Skocz do zawartości
wojtassm

Czy nieużywana żywica filtra DI może się przeterminować?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem nowy, kompletny (wypełniony żywicą) filtr DI i mam problem. TDS po RO oscyluje w okolicy 20ppm, natomiast po DI jest to wartość 2-4ppm. TDS nigdy nie pokazał zera. Filtr rozbierałem i wygląda wszystko OK, czyli uszczelki dobre, brak pęknięć.

I stąd moje pytanie. Czy nowa żywica mogła być przeterminowana? Czy poziomem TDS 2-4 jest w ogóle sens się przejmować?

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem,to żywica nie może wyschnąć(w opakowaniu jest wilgotna),bo wtedy jest juz do wyrzucenia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po membranie 20ppm to sporo. Jam półroczną (co najmniej) i TDS pokazuje 6-7ppm.

Żywica też dość stara ale po spuszczeniu około 5l wody TDS pokazuje 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taka możliwość że to nie wina membrany czy żywicy, tylko po prostu miernik TDS nie jest idealnie skalibrowany.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie płukałeś prefiltrów (sendencyjny i węgiel)przed podpięciem do membrany

to cały ten syf szczególnie z węgla poleciał na membranę i zapewne dlatego taki wynik na tds

przed żywicą. Jeśli chodzi o żywicę to jest mb20 i mb400 gdzie moim skromnym zdaniem mb20

jest znacznie skuteczniejsza od mb400.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja membarana ma kilka miesięcy. Nie pamiętam ile było prze nią, ale to że jedni mają po membranie 20 a inni 5 jest raczej normalne, bo w całym kraju nie mamy jednego źródła wody:) Kalibracja TDS jest raczej do sprawdzenia, bo zdaje sie ze woda destylowana powinna pokazać 0. Mam racje?

A wracając do pytania drugiego. Wartość 2-4ppm.... jest się czym przejmować, czy nie?

Darek.... może nawet trafiłeś. Nie jestem pewien, ale jest szansa, że wstępnych filtrów nie płukałem. Idzie jakoś teraz przeczyścić membranę bez jej demontowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij ogranicznik przepływu i puść wode,tak wypłuczesz membrane.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żywicę trzymam w oryginalnym opakowaniu tj. butelce z zakręcanym korkiem wymieniam ja co 4-5 miesięcy jak wymieniam ostatnia partię czyli rozbie trzeci zasyp z butelki to zywica według mnie jest sucha przelewam przez nią ok 1l wody z filtra i wylewam potem zaczynam jej normalnie uzywać i zawsze TDS pokazuje 0ppm. TDS pokazuje mi 2ppm po jakiś 3-4miechach dopiero ale jak tylko wskoczy 3ppm to wymieniam żywicę (membrana Vontron 75 ma 1,5roku zużywam ok 500l wody na miesiąc prefiltry wymieniam co 6 miesięcy).

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz... a ile masz po RO? Bo ja jakies 20. Więc zastanawiam się ile jest w stanie usunąć później DI, bo u mnie jak widać z tych 20 usuwa 85%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

po membranie mam 16 - po DI 0

żywica leżała pół roku w woreczku strunowym zanim ją załadowałem (nadal była wilgotna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie mierzyłem i u mnie po membranie jest 42ppm, natomiast w kranie 210ppm.

czyli wszystko działa u Ciebie jak należy. Ja startuje z 60ppm (tyle leci z kranu) i nie mogę zjechać do 0. Chyba coś z tą żywicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie do tematu. Nowa membrana jest zapakowana prozniowo? Ostatnio kupilem z powietrzem w opakowaniu i ppm nie zchodzilo ponizej 40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po membranie to powinno być maks kilkanaście inaczej raczej coś jest nie tak z membraną no chyba że aż tak złą wodę macie lub prefiltry trzeba zmienić - proponuję jako pierwszy 5 mikro a ten drugi po węglu to 1 mikro


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po membranie jest 5ppm, a pytam o to jak sa pakowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super wynik po membranie, moja 75-ka była zapakowana próźniowo


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musi być pakowana próżniowo, ale jeśli będzie mieć dłuższy czas kontakt z powietrzem to wyschnie i wtedy śmietnik


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja membrana była spakowana próżniowo. Wynik po niej: 17. Po nowym DI niestety 3-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze membrana jest spakowana prozniowo nigdy sie nie spotkałem aby było inaczej a używam ich juz z 6lat. U mniw wynik po membranie 42ppm bo nie spuszczałem wody tylko lałem i mierzyłem od ręki jak bym spóścił z 0,5l to pewnie tez by było ok 20ppm ale nigdy tego nie robie spószczam 3litry do dolewania i jak mierze zawsze po DI mam 0-3ppm jak wbija 4ppm wymieniam prefiltry i tak w koło na razie żadnych plag od 17 miesiecy istnienia akwa.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.