Skocz do zawartości
erwisnia

nowy projekt - jaki rozmiar szkła wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Po roku prowadzenia kostki Aquael Nano Reef, nadszedł odpowiedni czas na zmiany :) Planuję postawić akwarium ok. 200 litrów, jednak mam problem z wyborem rozmiarów (tak, znam zasadę stawiaj jak największe i jak najszersze). Kilka wymiarów, które chodzą mi po głowie (długość x szerokość x wysokość):

1) 60 x 60 x 60 - 216 litrów

2) 100 x 40 x 50 - 200 litrów

3) 80 x 50 x 50 - 200 litrów

4) 90 x 50 x 50 - 225 litrów

Które waszym zdaniem daje najlepsze możliwości aranżacyjne i najlepiej sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Dzięki za wszystkie rady i komentarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wystartowałem 100x50x40h, ale żałuję trochę ze nie zrobiłem ciut wyższego. Dlatego zrób 100x50x50h 250l koszt przy założeniu praktycznie niewiele większy a akwarium ładne duże i ustawne. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

analizując Twoje "propozycje" wymiarów baniaka - wynika że zmieścisz 100 cm długości , 60 szerokości i 60 wysokości /zdaje sobie sprawe że w tym przypadku wychodzi już 360 litrów :rolleyes: / - więc jeżeli Twój budżet temu nie podoła - poparłbym sugestie kolegi endriu0 -100x50x50


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że niby to tylko 10 cm dłuższe, ale tak zwiększam co chwila wymiary i zaraz do 500 litrów dojdę...

pierwotnie myślałem o 112 litrach a teraz już jest plan na 2 razy więcej...

zmieścić to nawet 300 x 100 x 100 zmieszczę... tylko skąd wziąć na to środki ;)

Edytowane przez erwisnia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że niby to tylko 10 cm dłuższe, ale tak zwiększam co chwila wymiary i zaraz do 500 litrów dojdę...

pierwotnie myślałem o 112 litrach a teraz już jest plan na 2 razy więcej...

zmieścić to nawet 300 x 100 x 100 zmieszczę... tylko skąd wziąć na to środki ;)

... ha,ha, ha... pieniążki ...no niestety większość z Nas ma podobne problemy i co za tym idzie ograniczenia w swojej akwarystycznej pasjii .

Więc stawiaj 100x50x50 ...ogarniesz to tym samym sprzętem i kosztem co Twoja propozycja 10cm "węższa czy niższa"


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wymiarów przedstawionych przez Ciebie proponuję 90x50x50. Pozdrawiam i życzę powodzenia. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Dasti 90x50x50 też proponuję ten wymiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podanych przeze mnie rozmiarów najmniej odpowiada mi kostka 60 x 60 x 60. Pozostałe wymiary są na równym poziomie mojego zainteresowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) 60 x 60 x 60 - 216 litrów - jesli podoba Ci sie kostka to fajna sprawa, tylko takie akwarium szybko zrobi sie za male :)

2) 100 x 40 x 50 - 200 litrów - troche waskie, mozesz zalowac ze nie zrobiles 50 szerokosci

3) 80 x 50 x 50 - 200 litrów

4) 90 x 50 x 50 - 225 litrów

dwa pozostale to dobry wybor, choc sam planuje robic akwarium 50 szerokosci i 60 wysokosci, wiadomo woda nie jest zalana po same brzegi, korona dochodzi do tego no i nie wiem czy planujesz wlozyc piasek to tez troche zabierze a korale ktore kladziesz na podlozu nie sa plaskie wiec 60 byloby idealnie tak uwazam.. sam zastanawiam sie nad rozmiarem nowego akwarium, glownie dlugoscia, bo 50 szerokosci i 60 wysokosci to pewniak, choc nie mowie ze 50h jest za malo, ale zawsze lepiej te 10 wiecej niz mniej :) zakladaj akwarium takie, na jakie mozesz sobie pozwolic, jesli zrobisz mniejsze z czasem bedziesz mial wyrzuty sumienia "kurcze tutaj moglo byc troche wiecej" hehe z czasem to i to nowe akwarium bedzie za male i postawisz cos wiekszego, chyba kazdy z nas dobrze o tym wie.. pzdr i powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przesiadasz się z 30l to każde większe na pewno cieszy:)

ale okazuje się, że wybór wielkości akwarium to wcale nie taka prosta sprawa. niby tu "tylko 5 cm" tam 10 a koszty lecą...

chyba wybór rozstrzygnie się pomiędzy 80 a 90 długości pozostałe boki 50 x 50. No może przy 80 skusiłbym się na wysokość 55.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz dać 60 cm głębokości to rób 60, nie 50. A co do długości to już sam dopasuj. Ale pamiętaj o głębi. Ja żałuje że nie mam tych 10 cm więcej.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałem wcześniej - problemem nie jest miejsce, bo tego mam aż nadmiar i nawet 5000 litrów miałbym gdzie postawić.

chodzi o minimalizację kosztów postawienia takiego akwarium.

Możesz też zrobić 72x55x50 a ja Ci je sprzedam :-P

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

za daleko mieszkasz ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych wymiarów, które podałeś, moim zdaniem najlepsze będzie 90 x 50 x 50.

Ja mam podobne, tylko 2xdłuższe :smiling: i jak sobie tak przymierzam na pół to wygląda całkiem ok. No mogło by być szersze - ale tu już objętość wzrasta.

Moim zdaniem masz dobre podejście - wybrać objętość a później dopasować wymiar.

Ogólnie dla ryb - im dłuższe tym lepsze,

dla głębii - szerokość najważniejsza,

a dla kompozycji Amano (co prawda w słodkowodnym ale zasada chyba podobna) polecał wymiar: 2N x N, czyli długość dwa razy większa niż szerokość


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał 100x50x50 elegancko wejdzie 39W T5 przy 80cm 39W pewnie nie wejdą a 24W będą zbyt słabe.

Dając lampę 6x39 masz 234W, możesz sobie pozwolić na ciekawe SPSy jeżeli Ci się podobają.

W akwa 100x50 łatwiej ustawić cyrkulację niż w kostce, ja bym brał właśnie taki rozmiar z T5 :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zadał jeszcze inne pytanie. Na jaki baniak będzie Ciebie stać co miesiąc. Oczywiście nie ma sensu robić zbyt małego bo potem i tak będziesz żałować i zmieniać na większy a to znowu koszt :) Na pewno głęboki potem wysoki (do 55h) i długi jaki chcesz kwestia budżetu... na lampy, która też nie mało kosztuje. Tych zmienny jest jednak więcej.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zadał jeszcze inne pytanie. Na jaki baniak będzie Ciebie stać co miesiąc. Oczywiście nie ma sensu robić zbyt małego bo potem i tak będziesz żałować i zmieniać na większy a to znowu koszt :) Na pewno głęboki potem wysoki (do 55h) i długi jaki chcesz kwestia budżetu... na lampy, która też nie mało kosztuje. Tych zmienny jest jednak więcej.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór rozmiarów baniaka zacząłbym od długości dostępnych świetlówek. W Twoim przypadku długość 100 cm będzie ok. ( lampa na świetlówki 39w).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już sam ( a może z pomocą forumowiczów ) doszedłeś do wniosku - gł.50 i wys.50.

Pozostaje długość zbiornika. Tutaj skup się praktycznie nad długością belki oświetleniowej.

80, 90 czy nawet 100cm to i tak ten sam sprzęt uciągnie (ewentualnie trochę większą grzałkę może)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość kupić lampę Giesemann T5 4x24W w bardzo bardzo dobrej cenie, dlatego raczej 100 cm sobie odpuszczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x24w to na 90/80x50x50 będzie trochę przymało, chyba że chcesz same miękkie i to nie wiem jak przy dnie będzie. Chyba, że dopalisz coś ledów. A do tematu, z tych wymiarów najlepszy 90x50x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne podejście do tego tematu co Bartek, ja mam 4x24W w ReefMaxie 100l :) Chyba że będzie baniak na miękko


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek na pewno byłoby miękko/lps'owo, w dalszej kolejności dopiero jakieś sps'y ale wtedy można dołożyć oświetlenia w ramach potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób takie jak tobie pasuje, po co się pytasz o to na forum? To ty codziennie będziesz na nie patrzył.


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.