Skocz do zawartości
danek

goniopora

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mieliście do czynienia z żółtą gonioporą lobatą . Czy może to być jej naturalny kolor czy jest farbowana. Czy ten kolor z niej schodzi . Mam różową i białą ale zółtą widziałem pierwszy raz .


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, w am są chyba 2 i nraczej nie są to naturalne kolorki bo kolor jest strasznie oczojebny


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie te mialem na mysli. We wcześniejszej dostawie była też i ktos ją kupił. Ciekawe jakie ma doświadczenia. Ten zółty kolor w koralach jest trudny do utrzymania. Mam małą zółtą turbinarię peltatę i troche brązowieje pod HQI 150W a jest dopiero miesiąc .Ciekawa ta goniopora tylko co z tym kolorem?


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te zułte tyrbinarie np. poleciały:( wydaje mi sie że ogólnie ten kolor będzie trudny i podejżewam że wymaga jakiegoś specjalnego oświetlania a i tak pewnie po jakimś czsie zejdzie.


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danek :

Właśnie te mialem na mysli. We wcześniejszej dostawie była też i ktos ją kupił. Ciekawe jakie ma doświadczenia. Ten zółty kolor w koralach jest trudny do utrzymania. Mam małą zółtą turbinarię peltatę i troche brązowieje pod HQI 150W a jest dopiero miesiąc .Ciekawa ta goniopora tylko co z tym kolorem?

mysle ze Twoja turbinaria moze byc farbowana i wraca do swego naturalnego, pewnie zielonego koloru, tak bylo z moja, ale po zmianie koloru ma sie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo turbinaria reniformis jest naturalnie zółta, najczęsciej farbowana jest peltata która w tej kolorystyce nie występuje. A co do goniopory, zólta czy różowa i tak prędzej czy później poleci.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew zgodze się z tobą , ale wole jednak ten późniejszy termin bo goniopora to ładny koral . Cóż kazdy koral kiedyś padnie w naszych zbiornikach ;)


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tdew dlaczego sadzisz ,że goniopora wczesniej czy później poleci. To prawda ,że jest to jeden z bardziej wymagających korali , ale da sie go utrzymać.

ja mam rózowa gonioporę fosforyzująca , niesamowity kolor wprost nienaturalny , ale pochodzi ze zbiornika w którym była 1.5 roku z powodzeniem.

Pozatym znam przypadek , gdzie goniopora jest juz 5 lat w zbiorniku w dodatku u jednego z forumowiczów.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam tą gonioporkę żółtą w sumie to ma sie dobrze jak narazie


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zółta turbinaria aby została żółta potrzeuje mało światła, w pełnym oświatleniu zielelenieje.

EDIT sorki to temat o gonioporze ale niech już post zostanie:)

pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz nikomu nie udalo sie jescze zadnej utrzymac w warunkach hodowlanych, predzej czy pozniej kazda pada, z reguly z niewiadomej przyczyny.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pełni zgadzam zgadzam się z Andrniew-em Goniopora to bardzo trudny koral , czasami mam je na regeneracji w filtrze glonowym , niekiedy udaje się je doprowadzic do pełnej odbudowy . Znam osobiście zbiornik w którym goniopora po roku rozmnożyła się wegetatywnie, młody osobnik żyje do dziśaj a to już 2 lata, osobnik macierzysty padł po 2 latach. Przy próbach z gonioporą ważne jest aby dawkowac mikroelementy wraz z żelazem.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adamoo w jakim świetle trzymasz tą goniopore. Czytałem kiedyś chyba na stronie Waldka że akropora trzymana w cieniu miała ładniejsze kolory niz taka sama będa ca w pełnym świetle. Zastanawiam się więc jak ustawiać te korale by utrzymać kolor

@Barty spoko ten post jest tez o żółtej turbinari i powiedz skad wiesz że potrzebuje mało światła.

Był wcześniej post o brązowiejącej turbinari i tam była mowa o zwiększeniu zdajsie światła , choc to co wyczytałem na Waldka stronie troche temu przeczy.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie z doświadczenia:). Miałem żołtą tubinarie z małymi polipami, nie była tak farbkowo żółta bardziej cytrynowa. Długo był na dnie akwarium i kolor był ok. potem przeniosłem ja dość wysoko pod żarnik tam zaczęła zielenieć i straciła urok (ale zaczęła szybciej rosnąć) . później przeniosłam ja zupełnie z boku gdzie światło było przytłumione tam odzyskała żółtą barwę.

jeśli chodzi o brązowe/zielone turbinarie z dużymi polipami to racja w silnym oswietleniu mocniej sie wybarwiaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było o praktyce no to teraz troche teorii ;)

Otoz Trudnosci z utrzymaniem Goniopory i Alveopory wynikaja z 3 glownych powodow:

1. Goniopory sa z natury koralami wrazliwymi na naturalne procesy oksydacyjne lub procesy te zachodza u tych gatunkow w wiekszym stopniu niz u innych. Swiadczy o tym to ze ww. gatunki lepiej radza sobie w zbiornikach gdzie dozowane sa zelazo i mangan. Otoz w kazdym koralu mamy do czynienia z silnymi procesami oksydacyjnymi i koral musi sobie jakos z tak duza iloscia wolnych rodnikow poradzic. (Nota bene zaden inny organizm zwierzecy nie jest poddany tak wielkiemu stresowi oskydacyjnemu.) A radza sobie korale oczywiscie w ten sposob ze produkuja rozne enzymy, konkretnie dysmutazy tlenowe zawieraja mangan i/lub zelazo. Ich brak prowadzi do stresu oksydacyjnego a w pewnym momencie wolne rodniki rozwalaja po kolei wszystkie reakcje i jest do widzenia. Dlaczego akurat dla tych gatunkow wolne rodniki sa tak krytycznym problemem pozostaje niejasne.

2. U wielu Goniopor znaleziono w jamie gastralnej zywy fitoplankton, nie zooksantelle tylko zywy fitoplankton. Goniopory hodowane z duza suplementacja fitoplanktonu, podlaczane pod refugia, trzymane z malym odpieniaczem badz nawet bez - takie Goniopory zyly czesto duzo dluzej a nawet dawaly potomstwo - przez "pączkowanie" ;)

3. Wiele Goniopor ginie w wyniku infekcji bakteryjnej ktora powstaje albo wtedy kiedy detrytus zbiera sie miedzy polipami, albo zaczyna sie ona od dolu tj, od miejsca majacego stycznosc z podlozem - niektorzy hoduja Goniopory w specjanych doniczkach czy koszyczkach aby zminimalizowac powierzchnie kontaktu korala z podlozem.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

goniopora lubi no3 ? ( mam walnieta klawiature )

Edytowane przez SunRose (wyświetl historię edycji)

SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

goniopora lubi no3

to jest pytanie , czy stwierdzenie ????


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral bardzo wrażliwy, delikatny i krótko goszczący w akwariach.

Nie lubi (jak większość) No3


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem do odratowania jeszcze żywego trupka goniopory różowej. Zielona ma się w miarę dobrze. Mam bardzo niskie NO3 i malutki odpieniacz ( to tak jak ktoś przeczytał powyższe posty). Może macie jakieś bardziej aktualne informacje ( jakieś środki chemiczne, techniczne , zaradcze ) widziałem ładne goniopory w którymś numerze KORALA. I tam tajemnicą było chyba grube bogate w żyjątka podłoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.advancedaquarist.com/2002/12/inverts Trochę tego jest do czytania. Ja po lekturze rozumiem, to tak: jak masz środowisko bogate w to czego oczekują goniopory to będą rosnąć. U mnie wygląda, że mają dobre warunki bo jedną mam już koło dwóch lat, a drugą ponad pół roku. Nie dozuję żadnych mikroelementów poza tymi co są w soli, karmię planktonem wlewanym bezpośrednio do akwarium, ale jak nie karmiłem też było dobrze.

Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak temat trzyma się gonioporki

to coś mojej ostatnio bije czasami jest tak napompowana że myślę że zaraz pęknie czy ktoś zaobserwował takie objawy u siebie

20130806 163536


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po pewnym czasie zaczęła się pompować. Później zaczęła tracić tkankę od dołu. Podejrzewałem pasożyty i próbowałem kąpieli. Dawało efekt na kilka dni (nawet ładnie polipowała). Ale po czasie powrót do tego samego stanu. Ostatecznie pojawiło się brown jelly i pożegnałem gonioporkę by ona nie pożegnała całej obsady. Dodam, że z tego samego zakupu druga czuje się świetnie i rywalizuje długością polipów z euphilią.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tą mam od pół roku ale zastanawia mnie czy może za bardzo ja fryga cyrkulacja

To jest najgorszy okres. Moje pierwsze próby z gonioporami kończyły się właśnie po 6-8 miesiącach. Przenoszenie ani kompanie w róznych roztworach ratujących nic nie pomagało. Dokładnie tak się zaczynało jak u Cibie. Szkoda, że nie mogę Ci nic sensownego doradzić może poza tym, że te dwie których nie ruszałem

nie kąpałem w jodach itp., po częściowej destrukcji odżyły. Teraz jedna, ponad dwuletnia jest większa o 30% od tego co kupiłem, druga 9-cio miesięczna zatrzymała swoją destrukcję. Z tą czekam co będzie dalej.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć że potwierdza się reguła że gonioporą można się pocieszyć pół roku i kaplica :(

,a tak sie człowiek stara i lipa


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.