Skocz do zawartości
mars79

REFRAKTOMETR zasolenia RHS-10ATC

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy podgrzac na patelni. Z tym ze wazenie musi byc mozliwie szybkie bo wyprazona sol bardzo szybko chlonie wilgoc i zwueksza swoja mase


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dokładność wagi 0,1g wystarczy czy będzie duży rozrzut?

Dodatkowo pisałeś gdzieś, że przekłamanie refraktometru związane z np. wyższym poziomem Mg nie jest duże. Tzn. konkretnie jakie może być to przekłamanie?

(Jeśli jest o tym w artykule na RH, to możesz nie odpowiadać :D. Właśnie go sobie czytam po raz kolejny.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W artykule pt "Refraktometr vs splawik" zrobilismy tabele pokazujaca RI glownych skladnikow.

Jesli zrobisz litr plynu to ten blad 0.1g rozlozy sie. Mozna sprobowac zagadac w aptece o dokladne odwazenie czystego NaCl w ilosci np 3.65g co wystarczy na przygotowanie 100ml plynu kalibracyjnego. A to i tak duzo na jedna osobe.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam do was pytanie w sprawie pomiarów,a jest tak ,gdy robię podmianę solanki kalibruje refraktrometr płynem do kalibracji a gdy już zrobię podmianę to czy mogę kalibrować wodą destylowaną , ponieważ często muszę kalibrować refraktrometr i jak mierze zasolenie wody , a woda destylowana jest tania to nawet co dziennie mogę kalibrować , tylko nie wiem czy to nie będzie mnie myliło z pomiarem zasolenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co tak często kalibrować? Ja sprawdzam tylko raz na kilka tygodni.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy korale dobrze stoja to wychodze z zalozenia, ze gdy refraktometr pokazuje w wodzie RO/DI "0", to rozrabiam sol do stezenia 35.

Taka tez mam w akwarium. Poziom "zerowy" sprawdzam rowniez jedynie co kilka tygodni. Warto tez czasami przemyc i dobrze wytrzec szklo refraktometru.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ale podnosiłem zasolenie i dlatego się pytam czy taki system pomiaru refraktrometrem będzie ok czy będą różnice, kalibrowania płynem a kalibracją woda destylowaną ?

Edytowane przez mars79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr kalibruj płynem o zasoleniu najbliższym tego które mierzysz. Ja kalibrowałem na RO-DI i okazało się, że jest spora rozbieżność. Miałem wieczne problemy z za dużymi wartościami Ca i Mg i w końcu poleciały mi seriatopory. Rozbieżność sięgała 4 psu, więc faktycznie utrzymywałem zasolenie 39 psu.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego też się pytam ponieważ w opisie mam żeby kalibrować wodą destylkowaną ,ale w sobotę będę podmianę robił to sprawdzę jaki jest stosunek miedzy płynem a wodą destylowaną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.