Skocz do zawartości
brawos

Cztery żywice w ciągu 4 miesięcy i kolejna wymiana

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Kartridż jest standardowy czyli do filtra 10``. O ile się nie mylę to on ma chyba 0,5 litra. (...) do tej pory pierwszy syf puszczałem zawsze przez cały filtr (ok. 150 ppm lub więcej) bez pomijania żywicy.

ma 0,7L , a o "puszczaniu pierwszego syfu" napisałem kilka dni temu - w poście który ... został skasowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spuszczaj wodę po osmozie przez kilka minut do kibla i dopiero włączaj do filtracji żywicę. U mnie też żywica starczała na 150 litrów.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wbrew pozorom ta rada Marka coś nam daje (tzn Tobie)

usuń żywicę i wtedy sprawdź działanie systemu "na pusto"

jeżeli problem zniknie to w 100% wina żywicy (w co wątpię)

no chyba że czysty pojemnik nie podnosi wskazań TDSa, a w połączeniu z żywicą i tym czymś nieznanym już tak

wtedy to wina "tego czegoś" w połączeniu z żywicą

sorki za takie enigmatyczne teksty ale próbuję już techniki z "burzy mózgów" bo ciężko coś znaleźć

gorzej jeżeli system z pustym pojemnikiem a problem nie zniknął

wtedy nie wiem co winić - pojemnik, połączenia, uszczelnienia, materiał z jakiego wszystko jest wykonane?

swoją drogą - membrana oczyszczająca do poziomu 0 - 1 - tylko pomarzyć mogę ;)

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może czujnik TDS'a przed DI walnięty, pokazuje 0-1 cały czas a do żywicy syf leci?

sprawdzał już to

ewentualny błąd wyeliminowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. Kilka dni temu zrobiłem kolejne 140l wody i niestety pomimo spuszczenia pierwszych brudów z pominięciem żywicy po ok. 80 litrach problem powrócił. Kupiłem więc nowy korpus wraz z wewnętrzną puszką (zwracając uwagę by na wszelki wypadek był innej firmy niż poprzedni) i dla testu odpaliłem produkcję wody na 48h wsadzając wężyk czystej wody do ścieku (zmarnowało się więc sporo wody RO, ale trudno, chciałem mieć pewność, czy problem zostanie wyeliminowany). Po tym czasie okazało się, że TDS nadal pokazuje 0. Problem powodował więc stary korpus lub jego wewnętrzna puszka. Niestety pomimo dokładnego przeglądu wadliwego filtra DI nie udało mi się dojść, który jego element powodował zanieczyszczenie. Na pierwszy rzut oka filtr wraz z puszką, uszczelkami etc. wydaje się być o.k. Podejrzewam, że przyczyną mogła być jakaś mikroszczelina np. pomiędzy deklem puszki, a samą puszką lub coś w stylu niedokładnego spasowania elementów.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usuń żywicę i wtedy sprawdź działanie systemu "na pusto"

jeżeli problem zniknie to w 100% wina żywicy (w co wątpię)

no chyba że czysty pojemnik nie podnosi wskazań TDSa, a w połączeniu z żywicą i tym czymś nieznanym już tak

wtedy to wina "tego czegoś" w połączeniu z żywicą

a nie mówiłem :)

problem rzeczywiście niesamowicie trudny Ci się trafił

gratulacje rozwiązania

szkoda tylko tej żywicy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W/g mnie problem nie jest rozwiązany

jakim sposobem .. tds po membranie pokazuje - co pokazuje

bo nawet jak WSZYSTKO szło bokiem .. to po żywicy powinno pokazać tyle samo a nie więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszczelka w puszce mogła być czymś nasmarowana i jak puszczał bokiem to dodawała coś od siebie. Nowa puszka jest czysta to nie puszcza. Samo puszczanie bokiem nie zwiększyło by wyniku na tds.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puszka musiała oddawać coś, powiedział bym że na wlocie do żywicy - dlatego pierwsze 150 litrów wody było czyste - żywica łapała, a potem była wysycona i szło na wylot. Stawiał bym na jakiś związek nieorganiczny - organicznych żywica nie łapie. Dlateo raczej nie uszczelka czy plastik. Może jakiś klej, bądź wypełniacz plastiku ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

najpierw

(...) Do tej pory jak dokręcałem korpus to wewnętrzny zbiornik z żywicą do samego końca latał i kręcił się wewnątrz dookoła.

a teraz

(...)Na pierwszy rzut oka filtr wraz z puszką, uszczelkami etc. wydaje się być o.k. Podejrzewam, że przyczyną mogła być jakaś mikroszczelina np. pomiędzy deklem puszki, a samą puszką lub coś w stylu niedokładnego spasowania elementów.

do tego dodajmy zły smar lub brud o którym pisałem wcześniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik kręcił się wokół osi dopóki nakrętka nie została dokręcona, także polecam nie czepiać się szczegółów, bo można wyjść na... Dodatkowo nie wiem jaki smar stosuje kolega bo ja żadnego więc "zły smar" u mnie nie występuje - ale u Ciebie wszystko jest możliwe skoro wcześniej pisałeś o korpusach RO z metalowym gwintem. Zamiast tego Twojego przysłowiowego "złego smaru" polecam raczej pewien rodzaj oleju i bynajmniej nie do filtra RO, zapewniam, że w Twoim przypadku mógłby okazać się bardzo pomocny. O ile dobrze pamiętam zarzekałeś się, że w tym temacie więcej pisał nie będziesz - jak widać jak nie drzwiami to oknem, nawet jak moderator kasuje Twoje posty, a inne osoby piszą, że nie życzą sobie Twoich rad bo są po prostu bezwartościowe. Na Ciebie jednak nie ma mocnych, w związku z czym proszę moderatora o zamknięcie tematu jeżeli to możliwe, tym bardziej, że problem rozwiązany.

Jeszcze w kwestii samego tematu: nie ma sensu tworzyć teorii o zabrudzeniu puszki jakimś niezidentyfikowanym brudem etc. bo jest to naprawdę bardzo mało prawdopodobne. Było najprawdopodobniej tak, jak napisał Marek (inmar) - w związku z nieszczelnością puszki szło gdzieś bokiem (o nieszczelności świadczyłoby ciągle pojawiające się w żywicy powietrze, o którym wspominałem wcześniej).

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.