Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Nik@ Czyszczenie rur można zrobic za pomocą wężyka z przywiązanym wyciorem z gąbki.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam z placu boju. Pilne pytanie. Czy rewizja jest prawidłowo zamontowana czy za wysoko?

JZXlicr.jpg

Na moje oko za wysoko, obniżyłam o 2 cm. Teraz jest tak: VVBrXIn.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze za wysoko,dolna krawędź otworu rewizji powinna być na równo z poziomem wody w kominie,czyli powinnaś ustawić ją ze 2cm poniżej krawędzi komina (chodzi o górną krawędź szkła komina,a nie grzebienia). Po uruchomieniu obiegu poziom wody w kominie regulujesz zaworem na spływie tak,aby lekko się przelewało przez rewizję,eliminuje to chlupanie i siorbanie w kominie :).

Przy takim ustawieniu rewizji,jak na drugim zdjęciu poziom wody w kominie będzie właściwie na równi z grzebieniem,a woda powinna do komina spływać.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawione, dół otworu jest około 2 cm poniżej krawędzi komina (szkla). Dziękuję. Rury juz pocięte ale nie mam odwagi ich skleic. Jutro przymocuje na taśmę klejąca i tez poproszę Was o opinię. Nie wiem jak głęboko powinny być zanurzone wyloty spływu i rewizji w sumpie i czy też ciąć końcówki pod kątem 45 stopni? PhC9OPA.jpg

A wylot ok? IIWOIH7.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rury spływu i rewizji nie muszą być ścinane pod kątem,a głębokość ich zanurzenia też nie ma większego znaczenia,po prostu końcówki mają być pod wodą,bo jeśli będą nad lustrem wody w sumpie,to będzie szum wodospadu :). Co do powrotu,to najważniejsze jest,czy sump jest na tyle duży,że odbierze całość wody,która spłynie do niego po wyłączeniu pompy obiegowej. A wody spłynie tyle,aż końcówka powrotu zaciągnie powietrze,w przypadku gdy wylot jest zrobiony z rury pcv zakończonej kolankiem,w rurce tuż pod lustrem wody wierci się otwór,po wyłączeniu pompy nadmiar spiętrzonej wody zaczyna spływać do komina aż do momentu,kiedy otwór znajdzie się nad powierzchnią wody - wtedy rura powrotu się zapowietrza i woda przestaje spływać. Nie wiem jednak,jakie rozwiązanie stosuje się w przypadku powrotu zakończonego loc line.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to mniej więcej będzie szło, rury spływu się nie trzymają bez kleju :)

XEqjYHO.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku miałem locline zrobiony tak jak Ty. Teraz mam bardziej wyciągnięty do góry. Powiedzmy że górna krawędź ta płaska jest na równo z wodą. Takie ułożenie powoduje falowanie tafli wody. Oczywiście też przy braku prądu odpłynie mniej wody do sumpa.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłam podnieść jednak do góry sitko spływu, tylko muszę mufke kupić, bo już przykleilam sitko do rury.

Co do pojemności sumpa to nie wiem jak to wyjdzie, cały projekt sumpa pozostawilam specom z erybki zastrzegając tylko długość 95 cm i 4 komory. Mam nadzieję, że dobrze policzyli...

Ok, to zmienię ustawienie dyszy, żeby była wyżej. Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamienić te dwa kolanka 90 stopni za pompą na kolanka 45 stopni. Będzie mniejszy opór przy przepływie.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika@ idziesz jak burza - nie nadążam czytać ze zrozumieniem tego całego Twojego projektu ! 3 mam kciuki

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 stopni? to polowe mniejszy kąt niż 90 :) Nie ma takich chyba. Chodzi o kolanka z rozwartym kątem?

Madizal, jaka tam burza. Facet załatwi hydraulike w godzinę, a ja od wczoraj z tym się bawię. Co prawda między sprzątaniem a gotowaniem obiadu i jezdzeniem do erybki, ale facet juz by zapomniał, że robił :) Ale to mój pierwszy sump :)

Jeśli chodzi o spływ i rewizję, to mogłabym zrezygnować z ostatniego kolanka i poprowadzić rurę pod skosem w dół. Zawsze to jeden zakręt mniej. Jak myślicie?

Kupiłam dziś taśmę do uszczelniania brzegów wanny i obkleilam dolną półkę na której stoi sump. Niestety byly tylko białe wiec wygląda brzydko, ale przynajmniej półka nie będzie puchla jak się gdzieś woda rozleje. Myślę jeszcze, żeby jakimś silikonem czy lakierem posmarować otwory wokół rur, gdyby coś się roszczenilo. Chce tez podeprzec czyms rury, żeby nie zwisaly, jakieś obejmy czy podpórki, no i przekręcić przedłużacz u góry pleców. Macie jeszcze jakies pomysły na zabezpieczenia na wszelkie wypadki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym zmienił prowadzenie rur rewizji bo zdaje się, że na zdjęciu to ona jest wprowadzona do przodu przed odpieniacz. Może trochę przeszkadzać w wypadku wyjmowania odpieniacza itp. Puscilbym rewizję i powrót za odpieniaczem przy tylnej ścianie. Ale to tylko moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za odpieniaczem nie ma juz miejsca :( Wszedł na styk. szkoda ze nie poprosiłam o zwiększenie sumpa do 40 cm wszerz, bo miejsce jest w szafce. Ewentualnie moglabym dac rure w samym rogu z tyłu całkiem po lewej. Tyle, że tam jest mało miejsca. Ale mierzyłam, że rury nie będą przeszkadzać jeśli będą obydwie z prawej strony. Wystarczy, ze wyciągnę rurę odpieniacza i będzie można go wyjąć. Poza tym rura rewizji będzie miała odkrecana końcówke. Okazało się, że kupiłam jedną dwuzłączke :). Miala iść do rury pompy, ale nie było potrzeby jej tam dawać, bo pompę wyjmę bez problemu. jeśli znajdę dwuzłączke do rury spływu to też zamontuje, ale to i tak nie wpłynie na możliwość wyjęcia odpieniacza.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze jak masz wszystko rozplanowane. A to co kolega wcześniej napisał o kolanku na powrocie to warto zrobić. Zawsze to mniejsze straty na pompie. A kolanko takie na pewno jest bo sam mam tak u siebie zrobione. Rura dłuższa idzie z komina kolanko rozwarte http://erybka.pl/product-pol-901-Kolanko-PCV-45-32-mm.html kawałek rurki i wąż do pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w nazwie 45. Nie kumam dlaczego... Z matematyki pamiętam, że kąt rozwarty ma więcej niż 90 stopni ;)

Ok, kupie takie. Nawet nie wiedziałam, że takie mają w erybce. Moze nawet uda się wymienić, bo właśnie w erybce kupowałam hydraulike i jestem bardzo zadowolona z jakości i wyglądu.

Dziś już czuję i kręgosłup i kolana, od kleczenia na podłodze z rurami. To już nie ten wiek :D ale koniec blisko, najgorsze za mną.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę trzeba pocierpiec by później odpoczywać i podziwiać swoje "dzielo". Ale to miłe cierpienie.

Jak masz okazję to wymień to kolanko i trochę mocy zyskasz ;-). Widać, że warto dzielić się relacja na forum bo zawsze ktoś coś podpowie i wyjdzie na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kolanek mozna stosowac łuki,tez zdecydowanie zmniejszaja opory:).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam, że rewizja za nisko, wcześniej było lepiej, ale ustawisz jak już będziesz widziała jaki poziom jest najbardziej optymalny. Poziom w kominie ma być taki by nie hałasowało i nie musi, ale może sączyć do rewizji. Ja mam tak ustawione, że nic nie sączy rewizją a poziom wody jest 5 mm niżej. Lockline jeśli ustawisz bardziej w pionie będzie się szybciej zapowietrzał niż ustawiony w poziomie, pamiętaj o tym bo to sporo zmienia.

\w rurce tuż pod lustrem wody wierci się otwór,po wyłączeniu pompy nadmiar spiętrzonej wody zaczyna spływać do komina aż do momentu,kiedy otwór znajdzie się nad powierzchnią wody - wtedy rura powrotu się zapowietrza i woda przestaje spływać. Nie wiem jednak,jakie rozwiązanie stosuje się w przypadku powrotu zakończonego loc line.

zaraz Dale wpadnie i Cię pouczy, że to nie działa ;) Oczywiście to działa ale szkoda niszczyć locklina Ustaw go w kierunku, w którym ci pasuje, przekręć o 45 stopni od poziomu i zanurz 2-3 cm od górnej części wylotu locklina poniżej tafli wody

Zamiast kolanek mozna stosowac łuki,tez zdecydowanie zmniejszaja opory:).

baszurek nadaje mobilnie...

zgadzam się, zdecydowanie lepsze


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 2 cm ponizej krawedzi komina tez nie halasuje,ale oczywiscie moze byc i mniej niz 2cm:).U Dale moze nie dziala patent z dziurka do zapowietrzania powrotu,u mnie dziala;).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie prawie zawsze jednak robię instalację z tego http://erybka.pl/pro...V-20-25-mm.html Szybko, tanio i zawsze pasuje :) i jak juz to dodaje do tego http://erybka.pl/product-pol-2326-Luk-PCV-90-25-mm.html.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem "przekręc 45 stopni od poziomu". Masz na myśli skierować dysze w dół, pod kątem 45 stopni od poziomu lustra, czy w górę, czy wokół jej osi?

Ale na szczęście locline można kręcić kiedy się chce. Tylko z rewizją mi namieszaliscie. Jeden mówi obniżać, Ty mówisz żeby podwyższać, a to już nie takie proste. Co prawda rura nie jest wklejona, ale podczas tych operacji odkreca mi się srubunek, a mam za małe otwory w blacie, żeby go dokrecac i paluchy ranię :( za słabo je przykrecilam skoro przy dokręcaniu nakrętki uszczelniającej rurę odkręcam jednocześnie srubunek. Ktoś by musiał trzymać u góry od strony komina.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw jak jest i napisałem abyś ostatecznie poczekała jak juz woda zacznie sie kręcić. Jedno jest pewne, przeloty musza być bardzo dobrze przykręcone i nie mogą sie luzować podczas manewrów z rurkami. Ja nigdy nie wklejam w kominie rurek bo czasem je wyjmuje. Nie masz jeszcze wklejonej instalacji od dołu więc udaj się do erybki i poproś by zrobili Tobie klucze do dokręcenia. Ktoś juz tutaj pisał o nagrzaniu rury i dopasowaniu do nakrętki, jest to naprawdę świetny patent na przelot 25mm potrzebna jest rura 40mm a na przelot 32 jest 50 mm

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak teraz poradzić sobie z srubunkami. Akwarium zalane, wiec nie ma opcji go zdjąć i powiększyć otwory blatu :( Wlałam trochę wody do komina i nie kapie, ale diabli wiedzą czy nie zacznie ciurkac, jak komin będzie pełny. Szukałam płaskiego klucza większego rozmiaru, ale w sklepie były max 30 mm. Ja mam w domu 32 i tez za mały. W kominie za mało miejsca, żeby od góry kombinować, a od dołu przeszkadza blat. Przecież nie będę skubac 32mm blatu od dołu nozykiem do tapet :(

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam patentu z nagrzewaniem rury. Pod wpływem ciepła się rozszerzy i nie przejdzie przez srubunek. Chyba, podgrzeje tak, ze zmieknie ale wtedy się powygina.

Pewnie zupelnie nie zajarzylam o czym do mnie mówisz, ale teraz już nawet mózg mi odmawia współpracy :( Jutro przeczytam to jeszcze raz, może zatrybie :(

Ok, zapytam W erybce o klucz. Ale to zależy jaki to klucz, bo nie każdy tam wejdzie. Zależy jaki gruby, otwory blatu są ciasne i miejscami nakretka dotyka ścianki otworu

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.