Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od pewnego czasu planuje zmiany w sumpie.

Bardzo chciałbym zastosować w nim DSB wrza z plenum i Refugium.

Niestety w naszym pięknym kraju praktycznie nie dostępny jest piasek koralowy 0.1 - 0.5mm.

W planach miałem zastosowanie od dołu 3cm warstwę gruzu koralowego 20-30mm, następnie 3cm ok 1mm, a na wierzch 6cm 0.1- 0.5mm.

Jak już pisałem nie jest dostępny. Jak już wiadomo z wypowiedzi można zastosować piasek kwarcowy.

I teraz moje pytanie czy można je zamieszać w ten sposób?

W sumie wyjdzie to znacznie taniej ale wolałem zastosować droższe podłoże żebym w późniejszym czasie czerpał z "naturalnego" wapnia wydzielanego z piachu kwarcowego. Czy prawą jest, że stosując piach koralowy przez dłuższy czas "wydziela" Wapń do akwarium? Czy Dsb dużo traci stosując piach koralowy o frakcji do 1mm?

Jeśli zastosuję piach frakcji 1 na wierzch to jaką frakcję dać w środek?

Pozdrawiam i dzięki wielkie za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Chcesz obok siebie zrobic plenum refugium i DSB? To 3 różne metody filtracji. Wiele osób mysli że plenum to to samo co DSB + refugium a to nie jest prawda. Z tego co wiem w plenum pod warstwą piasku jest woda a w DSB tej wody pod warstwą piasku nie ma.

Plenum_Chart%20%28BG%29.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos zaczyna sie dziac...

Jak pisalem glony zaczynaja kwitnac ;) widac dwa male listki ktore wyszly nie z lodygi tylko z duzych liści, dziwe troszke...

Duzo jajeczek na szybie, slimakow i kielzy ;) do tego kilka wieloszczetow i malych wezowidel ;)

post-22722-1442878461,33_thumb.jpgpost-22722-1442878465,52_thumb.jpgpost-22722-1442878471,94_thumb.jpgpost-22722-1442878479,95_thumb.jpg


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor

Dzieki za odpowiedź ale wydaje mi się że w moim zapytaniu to jest naj mniej istotne. Nigdzie nie pisałem że plenum ma być obok dsb bo to chyba jest nie wykonalne. Plenum musi być pod dsb i z tego co sie orientuje to stosuje sie je głównie w celu zabezpieczenia przed boom i badania strefy beztlenowej. Jak strefa beztlenowa nagromadzi za dużo niebezpiecznych związków np za 6lat to upuszczasz wode z plenum. Dsb zalewa się od góry natleniona woda. Bakterie beztlenowe giną i dsb startuje od nowa no może nie od nowa ale prawie. Wracając do pytania czy lepiej w górnej warstwie dsb stosować piasek koralowy do 1mm czy kwarcowy 0.3 -0.5mm?

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im drobniejszy tym lepszy. Ja mam na wierzchu kilkucentymetrową warstwę piasku o frakcji 0. Im drobniejszy piasek tym mniej substancji będzie przedostawać się wgłąb DSB, a więc mniejsza szansa na, jak to nazwałeś boom ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w naszych polskich warunkach lepszy ten kwarcowy. A gdzie go kupowales na alledrogo?

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartolomeo84 Dzieki za odpowiedz. Sprawdzales go pod mikroskopem czy ma ostre krawędzie? Dawno temu go kupowales może podeślesz mi linka na prw to porównam z tym co ja planuje kupić. Sypales tylko jedna frakcje czy warstwy pod plenum?

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sam napisałeś że cytuję:

"Bardzo chciałbym zastosować w nim DSB wrza z plenum i Refugium."

Mozna więc z tego zdania wyciągnąć wniosek, że te 3 metody filtracji będą znajdowały się obok siebie.

Nie ma nic złego w strefie beztlenowej jeśli w tej strefie są azotany. Problem zaczyna się gdy azotanów i azotynów nie ma. Rozwijają się w niej wtedy bakterie siarkowe które redukują siarczany do tlenu i siarki. Tlen zostaje zuzyty w procesie "odychania" a z siarki tworzy się H2S... Niebezpieczne związki juz sa zawarte w wodzie morskiej - sa nimi siarczany.

Nie jest tak jak myślicie że jest. Poczytajcie sobie o metodzie profesora Jauberta, posłuchajcie jego wykładów...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor

Czyli twierdzisz że się nie da stosować tych trzech metod filtracji jednocześnie? To osoby w tego wątku i z wątków z pierwszego linku rozpowszechniaja herezje? Moim zdaniem sprawa jest bardzo przemyślana. Dsd jest świetnym sposobem filtracji ale ze jest zagrożenie wydalania do akwarium jak sam napisałeś pochodnych siarczanow stosujemy pod dsb plenum. Jak juz pisamem głównym celem plenum jest badanie wody w nim zawartej czy nie zawiera niebezpiecznych związków oraz w razie gdyby tak bylo upuszczenie tej wody do kanalizacji. Świeża i natleniona woda zalewa dsb bakterie siarkowe lecą razem z wodo z plenum do kanalizacji. Z tego co się orjetuje (ale moge się mylic w koncu jeatwm świeżakiem) pierwszy na naszym forum połączył te metody Grzegorz Dyzma i opisuje dlaczego stosuje je wszystkie razem w swoim watku gdzies pomiędzy strona 20 a 30. Tam też jest opisane dokladnie procesy o których piszesz nie chcialem ich wyciągać bo nie o to chodziło w moim pytaniu. Grzegorz i inni z wątków pochodnych stosuja te metodę łączna z powodzeniem gdzieś od roku 2012 wiec jak ich akwarium sie zacznie sypac przez nagromadzenie CO2 i H2S to w swoim będę mial czs na reakcje. Zastosowanie Refugium jest po to żeby otworzyć jak najwięcej łańcuchów pokarmowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitac Nowych milosnikow

Woda piasek, glony, strefy beztlenowe, w naturze sa czyms naturalnym wiec natura sama podeslala nam gotowy system filtracji.

Odtworzenie tej metody w naszych zbiornikach jest stosunkowo czyms latwym ale zarazem nowym.

Zagrozenia plynace z tylulu filtracji Dsb,refugium czy Plenum tak naprawde nie sa nam znane, zbiornik Grzegorza dzis ma kilka lat,

ma sie naprawde dobrze, powiem wiecej jest tak naprawde poligonem doswiadczalnym, ktory pokazal ze mozna prowadzic zbiornik inmaczej.

Dzieki tej metodzie zbiornik jest duzo bardziej stabilny, tylko trzesienie ziemi rozwali ten sytem.

Plenum ??? To nie jest troche wody pod piaskiem to jest znacznie wiecej, dostep do tej czesci beztlenowej daje nam niesamowicie potezna sile, poza stworzeniem warunkow do zycia dla bakterii beztlenowych, mowi sie o zachodzeniu wielu innych procesow.

Zasada dzialania plenum jest prosta systematycznie co tydzien czy miesiac odsysamy troche wody z odcieku, uzupelnienie wody w plenum nastepuje przez zloze ktore niesie nowe pozywienie dla bakterii beztlenowych.

Zagrozenie przedostania sie tlenu do komory nie jest mozliwe poniewaz odsysamy 100/200 ml wody na kilka litrow ktore znajduje sie w zlozu.

Zagrozenie Siarkowodorem przy odcieku nie jest mozliwe, wiecej powiem zagrozenie takie samo moze niesc skala ktora tez posiada takie strefy

Dsb Refugium plenum To nie sa trzy metody to jest jedna metoda stwarzajaca warunki do zycia dla wiekszej rzeszy zwierzat.

Pozwala na zamkniecie lancucha pokarmowego.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie napisałem, że nie da się stosować tych 3 metod jednocześnie. Nie napisałem też, że te metody się nie sprawdzają. Napisałem jedynie że to co piszesz nie jest do końca zgodne z rzeczywistością. Nie jest tak jak myslisz.

Na poczatek polecam:

Może dzięki temu coś ci się rozjaśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marine dzięki ze wypowiedziales się w temacie. Ty stosujesz to z powodzeniem a ja dopiero poznaje te metodę w teorii.

@nanokaczor też dzięki za opinie. Czas pokaże może kiedyś wszyscy będą ja stosować.

W sumie to wcale nie chciałem wywołać tej całej polemiki. A chodziło mi o porównanie dwóch rodzajów piachu. Mimo wszystko dzieki zawsze coś można się dowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Obejżyj sobie wykład profesora Jauberta i przeczytaj jego artykuły. Wszystko ci sie rozjaśni. Będziesz miał informacje z pierwszej reki. Wystarczy użyć wyszukiwarki. On stosuje tą metode od lat 60, napisał o niej wiele publikacji. W dodatku odkrył ją przypadkowo. Jest to też naukowiec a nie tylko hobbysta.

Na tym forum nie ma zwyczaju podawania źródeł informacji. Są osoby które tłumaczą obce teksty na Polski i nie podają autorów tych tekstów a to jest już łamanie prawa. Potem ludzie którzy to czytają myślą że te osoby wymysliły te metody i że sa pierwszymi osobami na świecie które je stosują...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jak znajdę chwilkę wieczorem to na pewno obejrzę. Nie twierdzę też że Grzegorz Dyzma wymyślił tę metodę. Nawet on w swoim poście pisze na temat pubkikacji dr. Jauberta. Uważamy że naza polemika nie jest na temat ani calego tematu, ani mojego pytania więc odcinam się od tej konwersacji. Mimo wszystko dzięki za wypowiedzenie swojej opinii.

Aaa tak na marginesie czy ty @nanokaczor stosujesz którąś z tych metod filtracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko male sprostowanie jestem Morszczakiem kilka lat, moja wiedza jest nadal dosc skromna

Ale metode wybralem tylko dlatego bo kocham cala biologie ktora znajduje sie w DSB

Dzis juz z pewnego doswiadczenia wiem ze kazda metoda ktora jest dostepna na rynku

Jest w 100% dobra i kazda z metod ma swoje piekne zbiorniki.

Dsb Refugium nie jest lekiem na cale zlo, Ale wybaczy wiele bledow i pomoze w utrzymaniu

stabilnosci zwlaszcza w pierwszych miesiacach ,latach.

ps

Nanokaczor

Masz racje piszac o pewnych procesach zachodzacych w warunkach beztlenowych,

Ja jednak podejrzewam ze te procesy sa bardziej zlozone, bakterie beztlenowe nie odzywiaja sie tylko azotanami.

W moim plenum nastapil rozkwit bakterii na szybach przez docieranie swiatla.wiec zachodzi znacznie wiecej procesow

Mysle ze wszystko przed nami ciesze sie ze jest nas wiecej wiecej otrzymamy wiecej wiedzy


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine, czy możesz pokazać jak zrobiles zawór odprowadzający wode z plenum. czy jest on jakos specjalnie dodatkowo zabezpieczany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

nie mam nic tylko rurka wystaje z piachu, zasysam wode strzykawa lub ustami :smiling: ale wali strasznie wiec czesciej strzykawka


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marine możesz napisać jakiej granulacji masz środkową warstwę piachu ? W którymś z postów podajesz tylko producenta i rodzaj ale nic nie piszesz o granulacji środkowej warstwy. Z tego co kojaze na górze mąka na dole żwir 20-30mm?

A środek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o dużo grubszej warstwie piachu? Na przykład 40 cm co się wtedy będzie działo? Czy to miałoby pozytywny wpływ, negatywny czy zostałoby bez znaczenia?

Co sądzicie o dużo grubszej warstwie piachu? Na przykład 40 cm co się wtedy będzie działo? Czy to miałoby pozytywny wpływ, negatywny czy zostałoby bez znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem nikt nie poleca stosowania watstwy grubszej niz 15cm. Podobno i za taką grubościa koralowce potrafią głodować. Wszystko zjadają bakterie z dsb i różne stworzenia zyjace w piachu. Mowa o dojrzałym dsb. Jak się mylę niech mnie ktoś poprawi. W sumie w necie można znaleźć fotki z dsb usypanym na 2/3 sumpa wiec ktos tak robił. Pozdrawiam

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Afgi sorki nie pamietam juz tej Gradacji jak znajde dam znac.

Konradek jesli 15cm w pelni dziala to po co sypac wiecej.

Juz mysle nad dozowaniem po4

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marine możesz napisać jakiej granulacji masz środkową warstwę piachu ? W którymś z postów podajesz tylko producenta i rodzaj ale nic nie piszesz o granulacji środkowej warstwy. Z tego co kojaze na górze mąka na dole żwir 20-30mm?

A środek?

środkowej warstwy nie powinno być, popatrz na dsb pana Dyzmy,ona jest tylko po to by ci się drobny piasek nie przesypał przez ta gruba warstwę,jeżeli dobrze zrozumiałem Grześka to jak zastosujesz wystarczająco drobna pierwsza warstwę to to możesz sypać odrazu ta najdrobniejsza,albo wymieszać ta najdrobniejsza z 0.5 do 1


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler dzięki myślałem ze jest konieczna ale jak tak to juz wszystko mi się rozjasnilo

Wysłane z mojego GT-S7710

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko odnośnie Refugium. Co się stało? Kiedyś były bardzo popularne, obecnie prawie wszystkie zbiorniki nowo zakładane nie posiadają tego rozwiązania. Trochę mnie nie było na forum i zaszły duże zmiany. Co mnie ominęło? Czyżby refugium z glonami było już Bee ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.