci to wszystko zagrać jak powinno a już będziesz likwidować - szkoda kasy i czasu. Akwarystyka morska uczy cierpliwości i myślę że to dla ciebie może być pierwszy dobry test ;-). W to miejsce możesz zawsze kupić jakiś lepszy sprzęt do nowego dużego zbiornika który będzie Ci dużo łatwiej prowadzić niż eksperymentować na takim maluchu przez kilka miesięcy. Setup wymyslilas całkiem niezły jak dasz radę zbiornik prowadzić na samych podmiankach to faktycznie Bartek słusznie zauważył ze nie ma co zagracać sprzętami (choć z kaskady bym nie rezygnował ;-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Opolankę

W pełni zgadzam się Walkerem, zaczynaj od 500l szkoda czasu na maleństwa.

Powodzenia :thumbsup:


Nowy projekt w fazie kompletowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Witaj :) A ja się nie zgadzam z Walkerem. :) Do jesieni daleko,szkło juz masz, wiec nic nie stoi na przeszkodzie żeby zasolic i nacieszyć oczy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jak mi się nie spodoba? ;) a poważnie to mam już to i owo, aż szkoda nie ruszyć, a potem ten mniejszy zbiornik postawię u córki.

Odpieniek planowałam w kaskadę wsadzić, podmianki co tydzień tak z 5l.. a 500l mogłabym sobie spokojnie stawiać :)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm a jak mi się nie spodoba? ;)

Jak by powiedział wielki mistrz Yoda "Jeśli już teraz pewna nie jesteś znaczy ze błędna ścieżką krocysz - ufać sobie musisz... " ;-)

Odpieniek planowałam w kaskadę wsadzić, podmianki co tydzień tak z 5l.. a 500l mogłabym sobie spokojnie stawiać :)

Jakoś nie przekonują mnie te odpieniacze w kaskadach - kaskada nie spełnia swojego zadania a i odpieniacz tez nie jest jest zbyt wydajny jedyny plus takiego rozwiązania jest taki ze w kaskadzie w odróżnieniu od zbiornika jest stały poziom wody i łatwiej regulować odpieniacz. Z drugiej strony trzeba to dobrze przemyśleć żeby zbiornik nie wyglądał jak statek kosmiczny z wystajacymi kabelkami, drucikami, przewodami, rurkami i rureczkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano prawda Ci to... i to :)

Z tym podobaniem to jestsm spokojna, hehe. Specjalnie pokój z powodu akaarium powiększyliśmy (bo budowa trwa ;) ).

A odpieniek w kaskadzie wyląduje właśnie dlatego by ograniczyć ilość kabli i rurek - jak już wszystko ładnie będzie grało to na akwa pójdzie korona i zasłonię wszystkie szpetoty. Nie chciałam opierać się li i jedynie na cyrkulacji i skale - będzie taka wspomagana metoda berlińska ;) zresztą życie pokaże, może odpieniek wyleci po dojrzewaniu..

Tymczasem zastanawiam się czy dość skały zaplanowałam. Trudno tak czasem oszacować :)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega prowadzi właśnie taki mały zbiorniczek około 50 - 60 l i nie używa ani odpieniacza ani kaskady i wszystko ładnie mu żyje tylko dodam jeszcze ze jego obsada koralowców to w większości miękasy jeden LPS i dwie szczepie seriatopory (SPS) ode mnie tak żeby z ciekawości sprawdzić jak będą rosły i jak na razie jest ok. Dodatkowo dzięki temu że nie ma żadnej kaskady ani nic w tym stylu tylko cyrkulator mógł zakryć sobie akwarium tafla szkła i dzięki temu parowanie ograniczył do minimum.

Więc moim zdaniem jak bardzo chcesz sobie już z małym wystartować to czemu nie ;p nie będzie to wielki wydatek a zdobędziesz trochę doświadczenia :)

Generalnie to życzę powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Właśnie trwają testy szczelności szkiełka. Najwyżej odpieniek wyjmę tak jak pisałam wcześniej, jak tylko skała skończy mi syf wypluwać :)

Edit:

Dzięki uprzejmości kolegi bob będzie start na 40l wody z podmianki i odrobince świeżej solanki (zobaczymy ile jeszcze wejdzie - jedzie do mnie 6kg suchej skałki i jeszcze dorzucę ze 3kg żywej - najwyżej trochę suchej wyleci gdyby był problem z miejscem :) ) Do tego bakterie i zaczynamy spokojne dojrzewanie baniaczka :) Jupi :p

Edit 2:

Zapomniałam jeszcze dodać, że będę kręcić DIY dolewkę. Nie ma gadania, coś trza zautomatyzować :)

Edytowane przez Areya (wyświetl historię edycji)

Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że nie edit ale z tapatalka nie potrafię.

Czy na start wrzucać do kaskady purigen i phosguard, czy dopiero w razie potrzeby? Zapakowałam koszyczki sobie bioceramaxem ultrapro od aquaela. Planuję siporax (muszę zamówić) i tu mam zagwozdkę czy coś jeszcze na start tam pakować? Start na suchej skale będzie i bakteriach.


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nie za mało światła 33W? ja w swoim 60L mam dwa decolight'y 44W i zastanawiam się czy nie dołożyć jeszcze 11W.

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro akwarium 60 cm to czemu nie normalną belkę na t5'tki? Decolighty przy większej ilości wychodzą bardzo nieekonomicznie moim zdaniem. A z normalnymi świetlówkami łatwiej dobrać pożądaną barwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro akwarium 60 cm to czemu nie normalną belkę na t5'tki? Decolighty przy większej ilości wychodzą bardzo nieekonomicznie moim zdaniem. A z normalnymi świetlówkami łatwiej dobrać pożądaną barwę.

Masz rację jeśli 60 cm tak jak piszesz, moje ma 38cm szerokości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby.. ale decolighty beda mi jeszcze potrzebne pozniej do innych celow po zrobieniu wiekszego bajorka i stad chcialam wlasnie te lampki. Kupione okazyjnie na pooularnym portalu aukcyjnym wiec bylo warto. Bedzie 2x 2x11w +11w aktyniki. Smiesznie wyglada, ale i tak schowam za korona.

Tymczasem poukladalam moj gruzik, zostawiajac miejsce na nieco zywej skaly.

Zaraz wrzuce fotke z efektow mojej wielogodzinnej pracy ;) wersji bylo milion, kawalki niestety dosc plaskie, a nie chcialam kleic. Za to na samej gorze cos jakby skamielina mega sarco :)

Po lewej kaskada, po zalaniu wrzuce koralie. Tlo czarne "idzie" :)

- Areyka nadaje mobilnie -

'>https://docs.google.com/file/d/0B1rrFRhHienwZGVCbWFCNUg4ck0/edit?usp=docslist_api

- Areyka nadaje mobilnie -

Edytowane przez Areya (wyświetl historię edycji)

Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała zalana RO, bez soli, tylko obieg chodzi. Pluczemy. Dodany MicroLift, bo skala "nie pachnie", chociaz smrodek nie jest nadmierny. Zgodnie z zaleceniami z forow zza oceanu szczepimy bakteriami. W sobote wieczorem zalewamy solanka z podmianki od boba ;)

- Areyka nadaje mobilnie -


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zajrzałam do mojego opakowania testu po4 od salifert. I wylałapałam brak - nie mam tej miareczki do proszku i teraz zastanawiam sie jak to obejsc? Nie zauwazylam przy odbiorze paczki wiec juz chyba po zawodach jesli chodzi o reklamacje.. :( ma ktos doswiadczenie?

Z innych spraw - nadal krece skale w ro, dodalam nieco microbelift, wrzucilam koralie nano1600, skierowalam na skale i jest fajny mlynek :) odpieniek byl godzinke, ale nie ukrecil nic (wydaje mi sie, ze dobrze zamontowalam wiec pewnie nie bylo czego ubic na piane :) )

Jutro zalewamy solanka... stay tuned

- Areyka nadaje mobilne -

Edytowane przez Areya (wyświetl historię edycji)

Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeżeli masz też test na NO3, Ca, Mg w innych może jeszcze też to łyżeczka w tych testach jest taka sama taka czerwona.

Jeżeli to nie pamaga, odezwij się do mnie na PW i jakoś się ugadamy w Opolu. Podrzucę Ci taka łyżeczkę z jakiegoś starego testu.

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniek nic nie urobi w slodkiej wodzie ;).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baszurek a sie zasugerowalam jakims postem z innego forum. No to jutro odpale znow ;)

Mateusz wlasnie inne testy ida.. ale sery bodaj, nie salifert. Zreszta planuje w pracy zagadac w sprawie testow wody (pracuje na uniwerku ;) ). Gdybys mial zbyteczna lyzeczke to sie zlapiemy przy jakiejs okazji :) dzieki!

- Areyka nadaje mobilnie -

PS woda przestaje dawac po nosie :) yes yes yes ;)

- Areyka nadaje mobilnie -


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.