Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie chciałbym zrobić plenum i mam wizję żeby zrobić trzy warstwy 1 - grys koralowy gruby(2cm) 2 - kwarc 0,1 do 0,5(7cm) i grubszy piasek koralowy 1mm (4cm) tak żeby w pierwszej warstwie więcej życia śmigało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dantee

Myślę że powinieneś jakąś średnia warstwę dać nnad gryzem bo cały kwarcowy wsypie ci sie do gryzu a potem do plenum

Wysłane z mojego GT-S7710

@Buczi82 kiedyś w wątku chyba Grzegorza Dyzmy bylo pisane o piasku z plaży z wydm kolo baltyku. Pisali że jest zanieczyszczony czy coś takiego... Ten wyglada ciekawie. Jak przeplukasz kilka razy w Ro kto wie... a to jest koralowy/arganitowy?

Wysłane z mojego GT-S7710

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciałbym zrobić plenum i mam wizję żeby zrobić trzy warstwy 1 - grys koralowy gruby(2cm) 2 - kwarc 0,1 do 0,5(7cm) i grubszy piasek koralowy 1mm (4cm) tak żeby w pierwszej warstwie więcej życia śmigało :)

DSB nie powinno mieć warstw , ale ze mamy plenum nie da się bez tej pierwszej ale reszta powinna być wymieszana


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie pytanie chyba tu jeszcze nie padło : DSB w głównym zbiorniku

Jak ma się drobny piasek do mocnej cyrkulacji? Czy powierzchnia piasku nie zrobi się szara bura i zielona?

Oczywiście bez rozgwiazd, nassariusów, babek kopiących itp itd.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć temat?

Bo szukam po forum i na razie jest przewaga DSB w głównym niż w sumpie ! :animier:

http://nano-reef.pl/...7-dsb-w-sumpie/ - post 2 i12 dla przykładu.

Tu jest film o pielęgnacji w głównym akwarium:

Jak widać zdania są podzielone, a ja mam zacny plan powrotu do tego hobby :)

Bo analizując sobie...

Jak padnie prąd lub pompa to akwarium zaczyna działać bez DSB, a tak zawsze jest to w jednym "słoiku"

Te drogocenne mikro życie nie jest mielone wirnikiem pompy obiegowej

Kwestia estetyczna powierzchni i unoszenia piachu - to mnie martwi.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka lat temu było to modne,mieć w akwarium dsb ,bo niektórzy twierdzili że w sumpach niby nie działało (mi działało)

i tak ,tych co zanałem a mieli dsb w głównym ,wszystkim prędzej czy pózniej wywaliło w kosmos zabierając ze sobą twarde korale

no i cieżko było też się pozbyć dsb z głównego zbiornika,a jak prubowali odsysać to tez wywalało zbiorniki bo naruszyli warstwę której nie należy ruszać

po tym czasie powstawał etap zakładania dsb w sumpach,bo ludzie doszli do wniosku ze szybciej się było tego pozbyć z obiegu wrazie W

i tak już chyba zostało to dsb w sumpie do dziś :)

ps dsb w akwarium jest nie praktyczne,zabiera miejsce w zbiorniku

babek nie wpuścisz,rozgwiazd itp itd

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję założyć akwarium "takie jakie idzie kupić" czyli 80x40x60h - z czego ta wysokość będzie zasypana na 12-15 cm z uwzględnieniem plenum. Do tego szafka "taka jaką idzie kupić" czyli jest dostępna. Tunze Reefpack na szybę i gra gitara... tak myślę.

Mam już wywalone na DIY szafeczki, filterki, rurki, zaworki, wężyki, trochę niżej, w lewo, w prawo, nie ta średnica - stąd takie podejście niestety.

Ten koleś w filmie ruszył na pokaz warstwę, ba przeorał te dno i po kilku dniach tylko pełno bąbli H2S miał i hulało. Ma sumpa, odpieniacz itp. pewnie dużo to pomogło.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nIestety musze przyznac racje ze zle opinie o Dsb wlasnie pochodza od osob ktore mialy w glownych zbiornikach.

Ale jesli naprawde chcesz usypac u siebie w glownym to max 10 cm i to jest juz sporo.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu zaśmiecać, bo to zostanie dla "potomnych" w 2020 roku na przykład, skoro ja czytam posty z 2008 roku i jest "super-bajer" Trendy się zmieniają, doświadczenie akwarystów wzrasta...

Pytam - bo nie wiem. Nie mam swoich doświadczeń w tej kwestii na zbiorniku z prawdziwego zdarzenia. Usypałem w poprzednim DSB w komorze panelu, i przy rozbiórce jakoś nie przypominam sobie paskudnego smrodu. Było jak przy kopaniu dziury nad bałtykiem, dokładnie ten sam zapach :)

Muszę pomyśleć i poczytać, poszukać w google "DSB disaster"

Ale odcinając się od powyższych moich osobistych przemyśleń - jaką rolę pełnią glony w refugium dla dobra zbiornika i koralowców?

Skoro DSB jest "potężne" i "mega wypas" w usuwaniu organiki to po co trzymane są rośliny (wyglądają na rośliny - liście - przepraszam jeżeli użycie rośliny = glony kogoś urazi)

Mało tlenu i wahania dobowe pH? Przecież one wcinają także głównie żelazo na chlorofil, pewnie potas także niemało. Jak to się ma w tytułowej "piaskownicy i glonach" czy podmianki solanki załatwiają sprawę czy należy zakupić później arsenał buteleczek z uzupełnieniem Fe, K, I itp itd. Czy miracle mud załatwia tą kwestię?

Czy to jest tylko fizycznie po to aby raz na miesiąc chwycić za "mordę" te glony wyrwać i powiedzieć - zobacz ile ja NO3 i PO4 wywaliłem?

Dlaczego te moje pytania? Bo zaczyna się bajka od DSB - piasku, później dokładamy do koncepcji plenum, a skoro wszystko jest w sumpie to zaświećmy tam lampkę i posadźmy glony. Nie jest tak? Ale po co te glony skoro są robaki, bakterie, strefy beztlenowe? One podobno robią robotę...


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

\Tu jest film o pielęgnacji w głównym akwarium:

Jak się odniesiecie do tego co zrobił koleś z filmu czyli jak napisał Kyzak przeorał DSB. Wszyscy mówią, że coś takiego to katastrofa a u niego wszystko gra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad prosze cie ty tam widzisz DSB o ktorych my tu piszemy.

Moze dwa czy trzy cm piasku mozna nazwac deep sand,

ale to nie ma nic wspolnego z Dsb

Gdyby tam byla strefa beztlenowa jak myslisz co by z niej zostalo

Wysle ci wode ze strefy beztlenowej moze zrozumiesz o czym ja pisze


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marine a propo wody ze strefy bez tlenowej. Po jakim czasie od uruchomienia zacząłeś upuszczac wodę.

Wysłane z mojego GT-S7710

Ze strefy beztlenowej?

Wysłane z mojego GT-S7710

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć.

Zalecana powierzchnia DSB to ok 1/3 zbiornika głównego.

W sumpie mam miejsca na DSB ale mniejsze, ok 15% powierzchni baniaka.

Czy jest sens zakładanie DSB? Czy korzyści będą zauważalne?

Jeżeli nie zrobię DSB będę miał miejsce na reaktor. W innym wypadku będę musiał się sporo nakombinować żeby gdzieś reaktor upchnąć.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy dało by radę,utrzymać parametry w zbiorniku w nie typowym DSB,nie chce zasypywać sumpa piaskiem,chce zrobić wyjmowane DSB w razie jakiego kolwiek buum,np w pojemniku plastikowym,Co myślicie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaszczepiacie fauną i florą DSB? Wystarczy żywa skała, syfek od innych czy kit startowy.


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marine a propo wody ze strefy bez tlenowej. Po jakim czasie od uruchomienia zacząłeś upuszczac wodę.

Wysłane z mojego GT-S7710

Ze strefy beztlenowej?

Wysłane z mojego GT-S7710

Jak dobrze pamietam po 5-6 miesiacach

Mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć.

Zalecana powierzchnia DSB to ok 1/3 zbiornika głównego.

W sumpie mam miejsca na DSB ale mniejsze, ok 15% powierzchni baniaka.

Czy jest sens zakładanie DSB? Czy korzyści będą zauważalne?

Jeżeli nie zrobię DSB będę miał miejsce na reaktor. W innym wypadku będę musiał się sporo nakombinować żeby gdzieś reaktor upchnąć.

Opisz zbiornik ile litrow jakie koralowce ile skaly masz lub planujesz

Ciekawi mnie czy dało by radę,utrzymać parametry w zbiorniku w nie typowym DSB,nie chce zasypywać sumpa piaskiem,chce zrobić wyjmowane DSB w razie jakiego kolwiek buum,np w pojemniku plastikowym,Co myślicie?

Mysle ze mozna tylko ze jesli cos by sie stalo to i tak juz bedzie za pozno

Dsb samo z siebie nie wystrzeli a procesy ktore by mogly zaszkodzic raczej z dnia na dzien sie nie pojawiaja

Mozesz tez wylaczyc obieg i piasek wywalic

Jak zaszczepiacie fauną i florą DSB? Wystarczy żywa skała, syfek od innych czy kit startowy.

Syfek z dojrzalych zbiornikow wystarczy,

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz zbiornik ile litrow jakie koralowce ile skaly masz lub planujesz

Zbiornik jeszcze nie zalany i jeszcze trochę postoi pusty. Chce wszystko dobrze zaplanować. Dlatego czytam i rozważam rożne możliwości.

Szkiełko 150x60x65.

Odpieniacz White Skim 250.

Do sumpa zmieszczę 5ltr siporaxu. Przed siporaxem mam komore 28x42x22 którą mógłbym wykorzystać na DSB + Refugium.

Co do obsady, tak daleko jeszcze nie jestem. Ponieważ nie mam doświadczenia z morszczyzna zacznę na pewno od miękkich i LPS. W miarę doświadczenia być może przejdę na SPS-y.

Kilka rybek off course.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to jest poczatek poczatkow to dsb jest dobrym rozwiazaniem.

Zrezygnowal bym napewno z siporaxu jesli bedzie dsb refugium.

Sump musi byc prosty jak najmniej przegrod.

Pompa obiegowa , nie duzy odpieniacz , dolewka, Dsb wszystko

znajdz kogos kto cie poprowadzi na starcie bedzie duzo latwiej


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedz. W trójmieście jest wielu znamienitych morszczakow, ale nie znam nikogo osobiście. Dlatego podglądam i podpytuje na forum. Odpieniacz i sump już mam. Sprzęt przewymiarowany, raczej pod probiotyke. Ale mam ta jedna komorę w sumpie i zastanawiam się czy nie wsadzić tam DSB. Najbardziej podoba mi się dodatkowe źródło pokarmu dla korali. Tylko powierzchnia mała dlatego pytałem czy to ma sens.

Przepraszam za braki w polskich znakach.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawku co masz na mysli piszac dodatkowe zrodlo pokarmu ?

Najbardziej podoba mi się dodatkowe źródło pokarmu dla korali.

Tylko powierzchnia mała dlatego pytałem czy to ma sens.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie chodzi o to ze może tam bezpiecznie rozmnażać się zooplankton


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawku co masz na mysli piszac dodatkowe zrodlo pokarmu ?

Chodzi mi o cale życie które rozwija się w DSB/Refugium. Drobne żyjątka, larwy, plankton porywane z prądem do obiegu.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.