Skocz do zawartości
Morsik

Upgrade 316 --->>> 800+

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po dlugich miesiacach czytania co z czym i dlaczego tak a nie inaczej postanowilem do swojej kolekcji zbiornikow dolozyc solniczke.

Dodam ze jestem totalnym laikiem jesli chodzi o akwarystyke morska wiec kazda rada uwaga bedzie dla mnie bezcenna :)

Oto moja swiezo wystartowana kostka.

Zbiornik 60x60x60

Sump 50x50x45

Pompa Red Devil 3000

Odpieniacz BLAU IT 110

Falowniki jvp 110 i newa wave 2.7

Lampa Led Chinczyk GS-D-120W z soczewkami.

Zbiornik ma dopiero 4 dni.

a5915147100515c6.jpg

a59bb2139be2619f.jpg

dd05a33f3b21645f.jpg

Na dniach dojdzie korona ze spienionego pcv oraz zabudowa sumpa.

Mam.pare pytan po jakim czasie wsypac piach?? I ktory piach wybrac ls czy zwykly??

Czy odpieniacz bez obsady ma chodzic non stop ??

Jak dostosowac ustawienia swiatla tzn czy teraz przy dojrzewaniu swiecic juz np po 8h biale i niebieskie czy ograniczyc swiecenie do 3-4 h. I jak dopasowac ilosc bialego i ilosc niebieskiego swiatla?? Czy ilisc tego swiatla bede ustawial dopiero jak bedzie jakies zycie w postaci korali ryb i krewetek??

Pozdrawiam. Rafał

Edytowane przez Morsik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zakładam zbiornik ja piach wyspałem na samym początku zaraz po ułożeniu skały po co komplikować później ekosystem niech dojrzewa wszystko razem :) pieknie się prezentuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze świeceniem są różne szkoły ale podam swoją - nie świecił bym ze 2 tygodnie potem stopniowo od kilku godzin zaczynając od niebieskiego wprowadził białe z czasem i zaczął zwiększać oświetlenie i wtedy będzie potrzebna już zapewne ekipa czyszcząca.

Odpieniacz niech se chodzi tylko na sucho żeby Ci zasolenie nie spadło. Piach dałbym żywy po tygodniu - niech teraz cyrkulacja wydmucha skałę - zbierz potem to co będzie na dnie i zasyp piach


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi znowu doradzono by swiecic 30 min niebieskie potem 3h biale z niebieskim i znowu 30 min samo niebieskie. Co do piasku pewnie poczekam minimum te 10 dni. A dajecie cos na start bakterie czy cos??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja lałem tylko Stability zgodnie z instrukcją ale są też inne


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecono mi to jeszcze nie kupilem ale sie zastanawiam czy to brac Prodibio Biodiges i Prodibio Bioptim. Znowu w sklepie mowili cos o jakims AF S i cos tam jeszcze. Dlatego taki metlik wyszlo tyle tych produktow ze czlowiek nie wie czy lac czy nie lac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prodibio jak najbardziej warto stosować ale ja chyba zalałem dopiero po jakimś czasie - teraz zresztą co 2 tygodnie leje te co podałeś + kilka innych


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 3

pojawia się coraz więcej glonów :)

d88171d5a80aa4d5.jpg

37179eae26c2ebaa.jpg

607e52e78130cfb8.jpg

Dzien 4

jeszcze więcej glonów :) trwa dojrzewanie :)

760da32712b483a9.jpg

9472fcc355200cba.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach wybierz o możliwie jak najgrubszej granulacji w takich kostkach ustawienie cyrkulacji jest mega trudne i piasek ten tzw pylek lata i lata i wk***ia....


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odpieniacz It110 produkowal super piane i wylewal do kubka a od wczoraj do kubka nic sie nie wylewa pozostaje tylko ciemny osad na koncu rurki przed kubkiem wiecie moze czy to mam jakos regulowac czytam o tej suchej i mokrej pianie ale jakos nie wiem jak to dokladnie ustawic. Czy te gabki co mam w odpieniaczu gdzie wylewa sie woda sa do regulacji poziomu wody w odpieniaczu ?? Czy poprostu mam postawic odpieniacz na jakiejs gabce zeby byl wyzej. Tak jak pisalem 3 dni pracowal i wywalal piane do kubka teraz przestal zasolenie w normie.czy moze to wina tego ze w zbiorniku jeszcze nic nie ma i dopiero dojrzewa?? Z gory dzieki za odpowiedz.

Albo inaczej jak ustawic odpienka na mokro a jak na sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprzedałem dokładnie ten model odpieniacza więc mogę dokładnie podpowiedzieć, chociaż odpieniacz ten bardzo łatwo ustawia się na suchą pianę. Podstawowe pytanie na jaką głębokość masz zanurzony odpieniacz w sumpie? U mnie przy głębokości 24cm pracował nieco mniej wydajnie i dużo głośniej niż przy zanurzeniu na ok. 20cm. Warto więc do tej wysokości go podnieść. Co do suchej i mokrej piany. Rurą na której są gąbki regulujesz (góra, dół) rodzaj piany. Pianę suchą będziesz miał przy ustawieniu wysokości, które spowoduje, że po jakimś czasie od startu odpieniacza górna lub środokowa część rury reakcyjnej będzie mocno oszlamiona jednocześnie z bardzo małą ilością lub brakiem zanieczyszczeń w kubku odpieniacza. Z kolei jeżeli szlam będzie zbierał się bardziej w kubku a nie osadzał na rurze i będzie dużo bardziej rozcieńczony (duża większa ilość jasnej wody w kubku) to będzie to mokra piana lub nawet prawie sama woda w zależności od dokładności ustawienia odpieniacza. Z obserwacji powiem, że u mnie przy starcie akwa dużo łatwiej było ustawić odpieniacz na suchą pianę niż na mokrą. W przypadku mokrej piany była to praktycznie sama woda w kubku z bardzo małą ilością zebranych zanieczyszczeń. Tak jak napisał kolega powyżej, ustawienie na mokrą pianę nie będzie na razie najlepszą opcją ponieważ będzie się to wiązało z koniecznością regularnego usuwania z obiegu kolejnych porcji solanki zebranej w kubku odpieniacza, co z czasem doprowadzi do spadku zasolenia w akwa w sytuacji, gdy nie będzie jeszcze przez jakiś czas podmian wody.

Przy okazji: jesteś zadowolony z kultury pracy tego odpieniacza? Dla mnie wycie pompy było dyskwalifikujące i odpieniacz po krótkim czasie (sprawdziłem również drugą pompę i efekt ten sam) zmienił właściciela. O Deltecach nie mówi się raczej jako o cichych odpieniaczach, ale właśnie mój obecny Deltec 1350 w porównaniu do Blaua to niebo a ziemia zarówno jeśli chodzi o kulturę pracy jak i jakość produkowanej piany. Kolejną rzeczą, która denerwowała mnie w Blauie to koniecznosć moczenia rąk w przypadku chęci regulacji wyżej opisywanego poziomu piany. Trochę niefortunne rozwiązanie.

Odnośnie tego, że odpieniacz wywala pianę okresowo: to normalne, jeżeli odpieniacz daje radę na ten litraż to co jakiś czas będzie miał przerwy w wywalaniu syfu, jeżeli w danym momencie wykonał swoją pracę czyli wyczyścił wodę. Raczej więcej przerw niż ładnej piany. Tym bardziej na starcie akwa, kiedy nie dostarczasz nic poza tym co samo okresowo będzie uwalniało się ze skały.

Widzę, że akwa wraz z ułożeniem skały z firmy na literę "a" z Wrocławia?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos wlasnie o to mi chodzilo dzieki za wyczerpujaca odpowiedz teraz juz wszystko wiem. Po robocie sprawdze co i jak. Pytales czy jestem zadowolony szczerze jak dla mnie wogole go nie slychac moze akurat trafilem na taki egzeplarz. Jest naprawde cichy. Akwa mam obok rogowki w salonie i mozna bezproblemu ogladac tv albo patrzec na akwaria na drugiej scianie :) co do tego ze trzeba moczyc rece to prawda dziwnie to rozwiazali mogli zrobic jakis wezyk z regulacja. Tak wtrace jesli chodzi o glosnosc mam jvp 101 nowke ktora po odpaleniu chodzi jak traktor ale uzywam jej do mieszania soli bo posialem gdzies paragon na reklamacje :) i tooglem.powiedziec ze bylo glosno... . I jeszcze raz dzieki za wskazowki do odpieniacza napewno wykorzystam :)

Nic podobnego akwa i skala kupione w sklepie na "e" aranz wlasnego pomyslu :) nawet nie wiem ze jest jakis sklep na "a".

Wszystko od podstaw kupowane czesc za czescia zajelo pare miesiecy :)

Edytowane przez Morsik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic podobnego akwa i skala kupione w sklepie na "e" aranz wlasnego pomyslu :) nawet nie wiem ze jest jakis sklep na "a".

Wszystko od podstaw kupowane czesc za czescia zajelo pare miesiecy :)

No i bardzo dobrze... dobrze, że się pomyliłem... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmierzyłem dziś parametry tylko poki co dużo mi to nie mowi wiec proszę o pomoc czy ok czy nie wink.gif

PO4 - 01

NO3 - 025

Ca - 450

Mg - 1390

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 12

poki co tylko brazowy nalot na skalach , doszedł piach , 3 slimaki turbo oraz xenia i cladiella (były w pakiecie na 1 skalce)

2d09083e55cc1615.jpg

baf3429b9063afc2.jpg

e46d09ee61c85c24.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Testy, które powinieneś wykonać na początku to NH3/NH4, PO2, PO3, pH, kH i dopiero jak amoniak jest na 0 powinieneś zacząć wpuszczać jakiekolwiek życie, ale widzę że się pospieszyłeś. Ca Mg sprawdzaj po okresie dojrzewania.

Skała pięknie ułożona. Nigdzie nie mogłem znaleźć jaką skałę kupiłeś - sucha - żywa?


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alcapone pomiary na wczoraj:

Ph 8, kh 8, nh4 0, no2 0 , no3 1, po4 0, Ca 450, Mg 1350.

z zyciem.moze sie pospieszylem.ale wszystko.ma.sie w najlepszym pozadku.

Skala zywa, troche tego przebralem zanim znalazlem to co mnie interesowalo. Ale i tak trwa ciagla modernizacja w ulozeniu :)

142ead385912c560.jpg

Od razu uprzedzam ze spsy dostalem w prezencie (zeby nie bylo zaraz ze o boze) z likwidowanego baniaka w stanie jakim sa milka poobgryzana przez imperatora z poprzedniego zbiornika.Sinularia flak bo to zdjecie zaraz po wrzuceniu. Poki co wszystko ma sie dobrze.

Jak bedzie czas wrzuce aktualne foto.

Edytowane przez Morsik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie aktualizowalem.

Zbiornik ma sie dobrze. Bylo pare rzeczy do poprawy ale nie a co zanudzac ;)

Zdjecia z 24.04

IMAG0006.jpg

IMAG0008.jpg

IMAG0009.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny maly update zdjecia z 6.6.15

DSC_0097.JPG

DSC_0098.JPG

DSC_0099.JPG

Nowy baniak juz stoi niebawem przenosiny.

DSC_0069.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.