Skocz do zawartości
dale

Sposoby na czysty piach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obecnie od 2 do 4-6 cm piasku w akwarium. Powierzchnia jest w miarę czysta, ale przy ściankach - na brzegach akwarium mam różne glony, w tym cyjano. Jest to pod powierzchnią piasku, więc trudno czyścić. Czy jest jakiś sposób naturalny (nie wiem, babka, czy inne życie), który byście polecali, żeby te strefy brzegowe utrzymywać a czystości?

Bo fizycznie czyścić - niby można, ale wolał bym zostawić to naturze.

Zdaję sobie sprawę że jest to też jakiś sposób filtracji, ale raczej mało "widowiskowy" :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naturalnych sposobów szukasz to tak jak napisałeś babki kopiące, ślimaki i rozgwiazdy piaskowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozgwiazdy i slimaki sobie daruj kup puellariske badz inny model z rodziny valneciennea i bedziesz zadowolony;)

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z piachem, więc kupiłem rozgwiazdę piaskową - szału nie było więc dokupiłem 10 ślimaków nasarisów, bez poprawy i dopiero kiedy pojawiła się u mnie malutka babeczka Valenciennea sexguttata piach jest taki jaki powinien być - CZYŚCIUTKI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Najlepsza babka, ale kupując weź taką która przyjmuje mrożonki, bo prawdopodobnie prędzej czy później zacznie głodować na samym życiu z piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup babeczkę ale przygotuj się na mega sajgon kilkudniowy i skok parametrów... Wata do sumpa i heja :)

Mi pierwszy tydzień to przekopała wszystko z jednej strony akwa na drugą stronę robiąc sobie różne groty, ale piasek doprowadziła do czystości, a i jak coś masz na pisaku jakieś szczepki to daj na początku gdzieś wyżej :)


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam vellencine pullares i jestem mega zadowolony. Przez kilka pierwszych dni zrobiła totalne przemeblowanie

dna. Teraz ma wykopane 3 nory pod skałami i jest względny spokój. Obecnie skupia się tylko na przesiewaniu piasku. Miejscami piasku mam 5-6cm w innych miejscach 1cm, ale piach jest idealnie czysty.

Zajada każdy rodzaj mrożonek, najchętniej artemię.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie napisałem :(((( że na warstwie piachu mam poustawiane skały :( więc - ryzyko jest.

No i mam dwa pistolety,które sobie norki wykopały. Może być niekoniecznie fajnie :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to jest minus układania skał na piasku, podkopie na 100%.


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiązaniem będzie strzykwa np holothuria atra - wprowadziłem ją razem z babką V.sexgutatta, więc nie wiem które z nich ma większy udział utrzymaniu piasku w czystości. tak czy owak strzykwa cały czas wcina piasek/czysci go i nie podkopuje skał, przynajmniej u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, a o tym zwierzaku nie pomyślałem :) Trzeba będzie poczytać i poszukać - jak nie znajdę przeciwskazań


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi czy te baby przesieją piach jak jest w nim sieć ślimaków osiadłych.

Mam taki problem że w piasku już nawet rozgwiazda i ślimaki kopiące nie mają się gdzie zakopywać i przez to piasek jest bordowo różowy - czytaj brudny :).

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jak moja babka w pysku przenosiła ślimaka w inne miejsce więc te nie stanowią dla niej problemu.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zauważyłem u siebie inny problem. Mam miejsca gdzie w głębszych warstwach piasek jest czarny (amoniak w baniaku nie wykrywalny salifertem). Odkryłem to przypadkiem podnosząc małą skałkę. Pokopałem trochę w innych miejscach gdzie nie ma skał i też czarno. Piasek w wierzchniej warstwie ok 1,5-2cm czyściutki. Mam babki, ślimaki i rozgwiazdy piaskowe, które ładnie czyszczą piasek ale chyba tylko na te dwa centy. Stwierdziłem, że mam za dużo nawalone piasku bo od 2 do 8 cm i zaczynam powoli odsysać.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o to czy taka baba przemieli piasek z takim "tunelem" ślimaka osiadłego. Przenosić ślimaki np. turbo to u mnie ryby też przenoszą :).

Chciałbym się pozbyć tych osiadłych z piasku (bo wygląda nieestetycznie) i nie wiem czy ta baba da rade.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Valenciennea sexguttata jest spokojna mam teraz , kopie sobie tu i tam ale nie podnosi wysoko, i na dana chwile jest dobrze, u mnie tez w rogach mam czaem cos i widze ja tam tez, to mysle ze o t

o tobe chodzi, zas

Valenciennea strigata padla mi jak zapuscilem akwa glonami ze nawet w miewszkaniu je czulem, byla super ale pod koniec jak juz byla okolo 2miesiace, pocztatek wygladal tak ze jak czesc pisze zrobi tobie wirowanie piachu, przenoszenie, kopanie nawet we wlosach bedziesz mial(zartuje) ale pozniej juz byla spokojniesza miala 2 norki, uzywala jednej a druga chyba w rezerwie bi zadko tam byla, i kopala sobie ze tak powiem juz spokojniej i bez cyrkowania jak na poczatku, kupilem druga inna ale powiem ze jak byla ta pierwsza to widac bylo roznice, ale moze dla tego ze sex... jest jeszcze mloda i mniejsza a str.. byla o polowe wieksza. z czasem bede widzial, ale polecam dwie bo jedna robila swoja robote i druga tez robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja Valenciennea puellaris wyskoczyła z akwarium przy 15 cm koronie po 5 dniach ale zdążyła przekopać cały piasek w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.