Skocz do zawartości
Foxface

[90l] Nano Reef

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Właśnie jestem w trakcie przesiadki z Aquael 30l. Wszyscy mi odradzali taki mały zbiornik na początek ale mamy mało miejsca w mieszkaniu i nie wiedziałam czy będę w stanie o coś takiego zadbać.

Oto specyfikacja nowego akwarium:

Akwarium Fluval Roma 90l (kupione używane i przerobione jak widać na zdjęciu bez pokrywy) 60x35x45

Filtr zewnętrzny: Tetra Tec EX 800PLUS

Grzałka: Tetra 100W

Oświetlenie: Arcadia Classic Stretch Marine 21W

Pompa cyrkulacyjna: AllPond Solutions 25004

Skimmer: Tunze 9004

Żywa skała: około 12kg

Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Filtra Ro/DI nie posiadam ponieważ go nie potrzebuję. Czystą wodę morską i wodę RO biorę ze sklepu akwarystycznego.

Wkłady na dzień dzisiejszy to: (od dołu) 1 koszyk gąbka, 2 koszyk purigen, 3 koszyk PhosGuard I 4 koszyk węgiel aktywny. Gąbka jest tylko na pierwsze 2 dni aby wyłapać większe zanieczyszczenia. Węgiel również zostanie usunięty jutro i planuję wkładać tak mniej więcej raz na 2 tygodnie na 2 dni.

Akwarium zostało zalane 10.01.2015.

Żywa skała

post-24746-0-26549400-1421001608_thumb.jpg

Zaraz po zalaniu wczoraj

post-24746-0-86834100-1421001630_thumb.jpg

A to dzisiaj parę minut temu

post-24746-0-74339300-1421001651_thumb.jpg

Woda kryształ, mam nadzieję, że tak zostanie.

W starej kostce 30l mam następującą obsadę:

2 x Amphirion ocellaris

4 x Chromis viridis

1 x Lysmata debelius

2 x Paguristes cadenati

4 x Turbo fluctuosa

W nowym akwarium planuję dodać do obecnej obsady kilka innych okazów ale jeszcze nie zdecydowałam się na konkretne rybki. Chcę też dodać korale miękkie i sps.

Sugestie co do obsady bardzo mile widziane.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy w domu kot który dobiera się do wszystkiego. Poza tym po przeczytaniu wielu opinii sump do takiego litrażu raczej nie jest wskazany, lepszy byłby panel ale zabraobby to za dużo miejsca.

Czytałam o filtrach zewnętrznych i jako filtry przelewowe zawierające absorbery sprawują się podobno całkiem nieźle.

Kiedy w planach będzie większy zbiornik będzie i sump.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest zawsze wskazany chociażby dla wygody :). Problem z kubełkiem jest taki, że odkłada się w nim dużo syfu, więc często trzeba czyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz jeszcze dokladac rybek? Obecna obsada to i tak grubo na 90 litrow...

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chcę jeszcze coś dodać, co niektórzy mają dużo większą obsadę w takich litrażach.

Oczywiście nie chcę przesadzać dodając 10 rybek...

W każdym razie... mierzę parametry codziennie,

poniedziałek:

PH 8.0

NH4 0

NO2 0

NO3 20

wrzuciłam kawałek zamrożonej rybki

wtorek:

PH 8.0

NH4 0

NO2 0

NO 3 10

i dzisiaj:

PH 8.1

NH4 0

NO2 0

NO3 5

Dodawałam API Quick Start dwuktornie a dzisiaj dodałam jeszcze PurpleUp. Rano przełożyłam 1 skałę ze starego zbiornika. Robię testy jeszcze jutro i w piątek przenoszę obsadę do nowego akwarium, mam nadzieję bez większych ekscesów.

Edytowane przez Foxface (wyświetl historię edycji)

Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety 30 przesatała istnieć wczoraj i niestety nie mam żadnych aktualnych zdjęć całości żeby pokazać.

Wczoraj obsada została przeniesiona oraz dokupiłam parkę Petrapogonów oraz Grammę loreto.

Do akwarium doszły także 2 Nassariusy oraz 2 korale i ukwiał:

Zoanthus

post-24746-0-84238800-1421512000_thumb.jpg

Klyxum sp

post-24746-0-42217200-1421512039_thumb.jpg

oraz Entacmaea quadricolor

post-24746-0-80664900-1421512054_thumb.jpg

niestety tak się umiejcowił że nijak zdjęcia zrobić się nie da.

Testy robione dziś, rzadnych odchyleń nie zauważyłam. Wczoraj torchę Ca bybło za nisko więc dodałam PurpleUp.

Edytowane przez Foxface (wyświetl historię edycji)

Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ proszę bardzo oto zdjęcie:

post-24746-0-72419900-1421577389_thumb.jpg

Ukwiał w nocy zmienił miesjce i usadowił się obok skały niedaleko grzałki.

Petrapogony trzmają się z tyłu a Gramma wypływa jak ma taką zachciankę, większość czasu narazie spędza w jakini, ale coraz częściej ją widać,

Edytowane przez Foxface (wyświetl historię edycji)

Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna lampka. Zgodzę się z przedmówcami, że sump byłby lepszym rozwiązaniem, przy kubełku więcej zachodu ale nie mówię że się nie da. Zamiast gąbki wrzuciłbym ceramikę żeby zasiedliła się flora bakteryjna. Powodzenia życzę. Będę śledził wątek :-)

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbka była tylko przez pierwsze 2 dni tak jak węgiel, mam zamiar go włożyć ponownie w tym tygodniu na 2 dni: piątek i sobotę.

Jutro też dostarczą mi Ca i Mg do podawania.

Niestety dzisiaj zauważyłam lekki brązowy nalot na piasku i nieco ciemniejszy na skale ;/ narazie nie wiem co to, ale nie powinny być to okrzemki z racji PhosGuard który powinien je wyłapywać. Niestety przywlokłam trochę dino na Zoa (chyba to Dino - ma kilka takich brzydkich bąblów zielonkawo-brązowych) nie wspominając o kilku małych Apitasiach które również rosną pomiędzy. Przedmuchałam skały i trochę syfu wyleciało. Dolałam torchę QuickStart i dzisiaj nie karmię ryb, dostaną trochę rano i jutro będę świecić tylko parę godzin niebieskim światłem. Odpieniacz podręcony, mam nadzieję że będzie lepiej.

A było tak pięknie...

Edytowane przez Foxface (wyświetl historię edycji)

Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Akwarium ładnie się zapowiada, jednak teraz dopiero zaczyna się dojrzewanie. Ja przymierzam się do przesiadki z 30 na 112 i myślę że po włożeniu skały poczekam ze dwa tygodnie aż się ustabilizuje i dopiero przerzucę całe życie w nowe miejsce. PhosGuard może jedynie zmniejszyć okrzemki, ale i tak wejdą.

Czemu węgiel wkładasz tylko na dwa dni? Węgiel może być spokojnie dwa tygodnie w wodzie.

Co do światełka to nie za mało jest? Z pierwszego posta widzę ze 21W jedynie, a to daje jakieś 0,23 W/l czyli jakieś 1/3 światła które powinno być. Jak korale reagują?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym narzekac ale szkoda tych rybek jak sie zacznie dojrzewanie... I fakt swiatla malo i szkoda ze niemasz sumpa bo taki nawet 45 litrowy by Ci bardzo pomogl w ukryciu rzeczy i w opanowaniu tak przerybionego akwarium.

by Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu węgiel wkładasz tylko na dwa dni? Węgiel może być spokojnie dwa tygodnie w wodzie.

Co do światełka to nie za mało jest? Z pierwszego posta widzę ze 21W jedynie, a to daje jakieś 0,23 W/l czyli jakieś 1/3 światła które powinno być. Jak korale reagują?

Węgiel wyjaławia wodę z tego co wiem, czytałam że wkładanie raz na 2 dni w tygodniu wystarcza. Światełka są LED z tego co wiem jest do tego inny przelicznik. Korale się otwierają, nie widzę z tym problemu, ale jak coś zawsze mogę dokupić drugie, chociaż nie widzę potrzeby narazie.

Dojrzewanie dojrzewaniem, ale nie sądzę żeby akwarium było przerybione.

Dzisiaj się przekonałam że ten brązowy nalot to dino ale nie wiem czy narazie z tym robić, skoro akwarium ma niecałe 2 tygodnie. Dolałam dziasiaj Ca i Mg.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu lejesz Ca i Mg? Nie pisalas ze masz za niskie, zreszta raczej nie powinno byc bo na zdjeciach niema sps'ow. Zamiast tego kupilbym bakterie.

by Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu lejesz Ca i Mg? Nie pisalas ze masz za niskie, zreszta raczej nie powinno byc bo na zdjeciach niema sps'ow. Zamiast tego kupilbym bakterie.

by Lumia 925

Ca niestety było 320 ;/ i zaczęłam podawać

Wczoraj do obsady dołączyli:

Valenciennea strigata - z racji na mega zanieczyszczony piasek, efekty widoczne od razu, piasek jest o niebo czystszy, chyba najbardziej pożyteczna rybka na świecie

2x lysmata wundermani - z 3 apitasi zrobiło się 6, po wpuszczeniu krewetek zostały już tyko 2 :)

Mithraculus sculptus - jeden z moich krabów został przekąską krewetki więc zakupiłam tego kraba ze względu na glony które się przywlokły z Zoa, po nocy ani śladu po nich :)

Parametry z wczoraj:

NH4 0

NO2 0

NO3 0

PH 8.2

PO 4 0

KH 10

Ca 320 ;/ dozuję dwa razy dziennie po 1 ml

zasolenie 1,025

temp. 25 C

Po wczorajszych zakupach zakończyłam kompletowanie obsady rybnej. Niebawem pora na korale.

Dzisiaj wyczyściłam glony z szyb, umyłam filtr kubełkowy, wymieniłam gąbki i dosypałam trochę PhosGuardu tak na wszelki wypadek ;) Węgiel na razie zostaje, zobaczę za tydzień jak się będzie sprawowało akwarium.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano postanowiłam zrobić małą sesję z racji że akwarium już lepiej wygląda :D

Całość wygląda tak

post-24746-0-24708800-1422173373_thumb.jpg

Krewetki i Zoa

post-24746-0-59122700-1422173396_thumb.jpg

Klyxum

post-24746-0-52509100-1422173409_thumb.jpg

Błazenki i Zoa

post-24746-0-29281800-1422173454_thumb.jpg

Gramma się czai, strasznie trudno zrobić jej zdjęcie

post-24746-0-51890600-1422173466_thumb.jpg

i ukwiał

post-24746-0-12133600-1422173501_thumb.jpg


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to tyle z powstrzymywania się na jakiś czas z kupnem czegoś nowego :innocent:

Po wycieczce do akwarium dołączyli:

fioletowe Actinodiscus sp.

post-24746-0-15836300-1422223935_thumb.jpg

oraz Goniopora

post-24746-0-82653600-1422223948_thumb.jpg

Jakieś 2 godziny temu była 2 razy większa niż na zdjęciu, na prawdę łanie się pompuje i to jak szybko :D

Zakupiłam dziś Red Sea Reef Foundation ABC+ z zamiarem podawania co tydzień. Jutro karmienie korali i czyszczenie szyb bo jak widać na załączonym zdjęciu to coś szybko zarastają glonami. Dawkowanie Ca 2x 1ml dalej obowiązyje, jutro robię test mam nadzieję, że trochę się podniósł poziom Ca.

W kolejny piątek mają dowieść świeżą dostawę Zoa i pewnie się wybiorę po czerwone :D

Zamówiona została też druga pompa cyrkulacyjna dla lepszego obiegu wody.

Edytowane przez Foxface (wyświetl historię edycji)

Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię martwić, ale jestem pesymistą co do tej Goniopory...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że po pierwsze jest to koralowiec bardzo trudny w hodowli, po drugie jest taki piękny, bo prawdopodobnie wydalił zooksantelle. Chciałbym się mylić, ale czarno to widzę...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że po pierwsze jest to koralowiec bardzo trudny w hodowli, po drugie jest taki piękny, bo prawdopodobnie wydalił zooksantelle. Chciałbym się mylić, ale czarno to widzę...

miejmy nadzieję że będzie dobrze :p czytałam o niech i faktycznie większość opinii jest podobnych ale ludzie dają radę, więc tego się trzymam

A co z tą 30l - kom może jest do sprzedania chętnie odkupie ( chcąca wystartować od zera)

jeśli mieszkasz w UK to nie ma problemu ;)


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, dają radę, ale raczej nie ci początkujący...

A propos, sklep który sprzedał CI tego korala, omijaj szerokim łukiem...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.