Skocz do zawartości
Fioloxxx

A może by tak nad morze?... 630L - 10 miesięcy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jako że mój aktualny zbiornik ma już 10 miesięcy, pomyślałem sobie że czas na małe podsumowanie, może komuś się przyda ta odrobina wiedzy przy tworzeniu nowego zbiornika.

Obecne akwarium jest moim trzecim w przygodzie zwanej "słoną wodą", więc to chyba tak jak z budową domu, do 3 razy sztuka ;) Doświadczenie zdobyte przez te 3 lata z akwarystyka morską pozwoliły na jako taką kontrolę nad tym co się dzieje pod wodą, ale i też nauczyło mnie to więcej cierpliwości i zdecydowanie pokory.

Aha, czytając ostatnie posty i krucjatę wytoczoną firmie X czy Y z góry zaznaczam że nie jestem powiązany ani sponsorowany przez żadną firmę, a spostrzeżenia i wnioski są tylko i wyłącznie moją subiektywną oceną.

Setup:

Akwarium 135x80x60cm

Sump 80x35x40 cm (jedna przegroda, pompa / odpieniacze)

stelaż aluminium

Całość zamawiałem w erybce, i muszę podkreślić że byłem zadowolony w 100%

Wykonanie, cena, terminowość pierwsza klasa! Trójmiasto pod tym kątem kuleje, wszystkie wyceny były przynajmniej 30% wyższe niż to co na starcie otrzymałem w erybce. Nie wiem z czego to wynika, może po prostu za słabo szukałem... ale finalnie ta erybka i zbiornik, no pierwsza liga.

Rewizja i powrót fi 32 w górę idzie na fi 25.

Zasilanie pompa Jebao DC 12000 (pracuje na 2/3 mocy) - jest zapas mocy przy przedmuchiwaniu

Cyrkulacja 2 x Jebao WP 40 + 1 x WP 60 (trochę za duża)

Pełen chińczyk, ale śmiga bez zająknięcia do dziś. Jedyny minus to cyrkulacja nie czyszczona szybko traci moc. Raz na 2 miesiące trzeba kąpać w kwasku cytrynowym ;) Generalnie polecam.

Odpieniacz: rura 20cm z pompą tunze al`a BK (przygotował kolega z forum) + Skimz 163

W parze wystarcza do utrzymania No3 i Po4 w okolicach zera bez absorberów.

Poziomu wapna i kh pilnuje Reaktor Schuran Pico Twice, radzi sobie jako tako. Ze względu na duże zapotrzebowanie na Ca zmuszony byłem na lekką przebudowę. Na wylocie wylocie odcieku dodałem zbiornik z 5kg zasypu i jest lepiej. (gęsiej) Nie muszę tyle lać, i martwić się o spadające ph.

Aktualnie Ph w reaktorze 6.2 odciek 2,5l /h. Myślę że ten reaktor maks do 500L.

Lampa - Pacyfic Sun Pandora 9ch - 8x54W t5 + 3x100W led.

Przez te 3 lata jest to moja 8 lampa, i druga PS ale już wiem że zostanę przy PS na dłużej ;)

Musze przyznać że jestem w 101% zadowolony z tego wyboru. Obecną Pandorę mam 2,5 miesiąca i z miejsca akwarium dostało "kopa". Nie wiem czy to kwestia podwojenia ilości światła z T5 w stosunku do poprzedniej lampy, ale zdecydowanie zwierzaki są bardziej zadowolone a nocą słychać jak korale trzeszczą, tak rosną :))) Estetykę wykonania pominę bo różne są gusta ale dla mnie jest miód. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Pacyfic Sun. A mówią że Polacy nie potrafią... Ha.

Metoda prowadzenia, właśnie tu się pojawi na scenie druga polska firma AquaForest.

Od 6 miesięcy idzie pełen set, sól z probio + bakterie + aminokwasy + mikroelementy i jest git.

Wszystko działa jak trzeba. Wszystkie moje kombinacje, biopelletki, wódeczka, refugium i inne cuda powodowały po pewnym okresie czasu jakieś "ale", a to zakwit bakteryjny a to wytrzepanie wody do 0 z No3 i Po4 i tak dalej... frustracja, nowe wydatki etc,

Przestałem kombinować, jadę wg. tego co Panowie z AF podają na stronie + obserwacja zbiornika i jest spokój. Dla mnie produkty tej firmy to było światełko w tunelu które pozwoliło zapanować nad zbiornikiem. Dziękuję PANOWIE!

Aktualnie:

zasolenie 1.027

Po4. 0.02 (mała hanka)

No3. 0

Mg. 1300

ca 390

kh 6.7

Podmiana 10% raz w tygodniu.

Brak piasku w zbiorniku.

Szybkie wnioski:

1. na przyszłość nie mieszać korali, albo sps albo lps czy miękkie. Teraz albo jedne umierają z głodu albo drugie nie mają kolorów.

2. uważać na korale które są bardzo ekspansywne. Na początku wygląda super, bo rośnie ale po czasie może wymagać restartu zbiornika.

3. mniej ryb, one wymagają więcej przestrzeni do życia.

4. nie kombinować za często ;)

Podziękowania:

Chciałby, z tego miejsca podziękować kolegom z forum, za pomoc i wspaniałe szczepki

Sebowi z Seafarm, MarcosB, Jacek55, Nanokaczor, Stani dziękuje.

Panu Przemkowi z firmy Pacyfic Sun za lampę, która z tego co wiem jest pierwsza w tym modelu.

Widać że to jego pasja a nie tylko praca... dziękuję i życzę sobie więcej takich miłych zaskoczeń na zakupach.

Pozdro 600

Paweł z Mostów.

ps. Mam też hodowlę koników morskich od kilku lat... ale o tym może w następnym poście ;)

post-13925-0-99178800-1420134972_thumb.jpg

post-13925-0-08630600-1420134984_thumb.jpg

post-13925-0-41108500-1420135065_thumb.jpg

post-13925-0-83972700-1420135130_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super - tylko pogratulować :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo właśnie o koniach to bym poczytał co nie co, bo chodzą mi po głowie ale zawsze jest to ale..


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium. Czekam na temat o konikach:)


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne :) ale jak w 10 miesiecy tak super poroslo to za nastepne korale zaczna wychodzic ze zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz chłopie rękę do tego super wyszło :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super , pogratulować .

Pewnie xenia czasem odpływa z prądem wrastając tam gdzie nie powinna ;-)

ale taka pulsująca ściana musi być ładna..

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie miłe słowa :)

Generalnie zdjęcia nie oddają efektu (postaram się o lepsze) ale rzeczywiście xenia fajnie pulsuje.

ps. z xenią nie mam problemów, a przy okazji jest świetnym "filtratorem". Problemem jest briareum, z którym od jakiegoś czasu toczę nierówną walkę. Na szczęście dość łatwo odchodzi od skały, więc raz na jakiś czas wchodzę do akcji z jakimś małym nożykiem.

tak na szybko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zbiornik!! Podobnie jak Debora, uważam, że trójstronne akwaria są najlepsze :) Jednak masz bardzo gęsto porozstawiane korale, szybko będzie im brakować miejsca...

Zdjęcia świetnie Ci wychodzą, więc liczę, że sporo ich będzie w wątku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...rzeczywiście świetny zbiorniczek.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.