Skocz do zawartości
adrian42

Akwarium zabudowane szkło guardian czy dopłata do optiwhite?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie o akwarium:

-całkowicie zabudowane w ścianie,

-wymiar: 120x40x50 lub 120x40x60,

-grubość szkła: 8mm

czy jest sens dopłacać (i to nie mało) do akwarium ze szkła optiwhite czy guardian będzie ok?

Z góry dzięki za odpowiedzi

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałem wieksZe , a za opti dopłaciłem moze z 300 pln, zapytaj kolegę LLS za ile ci to zrobi www.akwarium.szczecin.pl

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy wysokości 50 lub 60 - bo jak rozumiem to jest wymiar wysokości szkło proponowałbym 10 a nie 8 a jak 10 to tylko OPTI.

p.s.

zastanów się jeszcze nad szerokością bo 40 to bardzo mało i jak masz możliwość to lepiej rób szersze nawet kosztem wysokości jeśli chcesz zachować założony litraż


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 8mm u siebie w szkle guardian i były osoby które oglądały zbiornik i się pytały czy to opti... Moim zdaniem nie warto jeśli jest dla Ciebie wystarczająco duża różnica w cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto. 10 mm opti u LLS. Wyjdzie Ciebie tyle samo co guardian u Ciebie, na miejscu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo ludzi myli mocno Guardiana z OPTI.

Dlaczego ? Gdyż często biorą na tylną ścianę szkło typu FLOAT, i dzięki prawu OPTYKI mają efekt, który mogę określić mianem "chu%%% szarego szkła" .

Dlatego mnie obecnie nikt nie przekona na FLOAT czy GUARDIANA.

Dwa akwaria miałem postawione na FULL OPTI WHITE PIKLINGTON i jestem naprawdę zadowolony a wydana kasa była tego warta.

Widziałem także na targach zoobotanica we Wrocławiu postawione obok siebie szkło OPTI z tylną szybą FLOAT oraz takie samo szkło z opti. Różnica jest kolosalna :p

Co ciekawe, podstawienie czarnej kartki z tyłu pleców także nie wpływa na jakość parametru optyki. Nadal float robi zaszarzenie pierwszej tafli opti.

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opti to odbarwiony FLAT (pozbawiony pewnych tlenków metali). Guardian również posiada takie szyby i jeśli porównamy dwie szyby odbarwione (z różnych koncernów) to ciężko będzie dostrzec różnicę. Taką szybę posiada każdy koncern. W AGC nosi ona np nazwę handlową Super Vision w Guardianie zdaje się Ultra Clear itd.). Różnice między nimi są praktycznie niewidoczne. Nie ma więc dylematu czy wybrać Opti czy Guardiana bo jedno to nazwa koncernu a drugie konkretny produkt. Jeśli szyba z Guardiana także będzie odbarwiona (ultra clear) to różnica będzie kosmetyczna (na korzyść opti, jest nieco bardziej białe).

Różnica między szybami odbarwionymi i zwykłymi dostrzegalna jest wyłącznie gdy patrzymy na szkło z boku i przy dużych grubościach szkła. Dlatego szyby odbarwione stosowane są w kabinach prysznicowych (widać krawędzie).

Kiedy akwarium jest zabudowane i widać wyłącznie frontową szybę to nie ma takiego mistrza, który odróżni szybę odbarwioną (bez różnicy z jakiego ona będzie koncernu) od zwykłej przy grubości 8mm.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkło 8mm ,nie ma sensu


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale 8 mm dla 50/60 wysokości to wg mnie za mało więc lepiej wziąć 10 a wtedy to już tylko OPTI


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opti to odbarwiony FLAT (pozbawiony pewnych tlenków metali). ...

A może FLOAT ? Poza tym, Kolego, jeżeli mówimy już precyzyjnie, to OW jest konkretnym szkłem, nie grupą szybek odbarwionych (vide zastrzeżony znak towarowy) i porównując te szyby, przez osoby kompetentne (wiedzące czego szukać i nie mające upośledzonego postrzegania), przy szkle 10 mm, nawet z zasłoniętymi krawędziami, zauważy się różnicę.

Osobiście mogę przestrzec przed sprzedawcami nawijającymi makaron na uszy że : "I tak nikt nie zauważy różnicy", "To jest to samo tylko innej marki", " Opti, to opti...." itp. Jeżeli chcecie mieć pewność i nie lubicie być nabijani w butelkę, domagajcie się przy zakupie faktury z określonym rodzajem szkła, wtedy, w razie wątpliwości, jeśli jesteście pewni, możecie uzyskać potwierdzenie np. od rzeczoznawcy i dochodzić całkiem nie małych pieniążków...

Dlaczego o tym piszę ? Ano bo też kiedyś poszedłem do lubelskiego szklarza, polecanego "wszem i wobec", oczywiście żadnej umowy nie sporządziłem, a faktury nie dostałem do tej pory (kilka lat). Na całą sprawę "machnąłem ręką" - miałem inne problemy, ale teraz bym nie odpuścił.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy akwarium jest zabudowane i widać wyłącznie frontową szybę to nie ma takiego mistrza, który odróżni szybę odbarwioną (bez różnicy z jakiego ona będzie koncernu) od zwykłej przy grubości 8mm.

Tutaj jest porównanie OW do Float, jak na moje oko to różnica jest a to tylko 8mm, a przy tym akwawarium powinna być szyba 10mm.

Float_i_optiwhite_plasko.JPG

Float_i_optiwhite.JPG

Przy grubych szybach różnica jest już kolosalna... Osobiście wybierałem szkło do klejenia dość dużego akwarium ponad 20 tys litrów wody i tafla była 5x10mm szkło pochodziło z huty Saint Gobain Glass, DIAMANT i pomimo tak dużej i grubej laminowanej tafli szkło było porównywalnie przejrzyste jak klasyczne 12mm OW.

Edytowane przez fabi1990 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej podobają się "jamniki" i dlatego myślę o długim niskim a głębokim akwarium.

Biorę też pod uwagę 120x50x50.

Szukając zwykłego akwarium nawet o wymiarze 120x50x50 szyby najczęściej są 8mm.

LLS nie wiem jakie ma ceny ale transport akwarium ze szczecina na podkarpacie chyba tani nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transport w każde miejsce w Polsce jest w jednej cenie. Trochę kosztuje, ale z transportem wyjdzie Ci taniej niż zakup w sklepie na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak nie wiecie czegos na 100% to nie odpowiadajcie na posty, różnica między optiwhite, a zwyklym jest ale jesli akwarium jest puste bez wody, natomiast jak zbiornik zalejemy wodą nie ma juz zadnej roznicy jesli beda dwa akwarium takie same obok siebie jedno opti drugie zwykle to nie bedzie widac zadnej roznicy bo juz sprawdzalem i wiem to na 100% proszę zapytac w sklepie szklanabania zreszta kleja w fajnych cenach, szkoda pieniędzy na opti.


- aquarium 400L optiwhite

- jecod dct 4000L

- jebao rw15

- jecod rw8

- maxspect razor 160W 16 000K

- maxspect razor 120W 16 000K

- sand 25 kg

- live rock 55 kg

- refugium (led lighting 10W)

- Mini Bubble King 160 VS12 DIY

Moje akwarium:

https://m.youtube.co...w&v=79iiBzQ5H7U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zbiornik zalejemy wodą nie ma juz zadnej roznicy jesli beda dwa akwarium takie same obok siebie jedno opti drugie zwykle to nie bedzie widac zadnej roznicy bo juz sprawdzalem i wiem to na 100%

To że ty nie widzisz różnicy, nie znaczy że jej nie ma ;) Miałem i mam akwaria float, mieszanie i full optiwhite, i różnica jest widoczna, także po zalaniu wodą, każde z nich wygląda inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zabudowane to wszystie których nie widać float i widoczne opti 10mm bo 8 to trochę strach..


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe akwarium to koszt około 280zł a z samą przednią szybą optiwhite 560zł.

Warto dopłacać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli akwarium bedzie zabudowane, i nie bedziesz widział świecących boków klejonych bezbarwnym silikonem to płacenie za opti bedzie bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz okazje to podjedz do kolegow z okolicy i sam oceń, ja mam 100x50x50 z przednia opti i nie widze różnicy jak patrze przez boczną float, a ostatnio zakupilem mniejsze akwa ze szkla float, wg mnie szkoda przepłacac,

Co do LLS to nie byłbym taki pewny bo po 3 wyslaniu zapytania przestalem czekac na odpowiedz i kupilem u mycioka,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, z tego wynika że dziesiątki akwarystów przepłacają - pewnie gadżeciarze :)

A poważniej mówiąc, przy takiej różnicy w cenie, no i przy zasłoniętych rogach, w tej sytuacji bym też się mocno zastanawiał nad opti. Jeszcze zależy jakie będziesz miał oświetlenie - ja preferuję białe, z delikatnym zafarbem niebieskiego (nawet na zdjęciach nie widać przewagi typowej dla wielu zdjęć pokazywanych na forum) - dlatego mam wszystkie zbiorniki z opti. Przy zwykłym szkle, nie udało mi się takiego kryształu uzyskać....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgadzam się z Kroczkiem, na dodatek przy wysokości 50 można się pokusić o nie zrobienie wzmocnień. Jednak przy takiej długości nawet przy 50 zrobił bym wzmocnienia wzdłuż

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe akwarium to koszt około 280zł a z samą przednią szybą optiwhite 560zł.

Warto dopłacać?

Tyle dopłacać niewarto. Zmień zakład szklarski, bo ten ma ceny OW oderwane od rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.