Skocz do zawartości
jerzyk

Problem z Koralowcami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ogólnie wszystko co włożę marnieje powoli w ciągu miesiąca...

Po przełożeniu z 112 do 250 wszystko o było OK, quadri, calustera ładnie rosła.

Aż pewnego dnia miałem ospę i lałem herbtane, nie miałem tego dużo ale wszystko padło tzn ryba żadna ale z korali został jedynie ukwiał, xenia i dogorywająca euphylia.

Po jakiś 2 miesiącach zasiedliłem akwarium na nowo, hystrix róż i żółty, euphylia, policopora i calustrea (początek grudnia). Oczywiście po kuracji duża część wody podmieniona.

Dzisiaj wszystko pada, tzn calstrea straciła tkankę od dołu i w ogóle nie wyciąga polipów, hystrixy pozamykane, policopory polipy pływają w toni - odpadają od szkieletu. Euphylia choć się ładnie pompuje, tkanka podeszła pod główki.

Parametry mam stabilne, zawsze podobne:

PH i KH 8 (po herbtanie miałem KH 6,7 i PH 7,3 ale teraz sie samo utrzymuje koło 8)

NO3 między 5 a 10

PO4 0

Ca 400

Mg 1420

Nh4 0

No2 0

Zasolenie refraktometrem 35%, kalibrowany na RO - 0%.

Temp - 25,3 i ostatnio małe wahania 24 - 25, w zależności czy otworze okno w pokoju...

Od tygodnia światło w stopce nie aktualne, świeci 80*3w. 44szt RB, 4szt B, 20szt CW 10-15k, 4szt CW 8-10k, reszta 2 czerwone, zielone UV...

I od tygodnia leje BroBioS i NP.

W sumpie odpieniacz, 2l siporaxu, mała porcja węgla AF (wymieniana o 3 - 4 tyg), i wata na kratce wymieniana co dzienie.

Węgiel i wate odstawiłem pare dni temu - szukam przyczyny.

Już nie mam pomysłu co może być nie tak, nie mam żadnych glonów, piasek biały, skała czyściutka poza małymi białymi z czerwonymi główkami rurówkami które wyglądają na zadowolone jak i ukwiał który się podzielił parę dni temu i oba ładnie urosły w ciągu tych dni.

Proszę o porady co może być nie tak, albo co sprawdzić.

PS. właśnie zauważyłem że calustrea nieśmiało ale dzisiaj wyciągneła delikatnie polipy. Wrzuciłem troche wrotki może coś podje... I zapomniałem dodać, na szkielecie euphyli są takie dziwne włoski w kształcie V, wygląda to mniej więcej jak takie VVVVVVV przyklejane na parapecie przeciw gołębią...

fotki,calustrei zapmnialem zrobic ale na powiekszeniu widac w jakim jest stanie.

7.JPG

6.JPG

5.JPG

4.JPG

3.JPG

2.JPG

1.JPG

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagły skok po4 może tak zmasakrować koralowce, efekty takiego skoku będą widoczne zależnie od korala w różnym czasie. Caulastera często gubi tkankę przy niedoborach potasu.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm

Po4 na salifercie nigdy mi się nie zabarwił. Dodam że testy podczas kuracji herbtany robiłem codziennie i jedyna zmiana byla na PH KH i NO3 z 0 do max 2.

Co mogę dalej sprawdzić/zrobić żeby ratować korale?

W sumie, cały czas w sumpie trzymałem troche węgla w granicach 100-200gram,

Trzymałem go bo odpieniacz co jakis czas robił się żółty w środku.

Czy to on może być powodem wyjałowienia wody z np Potasu jak wspomniał Pinki?

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O co chodzi z tym potasem cały czas?

@pinki - już któryś raz powielasz jakiś mit o potasie....

@jerzyk - Nie znam tej lampy ale mozesz powiedzieć ile W/L świeci na te korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium 250L, wcześniej świeciłem 90wat, rozkręconych na 80%, korale bezpośrednio pod lampą bo była za krótka na cały zbiornik, do tego T5 ATI blue special i blue+.

Od tygodnia 240wat nad 250L, swiece 45% CW, 65% RB i 80% colorki z UV.

Jak wposmniałem wyzej zbudowana dokładnie z 3w epiledów w konfiguracji:

44szt RB, 4szt B, 20szt CW 10-15k, 4szt CW 8-10k, reszta 2 czerwone, zielone UV.

Na RB i CW kolimatory 90 stopni, kolorki maja 120 stopni.

Czy może to być reakcja na światło? czy jeśli by było za mało światła to korale były by pozamykane? czy raczej by polipowały ale marniały ze względu na głodówkę?

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem - jak dla mnie to po prostu marnej jakości światło, które je parzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm rozumiem że uważasz że marnej jakości światło, bo ledy nie noszą znaczka Cree?

Tylko czemu w markowych lampach też można spotkać epiledy?


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgla podaj przynajmniej trzy razy tyle i instrukcje dla żony, dezodoranty używamy w innym pomieszczeniu, miałem podobnie, przyczyną był zmywacz do paznokci używany w pokoju z akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust brak adaptacji do nowego światła. Zmiana światła tydzień temu a po tygodniu skutki.

Chyba je prześwietliłeś..


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust brak adaptacji do nowego światła. Zmiana światła tydzień temu a po tygodniu skutki.

Chyba je prześwietliłeś..

Jak pisałem wcześniej, korale włożyłem na początku grudnia, przez tydzień było OK, po tygodniu zaczęły powoli "więdnąć". Nowa lampa jest od tygodnia...

A więc przed nową lampą podupadały 2 - 3 tygodnie.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem.

Problem z koralowcami zaczął się wcześniej niż tydzień temu.

Korale kupiłem na początku grudnia. Przez pierwszy tydzień wszystko zaj... sie pompowało i wyglądało OK,

po tygodniu zauważyłem że calustrea przestała się pompować, i wypuszczać polipy w nocy.

Po paru dniach euphylia caly czas ładnie napompowana, ale tkanka od dołu podeszła o milimetr do góry.

Ten proces cały czas postępował aż do dzisiaj a nową lampę mam od tygodnia, więc nie może to być efekt prześwietlenia nową lampą.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem na calustrei mase małych ruruwek, ale bardziej przypominających dmuchawca, srednie foto lepszego nie mam czym zrobić:

Próbowałem się ich pozbyć szczoteczką do zębów, ale nic to nie dało, myślałem że już jest czysta, ale po włożeniu do wody od razu się pojawiły spowrotem.

2.JPG

1.JPG


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piotr_piter

Witaj sąsiedzie

Skoro piszesz że to przed powieszeniem lampy LED 240 W, ani glony ani korale nie rosną. PO4 zero. A jakieś dojrzewanie było po przesiadce ? Odpieniasz czymś mocnym ?

A może masz zwykły spławik do sprawdzenia zasolenia (czy dobrze skalibrowałeś reflaktometr tą ro ... ?)

jeśli masz w aqua 35 ppt i się machnąłeś ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał, że te rurówki jak to nazwałeś to jest coś z tych rzeczy: Hydroidy, Hydractinia, Hydrozoon.

Sądząc po wynikach wapnia i magnezu to zasolenie powinno być w normie chyba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj sąsiedzie

Skoro piszesz że to przed powieszeniem lampy LED 240 W, ani glony ani korale nie rosną. PO4 zero. A jakieś dojrzewanie było po przesiadce ? Odpieniasz czymś mocnym ?

A może masz zwykły spławik do sprawdzenia zasolenia (czy dobrze skalibrowałeś reflaktometr tą ro ... ?)

jeśli masz w aqua 35 ppt i się machnąłeś ...

Witaj :)

no ostatnim spławiku usiadłem i go szlak trafił :( dlatego zainwestowałem w refaktrometr.

W sumie to nie wiem jak inaczej skalibrować refaktometr, może w weekend kupie spławik.

Gdy brałem korale od Thomas666 sprawdziłem jego wode w woreczkach ze szczepkami, i miała 38% ale w sumie nie pytałem jakie miał zasolenie.

Na starej lampie miałem wysyp brązowych glonów, na piachu i szybie nigdy na skale. I to jedyne glony jakie miałem. Na nowej lampie, piasek czysty, jedynie tylnia szyba cała w brązowych glonach.

odpieniam jak w podpisie deltec sc 1455.

faktycznie podobne to do hydroid


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że PO4 masz cały czas "0", nawet jak Ci padały koralowce?

Może weź wodę do jakiegoś sklepu niech Ci zbadają.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piotr_piter

Skalibrowac mozesz plynem kalibracyjnym. Do kupienia jest zwykle 35 ppt. Mozna tez samemu zrobic.

A generalnie moze zrob tak (N i P) zebys chociaz raz w miesiacu szyby musial czyscic. dop potem zasiedlaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem spławik, zasolenie było poprawne.

W końcu też kupiłem termometr, wcześniej mierzyłem temp jedynie sondą arduino - pomiary okazały się poprawne.

Zrobiłem 20% podmiany wody, na nano-reef.com polecono mi więcej karmić, więc z 1/2 kostki rano i wieczorem, przeszedłem na 1 kostka rano i 1 kostka wieczorem. Wcześniej się bawiłem, powoli wlewałem tak żeby ryby na bieżąco zjadały i jakiś syf nie został w wodzie, teraz po prostu wlewam całość, co ciekawe przy pomiarach NO3 nigdy nie mogłem dopasować do 5 lub 10, teraz jest bliżej 2 a 5.

Obsada to : S. Volpinus, 2x clown, escenius bicolor, valencienna strigata , hexatenia, nemateleotris decora

2 Kostki to nie za dużo? do tego mała szczypta płatek, jedynie borsuk je uwielbia więc specjalnie dla niego..

Calustrea jest cała poszarpana, ale te resztki co zostały na niej wyglądają na zadowolone, tzn pompują się w ciągu dnia, i wypuszczają polipy w nocy. Szczoteczką do zębów nie mogę sobie poradzić z hydroidami. Euphylia jak by zaczęła spuszczać delikatnie tkanke w dół.

Hystrixy w koszu, Pocilopora nadal puszcza polipy w toń, pewnie jej już nie uratuje.

Akwarium z założenia miało być LPS/SPS ale coraz bliższa jest mi myśl żeby jednak iść w miękkie skoro sobie nie radzę :(

A i w końcu, po obfitszym karmieniu, w nocy zauważyłem jakieś życie w piasku. Wcześniej były małe tuneliki przy szybie ale żadnego ruchu w nich. Przyuważyłem prawdopodobnie 2 spagheti wormy (wystające z piasku pęk czerwonych odnóż), i masę takich glizd co to kopie te tuneliki przy szybie.

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, odpieniacz mocno Ci wybija.

Ostatnio w swoim akwarium, patrzę, lecą korale. Brak polipowania. Poszły w ruch testy, okazało się że woda jest zbyt sterylna.

To teraz daję po 1,5kostki rano i wieczorem + płatki. I teraz wszystko ma się ok.

Nawet dokarmiam raz w tygodniu LPSy ręcznie a także obdymiam pokarmem zoanthusy :)

I są postępy.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światło t5 , więcej pokarmu ,


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po wynikach wapnia i magnezu to zasolenie powinno być w normie chyba?

ciekawostka - możesz rozwinąć myśl - ciekawy jestem

Artur - pakuj amino i pokarmy w większej ilości


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną sytuacje po przesiadce, z tym ,ze u mnie była dokładka skały jakieś 20% -(kręciła się wcześniej w oddzielnym zbiorniku przez 3 miesiące)

Żałuje do dziś ,że wszystko od razu przerzuciłem , bo mogłem poczekać , w końcu kostka tak wiele miejsca nie zajmowała.

Miałem sporo twardych wielkości pięści i wszystko stopniowo zaczęło obłazić z tkanki , calustrea zaczęła gubić główki, a xenie dosłownie wymiotło.

Częste małe podmiany i lanie bakterii nie pomogły, został tylko quadi, lobo,sarco, eupchyllie i grzyby.wszystkie twarde poleciały.

Teraz bym pewnie poprosił jakiegoś kolegę morszczaka , coby mi korale przetrzymał przez ten kryzysowy czas.

Pozdro... i powodzonka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie odpieniacz słabo odpienia, tzn. urobku jest bardzo mało.

Myje kubek co 2 tygodnie, i nie przez to że jest tyle urobku, tylko żeby wyczyścić wewnętrzną rurę, przez którą przelewa się piana żeby widzieć dokąd sięga piana, i jak jest czysta to chyba więcej się przelewa.

Dzisiaj calustrea, jak by zaczęła oblewać braki tkanki w główgach, chociaż nie jestem pewien czy to tylko nie spompowanie tych strzępek co pozostały.

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.