Skocz do zawartości
HighLife

chelmon z erybki

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z was zamówił kiedyś tą rybę z erybki? Wiadomo że z Chelmonami różnie bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem - Yarcio ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ale żyła tylko tydzień. Poprzednia żyła 2.5 miesiąca.

Może spróbuję jeszcze raz.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój żył ponad rok kupiony z seafarm. Teraz chce kupić i nie znam innych sprawdzonych źródeł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone źródło to takie w którym na własne oczy zobaczysz jak je mrożonki.

Ja kupiłem od Krzysztofa T. , nie był tani ale żyje ponad rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 3 lat oczywiście kupiony w erybce

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, ale to że je mrożonki też nie daje pewności że przeżyje, to są kapryśne ryby - z tego co rozmawiam z ludźmi to lepiej kupować większe osobniki i akwarium też powinno być większych rozmiarów i do 280 litrów bym go raczej nie wpuszczał


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dwa - pierwszy bestia na aiptasie (nie jadł mrożonek tylko to co upolowal w skale) niestety po prawie dwuletnim pobycie u mnie poległ zabity przez blazny podczas tarła. Teraz mam drugiego (tez z erybki) i ten wcina wszystko nawet suchy pokarm! Ale aiptasi nie rusza. Jest u mnie ok 4 mies.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam z erybki już z pół roku, nie jadł mrożonek, sam go przestawiałem...piękny, grubiutki i zdrowy ale trza samemu wybierać...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z Erybki nie chciał jeść mrożonek za nic w świecie, za to wykosił wszystkie aiptasie i po dwóch tygodniach padł. Drugiego (też z Erybki) przekonałem najpierw żywą artemią a teraz wszamia mrożonki i jest pierwszy przy korycie :thumbup: . Natomiast koledze padły dwa, raz za razem, także jest to niestety loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwa. Oba jadły mrożonki, skubały aiptasię... Pływały po pół roku. Następny będzie, ale w większym i inaczej urządzonym akwarium. To śliczna ryba i da się zaaklimatyzować, ale delikatna i potrzebuje miejsca do myszkowania.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ryby powinni zakazać handlu, na 10 szt przeżywają może 2.

Ta ryba musi jeść pokarm z toni wody, w przeciwnym wypadku marna szansa na powodzenie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeżywają nieliczne w dużej mierze z naszej winy. Jeśli wprowadzimy ją do " starego " akwarium z parametrami na przyzwoitym poziomie i sporą ilości skały to jest b duża szansa iż będzie cieszyła nasze oczy przez wiele lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również uważam, że importowanie i kupowanie tej ryby to jakieś delikatnie mówiąc nieporozumienie.Ściągać zwierzę z drugiego końca świata tylko po to, żeby pocieszyła oczy akwarysty przez kilka miesięcy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno w gazetce internetowej (http://www.reefhobbyistmagazine.com/ najnowszy numer Q2 2015) jakiś gość pokazywał karmnik dla chelmona. W rurce z PVC zrobił małe dziurki wielkoścą pasujące do pyszczka ryby. Do środka dawał żarełko i chelmon sobie wyciągał robaki jak ze skały. Ponoć się sprawdzało. Może to jest metoda?

Edytowane przez rysio2000 (wyświetl historię edycji)

było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ja też kupiłem chelmona w erybce w Zabrzu, na początku grymasił z jedzeniem ale mój upór i podpowiedzi kolegów morszczaków ( yarcio - thx) i eksperymenty z naprawdę różnym pokarmem poskutkowały, tzn, zaczął wcinać mrożonki aż furczy - bardzo polubił mule mrożone i solowca. Generalnie walczy teraz o każdy pokarm:)

Zakup koło grudnia 2014

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja miałem, ale niestety na wiecznej rafie. Najlepiej kupić od kogoś co jada mu mrożonki, albo w sklepie poprosić i zobaczyć czy jada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to prawdą, że jak w jednym akwarium je to w drugim też będzie jadł. Tak samo jak to, że w sklepie je to po przeniesieniu do zbiornika będzie jadł. Wszystko to kwestia indywidualna ryby i tego jakie warunki panują w akwarium i tego kto w nim mieszka.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chelmony to tylko z Tarnowa (OL) pierwsza liga, nie ruszają ze sprzedażą ich zanim nie zaczną przyjmować zastępczego pokarmu.

A to, że w sklepie jedzą to nie znaczy ze w akwarium też będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że Chelmona albo brać z dobrego sklepu gdzie pływał w większej grupie albo brać takiego od razu z transportu. Te "wypływane" byle gdzie i byle jak zwykle nie ciągną dłużej jak dwa tygodnie. Kilka osób z forum ma Chelmona ode mnie i są zachwycone bo wcinają mrożonki idealnie.

Rybcia jest ciężka nie dlatego, że nie chce jeść bo to pół biedy bo to kwestia odpowiedniego menu, mrożone, żywa artemia, małże :) ale świeże! Musi jeść! Gorzej z chorobami. Często są już zarażone limfocytozą i mimo, że dla morskich ryb ta choroba nie jest śmiertelna (słodkie rybki padają) to czasem syfy robią się na i w otworach gębowych i wtedy ... d*pa.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy 3 miesiace pozyl, drogi 3 dni. Wiecej juz nie bedziez erybki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak już chcemy Chelmona od nich to warto zrobić to tak aby zaraz po dostawie trafił do nas im wcześniej tym lepiej :) Szybciej tak go nauczymy jeść niż takiego, który tam dostanie po... płetwach :)

W ostateczności utrzymanie upartego Chelmona będzie kosztowało więcej... dużo więcej. Na moje oko między 30 a 60 zł miesięcznie (żarcie żywe).

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.