Skocz do zawartości
dzym

Przejście z ballinga na reaktor i rozjazd parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

W ubiegłym tygodniu przeszedłem z lania ballinga na reaktor wapnia i niestety łatwo nie jest.

Parametry wyjsciowe:

Kh - 7,4

Ca- 420

Mg - 1250

PH - w dzień bylo 8,15 w nocy 7,7

Obecnie

Kh - 4,5

Ca - 440

Ph - dzien 8,15 w nocy 7,47

Testy saliferta, nowki sztuki.

Kontrola dokonana i na dolaczonej probce wzornik i wodzie Jacka od ktorego bralem korale.

Reaktor schuran pico twice, 3L zasypu ARM, Ph ustwione na 6,3 w komorze. Co2 dozowane z komputera.

Odciekiem steruje grotech sp4800 i jest ustawiony odciek na maxa czyli 4,8l /godzine.

Przy masie koralowej jaka posiadam a jest to 95% spsow lalem 300ml / doba ballinga i wystarczalo zeby utrzymac parametry.

Wydaje mi sie ze odciek jest na 100% za duzo ustawiony w stosunku do tego co mam w baniaku.

Spadek oczywiscie nastepowal powoli mimo, podkrecania odcieku z pompy reaktora.

Pytanie co robie zle j jak to wyregulowac, zeby wrocic do 7,7 lub 7,4 na Kh bez ruszania pozostalych parametrow.

Z gory dziekuje za pomoc.

Ps. Przepraszam ze bez PL znakow ale pisane mobilnie.

Pozdr

Krzysiek


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest watek na temat reaktora lepiej tam pisać by wszystko było w kupie dla potomnych.Co na szybko mogę napisać,to zasyp potrzebuje chwilki czasu na stabilizację,koryguj na początku jeszcze ballingiem i miej go zawsze pod ręką na przyszłość bo czasem się przydaje.

http://nano-reef.pl/topic/60366-reaktor-czy-warto/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbij recznie KH do pożądanego poziomu.

Reaktor wymaga korekcji co pewien czas.

Rzeczywiscie wydaje sie ze przy pH 6,2 w reaktorze odciek rzędu 5L na godzine jest sporo za duży. U mnie w tej chwili leci ok 3L przy pH 6,26.

Często załącza Ci się elektrozawór CO2? I przez jaki czas jest otwarty?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego trzeba korygować reaktor ballingiem? Ja bym na Twoim miejscu spokojnie czekał i obniżył ph w reaktorze. KH 4,5 Ci korali nie zabije.

Edytowane przez seb (wyświetl historię edycji)

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb,a choć by po to by nie zabić korali jeśli parametry miały by polecieć jeszcze bardziej i ustabilizować na początku parametry przy starcie reaktora.Później może się przydać w awaryjnych sytuacjach typu przytkany wężyk,awaria pompki,brak gazu w butli....Wtedy warto mieć pod ręką zestaw płynów i mi kilka razy się przydało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z Testerem, reaktor nie wymaga okresowej korekcji "prochami". Dobrze jest uruchamiać reaktor gdy w akwarium są "optymalne parametry" a gdy już reaktor zaskoczy tylko go okresowo korygujemy.

Kiedyś też mi spadło kh do 5,6 to podkręciłem pompę i wciągu kilku dni powróciło do żądanego poziomu.

Seb dobrze mówi, obniż jeszcze kh w reaktorze do 6,0-6,1 i monitoruj.

Sprawdź pompę cyrkulacyjną w reaktorze, może się przypchała. Może wężyk w pompie perystaltycznej się już wyrobił i pompa nie tłoczy tej ilości wody ile byś chciał.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie niestety co około 2-3 miesiące muszę robić niewielką korekcję.

Co do problemu tytułowego to obniżenie pH spowoduje intensywniejsze rozpuszczanie zasypu i wzrost KH ale i Ca, Mg i innych makroelementów...

Nie łatwiej więc podbić lekko KH, aby wyrównać poziomy? Zwłaszcza, że przy wyższym KH zmniejszą się wahania pH a tym samym zużycie HCO3- do buforowania pH.

No, ale to moja prywatna opinia oparta na własnych doświadczeniach.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 litry dla tego zbiornika to dla mnie trochę mało tego wkładu.

Kiedyś robiłem sobie charakterystykę wkładu konpa i przy niskim Ph w reaktorze KH idzie szybko w górę w stosunku do Ca i Mg ja bym zrobił tak jak Seb i Jacek56 piszą .

Edytowane przez robert2678 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kombinuj tylko testy i korekta dozowania odcieku. Powoli ustabilizuj i później tylko okresowa kontrola w moim przypadku co dwa tygodnie. Jest jeszcze inna ważna sprawa jak sól a konkretnie KH solanki. Jak zastosujesz np. IO które ma KH ok.12-14 to utrzymując KH w okolicy 7 Ca I Mg będziesz miał nisko. Ja stosuję sól o KH solanki ok.8 i podmianami nie powoduję skoku parametrów i sztucznego podbijania KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywana sol to niebieska Red Sea, Kh 7,7. Co do korekty prochami to w zapasie je mam.

Wezyki sprawdzone, pompa tez. Nigdzie nic nie ucieka bokiem. Co do reaktora to niby 1k jest w stanie obsluzyc.

Martwi mnie bardziej to, ze pompa podaje max jaki moge na niej wycisnac a parametry ani drgna od 24h.

Wychodzi jakby faktycznie wklad sie nie rozpuszczal.

Obnize Ph z 6,3 na 6,0 i zobaczymy co bedzie. Postaram sie wstawic zdjecie jak wygladaja kolumny z wkladem.

Bedac wczoraj u Jacka nie bylo u niego miliona bombli, ktore sa u mnie (wyglada jakby dzialal napowietrzacz).

Elektrozawor z tego co widze zalacza sie dosc rzadko ale bable nawet przy zamknietym elektrozaworze od czasu do czasu ida.

Jak elektrozawor pusci co2 to Ph idzie to 5,9/6,0 i powoli, powoli rosnie do 6,3. Jak dojdzie to 6,3 to kolejne podanie. Jutro bede siedzial wiecej w domu to zobacze co ile sie zalacza.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie nic nerwowo reaktor to nie balling dla szybko działajacych. Kamole w reaktorze muszą przesiąkając do szpiku kwaśną wodą. Nie da sie w jeden dzien odpalić reaktora - zrób test kh na wylocie, ile kh podaje. Jeżeli w kolumnie masz bąbelki to znaczy ze za duzo idzie gazu, jest mineralna gazowana ;), zwróć uwagę co leci do baniaka - czy woda czy może sam gaz bo na gorze reaktora robi sie poduszka gazowa i może wchodzić do przewódu gaz z wodą i podaje znacznie mniej odcieku.

Tak niskie kh niczego nie zrobi złego, ja czasami robię korektę kh sodą jak zapomnę butli podmienić i nieraz wyhaczyłem kh poniżej 4.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź KH odcieku , ja mam ok.70na Datasco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz za mały reaktor:

Schuran Jetstream Pico Twice

Inżynierowie firmy Schuran przenieśli swoje doświadczenie z profesjonalnych systemów reaktorów wapnia serii CR, stosowanych w oceanariach i ogrodach zoologicznych na całym świecie, tworząc hobbystyczną wersję reaktorów wapnia oznaczonych jako seria Jetstream.

Za sprawą specjalnie zaprojektowanego sposobu mieszania wody w reaktorze z dwutlenkiem węgla (CO2) oraz recyrkulacja gazu gwarantują bardzo wydajną i ekonomiczną pracę.

Reaktory wapnia firmy Schuran uchodzą za najlepsze reaktory wapnia na rynku.

Dane techniczne: Maksymalna wielkość akwarium: 600 l Pompa: MaxiJet 1000 Wymiary: 210 x 230 x 400 mm Pojemność reaktora: 3,0 l Wbudowany port na elektrodę pH: Tak

Trzeba budować dastaco.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w obiegu 550l i reaktor do którego wejdze ok 14kg wkładu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy jeszcze od konsumpcji.Ja miałem około 18 litrów wkładu z czego połowa to wydajny ARM a i tak na koniec wspomagałem się ballingiem choć reaktor wtedy chodził na sondzie a Ph miałem ustawione na 5,8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przyszedł taki moment , że reaktor nie wyrabiał z ph musiałem schodzić poniżej 6 , była masakra.

Zasypu miałem około 3 kg i w końcu przyszedł ten moment w który wyciągnąłem z szafki reaktor AM 1000 , teraz PH 6,5 , zasypu około 9 kg i nastał spokój , korekta raz na jakiś czas , ale tylko interwałem zwiększam wyciek w zbiorniku PH 8,2 - 8,4 nigdy poniżej 8.

Więc jeśli masz problem to tak jak wspomniał kolega Jacek masz za mały reaktor .

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie potrzebny większy, ten po upgrade softwaerowym powinien dać radę :)

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek wielkie dzieki za pomoc.

Rektor był zle ustawiony. Instrukcja podlaczenia i tego co gdzie ma byc mozna miedzy bajki schowac.

Jutro wrzuce zdjecia jak to Jarek zawodowo polaczyl. Trwalo to moze z 15 min maksymalnie.

Teraz zadna woda gazowana w rurze nie leci.

Przy okazji utwierdzilem sie w tym ze elektrozawor puszcza i poznalem historie tego reaktora.

Jarek raz jeszcze wielkie dzieki za pomoc.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gites dawaj relacje


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobiazg,

Podłącz go do Profka i skalibruj elektrodę w PH 4 i 7, wywal ten elektrozawór i sprawdzaj KH i CA co 24 h o tej samej porze dnia.

Daj znać jakie bedzie KH odcieku jak się ustabilizuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem kh odcieku przed momentem i bylo 23-24. Dodajac po kropelce ubylo 1,5 strzykawki zanim niebieski kolor zmienil sie na czerwony.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydawać by się mogło, że wszystko jest ok ale jednak nie.

Stan na dziś.

Woda w baniaku: Kh 5,4

Odcieak: Kh 12,5 (zeszła niezała strzykawka 1ml, a dokładnie 0,8 ml)

Elektrozawór niestety nie blokuje w 100% CO2 i podawane jest ono ciągle (bąble lecą z różną częstotliwością). Zastanawiam się czy nie minąć elektrozaworu i nie podłączyć 1 bąbel / 1 sekundę bezpośrednio do reaktora. [można powiedzieć, że obecnie działa bardzo podobnie]

W związku z tym, że CO2 jest podawana ciągle Ph w komorze reakcyjnej z 6,1 - 6,23 rośnie w około 24h.

Martwi mnie jednak to, że odciek miał już większe Kh a teraz znowu spadło.

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już masz elektrodę skalibrowaną z Profiluxem czy nadal bazujesz na odczycie z tej sery ktora nie ma mozliwosci kalibracji w przedziale 4-7?

Jeśli tam masz nadal to nie dziw się ze Ci nie dziala.

Załatw temat prawidłowego odczytu PH i jego kontroli a później ! Zwiększ podawanie Co2 tak by elektrozawór chodził góra kilka min.

Jak bedziesz tak się bawil jak teraz to tylko zalatwisz sobie baniak....

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Reaktor" nie znosi pół środków, słabej jakości elementów. Słuchaj Jarka a już niedługo akwarium będzie Cię cieszyć.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.