Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Ehhh ja bym chętnie zrobiła i wyższe i szersze akwa, ale i tak prawie podwoiłam litraz, bo zakładałam, że poradzę sobie z 200l. Wiem, że chcecie dobrze, zebym miala piekne akwarium, ale ja musze sama co tydzień taszczyc wodę na podmiany z łazienki. Kupować wszystko za pieniążki, które sama zarabiam. Mój samochód musi pomieścić to akwarium. Poza tym to będzie ważyć pewnie kolo 60 kg, jakoś to muszę zataszczyc z parkingu do domu z tatą. 10 cm wyżej to już pewnie grubsze szkło, większy koszt, większa waga, większy litraz, więcej kilowatogodzin na liczniku... a ja to akwarium muszę tylko własnymi rączkami obsłużyć. I sfinansować z własnej portmonetki, a jakoś nie trafiło się w zyciu zostać prezesem banku, ani nawet marnym dyrektorzyną :D Przemyślałam Wasze sugestie, ale to już i tak dużo, jak na moje skromne zasoby. Więcej nie dam rady. Mam nadzieję, że choć zdalnie będziecie mnie wspierać, żebym to całe szczęście utrzymała w formie :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika wcale nie musisz powiększać żeby było ładniejsze

poprostu zmien z 50cm szerokości na 45cm a wysokość daj 67,cm te same litry a już będzie lepiej wyglądać

a jakie podmiany co tydzień ??? możesz co 10 dni robić

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż juz pospawany na 50 :) Musi już zostać jak jest. Wydaje mi się, że będzie mi się takie podobać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh ja bym chętnie zrobiła i wyższe i szersze akwa, ale i tak prawie podwoiłam litraz, bo zakładałam, że poradzę sobie z 200l. Wiem, że chcecie dobrze, zebym miala piekne akwarium, ale ja musze sama co tydzień taszczyc wodę na podmiany z łazienki. Kupować wszystko za pieniążki, które sama zarabiam. Mój samochód musi pomieścić to akwarium. Poza tym to będzie ważyć pewnie kolo 60 kg, jakoś to muszę zataszczyc z parkingu do domu z tatą. 10 cm wyżej to już pewnie grubsze szkło, większy koszt, większa waga, większy litraz, więcej kilowatogodzin na liczniku... a ja to akwarium muszę tylko własnymi rączkami obsłużyć. I sfinansować z własnej portmonetki, a jakoś nie trafiło się w zyciu zostać prezesem banku, ani nawet marnym dyrektorzyną :D Przemyślałam Wasze sugestie, ale to już i tak dużo, jak na moje skromne zasoby. Więcej nie dam rady. Mam nadzieję, że choć zdalnie będziecie mnie wspierać, żebym to całe szczęście utrzymała w formie :)

Nic@ będzie dobrze :yes nie ma co się martwic na zapas.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, musi być dobrze, wkładam w to całe serce. Byle głowa tez nadążyla. A jest tej wiedzy ogrom do przyswojenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszła zaliczka do erybki na:

- akwarium 120/50/60, boki i przód opti, komin wewnętrzny, otwory 2x35, 1x45

- sump: 95/35/35, 4 komory na: odpieniacz, filtr glonowy, siporax i pompę.

zostanie ciut miejsca na zbiornik na dolewkę.

Stelaż się robi, odpieniacz h&s 150 uzywany w drodze, zostanie jeszcze pompa, falowniki i hydraulika

Juz sie nie mogę doczekać :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ ja i na to mam rozwiązanie stare jak świat

przy podmianie wody stosuję czyścik z żyletką z ok 60cm dł.trzonkiem

i nigdy głębiej niż 10cm za nadgarstek nie zamoczyłem ręki :thumbup:

post-9905-0-56185900-1452608338_thumb.jpg

ja żyletkę zrobiłem sobie z karty bankomatowej i śmiga aż miło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też kartą czyściłam, tylko trzymałam ją w dłoni. Zdarzało się też używać kart do skrobania szyb ze szronu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłam taka lampę i zastanawiam się, czy by się sprawdziła. pewnie wystarczyłoby z 250w do 360L, ale akurat nie znalazłam

http://www.aliexpres...08.0.727.fmhBCX

Gdyby sie nadawała, to może kupię, zamiast rzeźbić sama? może mozna ja rozbudowac, żeby była programowalna? Pomyslę jeszcze.

słuchaj wpisz nazwę tej lampy na youtube.pl i wtedy zobaczysz porównanie tej lampy z innymi wydaje mi się że jest różnica. też już oglądałem tą lampę i w opisie lampy jest ok ale jak się zobaczy jak świeci obok innej to wtedy jest duża zagwózdka

to wpadnij zanim szklo i lampe zamowisz, :secret:

ojoj, grubo przepłaciłeś za ten radiator,

edi jeżeli twierdzisz że grubo przepłacone to podaj mi namiar na firmę gdzie są lepsze ceny radiatorów w takim wymiarze bo będę robił jeszcze jedną lampę. z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edi mi juz podał namiar na firmę od radiatorów. Robią dwumetrowe za około 200 zł z wysyłką, ja potrzebuje metra, więc drugi metr bedzie na zbyciu, możemy się zgadać ;)

Ponieważ akwarium się klei, stelaż się spawa i nie mam co robić, to w międzyczasie szukam sobie problemów :) I znalazłam kilka. Jeden z nich, to jak to dobrze zalać, jak juz będzie stało?

Mój filtr rodi ma wydajność, jaką ma, 20 litrów ciurka ze 3 godziny, więc nie uzbieram w jeden dzień 400L wody. Nie mam gdzie jej gromadzić. Nie wiem, czy dokładnie 400, trudno mi to obliczyć, ile zabierze akwarium i sump pomniejszone o skały, piach, siporax i co tam jeszcze wlożę. Jak do tego podejśc logistycznie? Myslałam sobie tak: zaleje najpierw akwarium główne RODI, gdzies ze 300l, co zajmie pewnie kilka dni i wtedy posolę do pożądanej wartości. Wpakuję tam suchą skałę (zamierzam na suchej ruszać), jedna żywą skałkę i trochę piachu z mojego 54l plus kilka litrów wody z podmiany (żeby dostarczyć bakterii), siporax w koszyczku, plus pożywka. Włączę falownik, światło i niech się kisi (czytaj:dojrzewa). Narysuję kreskę na akwarium, żeby wiedziec ile dolewać rodi, żeby zupa nie była za słona. Nastepnie zajmę się sumpem, wlewając do niego już gotowej solanki (w sumpie chyba cięzko będzie wymieszac rodi z solą) tyle, ile filtr rodi da radę naciurkać, rysując na koniec każdego dnia kropkę. Nastepnego dnia uzupelniam do kropki rodi, dolewam solanki i znów kropka, codziennie dolewając też oczywiście rodi do głównego zbiornika, żeby utrzymac poziom zasolenia.

Może za duzo kombinuje i wystarczyłoby tak dlugo zbierać RODI w zbiorniku głównym i sumpie, aż bedzie sie dało uruchomic obieg, po czym dodać sól, włozyc skalę, piach, odlac nadmiar, ale szkoda mi tych kilku dni, a może nawet tygodnia, w których mogłoby już cos dojrzewać. Obstawiam, że przy pierwszej opcji zyskam okolo tygodnia.

A może macie lepszy pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startujesz na suchej , ustaw jak chcesz i lej , czy tak istotne jest dla ciebie to ile tej wody tam wejdzie ? I tak sie nie dowiesz bo w tym czasie jak sie sączy odparuje ci ze 20 litrow :), a moze 10 no chyba że 30 tego nie wiesz. Zalej całość odpal obieg , i syp sól az bedziesz miała pożądane zasolenie , albo odpal cyrkulację i dosypuj codziennie sól

Ja swoj obieg zalałem cały , ruszyłem wodę i sól sypałem do sumpa , moj obieg to 1200 litrow nawalilem soli wg miarki na 1000 litrow a za dwa dni dosolilem i tak kreci sie juz 4 miechy

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość wody w systemie przekłada się na ilosc dni ciurkania rodi. Jeśli posole najpierw akwarium główne to zyskam kilka dni na dojrzewaniu nim naciurkam całość wody w obiegu. W dni robocze jestem w stanie naciurkac jakieś 30 l na dzień, w weekend 80-100 na dzień. Czyli zaczynając zalewać od soboty to w środę mogłabym juz włożyć skale. Gdybym chciała ubierać w obiegu 100% rodi zanim posole, potrwaloby to kilka dni dłużej. Te kilka dni ma znaczenie, bo niecierpliwa kobieta jestem :) Pytanie tylko czy faktycznie zyskam, czy źle kombinuje, ale wydaje mi się, że przez te kilka dni system juz coś zacznie ruszać, bakterie zaczną się mnożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze rzuc haslo do morszczakow z okolicy i zbierz wode z podmianek ile sie da, zaoszczedzisz czas a i woda bedzie zywa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł byłby zacny, tyle, ze mój kanisterek 20 l to max, co dam radę przenieść z łazienki do pokoju. Ten sam kanisterek z parkingu do domu to już boli w kręgosłupie, bo to prawie 40% masy mojego ciała (juz przy uruchamianiu 54l nioslam go z parkingu i mroczki w oczach mi się pokazały jak donioslam go do drzwi) . Chyba, że miałabym z 5 kanistrów po 10l, byłoby lżej, ale zanim do tych kilku osob dojadę, odbiorę wode, wrócę i zataszcze te 50 kg do domu, to potrwa to ze 3-4 godziny i padne na twarz :( ale pomyślę nad tym, bo zawsze to dodatkowe 2 dni do przodu?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ty ciurkasz do karnisterka , a potem przelewasz do baniaka ?, a nie byłoby wygodniej pociągnąć wężyk ? Zalalabys obieg w dwie doby , Nika ja wiem kobieca natura szukać problemów tam gdzie ich nie ma, te dwa dni dojrzewania niczego nie przyspieszy masz juz baniak przeciez to wiesz , zalej całość i dopiero posol, moze i stracisz pare dni, ale kręgosłup odpocznie

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku, łazienka jest z 7 metrów od pokoju dziennego. Nie dociagne węża. Chyba, że z kuchni, jest bliżej, ale to też ze 4 metry i musiałabym filtr na nowo instalować, demontowac baterie, dziurawic rure odplywowa... a przez bojler i kosz na śmieci byłby gorszy dostep do elementow filtra niz teraz, gdy mam w łazience podpiete pod zawór od spluczki i schowane w szafce pod umywalką (akurat zawor w zestawie filtra pasowal do spłuczki, nie byla potrzebna redukcja, jak do baterii). Zawsze d..a z tyłu :) ale mam własną rodi, więc się cieszę.

Nie szukam problemów, szukam sposobu, żeby przyspieszyć swoje szczęście :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tu wielu zainteresowanych pomoca.Wystarczy rzucic haslo i mozemy podjechac czy to razem czy z.kims innym do rybki i przywiezc wode w baniakach 20-sto litrowych od nich.Ja tak robilem...dwa kursy po 8 baniek.Zaalane migiem.Zapytac mozesz zawsze ktos sie znajdzie.Ja np. moge pomoc.Mi tez pomagali niektorzy.

Edytowane przez Sider (wyświetl historię edycji)

Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, a byłbyś w stanie mi pomóc przy montażu hydrauliki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylbym....mysle ze dogadalibysmy sie co do terminu.


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, te rury bardziej mnie stresują, niż cokolwiek innego :) z montażem wanny czy umywalki nie mam problemu, ale tu nie wiem jakiej wysokości mają być rury do spływu i rewizji w kominie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, kiedyś też męczyłem się z baniaczkami. Teraz mam 8metrów wężyka igielitowego 6mm z łazienki do pokoju z baniakiem. Rozwijasz, ciurkasz, zwijasz. Po kłopocie.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł, sama się zastanawiałam nad wezykiem, ale myślałam, że tyle metrów to nie doleci.

Problem ciurkania wody na start załatwiony z erybka, dostanę od nich z podmian :) nie dość, że zaoszczedze czas, to jeszcze i pieniążki na sól. Przy okazji wyrobię sobie muskuly taszcząc bańki z parkingu : D pomysł podsunął mi Sider, dziękuję.

A co myślicie o tej lampie? http://m.ebay.com/itm/MarsAqua-Dimmable-300W-LED-Aquarium-Grow-Light-Full-Spectrum-Reef-Coral-LPS-SPS-/390885496493?_trkparms=aid%253D222007%2526algo%253DSIC.MBE%2526ao%253D1%2526asc%253D20150519202348%2526meid%253D2f15e3fa07314f82ab38d3393500906f%2526pid%253D100408%2526rk%253D1%2526rkt%253D25%2526mehot%253Dpp%2526sd%253D371049677102&_trksid=p2056116.c100408.m2460

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powolutku, ale do przodu :) dziś odebrałam stelaż produkcji jednego z forumowiczów. Ja się nie znam na spawach, ale tata ocenił wykonanie na bardzo porządne. Stelaż pomalowany bez zacieków. Dostałam troche farby, gdyby podczas transportu czy montazu powloka sie uszkodzila. Jest regulacja wysokości w 4 punktach, więc nie bedzie problemu z wypoziomowaniem. Są wspawane twarde blachy z otworami wszędzie tam, gdzie trzeba, więc nie będzie problemu z zamontowaniem blatu i obudowy. Konstrukcja też sprytnie zrobiona. Nie ma pionowych słupków przez środek, co znacznie ułatwi prace w sumpie, a nawet umożliwi jego wyjęcie (w razie czego) bez potrzeby demontażu obudowy. Stelaz był zabezpieczony do transportu, wszystkie rogi zakryte kartonem, nawet śruby do regulacji wysokości były nasmarowane :thumbup: Jestem bardzo zadowolona, tym bardziej, że to wszystko ponad połowe taniej, niż w popularnych sklepach z morszczyzną na Śląsku. Nie wiem, czy kolega sobie życzy, żeby ujawnić jego nick, więc na razie chwale incognito :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuć foty... ocenimy ;)

jednak nie bedziesz robić lampy? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, że jednak będę robić lampę. Na początek na pstryczek, w miarę wzrostu wiary w siebie dorobie sterowanie na arduino :) Tatko juz dziś pomierzyl stelaż i kombinuje z obudowaniem go, a ja jutro postaram się części do lampy ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.