Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zauważyłem, że mój makroglon spagetti wygląda nieco inaczej niż u innych kolegów.

Co może być powodem ? Jest nieco płasko zbity tuz przy powierzchni, ślimaczy się, przyrost raczej słaby.

Dodam parametry: od dłuższego czasu NO3=0 PO4=0 (lub wydaje się, że coś widzę) KH= leci na dół, ręcznie podtrzymuję/podnoszę ale i wahania mogą być w zakresie 7,3-7,0.

Swiatło w refugium to LED 10W białe.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęcia to tak ciężko:)

A ja mam takie pytanie:) Udało mi się odkryć sposób aby Caulerpa Prolifera pięknie rosła. Razem ze Spaghetti wypełniła mi sumpa 70l. I teraz ile mam się tego pozbyć tak aby nie zakłócić usuwania nutrientów? 50% 75% czy może zostawić kilka liści C. Prolifery i garść Spaghetti.

Zaznaczam, że w ciągu 3 tygodni Spaghetti z wielkości garści zwiększyło mi objętość zbitej masy(wygląda jak wata) o poj. około 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poka poka ;) ładny przyrost. A jak mikro i korale przy takim wzroście?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety aparat mi padł :p może jutro coś skombinuję

Mikro póki co nie dozuję. Podmieniam obecnie 20% miesięcznie wody. Akwarium... mam wrażenie, że jeszcze nie dojrzało to korale przyrostów zadziwiających nie mają.

Parametry jak w stopce

EDYCJA:

Dodałem zdjęcie sumpa z glonami:)

Niestety jak widać C. Prolifera jest całkowicie przykryta przez Chaeto:)

O dziwo nic nie jaśnieje/ nie rozpuszcza się. To znaczy, że jest odpowiednia cyrkulacja i światło w całej objętości:)

EDYCJA2:

Zważyłem gloniska jakie usunąłem z sumpa. Wyszło 550 g. Ciekawe ile t jest suchej masy, a dodatkowo ile P i N:) Zna ktoś jakąś zawartość suchej masy w objętości Chaetomorphy i zawartość NP?:)

post-16790-0-55991000-1463296829_thumb.jpg

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze kolega ma dino i cyano na glonach więc tworzy to zlepek wszystkiego i na dodatek zatrzymuje detrytus co dodatkowo zasila ten problem.

Ps. Jak się przycina c.prolifera? Tylko "liście" czy wraz z "łodygami"?

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego właśnie wywalilem spaghetti. Tylko zbierał się w nim syf jak w gąbce. To samo miałem, Dino cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze kolega ma dino i cyano na glonach więc tworzy to zlepek wszystkiego i na dodatek zatrzymuje detrytus co dodatkowo zasila ten problem.

Ps. Jak się przycina c.prolifera? Tylko "liście" czy wraz z "łodygami"?

mobilnie

Ja przycinam z lodygami

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile karmicie swoje DSB? Ja do głównego leję fito, ale czy karmicie swoje DSB codziennie? 2-3x w tyg karmię korale więc i do DSB też ono leci, ale nie wiem czy karmić je bardziej. Nutrienty mam już zerowe, a chcę trochę wodę pobrudzić. Ryby tego nie robią, mam 9szt w tym jednego pokolca w 200l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu Panie tam może się jakieś spaghetti przebija, ale marnie z nim. To jest obrośnięte jakąś sinicą lub dino?

Nie wiem na pewno ale dobrze nie jest.

jle ma akwarium? jakie parametry?

Zgnilizna usunieta, zdychajace makroglony wycofane.

Co czynić Panie co czynić ?

>4 miesiące, parametry NO3=3, PO4=0 (lub 0,01), KH=7 (+/-0,3) CA=400, MG 1260, nawet potas sprawdziłem i ..w normie).

nie widziałem nigdy refugium na żywo , ogolnie dostep do akwarium morskiego innego niz moje mam ograniczony, wiedza quasi forumowa, widzę, iz coś nie działa w systemie lecz jeszcze nie załapałem co nie tak..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy okazji - czym przycinacie glony w refugium? Rwanie ręką glonów zakorzenionych w piasku nie jest najzdrowsze, bo wzrusza podłoże. Przydała by się jakieś nie kosmicznie drogie nierdzewne narzędzie do cięcia.

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marb ty serio piszesz ?

Ja pożyczam zawsze od córki nożyczki , metalowe chyba nierdzewne bo.corka ma 4 lata a nożyczki 2 lata i aningrama rdzy .

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie. U mnie glony rosną może z 1cm dziennie:(

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa odmiana okiennych kwiatow :smiling:


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. Zakładając dsb w działającym już akwa wystarczy wsypać piasek w przegrodę w sumpie czy może trzeba do tego jakoś zbiornik przygotować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak, tylko nalezy piasek przeplukac kilka razy.

edit. @Marine czy ty nadal prowadzisz baniak na DSB ??

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Czy oświetlać DSB bez glonów? Jeżeli tak, to lepiej w nocy czy razem z załączeniem lampy w dzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karollo, dlaczego piszesz ze piasek należy przepłukać kilka razy? Jaki piasek? I po co?

Pokson, ja nie oświetlam, nie widzę potrzeby w zasadzie. Ale to Twoje dsb i Twoje światło ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Czy oświetlać DSB bez glonów? Jeżeli tak, to lepiej w nocy czy razem z załączeniem lampy w dzień?

Siemka. Jak będziesz sądził glony to musisz świecić. Z reguły każdy świeci na przemian bo nie ma skoku natlenienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Karollo, dlaczego piszesz ze piasek należy przepłukać kilka razy? Jaki piasek? I po co?

Pokson, ja nie oświetlam, nie widzę potrzeby w zasadzie. Ale to Twoje dsb i Twoje światło ;)

Seb suchy piasek kwarcowy zawiera drobny pył . wg mnie lepiej się go pozbyć. Nie wiadomo czym jest. Piasek jest wydobywany wg mnie z miejsc gdzie trudno o zachowanie jednorodności. W moim byly nawet igły z sosny. :unsure:

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też płulalem 15 minut w wiaderku pod mocnym strumieniem z kranu a później moczenie i płukanie w wodzie z RO. Zobaczysz jak kupisz jak pyli i jaki jest syf w tym piasku kwarcowym.

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.