Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo chętnie. Napisz, jaki masz sprzęt i jakie wymiary sumpa, jaką lampą świecisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc sumpa mam 114x47 cm

i dwie komory, które są zdecydowanie za duże na dzień dzisiejszy zrobiłbym 3 komory

między odpieniaczem i pompą obiegową zrobiłbym komorę na refugium

odpieniacz zamontowałem aqua medic acone evo 1.5 to jest do 1500 litrów i ma regulację wydajności możesz więcej ryb dać do akwa

pompy obiegowe jebao rw 4 4000 l/h 2 szt. i przyznam że chyba dorzucę jeszcze jakąś małą 2000 l/h ponieważ brakuje mi trochę wiru przy skałach zakrywających komin, który jest na środku na tylniej ścianie

grzałka jager eheim 300 w

40 kg żywej skały w zbiorniku i w sumpie oraz 40 kg żywego piachu

zrobiłem własnego projektu lampę na ledach cree. Każdy kolor (kanał) jest włączany osobnym włącznikiem w celu regulacji mocy świecenia

lampa wykonana na radiatorze 1000 mm umieściłem

1 kanał - 2 diody Cool White 10 W 12 000K

2 kanał - 3 diody Cool White 10 W 12 000K

3 kanał - 12 diód Royal Blue 3W

4 kanał - 12 diód Royal Blue 3W

5 kanał - 6 diód Red 3W

6 kanał - 8 diód Blue 3W jako oświetlenie nocne księżycowe

7 kanał - 6 diód 3W Orange

8 kanał - 6 diód 3W Green

9 kanał - 6 diód 3W aktynika/UV

póki co nie można ani ściemniać światła/rozjaśniać światła jedynie można włączyć go więcej lub mniej, ale już projektuję sterownik do lampy , który mi to umożliwi chyba, że ktoś chciałby wykonać taki sterownik(wiadomo, że nie za darmo) :)

post-24191-0-33677700-1452360265_thumb.jpg

post-24191-0-94302100-1452360378_thumb.jpg

post-24191-0-52254400-1452360405_thumb.jpg

można różne opcje światła uzyskać przy świeceniu wszystkich diód jednocześnie za dużo jest czerwonego w przypadku kiedy nie ma możliwości regulacji natężenia światła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać że skały masz sporo. Ja chcę mniej i bardziej ażurowa konstrukcja. Tez chcę sama lampę zrobić na arduino. Gdzie kupowałes Diody i radiator? Jakiej grubości radiator i jak to obudowales? Masz jakieś fotki tej lampy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też myślałem o arduino, ale dużo przy tym zabawy i trzeba jednak mieć trochę doświadczenia

znalazłem fajne sterowniki na allegro tzn są to tylko regulatory sygnału PWM czyli opcja ściemnianie/rozjaśnianie

http://allegro.pl/leddimmerpro-sterownik-led-4-kanaly-15a-pwm-12-24v-i5891791470.html

jeżeli zamontujesz to z tego co wiem nie będziesz musiała stosować zasilaczy stałoprądowych

a to duża oszczędność bo na taką lampę trzeb na zasilacze liczyć około 450 zł

lampa wyszła mnie 1000 zł za wszystkie materiały wraz z lutownicą

diody, radiator i zasilacze kupiłem w firmie led-byt fajna i fachowa obsługa

post-24191-0-27143300-1452428671_thumb.jpg

post-24191-0-70147900-1452428719_thumb.jpg

post-24191-0-35241800-1452429149_thumb.jpg

tak wygląda quadricolor w jej świetle

post-24191-0-87377600-1452429754_thumb.jpg

post-24191-0-36289500-1452429815_thumb.jpgpost-24191-0-36289500-1452429815_thumb.jpg

nie mam zbyt wielu zdjęć ale ogólnie obudowy do niej jeszcze nie mam dopiero będę ją wykonywał i chyba zostanie wkomponowana w szafkę, która też dopiero ma powstać

i odnośnie radiatora to był dokładnie ten z linku

http://led-byt.pl/pl/p/Radiator-aluminiowy-A6023-192x50x1000mm/524

d4745b85d188c2e66d9de2e4e4eec6b5u1170a1025.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też myślałem o arduino, ale dużo przy tym zabawy i trzeba jednak mieć trochę doświadczenia

znalazłem fajne sterowniki na allegro tzn są to tylko regulatory sygnału PWM czyli opcja ściemnianie/rozjaśnianie

http://allegro.pl/le...5891791470.html

jeżeli zamontujesz to z tego co wiem nie będziesz musiała stosować zasilaczy stałoprądowych

a to duża oszczędność bo na taką lampę trzeb na zasilacze liczyć około 450 zł

lampa wyszła mnie 1000 zł za wszystkie materiały wraz z lutownicą

diody, radiator i zasilacze kupiłem w firmie led-byt fajna i fachowa obsługa

Na forum tego sterownika jest napisane, że do PowerLedów/Cree wymaga driverów stałoprądowych lub rezystorów ograniczających prąd. imho rezystory to słabe rozwiązanie, jak bawiłem się zasilaczem ATX z diodami 3w to rezystorki strasznie się grzały.

Tak więc to żadna oszczędność, zakładając ten sam zasilacz i drivery z arduino wyjdzie taniej bo samo arduino UNO i timer wyjdzie z 30-40zl.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum tego sterownika jest napisane, że do PowerLedów/Cree wymaga driverów stałoprądowych lub rezystorów ograniczających prąd. imho rezystory to słabe rozwiązanie, jak bawiłem się zasilaczem ATX z diodami 3w to rezystorki strasznie się grzały.

Tak więc to żadna oszczędność, zakładając ten sam zasilacz i drivery z arduino wyjdzie taniej bo samo arduino UNO i timer wyjdzie z 30-40zl.

dlatego właśnie szukam kogoś z doświadczeniem w arduino kto wykonałby taki sterownik bo sam nie będę się w to bawił...myślałem o tym sterowniku z allegro ale w związku z tym co napisałeś zrezygnuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie zrobiona, bez drutów na wierzchu. Do czego są przyklejone diody? Co to za płyta?

Zdecydowałam zrobić akwarium 3 boki optiwhite, reszta float. Zaraz wysyłam zamówienie. Juz się nie mogę doczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłam taka lampę i zastanawiam się, czy by się sprawdziła. pewnie wystarczyłoby z 250w do 360L, ale akurat nie znalazłam

http://www.aliexpress.com/item/2015-the-newest-dimmable-300w-aquarium-led-light-Full-Spectrum-Coral-SPS-LPS-Free-Duty/32327069257.html?spm=2114.01020208.0.727.fmhBCX

Gdyby sie nadawała, to może kupię, zamiast rzeźbić sama? może mozna ja rozbudowac, żeby była programowalna? Pomyslę jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika czy już zamówiłaś szkło?

jeśli jeszcze nie to daj wysokość min 65cm

te niskie pojemniki to nie są akwaria tylko szczepkaria występujące w sklepach akwarystycznych

to nie ma wyglądu w domu

do domu wykonujemy akwaria,to ma wyglądać :thumbup:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no juz napisałam prośbę o przyjęcie zamówienia, obiecując, że już nic nie zmienię i do wyceny tej ostatecznej wersji zapłacę zaliczkę. Na mnie tu "krzyczą", że 60 jest za wysokie, żebym je obniżyła, a dodała na szerokość. Myślę, że 65 wysokości byłoby mi już za trudno obsłużyć, mam krótszy zasięg ręki, niż mężczyzna ;)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a niech sobie krzyczą głupole

nawet nie masz pojęcia jak pięknie prezentuje się wysoki baniak

ci co krzyczą to zapaleńcy tych scepek 2 rocznych co i tak padną a tylko kase wtopisz,a wyglądu nie ma wcale taka płytka miska

jakaś taka moda przyszła na chwile,ale już odchodzi bo widzę coraz więcej wysokich akwarii

np. Edi będzie zaraz zalewał 85cm wysokie,R@f@ł już zalał 90cm wysokie coś pięknego

a z sięganiem do dna nie widzę powodu do obaw ,a jak już to od tego wymyślili chwytaki za kilkanaście zł

a szerokie też kicha bo litry pakujesz a tego wcale nie widać

gdzieś widziałem ostatnio taką szafę przewruconą niby 2000 ty litrów a powiem ci wygląda na 500 l

trzeba mieć dystans do krzykaczy,szybko znikają po porazkach ze scepkami

a przeciez nie chcesz otwierać sklepu ze scepkami nie? tylko to ma być akwarium dekoracyjne nie?

wiem że łatwo można ulegać nie doświadczonym młodym doradcom ale pomyślisz i sama wyciągniesz wnioski :smiling:

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez sie wydaje, że wysokie wygląda ładniej, niż taki długi jamnik, ale jak trzeba bedzie obskrobać szyby przy dnie z nalotu, to moge nie dosięgnąć. W moim małym akwa biore jakąkolwiek starą kartę kredytową w łapkę i schodzi pieknie, nic sie nie rysuje. Zobaczymy, na razie zostawię tę wysokość 60, zawsze to więcej niz 50, a jeśli okaże się dla mnie bez problemu w użytkowaniu, to kolejne akwarium kiedyś tam będzie wyższe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup:

aha na marginesie

nie musisz czyścić kartą kredytową ,są fajne czyściki magnetyczne

post-9905-0-45771100-1452599640_thumb.jpg

i wcale nie moczysz rąk

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam nową serię czyścików Tunze

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR5PckPp983zrG3kTXrL8awH-MZBI4Pk4iKFD-PhDifDMkex7hDcA

Magnesy są odsunięte od szyby i czyści ostrze. Nie ma szans na to aby piasek porysował szybę.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Lebcio (wyświetl historię edycji)

 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zwykły czyścik magnetyczny, ale on zmywa tylko lekkie osady z glonów czy okrzemek, natomiast brązowych, przywartych plam, tworzących sie zwłaszcza nad warstwą piachu (algi wapienne czy to cos innego?) juz nie daje rady, dlatego skrobałam kartą. Porządne czyściki juz swoje kosztują :( w małym karta sie sprawdzała, ale w duzym już musiałabym po pachy się zanurzac. Oblookam te tunze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem go niedawno i naprawdę polecam. Ostrze ściąga wszystkie osady z szyby które przy starym czyściku musiałem drapać kilka minut.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ ja i na to mam rozwiązanie stare jak świat

przy podmianie wody stosuję czyścik z żyletką z ok 60cm dł.trzonkiem

i nigdy głębiej niż 10cm za nadgarstek nie zamoczyłem ręki :thumbup:

post-9905-0-56185900-1452608338_thumb.jpg


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam taki patent za kilkanaście zł, niestety się złamał, ale nadal sprawdza się do mieszania wody na podmiany :) Żyletki nie odważyłam się jednak włożyć z obawy, że podrapię szkło. Nic mnie bardziej nie wnerwia, niż rysa na szkle. Poza tym u mnie tuż nad akwa wisi szafka i trudno było tym manewrować.

Właśnie... szafka chroni teraz małe akwarium przed kotem. Będe musiała coś podobnego wymyślić dla nowego akwarium, żeby rudzielec nie wskakiwał. Może zamiast korony powieszę nad akwarium na hakach w ścianie jakąś niską (ze 40-40 cm) szafkę na wymiar (bez dna), żeby boki i drzwiczki otaczały szkło tak, jak korona, a w półce zabuduje lampę. Wujowo to pewnie będzie wyglądać, ale sama korona z kotem w domu nie wchodzi w grę. Wskoczy do akwa i próbując się ratować pozrzuca koronę, lampę, lampa wpadnie do wody albo stłucze akwarium i będzie tragedia. Jak szafka będzie wisieć na hakach, to nawet jak doskoczy na górę, to nic się nie stanie. W bokach i u góry szafki zamontowałabym kratki wentylacyjne, do tego drzwiczki z samozamykaczem. Byłaby tez dobrym zabezpieczeniem przed wyskakiwaniem ryb, co o takim rozwiązaniu myślicie? A może macie lepszy patent przeciwkotny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup:

aha na marginesie

nie musisz czyścić kartą kredytową ,są fajne czyściki magnetyczne

post-9905-0-45771100-1452599640_thumb.jpg

i wcale nie moczysz rąk

nie ma lepszego w tej cenie, ostrza wystarczają na bardzo długo

widuje ten czyscik na szybie 19mm, a ja kupuje taki sam na 15mm

Nik@

w sprawie szkła, Waldi ma rację, to On mnie namówił na wysokie akwarium :)

i nie żałuję,

wpadnij do Jastrzębia, a pokazę Ci różnicę :)

w sprawie lampy też pomogę jak chcesz :)

albo na PW albo na kawę hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boszzzzz kobiecie nie dogodzisz no :thumbup:

tez mam rudzielcapost-9905-0-26019000-1452611196_thumb.jpg

i ani myśli wskakiwać do wody hehe

ale możesz siatkę na ramce załoyć


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój rudzielec biega po drzewach jak wiewiórka, skacze po wszystkich meblach, na lodówkę 150 cm i otwiera mi czasem zamrażalnik. Uwielbia łowić ptaszki, czasem mu się uda i przynosi mi je półżywe do domu. Mieszkam na parterze i w lecie zostawiam mu otwarty balkon. Jajka też z gniazd na drzewach znosi do domu, nawet ich nie tłukąc po drodze. Rybki tez go nęcą, oj, nęcą, próbuje się dobrać czasem do akwarium.

Wojtek, chętnie wpadnę na "degustację" Twojego akwarium, do Jastrzębia mam rzut beretem, wjazd na A1 mam blisko domu.

A jeszcze jedno pytanko... jak już będę miała wszystkie sprzęty, to czy znajdzie się dobra dusza, która pomoże mi z hydrauliką za czteropak czegoś chmielonego? Boję się tez, czy dam sobie radę z wyregulowaniem pompy, ustaleniem właściwej ilości wody w obiegu...

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój rudzielec biega po drzewach jak wiewiórka, skacze po wszystkich meblach, na lodówkę 150 cm i otwiera mi czasem zamrażalnik. Uwielbia łowić ptaszki, czasem mu się uda i przynosi mi je półżywe do domu. Mieszkam na parterze i w lecie zostawiam mu otwarty balkon. Jajka też z gniazd na drzewach znosi do domu, nawet ich nie tłukąc po drodze. Rybki tez go nęcą, oj, nęcą, próbuje się dobrać czasem do akwarium.

Wojtek, chętnie wpadnę na "degustację" Twojego akwarium, do Jastrzębia mam rzut beretem, wjazd na A1 mam blisko domu.

A jeszcze jedno pytanko... jak już będę miała wszystkie sprzęty, to czy znajdzie się dobra dusza, która pomoże mi z hydrauliką za czteropak czegoś chmielonego? Boję się tez, czy dam sobie radę z wyregulowaniem pompy, ustaleniem właściwej ilości wody w obiegu...

kurde szkoda że tak daleko mieszkasz bo na 4pak bym wpadł i hydraulikę posklejał :ninja::smiling:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no tak to jest z facetami. Jak kobieta w potrzebie, to albo są daleko, albo nie mogą. Ale zanim wszystko zgromadzę, to może naumiem się w teorii, jak porżnąc te rury, żeby potopu ani innej tragedii nie zrobić.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.