Skocz do zawartości
kolalysy

wyłącznik czasowy odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam urządzenia, które byłoby w stanie wyłączyć na kilka godzin odpieniacz na zadany czas na czas karmienia fito. Niestety dostępne urządzenia w sklepach jak sprawdziłem, mają tę wadę, że po zaniku prądu w sieci same się nie załączają (czyli gdyby zanikł prąd odpieniacz by się nie włączył). Czy ktoś ma jakiś pomysł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykły programator mechaniczny,jest precyzyjny i nie wypali się jak moje dwa poprzednie cyfrowe po pół roku,no chyba że na takie trafiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyłączaj odpieniacza a wlej więcej fito i tyle.Włączający się odpieniacza zazwyczaj potrzebuje czasu na ustabilizowanie się więc powstaje kolejny problem.To co on w tym czasie odpieni to nieważny szczegół a nawet lepiej bo zawsze mamy tendencję do przekarmiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w dziale diy postu morsfina tam jest wszystko jak to zbudować i może ma jeszcze płytki i może ci poradzi jakie elementy wstawić żeby wydłużyć czas załączenia


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykły programator mechaniczny,jest precyzyjny i nie wypali się jak moje dwa poprzednie cyfrowe po pół roku,no chyba że na takie trafiłem

tylko że mechaniczny nie pracuje jak jest zanik prądu i np.ustawiony będzie na wyłączenie od 12 do 13 jak w nocy wylączą prąd na godzinę to następnego dnia wyłączy odpieniacz od 11 do 12


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie coś jak : Przekaźnik czasowy PCM-01 ZAMEL

http://allegro.pl/przekaznik-czasowy-pcm-01-zamel-promocja-i4934676677.html

http://elektro-hurt....owy-pcm-01.html

i sprwadza się bardzo dobrze, po zaniku napięcia odpieniacz startuje z opóźnieniem, w mym przypadku 10 min a czas opóźnienia mozna sobie nastawić dowolnie.

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie coś jak : Przekaźnik czasowy PCM-01 ZAMEL

http://elektro-hurt....owy-pcm-01.html

i sprwadza się bardzo dobrze, po zaniku napięcia odpieniacz startuje z opóźnieniem, w mym przypadku 10 min a czas opóźnienia mozna sobie nastawić dowolnie.

ale to jest wyłącznik po zaniku prądu i nie takiego poszukuje autor


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej takiego :) wystarczy w obieg zasilania przekaźnika zabudować zwykły wyłącznik dzwonkowy i po chwilowym przerwaniu obwodu zasilania odpieniacz sie wyłączy a po określonym czasie samoczynnie załaczy...

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykły programator mechaniczny,jest precyzyjny i nie wypali się jak moje dwa poprzednie cyfrowe po pół roku,no chyba że na takie trafiłem

to dziwne.... ja mam 4 elektroniczne od 10 lat i nic się z nimi nie dzieje.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ostatnio dwie sztuki elektronicznych się zawieszało i resetował,nie wiem dlaczego,może dlatego,że były podłączone do sterownika dolewki i histereza powodowała,że świrowały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam elektroniczny programator czasowy EMT700. Posiada baterię pastylkową, dzięki czemu nie resetuje się po zaniku napięcia. W przeciwieństwie do najtańszej chińszczyzny nie opóźnia się ani nie śpieszy po pewnym czasie. Mam kilka sztuk przetestowanych na przestrzeni paru lat. Jeden służy mi np. do załączania w nocy grzejnika panelowego wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczenia w którym śpi pies. Przez 2 lata nie przestawił się ani o minutę - pokazuje czas co do minuty ten sam co czas satelitarny w telefonie. Do dostania w castoramie.

post-24347-0-11216100-1420660033_thumb.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Pierwsza kwestia jest taka, że jak rozumiem, optymalnie byłoby przy laniu fito wyłączyć na jakiś czas odpieniacza (np. 2 godziny) aby bezkręgowce się najadły. Odpieniacz chodzący cały czas podejrzewam, ze w ciągu krótkiego czasu mi fito wywali. Jeżeli to jest zły pomysł to prośba o info dlaczego.

Druga sprawa, odnośnie urządzenia chodzi mi o banalne rozwiązanie: wlewam fito, ustawiam zegar np. na 2 godziny i po dwóch godzinach odpieniek się załącza. Nie chodzi mi o urządzenie opóźniające czas po zaniku prądu, bo wtedy jak będę miał przerwę w dostawie prądu to też będzie opóźnienie, a nie o to chodzi. Jeżeli chodzi o programatory elektroniczne to za dużo ustawiania a tu chodzi o szybkie wciśnięcie przycisku lub ustawienie zegara i po zabawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jeśli byś lał o stałej porze codziennie to programator cyfrowy sprawdzi się idealnie ustawiasz na cały tydzień np.że wylączy się o 10 a włączy o 12-tej i kłopot z głowy no chyba że lejesz różnie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o programatory elektroniczne to za dużo ustawiania a tu chodzi o szybkie wciśnięcie przycisku lub ustawienie zegara i po zabawie.

W każdej chwili jednym przyciskiem z widocznych na zdjęciu powyżej możesz włączyć lub odłączyć napięcie. Możesz dodatkowo zaprogramować go tak, że kiedy wlejesz fito i naciśniesz jeden raz ręcznie przycisk na programatorze by odciąć zasilanie programator sam załączy zasilanie ponownie np. po godzinie czy dwóch i nie trzeba będzie o tym pamiętać.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naciśniesz jeden raz ręcznie przycisk na programatorze by odciąć zasilanie programator sam załączy zasilanie ponownie np. po godzinie czy dwóch i nie trzeba będzie o tym pamiętać.

Też takowe posiadam i używałem... lecz nie zauważyłem takowej opcji w tego typu sterowniku... :)

A co do dokładności działania to niestety u mnie zegary jednak się "rozbiegały"...

Druga sprawa, odnośnie urządzenia chodzi mi o banalne rozwiązanie: wlewam fito, ustawiam zegar np. na 2 godziny i po dwóch godzinach odpieniek się załącza. Nie chodzi mi o urządzenie opóźniające czas po zaniku prądu, bo wtedy jak będę miał przerwę w dostawie prądu to też będzie opóźnienie, a nie o to chodzi. Jeżeli chodzi o programatory elektroniczne to za dużo ustawiania a tu chodzi o szybkie wciśnięcie przycisku lub ustawienie zegara i po zabawie.

Właśnie ten sterownik który zaproponowałem doskonale powinien sie sprawdzić i do tego jeszcze ochroni przed przelaniem odpieniacza po ponownym uruchomieniu w przypadku braku napięcia i spływu wody do sumpa :)

Chyba że masz bardzo częste przerwy w dostawie prądu...no to wtedy te rozwiązanie do niczego.

Też go tak wykorzystałem ze przy wyłączeniu pompy obiegowej do podmiany wody po ponownym jej załączeniu właśnie odpieniacz mi startuje z zadanym opóźnieniem.

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też takowe posiadam i używałem... lecz nie zauważyłem takowej opcji w tego typu sterowniku... :)

Jeżeli autor wątku będzie zainteresowany wstawię jutro opis metody. Kilka miesięcy temu bawiłem się w podobną opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze warto wstawić opis takiej funkcji bo jest to tani sterownik i ogólnie dostępny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do dokładności działania to niestety u mnie zegary jednak się "rozbiegały"...

Rozwiązanie jest proste: wymiana baterii na nową.

Myśle ze warto wstawić opis takiej funkcji bo jest to tani sterownik i ogólnie dostępny...

Jest jeden warunek: oczywiście trzeba trzymać się mniej więcej stałego czasu podawania fito by wcześniej można było zaprogramować zadany czas ponownego włączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawos zamieść proszę opis, jeżeli jest tak, ze klikam i odpieniek nie działa przez ustawiony czas to to jest dla mnie OK, dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawos zamieść proszę opis, jeżeli jest tak, ze klikam i odpieniek nie działa przez ustawiony czas to to jest dla mnie OK, dziękuje.

Proszę bardzo: przyciskiem "PGM" wybierasz "program 1" i ustawiasz czas załączenia odpieniacza np. na godzinę 00:00 i pomijasz czas wyłączenia. Omawiany program 1 ustawiasz na wszystkie dni tygodnia. Przycisk "ON/OFF" naciskasz tyle razy aż wybierzesz funkcję "ON" (symbol świecącej żarówki na wyświetlaczu) łącznie z opcją "AUTO". Dzięki temu odpieniacz chodzi 24h/dobę 7dni w tygodniu. Teraz wiedząc kiedy mniej więcej będzie pora wlewania planktonu np. godzina 12 i ile czasu ma trwać spoczynek odpieniacza np. 2 h (czyli do godz. 14) wybierasz przyciskiem "PGM" "program 2" i ustawiasz załączenie na godzinę 14 dla odpowiednich dni tygodnia. Ponownie nie ustawiasz czasu wyłączenia jak przy programie pierwszym. W efekcie odpieniacz będzie chodził na okrągło chyba, że dajesz plankton o wcześniej ustalonej godzinie 12 to wtedy przyciskiem "ON/OFF" wybierasz funkcję "OFF" (jeśli dobrze pamiętam to symbol przekreślonej żarówki na wyświetlaczu) łącznie z funkcją "AUTO" (by to wybrać trzeba 2 razy pod rząd nacisnąć przycisk "ON/OFF" - wszystko śledzi się na ekranie). Jeżeli tak zrobisz to odpieniacz przestaje chodzić, a załącza się wg "programu 2" ponownie o godz. 14 i chodzi dotąd, aż ponownie zechcesz dać plankton. Oczywiście ustawienie programu 1 i 2 przyciskiem "PGM" robisz tylko raz po kupnie i podłączeniu programatora. Później przy każdym wlewaniu planktonu naciskasz tylko dwukrotnie przycisk "ON/OFF" by wybrać funkcję "OFF" łącznie z funkcją "AUTO" by odpieniacz się wyłączył i by po zadanym czasie mógł się ponownie sam załączyć.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos ale to jest obejście tematu. Ja wiem że akwarystyka uszy systematyczności ale kurcze bez przesady ;-). Chyba jednak lepiej zastosować opóźniacze czasowe które były pokazywane wcześniej. Po prostu lepszy komfort pracy ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos ale to jest obejście tematu. Ja wiem że akwarystyka uszy systematyczności ale kurcze bez przesady ;-). Chyba jednak lepiej zastosować opóźniacze czasowe które były pokazywane wcześniej. Po prostu lepszy komfort pracy ;-).

Kolega był zainteresowany to podałem jako jedną z opcji. Trudno jednak nie przyznać racji, że jest to rzeczywiście trochę kierat i że rozwiązanie zaproponowane przez "oliwera74" łącznie z przyciskiem dzwonkowym jest elastyczniejsze. Nie trzeba pilnować godziny podania fito. Chyba, że ktoś lubi wojskowe klimaty, musztrę itp. to moje rozwiązanie jak znalazł :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.