Skocz do zawartości
JanuszZabrze

Zanclus cornutus - planowanie zakupu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje zakup właśnie Idolka czy można prosić o wypowiedzi osób które miały lub mają tą rybę - czy ważne skąd donas przybędzie oraz jakieś uwagi które zauważyliście by Idol po przyjściu przeżył, a nie zszedł na zawał :/

Dziękuje za wszelkie info :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do swojego litrażu, lepiej odpuść sobie te rybę . . .


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozmawiałem z osobami mającymi te ryby (bo mi się podobała, no i w konsekwencji chciałem bliżej się jej przyjrzeć - pod wiadomym kątem :) ) - ryba potrzebuje dużego akwarium, żeby ładnie wyglądać i nie męczyć się. raczej w formie długiego jamnika niż kostki o tej samej pojemności, z wyspami ze skałą. Nie jest to szaleniec typu pokolca, ale też lubi pływać. Ja do swojego docelowego (130x50x50) jej nie wpuszczę. Tobie też bym sugerował coś innego, Szkoda Twojego stresu i ryby, która ma spore szanse na zejście.

Choć z drugiej strony, po urokach transportu do sklepu, Twoje akwarium może wydać jej się całkiem miłym azylem spokoju. Jeśli byś się zdecydował, u Jadwigi Morskiej w mrożonkach masz pokarm z gąbkami, może pomóc w aklimatyzacji i utrzymaniu go.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem idola w baniku 140x70x50h.

Plywalby dalej grdyby nie ataki pokolcow i niestety musial opuscic baniak.

Generalnie loterico co do ryby. Podobno te ze SriLanki (chyba z tego odlowu) sa silniejsze.

Wbrew pozorom to bardzo wytrzymala i wszystkozerna ryba

Gdzies kiedys czytslem ze to jest rodzina pokolcowatych tylko bez kolca ale zachowanie jakni pletwy piersiowe dzialaja taka samo.

Mam na mysli ruch podczas plywania.

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tym w jakim zbiorniku się nada jest różnie, gdyż znajomy trzymał Idola w 250L prawie 1,5 roku powiększył zbiornik do 500L i tam mu zszedł :/

Jedyne co to chyba żeby się też uchronić to nie brać ze sklepu wcześniej niż zobaczymy że przyjmuje pokarm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rybka z kategorii trudne w 300 nie ma szans , znam zbiornik jakoś koło 1100litrów w której długo nie pływał a szkoda to piękna ryba.

Czasem najtrudniejszym rybom uda się przeżyć rok czy 2 w zbiorniku małym ale będzie to ryba wyniszczona psychicznie wcześniej lub niewiele później i tak skończy na rafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie dlatego wrzuciłem temat tutaj by zaczerpnąć info, czy jak bedzie mały okaz wziąć teraz lub poczekać bo w połowie roku lub pod koniec bede powiększać do około 800l lub może nawet 1000l

Tylko dobrze by było jak tez by sie wypowiedzieli posiadacze którzy maja jeśli tak to w jakim baniaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem dzięki, chciałbym też ciągle by wypowiedział się ktoś kto ma go obecnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 300L sobie odpuść, tym bardziej, że masz już tam obsadę. Mój był w baniaku jako jedna z pierwszych ryb, no i do tego nie mam nic agresywnego. Podstawa przy idolu to jedzenie, duuuuuużo jedzenia, jak to ktoś mi kiedyś powiedział zdrowy idol je jak zdrowy naso, byle co, byle dużo i jest to prawda. Co do gąbek i specjalnych pokarmów się nie wypowiem, mój np. w ogóle nie rusza gąbek. Je za to wszystko, glony non stop plus mrożone i suche. Tyle w dużym skrócie...:)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klucze do sukcesu jak już wiele razy wspominałem i będę wspominał jest prawidłowa aklimatyzacja nie osoby która zakupiła rybę w tym przypadku idola a sklep który tą rybę sprowadził. I czy tj. Sri Lanka czy indonezja nie ma znaczenia.

Mój Zanclus jest zemną od września 2013 roku. Żadnych problemów z nią nie miałem i nie mam.

Pierwszy zbiornik do którego trafił to była klasyczna 450L (brutto). Trafił on do wesołej pary dwóch dużych pokolców (N. Vlamingi i Z. Veliferum). Pokolce te były znacznie od niego większe i początkowo był przez nie prześladowany. Kilka razy został pogoniony ale w żaden sposób nie wpłynęło to na jego zdrowie. Nie było żadnych problemów z przyjmowaniem pokarmów, czy to płatki, spirulina, alg nori, granulat, mrożonki (myssi, artemia, kryl, itd) po mieszanki morski z biedronki :) Bananem też nie pogardzi. :)

W styczniu tego roku został przeniesiony do większego zbiornika (700 L brutto). Bez problemowo przeszedł przeprowadzkę.

Po ok dwóch tygodniach od przeprowadzki z własnej winy za szybko chciałem podnieść zasolenie i Zanclus dostał kropek, zsypany był bardzo. Doszedłem do wniosku, że dodatkowe działania "lecznicze" (łapanie, kąpiele, leczenia,....) dodatkowo narażą go na stres więc postanowiłem czekać - jak ryba jest na tyle silna to sama powinna dać sobie z tymi pasożytami radę.

I tak już od paru czy parunastu dni Zanclus pływa czysty jak łza :)

Także nie taki diabeł straszny jakim go piszą :) grunt to właściwie przeprowadzona aklimatyzacjia i sukces gwarantowany :)

W niedalekiej przyszłości chcę wpuścić drugiego Zanclusa :) Zakochałem się w tym gatunku do szaleństwa :)

Mam nadzieje, że choć trochę rozwiałem Twoje nie jasności, życzę sukcesów z tym gatunkiem :)

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super i właśnie o takie wypowiedzi mi chodziło :)

Jeszcze tylko jakiej wielkości mieliście Idola w trakcie zakupu? ( enigma17 , funior )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To takie super maleństwo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To takie super maleństwo :D

korzystająć z okazji , chciałbym podpytać , bo różne chodzą słuchy, czy Idol podgryza korale?

jeśli tak to jakie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brat miał te rybki, na początek wpuścił 2-3 szt bo lepiej jak jest chociaż para. Dwa przeżyły jakiś czas, zjadły prawie wszystkie korale jakie były, najbardziej smakowały w zoa. Po zjedzeniu korali jeden się nie przestawił na mrożonki... Ale ostatni trochę pożył, niestety pózniej przyszła katastrofa i praktycznie całe akwarium poleciało. Szkoda bo fajna rybka ale cieżko trafić na okaz który już je mrożonki i dłużej ją utrzymać w akwarium.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ta rybkę miesiąc i szybko go eksmitowałem, mój podgryzał lps'y choć jadł jak za 3 pokolce, rybka jak dla mnie łatwiejsza do utrzymania niż chelmony, czy np japonicus jak pisali koledzy wyżej, b duża role odgrywa aklimatyzacja ryby oraz czy rybka przed zakupem szuka pokarmu i jak reaguje na niego.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie widać że to zależy jak sie trafi z Idolem bo u jednych jedzą wszystkie LPSy, u niektórych wszystkie LPSy, a i czasem jest tak ze nie ruszają ich wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam dwie sztuki Idola i powiem tak jeden jak i drugi niszczył mi korale pomimo że był intensywnie karmiony pierwszy zniszczył dwie S. Haddoni drugi zjadł 1 euphylię i favie. Zszedł nagle i do dziś nie wiem dlaczego podobno zawał ale podejrzewam że sprawkę w tym miał hepatus. Nie chorowały i nigdy nie były obsypane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam dwie sztuki Idola i powiem tak jeden jak i drugi niszczył mi korale pomimo że był intensywnie karmiony pierwszy zniszczył dwie S. Haddoni drugi zjadł 1 euphylię i favie. Zszedł nagle i do dziś nie wiem dlaczego podobno zawał ale podejrzewam że sprawkę w tym miał hepatus. Nie chorowały i nigdy nie były obsypane.

A w jakiej wielkości akwa miałeś aż dwie szt. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że galeria była by bardziej adekwatna do poziomu trudności tej ryby. Wierz mi że bardzo wielu by chciało to prześliczną rybkę.

Wpierw załóż większy baniak a później się zastanów czy faktycznie ta ryba jest warta poświęcenia , jeśli się uprzesz to nikt cię nie przekona.

Jest dużo ładnych pokolców mniejszych zebrasom czy ctenochaetus są równie ładne i są to proste ryby, przy 300l mógłbyś zacząć od nich.

Jeśli planujesz zakładać zbiornik to nie warto kupować teraz ryb z myślą na później.

Lpsów mogą nie ruszyć jeśli zapewnisz im taką dietę jaką mają na rafie, jednak jest to nie realne no chyba że będziesz je gąbkami karmić a wcześniej czy później natury nie oszukasz. To jest jak z chetonikowatymi czy centropygami czegoś im braknie lub wyjedziesz i się zacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.