Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Sump mniej więcej wygląda tak, musiałbym dokładnie pomierzyć bo to nie mój projekt - taki kupiłem do akwarium. Wiem, że poprzedni właściciel miał właśnie DSB i refugium.... Może po prostu miał 8cm piachu zamiast 10, tego nie wiem. Poziom wody w DSB to 25cm. A poziom wody w przegrodzie odpieniacza to 28cm.gallery_24943_3513_73613.jpg

Edytowane przez Vahiro (wyświetl historię edycji)

OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta. Przy tym samym przeplywie, im mniejszy otwór, tym większa prędkośc za otworem. W tym przypadku. Albo musisz zwiększyc otwór, albo zmniejszyć przeplyw, albo obnizyć poziom piachu, zeby go nie wydmuchiwało. Jako, ze dwie ostatnie opcje raczej są bez sensu, zostaje Ci wyrwanie przegrody. Będziesz mógł zwiększyć wysokośc dsb.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wycinam przegrode. Nie ma chyba sensu sypac grubiej piachu bo glony beda mialy malo miejsca. Przy glebokosci dsb 10cm glony maja 15cm. Jezeli jest sens to mnie poprawcie :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prawie 20cm piachu, na glony zostalo ok 2-3cm przegrody, więc na piachu ulozylem skalki, zeby spagetti nie wywiewalo do pompy. W skalkach dodatkowo jest schronienie dla większych robali.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś z was wkleic grzebień do sumpa żeby niektóre glony które chcąc nie chcąc się oderwa nie wlatywaly do pompy i do akwarium ,kupilem długi grzebień i chce wkleic go ale nie na silikon tylko na kropelke w żelu,jak myslicie nic się zwierzaka nie stanie?.Nie chce silikonu bo nie chce czekać kilka godzin aż się zwiąże.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc ludzi przykleja korale do podstawki na kropelke w zelu i nic sie nie dzieje, spokojnie :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ciekawie mnie jeszcze jedno,czy PR,ed zasypaniem piasku do DSB,ww działającym już sumpie miejsce pod piasek musi być super czyste ,tak że trzeba będzie wycieraczki na sucho itd...do czystego.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co w tak malym sumpie tyle tych przegrod? jak tam wystarczylo dac 2 szyby w srodku jedna oddziela refugium od odpieniacza druga refugium od pompy obiegowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanie...ile czasu moze stac woda bez ruchu w dsb ? pytam poniewaz chce podniesc boki akwarium zeby glony mialy wiecej miejsca..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś z was wkleic grzebień do sumpa żeby niektóre glony które chcąc nie chcąc się oderwa nie wlatywaly do pompy i do akwarium ,kupilem długi grzebień i chce wkleic go ale nie na silikon tylko na kropelke w żelu,jak myslicie nic się zwierzaka nie stanie?.Nie chce silikonu bo nie chce czekać kilka godzin aż się zwiąże.

Grzebień w sumpie przykleiłem patexem w żelu i tak jak piszesz po to żeby zatrzymać spagetti teraz już glonów nie posiadam ale grzebień zdał egzamin


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem wyciąłem przegrodę ale nadal prąd wody był tak silny że wymywało piach - zmniejszyłem obieg z 7/10 kropek na 3/10 i było git. Ale stwierdziłem, że to i tak bez sensu. Obieg zwiększyłem do pierwotnego A szybę którą wyciąłem włożyłem do sumpa na chama żeby popróbować metodą prób i błędów. Aż wyszło. Teraz przepływ jest pod tą szybą i nad tą szybą czyli woda nigdzie nie stoi a i nie spada ona bezpośrednio na piach więc go nie wymywa :) Z lewej strony piach jest delikatnie wyżej ale to chyba nie będzie przeszkadzało.

gallery_24943_3513_31308.jpggallery_24943_3513_19748.jpg


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanie...ile czasu moze stac woda bez ruchu w dsb ? pytam poniewaz chce podniesc boki akwarium zeby glony mialy wiecej miejsca..

Jak bardzo dojrzałe DSB? Jak dojrzałe to myślę, że 2h to już jest jazda na krawędzi kiedy zaczyna wszystko obumierać.... Trzeba pamiętać, że nawet po przywróceniu cyrkulacji obumarłe zwierzęta produkują trucizny i będą powodować dalsze obumieranie DSB jeszcze przez jakiś czas.

Ogólnie i bardziej dojrzałe DSB tym krócej wytrzyma bez cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z wymywaniem pisaku :/

Przegrody mam robione co 2cm niższe, i woda jak spada do komory z DSB to wymywa mi ze 3-4 cm z 10cm podłoża.

Też nosze się z zamiarem przyklejenia czegoś póki, dopiero zalane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na spływie mam skarpetę z węglem aktywnym i ona tłumi mi spad i wymywanie piachu. Z racji, że jestem permanentnym stosowaczem węgla problemu nie mam.... Wcześniej miałem kolanko 90 stopni na rurę powrotu u te żnie było problemu,a le ja mam spływ rurą bezpośrednio nad DSB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie doczytałem, nie wiem. Czy nad samym piachem trzeba świecić? Glonów na razie nie mam.

Zbiera mi się sporo detrytusu na powierzchni piasku. Odsysać czy zostawić? DSB ma 2 tyg więc niedojrzałe.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto świecić żeby zapoczątkować łańcuchy troficzne (od roślin się zaczyna) choć ze wstydem przyznam, że nad swoim nie świecę.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony mintaj ma racje. Oswietlone DSB produkuje organizmy samozywne (fotosynteza) nawet na 1-2 cm glebokosci. To od nich zaczyna sie budowac piramide troficzna


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja dostałem ten glon to praktycznie cały zbielał a potem z łodyg odrosły już ładne nowe liście. To samo stało się jak przełożyłem do drugiego akwarium, cały zbielał po czym nowe listki z resztek łodyg i tak sobie rośnie.

Cześć

minęło już trochę czasu i rzeczywiście okazało się że glon powoli się odradza.

Co mnie na początku zdziwiło ze starego liścia wyrósł kolejny liść a następnie łodyga i małe korzenie ;-)

Pozdrawiam

Kilu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dosyć ciekawy artykuł w tym temacie:

http://www.advancedaquarist.com/2005/6/aafeature

Przeprowadzono doświadczenie w laboratorium, jaki wpływ na usuwanie NH4, NO2, NO3, ma sposób budowy DSB/Plenum.

Streszczając wnioski:

Obecność Plenum nie wpływa na wydajność filtra, dużo większe znaczenie ma to, czy użyjemy drobnego piasku czy grubego, oraz grubość warstwy filtrującej.

Zwrócono też uwagę, że mimo identycznego setupu akwariów testowych i identycznych warunków, wyniki w różnych akwariach istotnie różniły się od siebie - czyli każde akwarium jest inne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie doczytałem, nie wiem. Czy nad samym pisem trzeba świecić? Glonów na razie nie mam.

Zbiera mi się sporo detrytusu na powierzchni piasku. Odsysać czy zostawić? DSB ma 2 tyg więc niedojrzałe.

Część .

Pewnie warto swiecic ale na pewno musisz się liczyć z tym ze po jednej nocy góra dwóch z detrytusu zrobi się kożuch Dino. Znowu w tym co się tam zbiera uwielbiają się "bawić" mikro organizmy. Ja posadził em u siebie glony i doszlem do wniosku ze nie będę juz ściągal tego dino chociaż kilka razy zbierałem. Po pierwsze wyciągami część piasku z górnej warstwy. Po drugie usuwam część stworzeń którew tym żyją. Po prostu żeby nie było Dino na piasku glony muszą u rosnąć i zasłonić liściami swiatlo. Tam gdzie światowej ma u mnie ograniczony dostęp np pod pompą (bo zastosował em szklaną półkę nad DSB) detrytus leży bez Dino od kilku tygodni. wydaje mi sie że rośliny warto zasadzic nawetbpo to żeby odtworzyć jak największą różnorodnosc organizmów.

Pozdrawia Kilu

Tapniete z telefomu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powie mi ktoś co mam zrobić z brązowym dywanem na piachu? W głównym mam tego dużo mniej.

Ogólnie akwa zalane 11.11 80% woda z działających zbiorników i tego też dnia przełożone życie. Zostawić bo to oznaki dojrzewania czy wrzucić jakiś phosphate minus na obniżenie krzemianów?

gallery_24943_3513_47589.jpg


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część .

Pewnie warto swiecic ale na pewno musisz się liczyć z tym ze po jednej nocy góra dwóch z detrytusu zrobi się kożuch Dino. Znowu w tym co się tam zbiera uwielbiają się "bawić" mikro organizmy. Ja posadził em u siebie glony i doszlem do wniosku ze nie będę juz ściągal tego dino chociaż kilka razy zbierałem. Po pierwsze wyciągami część piasku z górnej warstwy. Po drugie usuwam część stworzeń którew tym żyją. Po prostu żeby nie było Dino na piasku glony muszą u rosnąć i zasłonić liściami swiatlo. Tam gdzie światowej ma u mnie ograniczony dostęp np pod pompą (bo zastosował em szklaną półkę nad DSB) detrytus leży bez Dino od kilku tygodni. wydaje mi sie że rośliny warto zasadzic nawetbpo to żeby odtworzyć jak największą różnorodnosc organizmów.

Pozdrawia Kilu

Tapniete z telefomu

Tydzień świece na sam piach i jakoś tego Dino nie widzę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw, to dojrzewanie.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw, to dojrzewanie.

Pozdrawiam, Marek.

Tak myślałem ale wolałem się podeprzeć wiedzą innych ludzi ;)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.