Skocz do zawartości
jacek ambrozkiewicz

kostka 30x30x30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję założyć kostkę o wymiarach 30x30x30 - ze szkła opti white. Oświetlenie aquael decolight marine 2x11 W. Filtracja najprostsza kaskada ze skimerem i od razu pierwsze pytanko ile l/h bedzie optymalne oraz jakich wkładów użyć? Planuje phosguard i purigen z seachema. Grzałeczka 50 W. Podłoże to żywy piasek i oczywiście żywa skała ok 2-3 kg. Akwa będzie widoczne z 2 stron, bo będzie stało na biurku tak więc widoczna będzie strona przedni i lewa. Planuję użyć suchej skały, bo jest tańsza i będzie ją można łatwo skleić przed wrzuceniem do akwa. Akwa będzie bez ryb, bo uważam, że będzie łatwiejsze w utrzymaniu. Wymyśliłem sobie już część obsady. 6 krewet Thor amboinensis, 1x Lybia tesselata, 3x Paguristes cadenati. Przydała by się jeszcze obsada czyszcząca w postaci ślimaków tylko nie wiem jakich i ile ich. Nie wiem jeszcze także jakie koralowce, ale na pewno miękkie. Chciałbym - xenie i discosome. Zoanthusa się boję, bo podobno jest trujący. Więc i z doborem koralowców jestem w lesie. Akwarium będzie zakładane stopniowo. Najpierw piach i skała, po jakimś czasie ukwiały, następnie ekipa sprzątająca, później kraby i na końcu krewetki. Generalnie mi się nie śpieszy, bo chce zrobić wszystko po bożemu. Także jak macie jakieś sugestie to jestem otwarty ;)

Edytowane przez jacek ambrozkiewicz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuję założyć kostkę o wymiarach 30x30x30 - ze szkła opti white. Oświetlenie aquael decolight marine 2x11 W. Filtracja najprostsza kaskada ze skimerem i od razu pierwsze pytanko ile l/h bedzie optymalne oraz jakich wkładów użyć? Planuje phosguard i purigen z seachema. Grzałeczka 50 W. Podłoże to żywy piasek i oczywiście żywa skała ok 2-3 kg. Akwa będzie widoczne z 2 stron, bo będzie stało na biurku tak więc widoczna będzie strona przedni i lewa. Planuję użyć suchej skały, bo jest tańsza i będzie ją można łatwo skleić przed wrzuceniem do akwa. Akwa będzie bez ryb, bo uważam, że będzie łatwiejsze w utrzymaniu. Wymyśliłem sobie już część obsady. 6 krewet Thor amboinensis, 1x Lybia tesselata, 3x Paguristes cadenati. Przydała by się jeszcze obsada czyszcząca w postaci ślimakòw tylko nie wiem jakich i ile ich. Nie wiem jeszcze także jakie ukwiały, ale na pewno miękkie. Chcialbym - xenie i discosome. Zoanthusa się boję, bo podobno jest trujący. Więc i z doborem ukwiałów jestem w lesie. Akwarium będzie zakładane stopniowo. Najpierw piach i skała, po jakimś czasie ukwiały, następnie ekipa sprzątająca, później kraby i na końcu krewetki. Generalnie mi się nie śpieszy, bo chce zrobić wszystko po bożemu. Także jak macie jakieś sugestie to jestem otwarty ;)

Witam

Kaskada jak najmocniejsza, fzn-3 ma dla porównania 1200 l/h i ludzie czasem dokładają dodatkowo cyrkulatory. Ja używam samej kaskady i w 30 l się sprawdza. Oprócz absorberów proponuję jakąś ceramikę np. siporax. Ekipa sprzątająca raczej powinna się pojawić przed koralowcami. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę za dużo tych krewetek będą się deptać po uszach,błazna bym dodał małego i będzie ok

kaskadę nówkę fzn 3 wystawiłem na targowisku...ale jeszcze się nie ukazała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę za dużo tych krewetek będą się deptać po uszach,błazna bym dodał małego i będzie ok

kaskadę nówkę fzn 3 wystawiłem na targowisku...ale jeszcze się nie ukazała

Ilość krewetek jest odpowiednia, Thor aboinensis mają po 1-2cm. One powinny być trzymane w grupach. Inaczej nie będą widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj sobie kostkę Newa.

Ja dałem się przekonać i uważam że jako 30 jest bardzo rozsądna :-D


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, ja mam kostkę ponad rok, zestaw aquaela w kaskadzie na czas dojrzewania miałem same gąbki, później ( po ok 6 miechach ) dorzuciłem pure elite i purigen. ogólnie z gąbek jestem bardzo zadowolony ( po roku działania akwa nie wiem dlaczego wszyscy odradzają gąbki ?! ja polecam!!! po roku jest tam multum życia, ślimaczki, robaczki :) ) na czas dojrzewania nie robiłem nawet podmianek, poźniej co ok 1.5 tyg :) obecnie nawet szyb nie muszę czyścić :) wszystko samo jakoś śmiga :) z życia mam 2 błazenki plus małego krabika :) aaaa nawet ekipy czyszczącej nie kupowałem, bo glony same zejdą :) po 3-4 miechach :) powodzenia ! :) btw wczoraj sobie kupiłem Euphylile :) która 100km jechałą bez wody, bo pudełeczko się rozwaliło żonce jak mi go przywoziła z Wawy :( ale wygląda na szcześliwą na tę chwilę oczywiście :) powodzenia!! :)

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jacek.

Rób zbiornik po swojemu, człowiek więcej się nauczy i ma satysfakcję z efektu finalnego. Jak najwięcej korzystaj z wiedzy idoświadczenia forumowiczów, podczas zakładania i dojrzewania 80% "czasu akwarystycznego" poświęcaj dla forum.

Ekipa czyszcząca zdecydowanie przed koralowcami i ukwiałami w jej skład moga wchodzic np. ślimaki Turbo x2 i kopiące Nassarius x2 do tego np. krab Mitrax. Jeśli chodzi o koralowce to grzybki i xenia jak najbardziej, choć na xenie trzeba uważać bo morze się przerodzic w plagę, poza nimi jest masa pięknych miękkich i "łatwych " LPS'ów. Zoa się nie bój, nie taki djabeł straszny, są piękne i przy sprzyjających warunkach bardzo łatwe w hodowli.

Przejrzyj sobie rafki w dziale http://nano-reef.pl/forum/120-akwaria-do-60-l/ na pewno coś Cię zainspiruje co do obsady, sprzętu, ułożenia skały itp.. W Twojej okolicy mieszka kilku doświadczonych akwarystów, spróbuj się z nimi skontaktować, na pewno pomogą.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem już wstępnie także korale:zoanthus (jednak), xenia, discosoma, favites, euphyllia, pachyclavularia, briareum. Z ekipy sprzątającej chciałbym 1x tectus.,2x turbo, 2x nassarius. Może być taki zestawik? Czy korale ktòre wymieniłem nie parzą się nawzajem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dwa nassariusy to za dużo jak na taki zbiornik. Zamiast tego daj jednego strombusa. Zoanthusy nie są takie straszne - przy rozdzielaniu okulary + rękawiczki i dobrze będzie. Może do tego jakiś rodactis/rico? Z drzewkowatych sinularia jest fajna (green fluo). I z kolejnością to: skała + piach. Później ekipa czyszcząca i dopiero kolejne zwierzaki, chociaż xenię i discosomę możesz wrzucić już razem z ekipą czyszczącą

Edit.

Korale nie powinny się dotykać - jeśli się nie parzą to na pewno je to stresuje

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część, co do krewetek Thor aboinesis mają bardzo ciekawe zachowanie stadne wiec stadko 6 sztuk to bardzo dobry wybór. Poza tym według mnie po pewnym czasie sam stwierdzisz że akwarium bez ryb jest troszkę nudne. Co do ekipy czyszczącej, zobaczysz jak będzie przebiegało dojrzewanie, u mnie wystarczył ślimak na skałę Tectus fenestratus . Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć jeszcze rozgwiazdę piaskową. Większa wydajność sprzątania;) ślimaków nigdy chyba za wiele;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up w 30l nie proponowałbym rozgwiazdy. Sam przeszedłem z 30 na 112l i mam wątpliwości czy mogę ją wprowadzić :baby:. W 30l ślimaków może być za wiele - nassariusy/strombusy mogą paść z głodu


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.