Skocz do zawartości
Darrius87

Przesiadka na morskie 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam. Pisałes 2 nemo i jakoś intuicujnie skojarzyłem to z ukwiałem.

Jeśli miękkie to bez problemu. Nawet na samych podmianach da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jedni chemii pilnują jak ochroniarze z solidu :D Drudzy dają żyć życiu podwodnemu :D"

Mysle, ze jak juz wydasz kilkanascie tysiecy na korale, to zmienisz zdanie na temat chemii. Co innego jest prowadzic akwarium z sps-ami, a co innego kostke 30 l, w ktorej mozesz duzymi podmianami uzupelniac zuzyte zwiazki i rocienczac te toksyczne.

Co rozumiesz pod stwierdzeniem: "drudzy daja zyc zyciu podwodnemu "?

Jak ? Nie znajac nawet parametrow ? To jest taki luzik kosztem zwierzat ?

Ochroniarz

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszku,masz całkowitą rację.

Uważam,że mając stabilny zbiornik,znając konsumpcję Kh,Ca,Mg. Nie dokonując zmian - można testy robić sporadycznie. Ale i tak co jakiś czas trzeba. W przeciwnym razie to spacer po cienkim sznurku. Małe załamanie i może być bum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hura-optymizm jest tez potrzebny w tym hobby, przynajmniej na poczatek :animier:

Mysle, ze duzy wplyw ma po prostu maly litraz. Mozna w ciagu jednego dnia wystartowac od nowa i jednymi zakupami wymienic obsade.

Nie wydaje mi sie, ze Darek mialby tez takie podejscie do zbiornika np: 300 litrow z sps-ami i "dal po prostu zyc zyciu podwodnemu" (mierzac zasolenie co 17 miesiecy).

No dobrze, juz nie smiece :spam:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na każdym forum przechodzę to samo ;-) walka ludzi o to że coś źle, pilnowanie parametrów, to się nie nadaje,itp. ;-) dziwi mnie tylko ze zamiast zachęcać do tego pięknego hobby, to zniechęcacie. Robię małą szklankę, bo na razie tylko na to nie stać. Wiem, że takie rozwiązanie jest możliwe w miarę, bo ludzie na tym jadą kilka lat i jest ok. Zawsze można lepiej, ale możliwości nie mam.


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hura-optymizm jest tez potrzebny w tym hobby, przynajmniej na poczatek :animier:

Mysle, ze duzy wplyw ma po prostu maly litraz. Mozna w ciagu jednego dnia wystartowac od nowa i jednymi zakupami wymienic obsade.

Nie wydaje mi sie, ze Darek mialby tez takie podejscie do zbiornika np: 300 litrow z sps-ami i "dal po prostu zyc zyciu podwodnemu" (mierzac zasolenie co 17 miesiecy).

No dobrze, juz nie smiece :spam:

nie mierze 17 miesiecy i nadal nie bede mierzyl i jakos wszystko zyje i to calkiem niezle nie sadzisz? Jak na kostke 30l?

Strat w akearium odnotowalem mniej niz wielu tutaj prowadzac zbiornik na testach itp (mi padla acropora, ktora zgniotlem niechcacy, euphilia ktora wpadla w skaly i montipora jakas ). zycie bardziej zaawansowane jest tez w dobrej kondycji.

Dlatego uwazam, ze prz takich kostkach kupna tego wszystkiego o czym pisaliscie to strata kasy. Ja sie ciesze, ze nie posluchalem tych porad odnosnie testow, sprzetu itp. za zaoszczedzona kase mam ladne korale w akwarium.

Ale zgadzam sie, ze jesli mielibysmy startowac na duzym akwarium np 300 litrow to bez tego wszystkiego ciezko byloby sie obejsc.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na każdym forum przechodzę to samo ;-) walka ludzi o to że coś źle, pilnowanie parametrów, to się nie nadaje,itp. ;-) dziwi mnie tylko ze zamiast zachęcać do tego pięknego hobby, to zniechęcacie. Robię małą szklankę, bo na razie tylko na to nie stać. Wiem, że takie rozwiązanie jest możliwe w miarę, bo ludzie na tym jadą kilka lat i jest ok. Zawsze można lepiej, ale możliwości nie mam.

Nikt Cię nie zniechęca. Uświadamiamy tylko,że słodkie i słone to dwa różne światy. Niestety, sądząc po Twoich postach o uzupełnianiu odparowanej wody słoną,oraz po naszej rozmowie na GG,gdzie chciałeś użyć mediów filtracyjnych ze słodkiego - bo ich szkoda,zamiast siporaxu żwiru koralowego bo go masz,i szczepić media bakteriami ze słodkiego - wiem,że nie zaglądałeś do działu dla niwicjuszy ( sam tam często zaglądam,kopalnia wiedzy) Twoja sprawa. Chciałbym abyśmy Ci napisali co? - zakładaj,banał,zero stresu,daj zeovit i będzie cacy? Niestety - nie jest to takie proste.

W słodkim miałem wsztstko oprócz malawi. W tym dzikie skalary,tapajosy,apisto. Miałem paletki od 2 zł do wielkości męskiej dłoni. Rozmnaża lem z powodzeniem wszystko. A w morskim miałem takie jazdy z byriopsis że musiałem robić restart. Przy walce z nim tak mi się rozjechały parametry,że quadri wlazł do pompy i padło kilka zwierzaków. A był to system prawie 200 l w obiegu na dobrym setupie. Przed restartem działał prawie rok. Rosło wszystko- lps,miękkie,seriatopora,monti. I nagle klops. Po restarcie bardzo pomogli mi mądrzy ludzie - Stani,Debora,Akwarystka,Yarcio i kilku innych. Zacząłem słuchać i teraz mam spokój. Nowy zbiornik,założony z głową i życie się rozwija. Pilnuję podstawowych parametrów i cieszę się zbiornikiem.

Twoja bańka - zrobisz jak chcesz. Możesz czytać i słuchać lub iść własną drogą. Twoja kasa i Twoje hobby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ze swojej strony tylko dodam że w akwariach słodkich to chyba do końca nie zgłębiłeś też wiedzy ponieważ patrząc na zdjęcia chociażby malawi i obsady to połowa z tych ryb nie nadaje się do 250 litrów (nimbochromis livingstonii, pseudothropheus acei).

Także zalecam czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie zanim podejmiesz jakieś działania.

I nie oburzaj się bo tutaj ludzie chcą pomóc a nie tylko krytykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie zastanowiło. Wodę w baniaku mam od wczoraj. Jest to woda z żywego akwarium. Od wczoraj chodzi głowica filtra jako mieszacz i grzałka z temp 25°C. Dziś kurier przyniósł kaskadę. pytanie: Czy od razu włączyć odpieniacz, czy czekać na skałę, która będzie prawdopodobnie jutro? Bynajmniej tak Jadwiga Morska mówiła.I jeszcze dwie rzeczy.

Czy ma znaczenie, czy filtr wisi na dłuższym bólu czy krótszym akwarium?

Czy grzałka w kaskadzie to dobry pomysł?

WySwiftowane z Galaxy S4 dzięki Tapatalk'owi

No i kaskada zamontowana ;)

a2sKsju.jpg

N1fZC0r.jpg

Grzałkę wsadziłem do kaskady :)

Edytowane przez Darrius87 (wyświetl historię edycji)

539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie zastanowiło. Wodę w baniaku mam od wczoraj. Jest to woda z żywego akwarium. Od wczoraj chodzi głowica filtra jako mieszacz i grzałka z temp 25°C. Dziś kurier przyniósł kaskadę. pytanie: Czy od razu włączyć odpieniacz, czy czekać na skałę, która będzie prawdopodobnie jutro? Bynajmniej tak Jadwiga Morska mówiła.I jeszcze dwie rzeczy.

Czy ma znaczenie, czy filtr wisi na dłuższym bólu czy krótszym akwarium?

Czy grzałka w kaskadzie to dobry pomysł?

WySwiftowane z Galaxy S4 dzięki Tapatalk'owi

No i kaskada zamontowana ;)

a2sKsju.jpg

N1fZC0r.jpg

Grzałkę wsadziłem do kaskady :)

Bardzo dobrze - szkoda gracic małe akwarium jeszcze grzałką.

Ja też mam schowaną do kaskady.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

jesli masz taka mozliwosc, to podlacz ten odpieniacz i juz go nigdy nie wylaczaj. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że odpieniacz też jest gotowy :) Czeka na skałkę :) Jest napędzany przez Tetrateq 100.

Jak ten strzykawkowy odpieniacz ma być prawidłowo zanurzony?

A tak akwa wygląda od przodu:

PLBEEnx.jpg


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanurzenie troche zalezy od tego, czy juz jest cos do odpieniania, czy nie. Kiedys ustawisz go pewnie tak, jak czesto bedziesz chcial oprozniac kubek (1-2 razy w tygodniu ?).

Narazie gdy chodzi, to mozna miec nadzieje, ze troche podwyzsza pH, co jest wskazane w mlodym zbiorniku.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) no widocznie na razie nie miał co odpieniać :) poczekamy :) Podobno być tak zanurzony, aby ten środkowy lej był pod wodą. Tak? Edytowane przez Darrius87 (wyświetl historię edycji)

539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) no widocznie na razie nie miał co odpieniać :) poczekamy :) Podobno być tak zanurzony, aby ten środkowy lej był pod wodą. Tak?

Krawędź przelewowa kaskady najlepiej jak będzie pod wodą, w przeciwnym wypadku do akwa będą się dostawać pęcherzyki powietrza co jest średnio wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że w akwa pusto. Będą kamienie i piasek, to i woda się podniesie ;-)

Ja pytałem o poziom odpieniacza ze strzykawek.

WySwiftowane z Galaxy S4 dzięki Tapatalk'owi

Edytowane przez Darrius87 (wyświetl historię edycji)

539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić cytat może to Ci jakoś pomoże :)

MixEEr, ja mam taki odpieniek u siebie, poziom wody podobnie jak Ty mam przy ~40 na podziałce dużej strzykawki. Poziom piany reguluję ilością powietrza z pompki. U mnie to wygląda tak, że jak się rozkręci (na rozkręcenie też potrzebuje trochę czasu) i ma co pienić to pieni, a jak nie to poziom piany dochodzi do ok 20.

Przy takim ustawieniu opróżniam kubek z mocno żółtego syfu co 4-5 dni.

Swoją drogą bacznie obserwuję Twój temat ponieważ też niedawno założyłem taki mały zbiorniczek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to :) tylko, że strzykawka strzykawce nie równa, dlatego pytam o zobrazowanie poziomu :) Czy ta środkowa strzykawka musi być zanurzona?

I muszę powalczyć trochę z hałasem, bo ten HBL701 jakiś taki niecichy...

Edytowane przez Darrius87 (wyświetl historię edycji)

539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że robiłeś na strzykawkach zalecanych w temacie :)

Ja jeszcze tego odpieniacza nie robiłem, tak więc mimo szczerych chęci bardziej w tej kwestii Ci nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zalecanych :D litrażowo :p Natomiast każda firma na różnych wysokościach umieszcza cyferki. A po 2 ;D to każda kaskada też ma różne głębokości :)


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kamyczki zamoczone ;)

dqGMGtH.jpg

1Tgkqll.jpg

Odpieniacz pracuje pełną parą :)

Ob7Kq6k.jpg

No, a na skale pracuje ślimor :)

RteNhuS.jpg


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za duzo ci wody wywala odpieniacz

stracisz na zasoleniu przy takim małym zbiorniczku

mozesz nieco przykrecic powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywalił kubek i przestał. Widocznie wyrzucił to co zamuliło wodę przy sypaniu piasku.

Teraz nawet na max, piana nie dochodzi do rury.

Edytowane przez Darrius87 (wyświetl historię edycji)

539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pilnuj sobie tego, chyba ze dziennie bedziesz zasolenie sprawdzał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.