Skocz do zawartości
igor255

Wiarygodność refraktometru? Czy spławiki to loteria?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się dopisać do jakiegoś tematu, ale nie znalazłem odpowiedniego (wiem, że kiedyś był, ale nie mogę znaleźć).

Kupiłem sobie refraktometr. Przyszedł. Zacząłem od tego, że trzeba go jakoś skalibrować... No ale załączonego płynu nie było, więc wziąłem RO. Refraktometr pokazał ładnie 0.

No to wziąłem wodę z akwarium i pierwsze zdziwienie - prawie 40 :o

Myślę sobie - pewnie przekłamuje, bo przecież już od 1,5 roku utrzymuję stałe zasolenie 1,0245 S.G. przy pomocy mojego spławika Aqua Medic...

No ale dzisiaj kupiłem płyn do kalibracji refraktometrów, i myślałem sobie, że go skalibruję i zobaczę jakie w końcu mam to zasolenie...

Nieco się zdziwiłem, bo refraktometr zakroplony płynem saliferta pokazał idealnie 35PSU.

Czyli, krótko mówiąc wygląda na to, że był fabrycznie skalibrowany.

I teraz pytanie. Czy jeśli refraktometr pokazuje na RO 0PSU, a na nowym, ważnym (01.2018) płynie do kalibracji 35PSU (czyli tyle ile ma wg. deklaracji producenta płyn), to należy uznać, że działa poprawnie i, że na prawdę mam w akwariach te 39PSU?

Jeśli tak, to myślicie, że mam takie zasolenie od początku mojej przygody, czy raczej papierowa skala się sukcesywnie przesuwała w dół (jak by się przesunęła raz a dobrze to bym zauważył)?

Jakie macie doświadczenia w tej kwestii? Może ktoś miał podobną sytuację do mojej?

Pozdrowionka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławiki pokazują w cały świat.. Nie jest to chyba aż tak bardzo istotne w większości przypadków czy masz zasolenie 1.023 czy 1.028 np lecz daje to jakiś stały punkt odniesienia dzięki któremu jesteś w stanie utrzymać zasolenie na podobnym poziomie.

Zupelnie inna sprawa to często stosowana inna skala refraktometru i splawika, trzeba mieć pewność że oba urządzenia wyskalowane są w tych samych jednostkach.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat został dokładnie opisany na reefhubie w dwóch artykułach. Razem z Bartkiem staralismy się pokazać skąd powstają takie wyniki, a czsem rozbieżności. Polecam lekturę.

Odpowiadając na Twoje pytanie z tego wątku. Zaleznosci pomiędzy tym co pokazuje splawik bądź refraktometr, a rzeczywiste zasolenie wyrazone w g/l są liniowe, z tym ze o nachyleniu wykresu w przypadku splawika decyduje głownie temperatura, a w przypadku refraktometru z ATC decyduje skład wody. To że refraktometr dobrze pokazuje 35 i 0 to nalezy się tylko cieszyć z dobrego zakupu. 5ppt to juz spora różnica. Jak obnizysz zobaczysz co się stanie z kH i Ca. Ta sytuacja przewlekle mogła prowadzić do niedoszacowania Ballinga i dużych wahań parametrów, tzn. po podmiance wysokie,przed podmianką niskie, ale to osobny temat. Nalezy się cieszyć,ze w koncu wiesz co masz.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuły czytałem (Bo czytam wszystkie na RH jak wychodzą. Poza fokami bo to nie na moje nerwy). Czytam właśnie drugi czy nawet trzeci raz :)

Chciałem się tylko upewnić, zanim zacznę obniżać :)

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia procesow fizyki i ich przelozenia na nasze potrzeby splawik jest lepszy bo dzialanie opiera sie o relacje gestosc-ciezar. W zwiazku z tym dziala jak waga. Refraktometr jak widac jest duzo bardziej skomplikowany. Jako przyrzad jest nadaje sie bardziej do roztworow zrobionych z pojedynczych soli.

Na ebay i allegro mozna kupic tanio miniaturowe wagi do bizuterii. Niektore maja dokladnosc nawet 3 miejsc po przecinku a to juz duza dokladnosc. Wtedy wystarczy zwazyc 1cm3 wody. Bedzie wiadomo czy refraktometr przeklamuje.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dokladnie odmierzyc 1cm3 wody? :)


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój spławik akurat zawyżał a mój zaniżał i zamiast 35 miałem 31/32 więc jak widać sprawdzać trzeba te spławiki czy mówią prawdę


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, Bartku, caly czas problem z temperaturą. Co z tego, ze dokładna waga i insulinówka, jak woda w wyższej temperaturze będzie rzadsza i 1cm3 będzie ważył mniej? To nic nie da. Optymalnym rozwiązaniem byłby spławik w spławiku, ale tak zrobiony, zeby nie miał rozszerzalności cieplnej. Jesli "wewnętrzny" spławik po wyrównaniu temperatur pokazywałby właściwą gęstość dla plynu w którym pływa, to wtedy "zewnętrzny" spławik pokazuje dokładną gęstość. Ale to chyba niemożliwe do zrobienia. Tak więc przy spławiku zostaje nam standaryzowanie pomiaru (pewność ze temperatura wody jest odpowiednia dla danego spławika, albo zastosowanie choćby łaźni wodnej z dobrym termostatem). Ot co... Nie rozumiem co miałeś na myśli "kalibracja spławika"? Korekcja?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzilo o korekcje wyniku.

A co do temperatury to oczywiscie biore pod uwage temperature pomiaru. Wystarczy odlac troche do cylindra i w stawic do lodowki do wychlodzenia do 20C i zrobic pomiar splawikiem lub pobrac 1cm3.

Chyba uzyskanie 20C wody nie wymaga technologii NASA ;)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.