Skocz do zawartości
Co-2

Doświadczenie na xseni

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, korzystając z okazji, że moja siostra odrabia właśnie lekcje z biologii o budowie krwi, zacząłem sobie to wyobrażać jak to wygląda pod mikroskopem. Na zdjęciu w książce była fiolka z krwią która została odwirowana (czy jak to sie tam nazywa fachowo).

Naszła mnie myśl a jak by tak jakiegoś miękasa np. xenie przemielić odwirować i zbadać parametry, zobaczyć pod mikroskopem płyn który zostaje na górze? Można by się czegoś dowiedzieć na temat korali jako tkanki? Czy takie coś ma sens i czy któryś z forumowiczów jest w stanie podjąć się takiego wyzwania?

Jestem ciekaw co Wy na to wszystko i mam nadzieje na rozwianie moich wątpliwości lub pociągnięcie tematu dalej :)

edit.

W poniedziałek pójdę do nauczycielki biologii w szkole i się spytam czy jest możliwość skorzystania z pracowni w tym celu oraz z prośbą o pomoc :)

Edytowane przez Co-2 (wyświetl historię edycji)

12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje sie ze centryfuga wyciśnie z xeni cały śluz, a ją samą zamieni w gluta na dnie fiolki :). Zrób zdjęcia - zobaczymy co z tego wyjdzie

swoją drogą zmien tytuł na bardziej konkretny


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odwirowanej krwi na dół opadają erytrocyty a na górze zostaje, bodajże, limfa i osocze.

Nie wiem czy jest sens odwirowywania zmielonych korali... na dół opadną strzępki korala a na górze zostanie woda (bo jest dużą częścią budowy korala) oraz ewentualne substancje zawarte w tkance. Ameryki tym na pewno nie odkryjesz :p

I tak btw w szkole raczej nie znajdziesz wirówki i probówek do niej, zagadaj do kogoś na uczelni z wydziałem biologicznym bądź chemicznym, to drogi sprzęt :)

Studiuję na wydziale biologii w Poznaniu, teoretycznie mógłbym to zrobić, ale nie wiem czy jest sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Mikołaju, pomysł bardzo ciekawy i bardzo chwali Ci się pęd ku wiedzy. Podzielam jednak obawy Adam160, że niestety szkolna pracownia może nie dysponować odpowiednim sprzętem, aby udało Ci się zrealizować swój pomysł, bo nawet gdyby znalazła się gdzieś odpowiednia wirówka to tak jak napisał Tester, to bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu analitycznego niewiele z tego by wynikło, poza wrażeniami wizualnymi, a jakakolwiek analiza chemiczna lub biochemiczna tego komponentu jest już raczej mało realna w warunkach pracowni biologicznej. Temat, który poruszyłeś był już obiektem wielu badań i analiz więc gdybyś chciał znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie to z pewnością je znajdziesz chociażby w google

http://lmgtfy.com/?q=the+tissue+composition+of+soft+coral+scholar

A ja zadam zasadnicze pytanie, po co ?

niektórzy chcą czasami coś wiedzieć i wtedy w głowie rodzą im się pomysły, ale możesz tego z autopsji nie znać

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czysta ciekawość, sam na pewno nic nie zdziałam, nawet nie mam zbytniej wiedzy na temat biologii dlatego pomoc nauczycielki była by podstawą.

Adam, jak byś coś takiego był w stanie zrobić to myślę, że można by porównać efekty, sprzęt w szkole jest taki a nie inny, ale ciekawość sama w sobie jest ogromna.

Bartek, postaram się zrobić jak najlepsze fotki, jednak nie dysponuje super szkłem ani nawet średnim, ale sie postaram.

Mam nadzieje, że coś się uda wyciągnąć z takiego doświadczenia :)

Coś konkretnego z google: LINK

Edytowane przez Co-2 (wyświetl historię edycji)

12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że niestety nikomu z nas nie uda się określić składu tych próbek. To nie jest takie proste. Potrzeba do tego kogoś, kto zajmuje się tym od lat, bo opierając się na grafice z internetu czy literaturze i tak można się pomylić. Cieżko uzyskać świetny obraz, jak na zdjęciu, pod mikroskopem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysponujesz mikroskopem, weź kawałek korala -tak kawałek ok mm zgniec i spróbuj zaobserwować komórki parzydełkowe(bardzo charakterystyczny kształt i zooksantelle-będzie widać kolor.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem, każdy z nas ma jakieś testy, można posługując się metodami domowymi określić w koralu ilość fosforanów, azotanów, potasu, jodu, żelaza, wapnia, magnezu i kilku innych pierwiastków. Można relatywnie prosto pobawić się w coś na kształt chromatografii.

Można zrobić preparaty mikroskopowe.

A po co ? Dla satysfakcji.

Owszem można nic nie robić. Można ten czas przeznaczyć na chodzenie po sieci i narzekanie.:)

Ale po co :)

Mając dokładną wagę, można pokusić się o podstawy analizy i wiązać je ze stanem korali, np zawartość jodu w wodzie, w xeni i jej wygląd....

Przydadzą się tutaj książki Sękowskiego :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak badać w domu to można kapustę, czy cebulę. Mam Protopalythoa, tnę , ukręcam, skrobię. Ale miksować korali bym się nie odważyła bez dygestorium, filtrów itp. Nie chciałabym zostać odkrywcą śmiertelnej toksyny.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak badać w domu to można kapustę, czy cebulę. Mam Protopalythoa, tnę , ukręcam, skrobię. Ale miksować korali bym się nie odważyła bez dygestorium, filtrów itp. Nie chciałabym zostać odkrywcą śmiertelnej toksyny.

Tu się zgadzam, zważywszy ostatnie posty na temat trucizny Protopalythoa i Zoa.

Wg mnie zmiksowanie i odwirowanie niewiele wniesie, bo tak możemy badać skład krwi, ale korala już niekoniecznie. Więcej by wniosło wykonanie profesjonalnych preparatów przekrojowych jak do patomorfologii, ale pewnie też już ktoś na świecie to zrobił.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już ktoś zamierza się w to bawic to według mnie powinien wiedziec co robi, czego szuka oraz miec w tym kierunku przynajmniej elementarną wiedzę. W przeciwnym wypadku jest to nic nie wnosząca zabawa, szkoda korala- lepiej go komuś dac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W liceum, szkolne laboratorium chemiczne oraz pracownie biologiczną miałem bardzo, ale to bardzo bogatą.

Sama klasa biologiczna zajmowała powierzchnię 2-3 dużych klas.

O pracowni chemicznej nie wspomnę :)

Mieliśmy zarówno zwykłe mikroskopy, jak takie lepsze, porządniejsze (różnica w obsłudze i jakości pola widzenia niesamowita - tak jakby zestawić wóz z koniem a nowego mercedesa)

Najgorsze było jednak coroczne wylewanie starej formaliny(itp. związków) i przygotowywanie nowej do tzw. Pomocy naukowo dydaktycznych :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektórzy chcą czasami coś wiedzieć i wtedy w głowie rodzą im się pomysły, ale możesz tego z autopsji nie znać

pozdrawiam

No to kolego potwierdziłeś tylko zasadę , że nie ma głupich pytań a odpowiedzi mogą być bynajmniej idiotyczne jak na powyższym przykładzie a uszczypliwości zostaw proszę dla kolegów z klasy.

Zadając to pytanie chciałem tylko wiedzieć czy autor ma jakiś cel, czegoś poszukuje, dręczy go jakieś pytanie, stąd przymiotnik "zasadnicze". Zmiksować z ciekawości to można np buraki a nie zwierzęta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamysł był mniej więcej taki aby właśnie dowiedzieć się jakie zwiazki chemiczne są w tkance aby np.wzbogacić wode w jakieś związki, nie wiem czy to wykonalne ale chociaż jest jakiś pomysł.

Nie wiem jak to u mnie wygląda w szkole, jestem na mat-fiz i jedyne co miałem styczność z biologią to książka ;) Zawsze lepiej spróbować niż żałować, że się tego nie zrobiło.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam bardzo, czym różni się xenia od buraka? W kwestii miksowania?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z miksowaniem był przykład. Co do wykonania całości będę się konsultował raczej z nauczycielka, o ile udostępni pracownie, jak nie.. wszystko zostanie na forum lub ktoś inny podejmie się wykonania czegoś takiego.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burak jest bezpieczny, miksowanie ksenii może nie być.

Myślę że tematów badawczych może być mnóstwo, zależy czym dyspomuje pracownia (mikroskop np z aparatem fotograficznym, jakas komora do liczenia komórek itp itd


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tą xenią - jak nie będziesz oblizywał szkiełek preparatowych nic Ci się nie stanie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>Zamysł był mniej więcej taki aby właśnie dowiedzieć się jakie zwiazki chemiczne są w tkance aby np.wzbogacić wode w jakieś związki, nie wiem czy to wykonalne ale chociaż jest jakiś pomysł.<<

Postaw sobie jakąś hipotezę, bo robienie z ciekawości nic nie da.

Jeżeli nawet dasz radę zbadać jakie związki są w tkance (kilka tysięcy lekko licząc), to i tak nie dowiesz się co dawkować, bo nie będziesz miał kontroli w postaci identycznego badania Xenii rosnącej w idealnych warunkach. Do tego (pomijam podstawowe testy na podstawowe pierwiastki) maceracja ujawni skład wewnątrzkomórkowy, czyli masę białek, lipidów i takich tam, w których, i z dobrym profesjonalnym sprzętem i kupą kasy, będziesz się babrał miesiącami. Warto?

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.