Skocz do zawartości
yvon_1986

Moje pierwsze akwarium morskie :) 30 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

12.02.2015 roku zlikwidowałam swoje akwarium słodkie na rzecz kostki morskiej ;)

Mój sprzęt to:

- akwarium opti white 30x30x35 4mm

- filtr kaskadowy hbl 701

- lampa aquael duo marine

- grzałka aquael easyheater 50w

- żywa skała z e-rybki ;)

- żywy piasek bio active live aragonite white

- sól IO

Oczywiście do tego wszystkie zestaw RO + DI

miernik tds i hydrometr hbl

Zasolenie 1,024 temp 25 stopni

Z czasem planuję jeszcze dołożyć falownik koralia 900l/h

W kaskadzie w jednej komorze napakowałam gruzu koralowego, w drugiej jest gąbka i węgiel (to co było w zestawie)

Powiedziano mi że jakiś matrix czy podobny wkład mam wsadzić dopiero za jakiś miesiąc.

Wlałam bakterie Probidio, świecę i czekam ;)

Myślę, że ze skały nic nie wylezie bo jest cisza jak makiem zasiał

http://www.fotosik.p...5c0dd30167.html

http://www.fotosik.p...32ec0ef892.html

Oczywiście naoglądałam się w sklepie jak chłop napakował mi 10 kg skały gołymi rękami więc w domu w ten sam sposób postanowiłam ją sobie ułożyć na dnie. Złapałam za pierwszy lepszy kawałek i natychmiast wbiło mi się w palca z 10 igieł jak z kaktusa które później wyciągałam pęsetą...

Nic ze skały nie wylazło więc wczoraj wieczorem wsypałam piasek. W piasku znaleźliśmy kawałek... liny

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli skała żywa to coś napewno z niej wylezie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dziś wylazło a konkretnie mnóstwo białych robaczkow po 2mm siedzące sobie na szybie. Zauważyłam również trawę która rośnie mi dość żwawo na skale

post-24938-1424201496,49_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po ponad miesiącu zauważyłem, że ze skałą w gratisie dostałem kraba :) warto poobserwować skałkę o każdej porze dnia i nocy jak masz możliwość - to na pewno coś dostrzeżesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dziś mija 7 dzień od wsypania piasku. Atakują chyba okrzemki ;-) piasek zrobił się brunatny no i na szybach robią się plamy tego samego koloru. Skala obrasta pięknym, zielonym trawniczkiem :-) Póki co z mej żywej skały oprócz robaczkow na szybie nie wylazło nic. Może to i dobrze. Wolę mieć wpływ na to co mam w akwarium.

Dolewam dziennie po pół litra RO bo tak mniej więcej paruje.

post-24938-1424530318,1_thumb.jpgpost-24938-1424530327,51_thumb.jpg

Czaję się wieczorami z latarką i nic ;-)

22.02.2015

Okrzemki żyć nie dają. Z godziny na godzinę jest ich coraz więcej. Zarastaja przednia szybę, piasek i skałę... :-S

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zaczyna wyglądać paskudnie... :-)

post-24938-1424636886,45_thumb.jpgpost-24938-1424636901,94_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dobry znak :)


180L akwa OptiWhite 100x40x45cm, Lampa LED 180W DIY , 68L sump + 30L dolewka i podmiana wody, odpieniacz CoralBox D300 ze sterowalną pompą, obieg Jebao DC3000, grzałka Aquael Gold 200W, cyrkulacja: Jebao RW8, dolewka automatyczna z wydzielonej przegrody.

rapidox.pl_350x26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poki co,to jeszcze jest pikus,wiec nie masz co sie stresowac :).

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałam, że to dopiero początek hihi ale jestem cierpliwa. :-) Aczkolwiek szybę przednia dziś umylam bo nic widać nie było.

Mamy w domu równocześnie uruchomione słone 96 l i tam jest tego trochę mniej lub po prostu tego tak nie widac . W takiej szklance wody jak moja wszystko eksploduje ze zdwojoną siłą :-)

A tak na marginesie. Czy są jakieś ładne nietrujące korale do takiego baniaczka przez które nie wyladuję na szpitalnym oddziale ratunkowym kiedy przez przypadek ich dotknę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23.02.2015

Patrzę w moje akwarium a tam taka mała muszla. Co prawda widziałam ja wcześniej ale dziś leży w zupełnie innym miejscu w akwa! Zglupialam... Kaskada aż tak nie dmucha żeby przewracac muszelki na prawo i lewo... post-24938-1424685398,04_thumb.jpg

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się problem z filtrem RO DI. Miernik tds pokazuje 001 a sprzęt jest nowy...

Odlączyliśmy Di i po wyjściu z membrany tds wskazuje 022. To też z deka za wiele. Wyjściowo bez Ro Di mam ponad 200 ppm

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile pokazywał TDS po pierwszym uruchomieniu osmozy ?

Ja zawsze spuszczam około 2 litrów wody i dopiero sprawdzam TDS-em.

Przykładowo najpierw TDS pokazuje 17ppm a po spuszczeniu 2 litrów pokazuje 4ppm,

wtedy puszczam wodę RO przez Di i mam na TDS-ie 000 ppm.

Powodzenia :smiling:

Edytowane przez Mark112 (wyświetl historię edycji)

Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób dokładnie jak radzi Mark112

jak nie podziała

zdejmij ogranicznik spływu - odkręć i niech się leje pełną mocą do ścieku - przez minimum 10-15 min

(przepłuczesz trochę membranę) potem zakładasz ogranicznik z powrotem

lejesz jeszcze z 10 min - i zmierz

skoro nowe to powinno być 000 - jak jest inaczej - sprawdź kalibrację TDS

edit

i zobacz tu

nano-reef.pl/topic/72857-jaki-tds-po-osmozie/

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacji żadnej nie będzie?. Ja wystartowałem 13.02. Z glonów to po 7 dniach wyskoczyły okrzemki, a po następnych 2 zielone małe krzaczki, a teraz to tylko zielony pył.

Edytowane przez MiHalik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x55x50 330l, sump 130l, Ati 6x54W T5, H&S 200 na pompie Tunze 9420, dsb z refugium, vsv, obieg new jet 4500, cyrkulacja: 2x jebao rw-8 i tunze 4500, grotech tec 3 ng, pełny balling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacji żadnej nie będzie?.

Jak to nie ma? Jest kaskada na taka kostke wystarczajaca.

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :-) wylalam 10 l osmozy i po tym zmierzylam. Nadal 001. Myślę że miernik tds szwankuje bo co by się mogło stać z filtrami po jedynie 120 l osmozy?Z cyrkulacji zostaje kaskada chyba, że uznam iż jest niewystarczająca po wprowadzeniu korali. Wtedy będę zmuszona zakupić koralie nano :-)

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

001 to dobry wynik . Nie ma co przesadzać .TDS też ma swoją tolerancje pomiarową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś jest 20 dzień od uruchomienia mojej 30-tki :-) wygląda strasznie. Najpierw rozlazly się okrzemki. Po kilku dniach zaczęły zanikac. A następnie coś brunatnego rzuciło mi się na szyby. Skały obrastaja jakimś zielonym trawskiem i jest mały dramat :-) w dodatku na piasku w paru miejscach wyrosła jakby wata i jakieś brązowe strzępy. Mam w tym samym czasie założona setkę z dobrym odpieniaczem tunze i tam wszystko jest idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :-) Minął miesiąc od powstania mojej szklanki z solą :-) Glony mnie zaatakowały niemiłosiernie i skały zarosly lasem. Kupiłam więc wczoraj niewielką ekipę czyszczaca tj: Kraba pustelnika i jednego ślimaka tectusa. I przerosły moje oczekiwania. On nie jedzą - one wycinaja glony jak kosiarki! Pojechałam wczoraj do sklepu we Wroclawiu no i sprzedawca próbował mi za wszelką cenę udowodnić że się nie znam. Co jest oczywiście prawdą bo dopiero się uczę. Razem z mężem wyszliśmy jednak stamtąd zniesmaczeni. Jeśli każdego klienta który rozpoczyna przygodę z morskim akwarium traktuje się tam jak idiote to życzę im powodzenia. Do tego ich ceny też są dużo za duże. Jedno jest pewne - moja noga w tym sklepie więcej nie postanie . Kiedyś każdy zaczyna. Generalnie żałowałam, że nie pojechałam do Zabrza gdzie byłam ostatnim razem, ceny są dużo niższe i jestem bardzo zadowolona z tego sklepu. Przeliczylismy, że za to samo zapłacilibysmy w drugim 80 zł mniej. Mąż się wkurzyl i podzielił moje zdanie ;-)

A dziś z latarką z samego rana spotkałam dwóch nowych mieszkańców. Jakby kielze... Ale bardziej przypominały szczypawice. Schowaly się natychmiast pod skały jak poswiecilam .

Na skale znalazła się również maleńka rurówka oraz dziwne przezroczyste stworzenia. Są maleńkim 2mm gwiazdkami i lepia się do szyb ale pływają też jak meduzy.

Zastanawiam się nad jakimiś absorberami do kaskady. Na razie mam wegiel i gruz koralowy. Ale już chyba czas dołożyć jakiś matrix. Jak polecacie to rozwiązać?

No i czas kupić porządny czyscik do szyb bo wnętrza nie widać... To po co mi było opti? :-)

Zastanawiam się też czy nie zrobić odpieniacza ze strzykawek. Właściwie to już wszystko mam żeby go zrobić tylko pompki brakuje :-) Tylko nie wiem jaka musi być.

Orientujecie się czy zamiast tej strzykawki 100ml może być 160 ml? Bo tylko taka udało mi się kupić.

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Dziś znowu kolejny dzień poszukiwań z latarką nowych mieszkańców. Nie licząc kraba pustelnika i Tectusa- moich kombajnów glonowych :)

Zastanawiały mnie te moje meduzki siedzące na szybach niczym płatki śniegu. Poszperałam u wujka google no i okazało się, że to faktycznie meduzy. Aby nie być gołosłowną wyciągnęłam mój zestaw makro i oto efekty:

meduza

Za to na piasku zrobił mi się mały syf :/

Nie powiem krab przerabia te wszyskie gloniska i zostawia za sobą - jak ja to mówię "pellet" i już myślę jak to zacząć sprzątać bez szkody dla parametrów.

W każdym razie akwa nie wygląda już tak ładnie jak na początku.

Syf Na dnie

Pozostaje czekać i w przyszłym miesiącu zastanowię się co tam wrzucić :) Może zoa?

Ps. na Rogowskiej

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.